Vedeli ste, že existujú tučniaky, ktoré spia približne až neuveriteľných desaťtisíckrát za deň? Ako je to možné? Spánok tučniakov čiapočkatých trvá maximálne štyri sekundy! Počas tohto spánku môžu spať obe hemisféry alebo iba jedna. Na základe toho hovoríme o bi-hemisférickom alebo uni-hemisférickom spánku. Výhodou je, že dokážu zabezpečiť oddych každej hemisfére mozgu až viac ako desať hodín denne.
Tučniak čiapočkatý je charakteristický čiernou čiarou tiahnucou sa po bielom krku, ktorá z diaľky pôsobí ako úsmev. Verte tomu, že pôsobia naozaj smiešne, a to najmä keď kradnú kamienky. Vo veľkých kolóniách je kamienkov nedostatok, preto býva zvykom, že samci chodia pre ne ďaleko. Pri ich pozorovaní uvidíte, ako sa samček teší, že priniesol kamienok z pláže, no keď ho ukáže svojej polovičke, zamrzne mu úsmev a ide po ďalší kamienok.
Tučniaky dorastajú do výšky okolo sedemdesiat centimetrov a vážia od troch do päť kilogramov. Vyskytujú sa v Južnom oceáne od Antaktídy až po rovnobežky na úrovni Patagónie. Na Južnej Georgii ich veľa neuvidíte, skôr sa vyskytujú na Sandwichových ostrovoch, ktoré sú ťažko prístupné (teraz je zakázaný prístup na ne), prípadne na Antarktickom polostrove.
V Central Park ZOO v New Yorku urobili zaujímavý pokus - dvom samčekom (Roy a Silo) dali vajíčko. Chceli zistiť, či sa budú striedať na ňom a či sa z neho niečo vyliahne. Predstavte si, že sa tak stalo a naozaj sa vyliahlo malé tučniačatko. Na motív týchto tučniakov čiapočkatých vyšla aj detská kniha.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO