To, že je Alžírsko moslimskou krajinou netreba špeciálne predstavovať, a tak medzi najznámejšími a najkrajšími pamiatkami figuruje aj množstvo mešít. Za jednou historickou a unikátnou sa musíte vybrať na západ krajiny do obľúbeného mesta Tlemcen, ktoré kedysi nosilo lichotivú prezývku „perla Maghrebu“. Týmto termínom sa zvykol označovať západný moslimský svet a dnes sa tak často označuje susedné Maroko. Tlemcen koniec koncov neleží ďaleko od marockých hraníc.
V centre starého Tlemcenu sa vyníma hranatý minaret, ktorý patrí k Veľkej mešity, teda k El Jemaa el-Kebir. Stala sa najdôležitejším islamským míľnikom celého Tlemcenu a prichádzajú za ňou aj miestni pútnici ti alžírski turisti, pretože tých zahraničných strenete v Tlemcene menej než šafranu.
Veľká mešita pochádza z roku 1082, kedy sa rozhodol almoravidský emír Jusúf ibn Tašfín, že práve tu založí mesto. Pomenoval ho Tagrart a ten sa neskôr premenoval na Tlemcen. Veľká mešita je teda skoro tak stará ako samotné mesto, hoci aby sme boli fér, menšie osídlenia tu boli už pred emírom Jusúfom, len sa teraz dali dokopy a zväčšili. Hoci sa začala mešita stavať koncom 11.storočia, až okolo roku 1136 ju považovali za dokončenú a možno to vtedy tak nevnímali, no dnes sa považuje za najkrajšiu z almoravidskej éry v Alžírsku. Hranatý minaret, ktorý je dnes symbolom pridal v roku 1236 sultán Yaghmorasan, miestny panovník z dynastie Abdalwadid. Veľmi sa podobal na andalúzske stavby a aj neďaleká mešita v Mansourah mala podobný, hoci ten bol monumentálnejší.
Kedysi dávno k mešite preliehal palác, no v 19.storočí vieme o tom, že v tesnej blízkosti stál islamský súd aj univerzita. Dnes je jej okoli rušné, pretína sa v blízkosti niekoľko ulíc a aj centrum je na dosah ruky. BUBO presne vie, kde tieto perly hľadať a Alžírsko objavilo dlho pred ostatnými. Poďte na dovolenku do Alžírska s profesionálmi!
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Alžírsko
- Albert Camus – francúzsky spisovateľ z Alžírska
- Top 10 mesta ALŽÍR – Stredomorské veľkomesto
- Čo si zobrať so sebou do púšte v Alžírsku
- Najväčšia arabská krajina sveta?
- Avenue Didouch Mourad - centrum Alžíra
- Antická perla Djemila
- Vlajka Alžírska
- Skalné maľby a rytiny Alžírsko - UNESCO
- Kasbah v Alziri - UNESCO
- Najkrajšie hrady Afriky
- Ruiny rímskeho mesta Tiddis
- Pevnosť Santa Cruz v Orane
- Najväčšia mešita sveta