Kmeň Baka, Kamerun inak nazývaný aj pygmejovia

Kmeň Baka, Kamerun inak nazývaný aj pygmejovia Namiesto slova pygmej používajte Baka, lebo tak sa oni volajú

Do Kamerunu chodíme pravidelne. Ide o však o cestovateľsky náročnú krajinu v ktorej sa treba poriadne vyznať. Nuž a keď idete do pralesa tak dupľom. V prírodnej rezervácii Dja ukrytej hlboko v kamerunskej džungli navštevujeme kmeň Baka. Dostať sa sem nie je jednoduché a ak nebodaj ešte aj prší tak je to takmer nemožné. Ale sme tu. Auto, kanoe, peši. Spať ideme so západom slnka a vstávame s východom. Žiadna elektrina, voda. Všetko je autentické a civilizácia je ďaleko. Ale preto sem chodíme. Pod slovom Baka si predstavujeme pygmejov. Áno ide o tých istých ľudí, ale pygmejovia sú skôr vulgárnym označením príslušníkov kmeňa Baka. Ako keby ste niekoho nazvali negrom. Takže slovu pygmej sa odteraz treba vyhýbať. Bakovia žijú na juhu Kamerunu a potom sú roztrúsení po celom pralese Konga. Sú to pôvodní obyvatelia tejto nádhernej divočiny. Spoznajte ich s nami trochu bližšie. BAKA Ľudia Baka sú etnickou skupinou obývajúcou juhovýchodné dažďové pralesy Kamerunu, severnej Konga, severnej Gabonu a juhozápadnej Stredoafrickej republiky. Historicky sa im hovorilo pygmejovia, čo je termín, ktorý sa už nepovažuje za rešpektujúci. Ľudia  Baka sú všetci lovci - zberači. S priemernou výškou 1,52 metra a semi-nomádskym životným štýlom sú Baka často diskriminovaní a marginalizovaní. Najviac Bakov žije v Kamerune cca. 30000. Baka uctieva lesného ducha zvaného Jengi a verí mu, že je v lese všadeprítomný a preto sú v lese v bezpečí. Jengi tu dokáže potrestať každého. Mimo pralesa Jengi nemá takú moc. Po úspešnom love uctievajú Baka Jengiho piesňami vďakyvzdania a tanca v rituále zvanom Luma. Tieto rituály sú nevyhnutné pre to, aby sa Jengi dostavil pred Baka, pretože veria, že sa ukáže,len ak je medzi dedinčanmi harmónia a radosť. Smrť sa pre Baka považuje za nešťastie. Smrť jedného z nich považujú za prejav duchovného sváru. Každý kmeň, ktorý bol svedkom smrti svojho vlastného člena , ​​sa musí modliť k Jengimu a celú noc tancovať okolo mŕtvoly zakrytej listami a konármi. Po dlhej pretancovanej noci sa rituál končí. Telo mŕtveho ostane tam kde je a zvyšok kmeňa sa presunie na iné miesto, aby unikol kliatbe smrti.  Foto: Ľ. Fellner


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Najfantastickejšie festivaly sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
TOP 10: Najúžasnejšie vodopády. Ktoré sú top?
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najúžasnejšie vodopády. Ktoré sú top?

Vodopád. Hrmiaca voda, ktorá vás zamočí na stovky metrov. Neuveriteľný zážitok, ktorý sa v anketách našich klientov často dostáva na prvé miesto.…

Ľuboš Fellner 21 min. čítania
Najexotickejší ľudia sveta 2024
Blog

Blog Najexotickejší ľudia sveta 2024

Kde v najbližšom roku nájdete ešte tú pravú exotiku? Kde máte šancu dostať sa do doby kamennej a kde môžete nafotiť svoj najexotickejší…

Ľuboš Fellner 20 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: