Čo vidieť v Nepále?

KÁTHMANDU

Nepálske hlavné mesto je najväčším mestom krajiny a často patrí medzi najobľúbenejšie mestá celého regiónu. Spoznáme tu štvrť Thamel pretkanú obchodíkmi, suvenírmi, malými chrámami či domami s krásnou, tradičnou architektúrou. Zamilujete si námestie Durbar s jeho chrámovými stavbami, palácmi a pozriete sa zoči voči na živú bohyňu Kumari. Je to chaotické, farebné mesto, ktoré disponuje takým šarmom, že mu určite skôr či neskôr podľahnete.

ÚDOLIE KÁTHMANDU (BHAKTAPUR, BODNATH, PAŠUPATINATH

Údolie v okolí Káthmandu patrí medzi najzaujímavejšie historické a kultúrne oblasti centrálneho Nepálu. Počas celodenného výletu si viete pozrieť ako vyzerá historické mesto Bhaktapur, kde sa zastavil čas ešte v 17.storočí a námestie Durbar patrí medzi najkrajšie v celom Nepále. Tradičné, vyrezávané okná newarskej architektúry, chrámové stavby, skvelý čaj s mliekom a príjemné uličky či námestie posiate hrnčiarmi. V Pašupatinath na vlastné oči uvidíte zaujímavé rituály hinduistov, ktorí spaľujú svojich mŕtvych na brehu rieky Bagmati. Obrovský chrám a vyhliadka na celý komplex bude skvelým a nezabudnuteľným miestom. Pre jeho posvätný význam prezývajú Pašupatinath niekedy aj ako „malé Varanasi“. Ak chcete fotku so sadhuom, tu si ju spravíte. Tretím skvelým miestom je budhistický Bodnath s obrovitánskou stupou na ktorej uvidíte Budhove oči. Budete mať pocit, že ste sa ocitli v Tibete, no nie je to len pocit, pretože tu dnes sídli tibetská, exilová komunita. Výhľady na stupu z okolitých striech a cinkanie budhistických zvončekoch či roztáčanie modlitebných mlynčekov. Pamiatky v údolí Káthmandu sú pod ochranou UNESCO.

POKHARA

Nepálska Pokhara na brehu jazera Phewa patrí medzi najpríjemnejšie miesta krajiny. Má lenivú, ospalú atmosféru a je pretkaná skvelými podnikmi, reštauráciami či miestami, kde si len sadnete a nasávate ducha miesta. Pohara leží pod nádherným masívom Annapurny a ráno sa viete odviezť na pahorok, odkiaľ je na toto miesto fantastický pohľad. Pokhara ponúka aj malý ostrovček ozdobený chrámom, kam sa dá dostať jedine loďkou alebo prechádzku lesom na kopec k stupe Shanti s panorámou celého mesta. Odtiaľto sa bude ťažko odchádzať.

NÁRODNÝ PARK CHITWAN

Medzi najväčšie nepálske prekvapenia patrí NP Chitwan na juhu krajiny. Nepál sa všetkým spája s horami, pahorkami, Himalájami či zasneženými štítmi, no Chitwan je pravým opakom tohto obrazu. Zažijete tu tropické podnebie a okolo vás sa rozleje džungľa. Chitwan je miestom, kde v národnom parku dodnes žijú vzácne nosorožce a presne za nimi sa tu vyberiete aj Vy. Okrem toho sa poplvte aj riečkou Rapti, kde žijú krokodíly a budete hľadať na prechádzke aj iné zvieratá. Vedeli ste, že tu žijú aj tigre? Budete mať šťastie?

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.