Fórum

60 príspevkov

12

01:18

nov

2015

Ebola tour 4

Ebola tour 4

Ebola tour 4 Let v business class je príjemný, aj keď počas neho nenalievajú alkohol. Mal som dosť v Istanbule a mohol by som si naliať single malt, ktorú som si kúpil v duty free shope. Ale načo? Zas tak zle na tom ešte nie som. Turecký čaj, paradajkový džús a doma robené limonády, ktoré sú fakt chutné. Dám si dokonca ayran.Pod nami tma, Sahara a nekonečná pustatina bez mráčika. Let je bezproblémový, lietadlo ako keby stálo na zemi, necítime žiaden pohyb, nič. Keď pilot zahlási, že pristávame vo Ouagadougou, príde mi to až ľúto. Stále je však tma a potom sa pod nami objavia svetielka, ako keď v noci vidíte roj svätojánskych mušiek. Svetielka roztrúsené sem a tam.Burkinu mám rád, týchto čestných ľudí- Burkinabé. Podobne, ako mám rád Che Guevaru (aj keď je to dnes na Slovensku veľmi nepopulárne vysloviť takéto niečo). Mám rád Thomasa Sankaru, ktorého prezývajú africký Che.Pred chvíľou tu bol vojenský prevrat. Ešte je to čerstvé. Za prevratom je dnešný „brat" Sankaru, ktorý bol následne dlhoročným  prezidentom krajiny. Blaise Compaoré vyrastal  s Thomasom a Thomasov otec, lekár z kmeňa Fulani, zaplatil Blaisovi školy a nechal oboch chlapcov vyštudovať vojenskú akadémiu. Blaise bol z iného kmeňa, chudobný vojak ako aj jeho otec. Blaise Thomasa zabil. A teraz žije striedavo v Pobreží Slonoviny a v Maroku. Nepredstaviteľné vplyvný boháč. „Demokraticky" vládol 27 rokov. My – západniari - sme ho teda mali radi a hlavne sme nemali radi čestného Sankaru. Takže je to demokrat podporovaný Francúzskom. Nevadí, že pomáhal Charlesovi Taylorovi - mäsiarovi z Libérie. Blaise je aj za posledným vojenským prevratom, ktorý sa uskutočnil teraz v polovici septembra. Tak si iba predstavte, ako sa v Afrike plánujú cesty. Vždy to mám v hlave. Ukľudní sa situácia do mesiaca? V Burkine je to už mesiac OK a pôvodný prezident sa vrátil na svoje miesto. Všetko je v najlepšom poriadku...Keď toto píšem, som opäť asi 100 km od hraníc s bývalou Hornou Voltou. Zastali sme pod mangovníkom na kraji cesty a Yusuf, môj šofér, kontroluje gumy. To je v Afrike znamenie že je prúser, veci sa kontrolujú až keď je naozaj zle...

11

18:52

nov

2015

Ebola tour 3

Ebola tour 3

Ebola tour 3 29.október- letím na Deň vzniku samostatného Československého štátu„Kávu vám idem pripraviť pane,“ ukloní sa Aylin, letuška Turkish Airlines. O chvíľu ju prinesie,  napenenú. „Dala som vám k tomu lokum s nasekanými ďatľami, pistáciami a píniovými orieškami. Sú namáčané vo vode z ruží. Tak sa pije káva u nás," usmieva sa hanblivo.Eray je kuchár, chodí v bielom úbore a bielej kuchárskej čiapke a vysvetľuje mi, ako mi gratinoval zemiačiky. „Si z Bratislavy? Pekné mesto." Eray u nás bol a je nadšený. Jedlo je bomba. Krevetový šalát, humus, šampanské a cognac.Expedície sú to najlepšie, čo môžete pri cestovaní zažiť. Cestovanie je o spoznávaní neznámeho, o zážitkoch, nie primárne o vylihovaní v luxusnom hoteli. No takto to prestriedať, to je absolútny vrchol. Z business triedy do džungle, po týždni v púšti oddych v hoteli Grand, kde spávali cestovatelia už pred 75 rokmi. No dosť filozofovania, ochutnávam Kavaklidere, čo je úžasné červené víno z Anatólie, priamo z nádhernej Kapadócie. Sem BUBO realizovalo svoj zájazd už v roku 1994 a toto vínko sme aj ochutnali. Vtedy o tureckom víne nikto netušil a zrejme ani dnes. No presadí sa, uvidíte. Turci systematicky obnovujú svoje postavenie z minulosti a robia to dobre. Dôkazom sú aj silné aerolinky, ktoré boli opakovane vyhlásené za najlepšie európske aerolínie. Aj keď Turci v Európe nie sú.Včera som pri SNM zažil oslavu vzniku Československa a poctu tatíčkovi Masarykovi. Dnes je na hlavnej stránke všetkých tureckých novín tatíček Turecka, Mustafa Kemal Ataturk. Vždy, keď podáva letuška či pilot hlásenie, poprajú nám príjemný Deň Turecka. Celé lietadlo tlieska. U nás je na oslave republiky úbohá hŕstka intelektuálov. Tu aj po vyše 90 rokoch oslavujú s nadšením. Národy, ktoré si vážia minulosť, majú budúcnosť. To isté platí s firmami či rodinami.Lounge v Istanbule je obrovská aj pri porovnaní s najväčšími letiskami sveta. Reklama znie „Naša business lounge je väčšia ako mnoho letísk". Jedlo a víno je veľmi slušné. Masáže, biliard, autodráha, kvalitný golfový simulátor. Vyskúšal som všetko. Štrúdľu a marhuľový koláč asi do Istanbulu doniesli janičiari, sú vynikajúce, ako od babičky. Meze, je niečo, na čo my v Európe nemáme. Nemáme už také suroviny. Predjedlá a šaláty s geniálnym jogurtom, rajčinami, baklažánom, olivami, ktoré majú chuť a sú jednoducho božské. Zdá sa mi, že toto prekonáva Grécko a v niečom aj talianske antipasty, no tie sú predsa len sofistikovanejšie. Piano tu hrá samo, neviem ako to naprogramovali, no vystihuje to neosobnú atmosféru lounge. Príliš veľké. Môj let TK 549 do Ouagadougou odlieta o hodinku.

06

14:21

okt

2014

Istanbul

Istanbul

Naša cesta historickým regiónom Blízkeho Východu začína v bráne Orientu ako sa niekedy zvykol Istanbul prezývať. Nekorunované hlavné mesto Turecka je miestom, ktoré akoby ani nebolo z tohto sveta. Mieša sa v ňom toľko histórie, že mu môže konkurovať snáď len Rím, Jeruzalem či Damask a zo všetkých týchto miest v sebe Istanbul ukrýva kúsky stratených svetov. Starý Byzantion poznali ešte starovekí Gréci, Rimania v osobe Konštantína Veľkého premenili vtedajšie mesto na Konštantínopolis a začali sa stavať veľké stavby, ktoré napokon predčil Justinián, cisár mocnej Byzancie. Bol to on, kto mal po stavbe Hagie Sofie zvolať „prekonal som ťa Šalamún“ keď videl ako krása tu vyrástla pred jeho očami. Dodnes je kupola Haghie Sofie ozdobou tohto prekrásneho mesta. S našou skupinkou sme krátko po prílete ochutnávali prvé turecké chute a stratili sa za bránou do palácového sveta zvaného Topkapi. Prešli sme všetky štyri nádvoria a zablúdili aj na miesta, ktoré počas osmanskej ríše nesmel takmer nikto uvidieť. Reč je o svetoznámom Háreme, ktorý tento palác preslávil. Tu sa rodili sultáni osmanskej ríše, tu sa kuli intrigy, tiekla tu krv sultánskej rodiny a tu do ozdobených obkladačiek sú vpísané tisíce príbehov žien či dievčat, ktoré tu prežili celý svoj život. Užili sme si panorámu Istanbulu z posledného nádvoria a naučili sa orientovať, ktorý breh patrí Ázii a ktorý naopak stále Európe. Kto kráča Istanbulom, ten doslova cestuje v čase a po paláci Topkapi sme zliezli do podzemného sveta, ktorý nás preniesol nazad do Byzancie. Obrovitánska cisterna na vodu bola pre mesto životne dôležitá a aj vďaka nej tu ľudia dokázali prečkať niekoľko obliehaní či útokov. Kráčame pomedzi stĺpy zapichnuté do vody a nechápeme ako toto mohli spraviť ľudské ruky. Stĺp želaní sme dokonca nemuseli ani používať, pretože už len to, že človek sa tu môže prechádzať sa dá považovať za splnený sen. Bol som tu takmer 20x, no vždy keď som doma, tak snívam ako sa v Istanbule znovu ocitnem. Toto mesto si človek nedokáže zamilovať. Večer sme si užili vysvietené nábrežie Eminonu, Galatskú vežu a akoby pre nás práve v momente ako sme sa zastavili sa rozsvietil aj most spájajúci Európu a Áziu. Pár metrov od historickej stanice Sirkeci, kde svojho času mal slávny Orient Expres svoju konečnú zastávku sme sa ponorili do tajov tureckej kuchyne. Iskender kebab, patlican kozde či imam bayildi sme zapíjali ayranom a dúškami čierneho čaju či tureckého piva Efez. Turecká kuchyňa patrí k top kuchyniam sveta a vieme Vám to tu dokázať. Ani náš druhý istanbulský deň sme sa len tak nepoflakovali, ale užívali si tiene a odlesky nezabudnuteľnej minulosti. Pod obrovitánskou kupolou Haghie Sofie sme hľadali vzácne byzantské mozaiky, v Modrej mešite sme si rozprávali príbehy o jej minaretoch a na ulicu Istiklal sme sa odviezli štýlovo starou zubačkou z konca 19.storočia. Tu nás obklopili paláce, ambasády či kostol sv.Antona v nádhernom talianskom štýle. Galatský most s vôňou rýb nás doviezol až pred Egyptský bazár a v jeho okolitých uličkách sa roztratili a míňali posledné líry. Posledné tulipanové poháriky čierneho čaju, malé farebné poháriky silnej kávy, sladučká baklava a môžeme ísť. Napoleon raz o Istanbule povedal: „Ak by mal mať svet len jedno jediné hlavné mesto, mal by ním byť Istanbul“. Ak to povie nacionalista, akým bol Napoleon, bude na tom kus pravdy. V Istanbule necháte srdce a budete sa chcieť vrátiť. My však pokračujeme do krajiny cédrov a čakajú nás lahôdky Libanonu!

11

00:34

jún

2014

Turecky hammam

Turecky hammam

Uzkymi ulickami popri vysokych muroch mesity prichadzame k malej budove, ktora posobi honostne, aj ked nie je bohato zdobena. Nad naozaj jednoducho vyzerajucimi dverami citame napis hammam a rok 1550. Presne vtedy dal totiz sultan tieto turecke kupele vystavat. Nejeden z vladcov prave tu rad travil svoje volne chvile a popri prijemnej ociste diskutoval o filozofii, alebo uzatvaral s dalsimi dolezitymi muzmi obchodne a vojenske dohody. Pri vstupe chlapovi v turbane netreba nic hovorit. Lisiacky sa na nas usmeje a povie "hosgeldiniz BUBO" - "vitaj BUBO", aj tu nas poznaju! Prezliekame sa do tradicneho oblecenia, na nohy si obyvame tradicne drevene topanky a z prostredia ktore sa za stovky rokov skoro vobc nezmenilo nam behaju zimomriavky po chrbte. Tie vsak za chvilu zmiznu. Prechadzame do dalsich miestnosti, vzduch sa postupne zohrieva a citit v nom vonne oleje. Pocujeme zurciacu vodu. Po zemi pred nami zliabkom tecie voda, prekrocime ju a nachadzame sa v tom skutocnom hammame. Kvilenie tradicnych tureckych hudobnycc nastrojov je prerusovane klopkanim nasich drevennych topanok na mramorovej podlahe, pocut tecucu a obcas spliechajucu vodu. Krasny biely mramor zdobi celu miestost. Podlahy, steny, fontanky v ktorych sa osviezite, ked je vam teplo a to najdolezitejsie - velky mramorovy kvader uprostred z ktoreho sala teplo. Vsetko zdobene krasnymi ornamentmi. Lihame si do stredu miestnosti a nemusime robit absolutne nic, len relaxovat a "nasavat" teplo, ktore je vsade okolo nas. Lezime, pozerame nad seba a vidime vysoky strop zdobeny otvormi v tvare hviezd ktorymi prenika slnecne svetlo. Naozaj ocarujuce. To je vsak len zaciatok. Prichadzaju totiz chlapi, ktori vo vedlajsej miestnosti chystaju vsetko potrebne na proceduru, ktora nas caka. Chvilu sa obavame, pretoze sme uz co to o tureckom hammame poculi, no po chvili zistujeme, ze tato ocista-masaz je naozaj velmi prijemny zazitok, a vlastne ani nechceme aby skoncil. Lezime pod horou z peny, ktora nas jemne stekli a je nam fantasticky. Cistejsi uz ani nemozme byt. Len pripominam, ze este stale sme na miestach na ktore chodil sultan a patricne luxusne sa aj citime! Hammam vsak nikdy nebola cisto muzska zalezitost. Zeny mali tiez svoje kupele. Ked zena isla do hammamu, to bola veru udalost! Bolo treba pripravit vhodne oblecenie, jedlo, zafarbit vlasy hennou. Lezali na divanoch, v bazenikoch, intrigovali, ale aj dohadovali manzelstva svojim detom. Preco v hammame? Ved predsa na ulici nosili buduce nevesty zavoje, no v hammame si ich mohla svokra obzriet v plnej krase =) Travili tam cele dni. My vsak po dvoch hodinach odchadzame. Ved z 2000 mesit v Istanbule sme zatial videli len zopar. Pijeme matovy caj a citime sa ako znovuzrodeni... Mozno sa ale nebudeme tak ponahlat a pred odchodom z 500 rocnej budovy si predsa este zapalime vodnu fajku, alebo zahrame hru davla.

08

14:59

apr

2012

Nach Kurdistan? Wohin sonnst? Viac o krajine

Nach Kurdistan? Wohin sonnst?

Irak-Kurdistan April 2012 Es war noch im November 2011, als mich Miri gefragt hat, ob ich Lust hätte nach Irak einen Kurztipp zu unternehmen. Ach Irak! Da war ich sofort dabei, so eine verrückte Idee bietet sich nicht jeden Tag an! Mit der Zeit hat sich gezeigt, dass solche Reise wird nicht einfach zu organisieren, letztendlich hat aber alles geklappt. Lubos hat eine kleine Gruppe zusammengetrommelt und war er so freundlich auch mich ins Boot zu nehmen. Organisation bei BUBO TA hat hervorragend geklappt, ich konnte aus Deutschland direkt fliegen um die Reisegruppe in HUB Istanbul anzutreffen. Was weiß man über Kurdistan aus den Nachrichten? Jahrzehntelange Unterdrückungen von allen Nachbaren, Bürgerkrieg, Krieg zwischen Irak und Iran, Saddams Hass gegen Kurden so allgemein, Einsatz von Chemiewaffen schließlich amerikanische Besatzung in den 21 Jahrhundert. Und so waren auch die Erwartungen: Ein Kiegszerrüttetes Land, arme, hungrige Leute, kaum funktionierende Infrastruktur. Umso größer die Überraschung! Ein autonomes Gebiet mit eigener Regierung, breite Straßen, überall Neubauten, viele absolut moderne Autos, freundliche Leute, Checkpoints, die sich um Ordnung in jedem Stadtgebiet, oder Landteil kümmern. Allerdings nur hier im Kurdistan! Nicht nach Süden Fahren. Mosul, Kirkuk und andere aus den Nachrichten bekannte Namen – bitte lieber nicht. Da kann unser örtlicher Guide Rebwar aus Erbil nur eins garantieren: Probleme mit ungewissen Ausgang. Die Reise war überwältigend! Niemand wusste vorab was uns im Detail alles erwartet. Sogar erfahrener Lubos nicht. Jedoch wir konnten alles sehen und besuchen, was nur möglich war. Ich bin froh, dass ich dabei sein konnte und diesen Trip kann ich allen Interessenten nur wärmstens weiterempfehlen. bianchijan

02

21:08

apr

2012

Svatenie jari u Yazidov - ZAZITOK ala BUBO Viac o krajine

Svatenie jari u Yazidov - ZAZITOK ala BUBO

Yazidizmus. Ani islamska odnoz, ani krestanska. Nieco zo zoroastrianstva, tajomnost, cistota a mnozstvo tabu ako u dzinistov. Pred vstupom na svate miesta sa musime vyzut ako pred sikskym chramom a sucastou kultu su aj starozakonni zidovski proroci.  Yazidi nenosia modru farbu lebo im pripomina potopu z cias Noeho. Jeho archa by sa potopila, ale nastastie tu v svatom meste Lališ mu dieru v lodi upchal had a tak mohla pokracovat na sever k Araratu. Yazidi veria ze boh stvoril svet, ktory je teraz v rujach 7 anjelov. Najvyssi je pav. Modlia sa smerom k slnku. Veria ze v kazdom cloveku je dobro a diabol a je na kazdom z nas koho sa rozhodnu nasledovat. Pav (Tawus Melek) si vybral dobro. Nejedia hlavkovy salat, vylucky ( vlasy, menzes atd) su taktiez tabu. Mozu sa zenit vylucne medzi sebou. Vylucne znamena to, ze ked si pred 5 rokmi 17 rocna Du’a Khalil Aswad vysla na rande so svojim sunitskym milym, jej rodina ju verejne ukamenovala. Silne zaludky si to mozu pozriet na You Tube. Yazidi zdoraznuju, ze oni nepochadzaju z Evy, ktora zhresila, ale iba z Adama. Su cisti a kto tu cistotu porusi je potrestany. V Lalisi taktiez vitaju jar. Tu sa to nevola Newroz ako v Perzii, ani Pesah ani Velka noc. Tu ide o sviatok svateho olivoveho oleja. Susene olivy sa hodia do mechov a polievaju horucov vodou. Bosi chlapi po nich dupu ako u nas presujeme kyslu kapustu. Su obleceni v tradicnom odeve na hlavach nie cierne ale cervene satky.  Skusam to a o chvilu sa mi medzi prstami objavi spenena cierna vonava stava, chodidla mam od svateho oleja a je to prijemne. Potom sa ta stava co sme vydupali vari v obrovskych hrncoch az z toho vznike husta kasa. A sa uklada v chrame, bohuzial uz nie v nadhernych keramickych nadobach, ake v praktickejsich umelohmotnych. Slape sa cely tyzden a svatok vrcholi v stredu, na pocest vzkriesenia pava. Je to najvacsi sviatok Yazidov, ich novy rok. Atmosfera je uzasna. Vidime krst v svatej vode kam my nemane oristup, presuchame sa chladnou mramorovou dlazkou  k jaskyniam v chrame a k hrobkam svatcov, prekracujeme prahy(!) a ja rozviazem a potom zaviazem svoj vlastny uzol pre stastie. Takuto vec urobim ako syn fyzikalneho chemika druhy raz v zivote. Prvy raz mi to vyslo a nasiel som lasku svojho zivota... Zoznamujeme sa s jednotlivymi rodinami, kt ziju v kastovom systeme, s knazmi a knaznami a davam iterview. Nadherny cas. Cosi tak silne a ine, co sa da zazit iba na miestach, kde su turisti vzacnostou a vtedy, ked mate na to zaplatit si sprievodcu, ktory vam povie zopar fint ako napr, kedy je festival a pod. Zdravim z 5* Dilshad Palaca, sme po chodbovici ( vsetci vas pozdravuju), po uzasnych hodoch a vysaunovani. Toto je nebezpecny Irak? 

17

13:13

mar

2012

Istanbul

Istanbul

Istanbul je nielen uzasne miesto, ktore lezi pri bosporskej uzine a rozklada sa medzi europou a aziou, ale aj skvele miesto na prehliadku. Uz len vidiet Hagia Sofia, kde bol korunovany rismky cisar. V stredoveku to bola najvacsia bazilika na svete a stale patri s rozlohou medzi najvacsie. Mna stale dokaze nadchnut a kazdy rok archeologovia objavia nove a nove mozaiky. Modra mesita od architekta Sinana patri medzi tie mesity ktore za svojho zivota musite vidiet. Palac Topkapi, kde sidlilo 36 sultanov, ktori spravili neuveritelnu zbierku. Kde uz len mozete vidiet vraj pravu mojzisovu palicu, ruku Jana Krstitela ci zub od proroka Mohameda. Len v Istanbule!!!. Vecer este futbalovy zapas medz Besiktas a Athletico Madrid a ta atmosfera. Uz len to ze turci na futbale namiesto piva piju Ayran co chuti ako nasa zakysanka. Tolko hluku na malom stadione. Este teraz ma usia bolia. Krical som aj ja Besiktas a skakal ako divy. Takmer cela skupina isla do Hamamu, ktore boli vybudovane len pre sultana. Vecer k tomu brusne tanecnice alebo navsteva dalsieho sultanskeho palaca Dolmabance. Skvele skvele skvele. Co vsetko sa da zazit za 4 dni. Istanbul milujeme

11

21:43

aug

2010

zem krasnych koni

zem krasnych koni

Slnko zapada,sedime v sedle, pod nami cvalaju kopyta, ozyva sa hlas z minaretu, skumame zabudnute krestanske kaplnky a obydlia, obyvane aj davno opustene, vyhlbene v ruzovej sopecnej hornine 1300 metrov nad morom. Jeme cerstve ovocie a pijeme miestne vino. Sme na jednom z najkrajsich miest na planete - v Tureckej Kapadokii- co znamena: krajina krasnych koni. Vecer na seba hodime original laCoste tricka za 10lir z Istanbulskeho Gran Bazaru a oslavime Zuzanky pri grilovacke. Zaspominame na Zivot v Istanbule, ranny let balonom nad krajinou ktoru by Disney ani Gaudi nedokazali vymysliet a budeme sa tesit na dalsie prekvapenia tejto pestrej krajiny.

25

10:31

aug

2009

"Lá iláha illalláh" (Niet boha okrem Boha)

"Lá iláha illalláh" (Niet boha okrem Boha)

Zdravím všetkých účatníkov zájazdu Turecko 2009. Aj keď je to tretí deň po návrate na Slovensko, myšlienkami som stále v krajine polmesiaca. Dojmi sú neopísateľné, partia bola výborná a sprievodcovia na jedničku. Týmto pozdravujem Dianu, Braňa, Ivana, Juraja a ďalších, teším sa na nové neopísateľné dobrodružstvá. Pre sprievodcu Martina N. len jedna maličkosť, skús prosím Ťa ak to bude v Tvojich silách a CK BUBO naplánovať východnejší okruh po Turecku. Do skorého videnia:-)

BUBO Covid garancia

Vrátenie peňazí pri pozitívnom teste