Las fallas del Pirineo - festival ohňa v Andorre

Las fallas del Pirineo - festival ohňa v Andorre UNESCO kultúrne dedičstvo Pyrenejí

Las fallas del Pirineo je slávnostná tradícia, ktorú môžte zažiť v lokalitách Pyrenejí. Tieto slávnosti získali v roku 2015 štatút UNESCO ako nehmotné kultúrne dedičstvo ľudstva. O Andorre sa hovorí, že na jej návštevu postačí jeden deň a je to príjemný výlet z Barcelony, nakúpite bez dane, prejdete sa popri rieke, pofotíte zopár kostolov a najete sa v reštaurácii. A máte odškrtnutú ďalšiu krajinu. V BUBO však nenavštevujeme krajiny, aby sme si spravili zárez na pažbe, snažíme sa o lovenie unikátnych zážitkov. Je preto dobré naplánovať si návštevu Andorry počas festivalu pochodní. Falla v preklade znamená horiace drevo, či fakľa. Niektoré zdroje uvádzajú, že význam pochádza zo stredoveku (tieto slávnosti sú zdokumentované už z 11. storočia) zo slova maják - forro a odkazuje na na komunikačný systém horských komunít prostredníctvom horiacich majákov. Slávnosti sa konajú počas letného slnovratu, v niektorých dedinách na svätojánsku noc (24. 6.). Mladí slobodní muži pochodujú lesom s veľkými zapálenými drevami prehodenými cez plece a v nížinách v mestečkách na námestí pochodne svoju púť zakončia vo veľkej vatre. Počiatky tejto tradície sú rovnako ako mnohé vo vidieckych komunitách úzko spojené s cyklami slnka a pevniny. V dávnych dobách bol tento rituál spôsobom očistenia polí a lesov, ako aj miestneho obyvateľstva, s cieľom chrániť ich pred zlými duchmi. Konalo sa tiež ako poďakovanie bohom za úspech úrody s príchodom pekného počasia. Tradícia trvá dodnes a slávnosť sa zmenila na veľkolepý sprievod svetla. Ide o impresívny zážitok. Dedinčania vyrábajú fakle ručne týždne vopred. Je to umenie asi ako pletenie korbáčov u nás na Veľkú noc. Muži si musia dať záležať, aby sa im pochodeň nerozpadla a zároveň musia byť dostatočne zdatní, aby ju uniesli. Niektoré totiž vážia 15-20 kíl. Pochodne sú vyrábané z borovicového dreva, ktoré sa upevňuje klincom a poistí drôtom okolo bukovej, či lieskovej palice. Pre menších sa horiaca časť pochodne vyrába z brezovej kôry. v kopcoch najskôr založia z vyrúbaných stromov na izolovanom mieste vatru - maják. Chlapi sa posilnia jedlom, kým čakajú na súmrak a z rozhoreného majáka si potom odpália fakle. Organizovaný sprievod, ktorý má svojho vodcu, následne schádza dolu do dediny, kde ich domáci vítajú spevom a tancom. Pochodne sa hádžu do vatry na námestí a obyvatelia okolo nej tancujú a zabávajú sa do noci. Takéto magické oslavy vás vyvedú z omylu, že do Andorry sa oplatí zájsť len na nákupy.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Európa  

Andorra, Španielsko, Francúzsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1942 2490€
Portské víno - unikát výrobou aj chuťou
Blog

Blog Portské víno - unikát výrobou aj chuťou

Vedeli ste, že portské víno nepochádza z mesta Porto? A že región, v ktorom sa tento špecifický nápoj zrodil, je najstarším regiónom na svete,…

Katarína Lacková 13 min. čítania
Nezvyčajné vianočné zvyky zo sveta - vyprážané húsenice či pálenie diabla
Blog

Blog Nezvyčajné vianočné zvyky zo sveta - vyprážané húsenice či pálenie diabla

Iný kraj, iný mrav a ani vianočné zvyky nie sú výnimkou. Pozrite sa s nami, ako trávia sviatky v blízkych i vzdialených končinách sveta.

Pavel Fellner 17 min. čítania
Sýria. Čo sa pokazilo?
Blog

Blog Sýria. Čo sa pokazilo?

Ako to, že krajina s takým obrovským potenciálom, ako je Sýria, padla až na samotné dno? A, čo je horšie, nepadla len na dno, ale ešte nižšie - až…

Tomáš Kubuš 13 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: