Väzenie Lukiškės - nová atrakcia Vilniusu

Väzenie Lukiškės - nová atrakcia Vilniusu

Nachádzame sa vo Vilniuse, hlavnom meste Litvy. Ešte v roku 2019 slúžila väznica Lukiškės svojmu pôvodnému účelu. Dnes si však môžete rezervovať unikátnu prehliadku a navštíviť okrem iného aj interiérové priestory väznice, ktoré boli verejnosti dlho neprístupné. Pre ešte väčší adrenalín odporúčame návštevu v noci, spojenú s bizarnými príbehmi, ktoré sú s väznicou späté (nočné prehliadky sú však zatiaľ iba v litovčine, budete teda potrebovať prekladateľa). Trúfnete si? Po ukončení prevádzky väznice Lukiškės a presunutí väzňov do iných nápravno-výchovných centier sa týchto budov ujala organizácia, ktorá tu vytvorila jedinečné kultúrne centrum. Nájdeme tu priestory pre umelcov a výtvarníkov, bar, street food, ale aj pódium na samotnom nádvorí, kde sa dnes konajú udalosti pre tisíce návštevníkov. Väzenie bolo vybudované už v roku 1904, zažilo ruských cárov, okupáciu nemeckým režimom, obsadenie Vilniusu Poľskom, ale tiež nacizmus a desaťročia v Sovietskom zväze, než ho Litva ako prvá krajina opustila a získala nezávislosť v roku 1990. V čase vybudovania väznice sa jednalo o veľmi moderné zariadenie, centrálne kúrenie mali okrem väznice snáď len nové hotely vybudované v centre mesta. Často tu teda väzni našli lepšie podmienky, než mali doma, ak si odmyslíme, že stratili slobodu. Bolo vybudované na okraji mesta, dnes sa však jedná o lokalitu v pešej vzdialenosti od absolútneho centra Vilniusu. Prehliadky sú novinkou, ktorú jednoznačne odporúčame pri návšteve mesta; rezervujte sa vopred alebo si dohodnite privátnu prehliadku s organizáciou, ktorá zariadenie Lukiškių kalėjimas 2.0 prevádzkuje. My sme ju absolvovali s Monikou, ktorá nám porozprávala aj o tom, ako počas prípravy komunikovali nielen s dozorcami, ale aj väzňami, študovali materiály či nápisy na stenách, ktoré väzni zanechali. Uvidíte, ako vyzeral telefón, ktorý sa snažili budúci väzni prepašovať, kde ho zvykli umiestniť a aký je miestny rekord. Cena mobilného telefónu totiž vo väzení stúpla na desaťnásobok jeho pôvodnej ceny, čo sa niektorí snažili využiť vo svoj prospech. Na vlastné oči tiež uvidíte, ako prebiehal proces prijatia nových väzňov, či samotné cely, kde väčšinou trávili 23 hodín do dňa. Väznicu ste mohli vidieť v štvrtej sérii úspešného seriálu z produkcie Netflix, Stranger Things. Svoj čas tu strávil aj Menachem Begin, ktorý sa stal neskôr premiérom Izraela.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Európa  

Škandinávia, Lotyšsko, Litva, Fínsko, Estónsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1436 1795€
Klaipeda a Kuršská kosa – kúsok Sahary v Európe
Klaipeda

Klaipeda Klaipeda a Kuršská kosa – kúsok Sahary v Európe

Neďaleko mesta Klaipeda, najrušnejšieho prístavu Litvy, sa na Baltskom mori tiahne úzky a 98 km dlhý polostrov zvaný Kuršská kosa. Hoci sa tento…

Filip Bobek 9 min. čítania
Vilnius - pamiatky a rady v Jeruzaleme severu
Vilnius

Vilnius Vilnius - pamiatky a rady v Jeruzaleme severu

Hlavné mesto Litvy poznáme aj pod prezývkou Jeruzalem severu, pre svoju kedysi silnú židovskú komunitu. Aktuálne má vyše pol milióna obyvateľov a…

Matej Barvirčák 15 min. čítania
Litva – v jednom z najkrajších stredov Európy
Blog

Blog Litva – v jednom z najkrajších stredov Európy

Šarmantná pobaltská krajina, pripravená očariť vás svojimi peknými mestami, kultúrnym aj prírodným bohatstvom, zaujímavými tradíciami... Litva je…

Alexandra Tinkova 4 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: