Fórum

8 príspevkov

27

21:33

okt

2013

Incredible Cameroon

Incredible Cameroon

Kamerun - co si predstavite, ked sa povie tato nanajvys exoticka krajina? Miestnych futbalistov, ktori hraju v nejednom europskom futbalovom time? Ci byvaleho manzela Sklenarikovej? Ci levy? Kamerun je mix celej Afriky, najdete tu takmer vsetko, od ciernej afriky, cez huste zelene pralesy az po krasne plaze.Ale pekne po poriadku. Afrika, ked sa vam dostane pod kozu uz sa jej neviete zbavit. Afrika nie je o historickych mestach, ale o kulture, atmosfere a o ludoch. Nikde tak zivelnych ludi neviete najst. Ked su smutni su smutni, ked sa nazlostia, lietaju hromy blesky a vy mate pocit ze budete vtiahnuti do konfliktu...Mate radi hudbu? Tak treba zajst do hociktoreho pubu, podniku, restauracie ci do kostola a uz sa vlmnite v africkych rytmoch. Staci bubienok a uz sa ladne kypre tvary africanov vlnia celu noc na tonoch ciernej afriky. Nezazit africku discoteku ci ako ju nazvat, tak to, ako keby ste tu vobec neboli. My fakt nevieme tancovat oproti nim. Aj na omsi... knaz za oltarom sa zacne vlnit, tlieskat a cely kostol s nim - neskutocne! A Kamerun Vam dava vsetko, pestrofarebne trhy, kde damy chodia s velkymi klobukmi a trhovnici predavaju vsetko od vymyslu sveta. Od zeleniny az po vypchateho potkana. Alebo si staci sadnut na dobre pivko a do hodiny vam pride cely trh priamo k vam. A tie plaze? Nuz nejdeme sa tu hrat, ze pozname vsetky plaze sveta, ale plaz Kribi co znie ako Thajske Krabi nam prislo krajsie ako Zanzibar ci ine svetozname letoviska. Pripomina divoky Karibik s pokryvenymi palmami a ked padne kokosovy orech na plaz, tak si tam bude zit dovtedy, kym ho odliv nezoberie niekam. Kamerun je krasny, zivelny, stavnaty, farebny, usmiaty...Chcete aj vy zazit nieco vynimocne? Pozdravujeme z takmer rovnikovej, ale bezpecnej krasnej Afriky.

03

13:50

dec

2009

Dobru chut Slovensko -minister obeduje dikobraza

Dobru chut Slovensko -minister obeduje dikobraza

V nasom hoteli tecie tepla voda; funguje klimatizacia, splachuje zachod. Aspon vcera to tak bolo. Dnes uz nefungovalo zasa klasicky africky nic. Kazdopadne je to najvacsi luxus hotel je plny lebo v nom byva minister polnohospodarstva s celou suitov. Ma dokonca pekny bazen..aj ked voda v nom nieje. Vsetci su velmi spokojni. Ma vybornu restauraciu, ked vsak chcete jest musite si objednat den vopred. Logicke, riskovat ze im cosi ostane predsa nebudu. Ceny su tu niekolkonasobne vyssie nez v Europe, ved sme v dzungli a vsetko je tu drahsie s dzunglovou prirazkou. A tak sme si objednali ca teraz ideme na obed. Co bude jest minister? Dikobraza. Je cerstvy. A mate cosi ine? Nie! Takze je to jasne. Inak dikobraza mam rad. Dobru chut prajem na Slovensko.

29

20:36

nov

2009

Pigmejovia, slony a ako blazni zachranuju svet

Pigmejovia, slony a ako blazni zachranuju svet

Pigmejovia, slony a ako blazni zachranuju svet Moj sofer Emanuel na poziadanie ihned vstane a dzipom ma teraz v nedelu vecer zavezie sem do centra WWF. To je samozrejme zatvorene, ale vsetko sa vybavi a tak Vam teraz v noci opat mozem napisat. Toto su vyhody Afriky. Nic nefunguje ale nakoniec dostanete viac nez inde.... Dnes mame za sebou dalsi vzrusujuci den. Najprv sme si uzili dlhy vecer v rozhovore s Hollywoodskym reziserom a krotitelom divej zveri Gregom, ktory tu zije 8 mesiacov a chce ostat este rok. Uci sa tance Bayaka / pigmejov / a zamiloval sa do panenskej prirody. Je to blaznivy fotograf a znalec slonov. Natacanie filmu sa uz skoncilo a o pol roka ho uvidime zrejme aj na Slovensku. Bude o laske dvoch pigmejov a o tom ako moderny svet ich zivot postihuje a zrejme aj o tom ze o par desatroci pgmeji uz na nasej planete nebudu... Vcera vecer sme boli v dedine kde zije uz 27 rokov American Lewis s pigmejmi.Smutny pohlad na ludi ktorym zakazuju kocovat a zakazuju byvat v ich lese. Oblasti ktore su teraz pristupne pre turistov su pre pigmejov zakazane. Bantu ich povazuju za zvierata a ked sa im zda ze sa nepozerate sa k nim aj tak spravaju. Ked sa vsak dostane pigmej do lesa, vyzlecie si tricku futbaloveho klubu, ktore ho nuti vlada nosit a polonahy vybehne do svojho lesa, ktory pozna najlepsie zo vsetkych. V lese je pigmej doma, v lese sa zmeni na sebavedomeho a mne sa zda ze vsetci boli vyssi nez ja. Coskoro som stratil smer, moje GPS [restalo zaznamenavat druzice, aloe nasi pigmeji akokeby mali v dzungli nalinajkovane cesty. lovili sme. Terantoraz sietami. A ani tentoroaz sme nic neulovili. Zato sme sa ukrutne spotili. Mala antilopa nam ubzikla len len. Naucil som sa vsak aku rastlinku pouzit v pripade malarie, aku v pripade bolesti ucha ci hlavy ci na zlomeninu. Co si zena dava do zarezov na bruchu aby nemala porodne bolesti, ako vyzera pigmejsky postinor, uz viem co pouzivaju ak sa narodi neduzive dieta a na ruke mam magucku rastlinhku, ktora ma ma uchranit proti stipnutiu hadom. Bolo to fajn, velmi fajn, Iny svet. Stale sa nachadzam na zemi? Nie je to stab Hollywoodu? Davame si obed a potom nas Emanule hodi opat do rezervacie. NA ceste stretneme profesora ktory kraca uz 12 hodinu z Hokou Bay, lebo doprava zaistena proste nie je. bud mate vlastne auto ako my alebo mate znacnu smolu. Stale sme tu uplne samy, v obrovskom priestore... Cez otrasne cesty, ktore su vsak v celej CAR /to si neviete poredstavit naozaj nie / odbocine vlavo a potom uz iba pesi, brodime potoky, riecky a rieky a mierime k Dzanga Bai. Slony, hmm, no to somn uz videl. Najviac slonov na svete v Chobe, slony som videl vselikde na svete a v Afrike asi v 8 krajinach. Beriem to ako povinnost. A zrazu strasne rucanie, nas pigmej /volam ho Balvan lebo sa podoba na mojho kamarata/ rozbehne a my vieme ze den bude dobry. Vbiehame na planinu plnu soli, ktoru slony potreuju na travenie. Idealne slnko, nadherna plocha a teraz sa podrzte 70 slonov naraz. V Chobe som videl vyse 150 slonov naraz, ale dzanga BAi je jednoducho romantickejsia. Slony su mensie nez v Botswane, ale dzanga je magicka. Zostupujem z vyhliadky a prikradam sa blizsie. Samec vetri, nevidi ma, hrabe nohou, roztiahne usi.. Stojim nehybem sa. Idem blizie a blato mi nevadi, sadam si asi 12 metrov od stada. Vytahujem fotak a.. ako sa tomuto pocitu slusne hovori? Pridavaju sa chalani. Trosku neobratne lebo slonica zautoci /uvodzovky/ iba nas tak chcela postrasit a povedat neblbnite hosi..no a Viktor je v danom momente rychlejsi nez Usain Bolt a fuc, preskocil padnuty kmen velkosti Volkswagenu a stratil sa v hustine. Ja nie ze by som bol hrdina ale neskoro som si slonicu vsimol a stihol som ju este napajedenu odfotit. Uzasne, dalsia SVETOVA BOMBA. Toto vsetko tu zaistila jedna dama /americanska/ menom Andrea Tukalo, ktora pozna vyse 5000 slonov podla mena. Uz 20 rokov sa tu o ne stara. Co so slonami bude ak Andrea odide je mi jasne. Pytliaci ktorych je tu viac nez vela si pridu na svoje. Vsade ozbrojenci, krajiny kde vladne policia a vojsko a kde neplati zakladne pravo. iba maximalne nasadenie blaznov /uvodzovky/ dokazola vytvorit narodny park Dzanga Sangha. Svet ho este neobjavil a my dostavame cestovatelsky kaviar za nasu odvahu. A za nase peniaze lebo cesta sem je vskutku draha zalezitost. Ved liter benzinu tu stoji vyse 10 Euro.. Zajtra nas vsak caka vrchol nasej cesty. Teda nas francuzsky clen vypravy, znalec francuzkje Afriky trosku strajkuje, ale ja som si isty ze to zvladneme a podari sa nam dostat sa do Konga. Nechcem preletiet z Bangui ako navrhuje ale chcem ist po rieke a po zemi. Sme slusna partia, mame silu/aj ked vsetci okrem mna uz spia a mame dost, ale mame este tu silu dokazat to co sme si predsavzali. Zajtra skoro rano nasadneme na pirogu,m komplet voda, jedlo so sebou. GPS, nabite baterky, lodny pytel, pripraveny dalekohlad.. Ja verim ze objavime cosi vynimocne. Ideme predsa do oblasti kde nebol nikto. V kostole /boli sme aj v katolickom aj protestantskom/ nam to odobrili. Drzte palce. Dlhsie sa asi neozvem ale urcite viem ze to bude z KONGA.

23

12:14

nov

2009

Kmene Kamerunu pre nasich BUBAKOV

Kmene Kamerunu pre nasich BUBAKOV

Kamerun 9.5x vacsi nez Slovensko ma prekvapil. Ved sem sa da bezne dostat a tak som cakal tutristicku krajinu. Je to vsak inak a ja som dostal ovela viac nez som ocakaval. Maxinalne zazityky, maximalna exotika. Pre mna to bolo ovela lahsie nez Sudan, kde nefunguje nic a kde som mal strachj op zivoty mojichy klientov. TA, sne tyzden skoro vobec nejedli, o hoteli sa nedalo bvobec hovorit, ten pojem tu nikto na juhu Kordofanu nepoznal. K tomu sprievodocvia z arabskeho severu ktori podcenovali cirenych na juhu a to nerobilo dobru krv. Tvrde. Kamerun bol o inom. Bol o putovami po pohoriach a najdivokejsej dzungli aku som doteraz videl /v Kongu ma byt este hustehsia. Da sa to vobec?/ a o obrovskej rozmanitosti. Tomas za dlhe roky co robine Afriku ziskal; aj na tuto oblast kvalitneho partnera a tak chodime Kamerunom ako po Japonsku a vsetko kplape na minutu. Teraz neprehanam, a;e my sme za 2 tyzdne videli to co ine cestovky robia za mewsiac. Teda ine cestovky nerobia rezervaciu DJA UNESCO/ a nerobia ani ALANTIKU a ani nebudu lebo nevedia kam ist. Teraz oddychjujeme na hotely v kribi. Najarsjie laze Kanmerubnu, piesocek a aj tie gazely vysli lebo v nasom hotely /je jednoznacne najlepsi/ natacaju cirene modelky klip.. Konec sveta. Uzivame si nocne kupanie, vupili sme vsetko vino v hoteli a prejedli sa kreviet. Akurat teraz sa nam robi barakuda priamo v peristave v kribi. Po nociach sa pekne v pohodicke vyberieme do najbvacsieho nmesta Diala kde sa to pre nas vsetko zacalo a vacasina odleti domov Sqissairom. Ovesany originalnymi darcekmi a s neuveritelnymi zabermi na kartach fotoaparatov. Kto chcete exotiku a ste ochotni za to trpiet /budete mat vzdy najlepsier ubytovanie ake existuje ale casto je to iba stan/ a mate dusi cestvatela a otvorene srdce, tak BUBO Kamerun je neuveritelny zajazd, ktorym absolutne bijeme konkurenciu v Strednej Europe. Take zabery sme snad erste nikde inde nenafotili. Zravim od uplne vycerpanej, sptenej skupiny, ktora na tejto ceste nevie najst /okrem chyb na sebe/ chybu. Neviem ci sa dostanem este na internet. Teraz totizto zacna ta najtazsia cast cesty - cesta ktoru nikto prednami nepriesiel a ktoru sme sa rozhodli zdolat ako vobec prvi. Nevienm ci budeme vela fotit, skor ide o ten chalange. Dvaja klienti a dvaja sprievodcovia Slovesko - Cesko - Francuzska expedicia do neznama. Buduci rok vyskusame pripravit pre Vas soft verziu -toto je vsak uz naozaj Lamborghini cestovania. Majte sa, sadam na motorku - tunajsi taxik - a frcinm na trh kde uz vsetci ostatni popijaju Castle a rojku. Bomba /som nadseny! Kamerun sme presli samy uz davnejsie, ale teraz sem zaciname organizovat zajazdy a ja artam ze tak 20 az 30 rokov pred inymi cestovnymi kancelariami. Ten naskok by sme mali vediet vyuzit. co poviete =) Samozrejme profitovat z toho budu nasi klienti. Vzdy som chcel byt riaditelom najkvalitnejsej cestovnej kancelrie, ktora je absolutne ina nez vsetky ostatne. BUBO Kamerun nas k tomuto mojmu snu posunul blizsie

21

18:05

nov

2009

Zdolali sme Alantiku

Zdolali sme Alantiku

Konecne sa ozvyvame domov. Nasa skupina uspesne zdolala pohorie Alantika, zdokumentovali sme jeden z horskych prirodnych kmenov na hraniciach Nigerie a Kamerunu, zazili miestny festival, zeny aj muzov v tradicnom obeceni teda bez a co je najdolezitejsie ziadnych turistov. To co je v dnesnom svete vzacne, pokoj, to najdete tu, vysoko v horach, kde platia uplne ine pravidla. Ak naozaj tuzite po exkluzivnom zazitku, viete kam sa treba vybrat. Kamerun, Nigeria, Cad, Kongo, Stredoafricka cakaju len na Vas. Po poslednej audiencii u sultana z Idoolu, na hraniciach s Cadom a Stredoafrickou, sadame do vlaku a zajtra nas caka relax na plazi v Kribi, v Ilombe. Vsetci zravime domov a garantujem Vam ze tie fotky budete doslova zavidiet. P.S. Doteraz som si myslel, ze Slovenky su najkrajsie, hmmm nazor som zmenil. Sme kilometre vzdialeni kameruncankam :)

16

14:59

nov

2009

Teraz sme uplne ale uplne mimo. Caute. Stale je co objavovat

Teraz sme uplne ale uplne mimo. Caute. Stale je co objavovat

Aby som tento prispevok vlozil sedim tu 45 min: Zazili sme toho vela. Na BUBO BALE 23 a 24 januara sa mate na co tesit a to co pisem dokazu nase fotografie. V malom prastarom sultanate sme videli inicaciu noveho ministra. Od vsemocneho sultana sme boli na dotyk. Vnikame Kamerun - krajine na pomedzi strednej a zapadnej Afriky ideme pod kozu. Som rad ze je tato cesta zaradena v novom katalogu. Maxilalna exotika aj ked nie taka narocna ako Sudan. toto je C I E R N A AFRIKA ako ma byt so vsetkym, co k tomu patri.Po horach zapadu kde sme peso vybehli ku kmenu bororo, ktory na nasich cestach uz dlhsie mapujeme, sme sa vratili na planiny a smerujeme k juhu. Z azylu nasho hotela v diplomatickej stvrti obkruzeneho ostatnym drotom a ochrankou vyrazame do maximalnej divociny. Myslim maximalnej: No priznam sa neveril som ze to bude taketo dobre. Amazonsky prales /sorry/ je riedkym bratislavskym lesikom oproti tomu kam sa rutime: Teda rutime... Cesta ma trvat 5 hodin a my ideme uz 12tu hodinku. Bocne zrkadla mame davno sklopene ale cesta je aj tak priuzka: Zacina prsat a my opat a opat zapadavame. Tlacia vsetci a my prichadzame k Mama Rose pri zapade slnka. Jej 10 synov si hodi nase bagle na plecia, preplavime v totalnej tme na vydlabanych pirogach rieku Dja /kto sem chodi? Nikto!/ a potom 2 hodiny v este totalnejsej tme s celovkami ideme hustym pralesom.: Ideme dalej, tuzba poznania poslednej divociny planety nas pohana: Sme v povodi Konga na mieste kam sa nechodi ale kam odteraz BUBO chodit bude. Na zaciatku miname domcek, pytame sa: ¨"co tu mavate za zvierata?" nechapu moju otazku. "Hady tu niekedy mate?" No mambu / jeden z najedovatejsich hadov sveta/ sme zabili tu na dvore vcera. No.pokracujeme povzbudeni dalej. Smykame sa, potkyname, celovky svietia co to da /inak cestou spat za svetla sme sa potkynali rovnako/ a zrazu... male chyzky v centre dzungle a v nich malinki ludkovia. Nam sa to podarilo,,,, ved budeme spat s pygmejmi. "Ale nie. to su iba deti tamto" Ale vsak pozri tie deti maju stvorky kozy. No dokelu. Lovime, behame dzunglou; varime; smejeme sa; spievame. Tak toto som neveril ze sa mi este niekedy podari vidiet. Cau pisem z Yaounde z hlavneho mesta a o 17.00 vyrazame na sever za dalsim kmenom o ktorom ste nikdy nepoculi. A pritom su KOMOVIA mensi nez pygmeji. .. Podari sa nam zazit festival zberu tak ako presne pred rokom v Sudane? Chcem ist az do Nigerie...

14

01:37

nov

2009

Kamerun

Kamerun

Po telefonate s Lubosom Fellnerom mozeme vsetkych blizkych upokojit. Vsetko je v poriadku. Prave si skupina uziva atmosferu na hudobnom festivale a zajtra vyraza k pygmejom. Skutocna exotika sa zacina. Sprievodca Lubo Fellner je v poriadku tak, ako vsetci nasi klienti. Kancelaria ich zdravi a drzi palce!

13

21:41

nov

2009

kamerun

kamerun

Napriek dlhej a strastiplnej ceste sa nam podarilo opustit dediny Mbororo a cez niekolko sultanatov sa konecne dopravit do hlavneho mesta Yaounde.vsetci sme dost zniceni ale stale v poriadku.najhorsie je na tom nas miestny sprievodca ktory dostal malariu a je mimo hry.teraz cakame kto z nas vypadne ako druhy.lieky sice mame,ale.... Pisem za Luba, ten presekava cestu k pigmejom a zhana pirogy aby sme prekrizovali rieku. Chce ist v noci cez dzunglu aby sme uz spali u pygmejov. Sme kusok od Stredoafrickej republiky, na mape ziadna cesta, ale Lubo nas vedie stale hlbsie do dzungle. Pygmejovia mu evidentne nedavaju spat a aj ked nas badmobil 20x sklzol mimo blatiskej cesty, vytlacame, presekakavame sa dalej...

BUBO Covid garancia

Vrátenie peňazí pri pozitívnom teste