MOSKVA

Ruská Moskva patrí k neodmysliteľným symbolom obrovského Ruska. Vežičky Kremľu, jeho múry, rieka Moskva a ikona v podobe Chrámu Vasilija Blaženého je niečo, čo by mal v živote vidieť každý. Moskva je hlavným mestom Ruskej Federácie a jej dejiny siahajú niekoľko storočí dozadu. Bývali tu panovníci, premenila sa na obchodné centrum a neskôr ju túžili dobýjať mnohí od Mongolov cez Napoleona až po Hitlera. Moskva je dnes multimiliónová metropola, ktorá má všetko od pamiatok, skvelých múzeí, slávnych obchodov, luxusných miest, reštaurácii či divadiel. Počas našej návštevy Moskvy sa pozrite na najznámejšie miesta, aby sme si Moskvu čo najviac vychutnali. Chrám Krista Spasiteľa, mauzóleum večného živého Lenina, luxusný obchod GUM, ktorý zažil neskutočnú premenu, Stalinove sestry alebo Treťjakovská galéria? Čo pojem to unikátne miesto, ktoré môžete spoznať! Napokon tu stále čaká Kremeľ. Kremeľ je centrom Moskvy a celého Ruska. Najväčší kanón a najväčší zvon sveta. Dotknete sa ich. Dozviete sa, že kanón nikdy nevystrelil a zvon nikdy nebil. Spasská veža je Big Benom Moskvy. Chrám Zvestovania Panny Márie, hrobky cisárov v kláštore Zjavenia archanjela Michaela, Uspenska katedrála ako z renesančnej Florencie. Zvonica Ivana Veľkého a rozprávanie o Borisovi Godunovovi.

PETROHRAD

Petrohrad je najeurópskejším veľkomestom celého Ruska. Je jeho pýchou a podľa mnohých aj najkrajším mestom celej nekonečnej krajiny. Staré mesto je pod patronátom UNESCO a je to mesto prešpikované palácmi, ktoré nájdete takmer všade. Na každom kroku tu cítiť dvestoročnú tradíciu hlavného mesta Ruskej ríše, a tak je právom považovaný Petrohrad za kultúrne aj umelecké centrum krajiny. Žili tu Čajkovskij, Rimskij-Korsakov, Puškin tu študoval a zomrel pri súboji, Dostojevskij sem umiestnil román Zločin a trest. Peter Veľký ho založil ako mesto premenené na svoj vlastný sen na rieke Neva. Vedeli ste, že Neva vyteká z najväčšieho jazera Európy a je dlhá iba 28 kilometrov? Keď v roku 1725 Peter Veľký zomrel, jeho Benátky severu sa podieľali na medzinárodnom obchode Ruska vyše 90 %. S profesionálnym sprievodcom si prezrite jedno z najlepších múzeí sveta Ermitáž. Tiež Potemkinov palác či zámok – pevnosť, kde zavraždili cára Pavla I. Čo sa udialo v Jusupovom paláci? Je najkrajší výhľad na mesto z Vasilevského ostrova? Je toho veľa čo sa tu dá spoznávať.

Krátka prechádzka popri Neve k Petropavlovskej pevnosti a vysoká katedrála neruského dizajnu. Budova Admirality, sochy Petra Veľkého a Puškina. Najkvalitnejšie obchody na suveníry, ale aj tie najlacnejšie na trhoch. Chrám vzkriesenia Krista je najmenej európskym a môže konkurovať chrámu Vasila Blaženého, postavený na mieste, kde spáchali atentát na cára Alexandra II. Aj takto môže dopadnúť neúspešný reformátor. Izakijevsky sabor – chrám francúzskeho architekta Montferranda je najväčším v meste. Kamenný Alexandrov stĺp vztýčený na počesť víťazstva nad Napoleonom. K tomu ešte krížnik Aurora, Smolnyj palác a príbeh KGB. Prechádzky po Nevskom prospekte, najväčšej tepne mesta s kníhkupectvami, kaviarničkami a kasínami.

CÁRSKE SELO

Bývalá letná rezidencia ruských cárov dnes leží v mestečku, ktoré premenovali po veľkom ruskom básnikovi - Puškinovi. Palácový komplex, aký tu vznikol, patrí k najznámejším cárskym budovám okolia Petrohradu. Prvý palác tu vznikol ešte v 18. storočí a neskôr sa ešte jeho výzor zmenil do dnešnej podoby. Katarínsky palác má dnes tri poschodia, je dlhý vyše 300 metrov a jeho súčasťou bola aj legendárna Jantárová komnata. Nemci ju počas 2. svetovej vojny odniesli preč a komnata sa nadobro stratila. Dnes si vychutnáme pohľad na jej repliku, no verte, že aj ten bude stáť za to. Samozrejme, nevynecháme ani ostatné zaujímavé miestnosti ako modrú hosťovskú izbu, zelenú jedáleň či miesto, kde odpočívala Mária Fiodorovna. Katarínsky park má v sebe viacero zaujímavých stavieb aj záhradných pavilónov, a tak sa pred odchodom treba prejsť aj týmito končinami.

PETRODVOREC

Spomedzi všetkých cárskych palácov v okolí Petrohradu je Petrodvorec (známy aj ako Petergof) najznámejším miestom. Leží cca 40 kilometrov od Petrohradu a ukrýva v sebe areál s palácom aj príjemným parkom s množstvom ďalších atrakcií. Medzi symboly celého parku patri dokonalá fontána ozdobená zlatými sochami. Dominuje im Samson s levom, no nájdete tu aj ďalšie mnohé antické či staroveké mytologické bytosti. Petrodvorec začal budovať Peter Veľký ešte v 1709 po víťazstve nad Švédmi, kedy získal prístup k Baltskému moru. Architekti sa na tejto stavbe tak vyhrali, že si hneď získala prezývku „Ruské Versailles“, a keď sa neskôr paláca ujal génius Bartolomeo Rastrelli, už mu nechýbalo nič k dokonalosti. Aj dnes sa palácovými miestnosťami môžete prejsť a obdivovať jeho krásu. Po vojne ho však museli masívne rekonštruovať, pretože ho Nemci spustošili.

IRKUTSK

Irkutsk možno nie je taký známy ako Moskva či Petrohrad, ale patrí k najkrajším mestám celého Ruska. Vlakom do sem z Moskvy trvá cca 75-80 hodín cez nekonečnú Sibír, no stojí to za to. Irkutsk leží na rieke Irkutk a Angara a je hlavným mestom sibírskeho baroka, osobitého štýlu, ktorý uvidíte na miestnych katedrálach a chrámoch. Irkutsk a jeho dejiny sa preplietli s dekabristami, ktorých vyhnali z európskych častí Ruska sem na ďalekú Sibír, a tým pádom sa v meste ocitlo množstvo šikovných, nadaných a bohatých ľudí a Irkutsk zmenili na kultúrne centrum. Ešte aj dnes tu nájdete zopár palácov, staručkých, drevených budov, ale aj sochu Lenina a moderné mesto. Irkutsk bude jedno z najväčších prekvapení Ruska.

BAJKALSKÉ JAZERO

Najstaršie, najhlbšie a snáď aj najkrajšie jazero sveta, ktoré obsahuje 1/6 všetkej sladkej vody na svete. Cestou legendárnou Transsibírskou magistrálou spoznáte ľudí so širokou ruskou dušou, najete sa boršču, zalejete vodkou a čajom zo samovaru. Bajkalské jazero spoznáte v dedinke Listvjanka, ktorej trhoviská voňajú po bylinkách, čaji a údených rybách, ktorým kraľuje omuľ. V múzeu sa o Bajkale dozviete viac a medzi zaujímavostí patrí aj fakt, že sa tu opäť pomaličky stavia na nohy šamanizmus, ktorý kedysi vládol náboženským predstavám. Neďaleko jazera stojí aj unikátny skanzen sibírskej architektúry Taltsy.

K

Európa  

Rusko


náročnosť

6 dní

Trvanie

9999
K

Ázia   Európa  

Sibír, Mongolsko, Rusko

01.06. → 08.06.

náročnosť

8 dní

Trvanie

9999
E

Polárne oblasti   Európa  

Sibír, Arktída, Rusko


náročnosť

8 dní

Trvanie

9999
B

Európa  

Rusko

08.01. → 19.01.

náročnosť

12 dní

Trvanie

5360
Najfantastickejšie festivaly sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ
Prémiový blog

Prémiový blog Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ

Prvý na južnom póle a zrejme aj prvý na tom severnom. Keďže som sa bezmála narodil ako Nór, mám k Amundsenovi úzky vzťah a tento blog píšem od…

Ľuboš Fellner 46 min. čítania
So Štefánikom okolo sveta
Prémiový blog

Prémiový blog So Štefánikom okolo sveta

Štefánik sa bežne vníma najmä ako generál - zakladateľ česko-slovenského štátu. Je nám potešením prezentovať vám ho ako CESTOVATEĽA a pozývame vás…

Ľuboš Fellner 56 min. čítania
Longyearbyen - hlavné mesto Špicbergov
Longyearbyen

Longyearbyen Longyearbyen - hlavné mesto Špicbergov

Nórsko sa nekončí Nordkappom, dá sa vybrať ešte severnejšie, ďalej za polárny kruh - na súostrovie Špicbergy, ktoré ležia na polceste medzi Nórskom…

Robert Taraba 26 min. čítania