MOSKVA

Ruská Moskva patrí k neodmysliteľným symbolom obrovského Ruska. Vežičky Kremľu, jeho múry, rieka Moskva a ikona v podobe Chrámu Vasilija Blaženého je niečo, čo by mal v živote vidieť každý. Moskva je hlavným mestom Ruskej Federácie a jeho dejiny siahajú niekoľko storočí dozadu. Bývali tu panovníci, premenila sa na obchodné centrum a neskôr ju túžili dobýjať mnohí od Mongolov cez Napoleona až po Hitlera. Moskva je dnes multimiliónová metropola, ktorá má všetko od pamiatok, skvelých múzeí, slávnych obchodov, luxusných miest, reštaurácii či divadiel. Počas našej návštevy Moskvy sa pozrite na najznámejšie miesta, aby sme si Moskvu čo najviac vychutnali. Chrám Krista Spasiteľa, mauzóleum večného živého Lenina, luxusný obchod GUM, ktorý zažil neskutočnú premenu, Stalinove sestry alebo Treťjakovská galéria? Čo pojem to unikátne miesto, ktoré môžete spoznať! Napokon tu stále čaká Kremeľ. Kremeľ je centrom Moskvy a celého Ruska. Najväčší kanón a najväčší zvon sveta. Dotknete sa ich. Dozviete sa, že kanón nikdy nevystrelil a zvon nikdy nebil. Spasská veža je Big Benom Moskvy. Chrám Zvestovania Panny Márie, hrobky cisárov v kláštore Zjavenia archanjela Michaela, Uspenska katedrála ako z renesančnej Florencie. Zvonica Ivana Veľkého a rozprávanie o Borisovi Godunovovi.

PETROHRAD

Petrohrad je najeurópskejším veľkomestom celého Ruska. Je jeho pýchou a podľa mnohých aj najkrajším mestom celej, nekonečnej krajiny. Staré mesto je pod patronátom UNESCO a je to mesto prešpikované palácmi, ktoré nájdete takmer všade. Na každom kroku tu cítiť dvestoročnú tradíciu hlavného mesta Ruskej ríše, a tak je právom považovaný Petrohrad za kultúrne aj umelecké centrum krajiny. Žili tu Čajkovskij, Rimskij-Korsakov, Puškin tu študoval a zomrel pri súboji, Dostojevskij sem umiestnil román Zločin a trest. Peter Veľký ho založil ako mesto premenené na svoj vlastný sen na rieke Neva. Vedeli ste, že Neva vyteká z najväčšieho jazera Európy a je dlhá iba 28 kilometrov? Keď v roku 1725 Peter Veľký zomrel, jeho Benátky severu sa podieľali na medzinárodnom obchode Ruska vyše 90 %. S profesionálnym sprievodcom si prezrieme jedno z najlepších múzeí sveta Ermitáž. V ktorom paláci podávali prvýkrát hovädzie Stroganov? Čo je to Čižik pižik? Potemkinov palác či zámok – pevnosť, kde zavraždili cára Pavla I. V ktorom hoteli spávajú americkí prezidenti? Koľko milencov mala Katarína Veľká? Prečo mešťania neznášajú Rasputina do dnešných čias? Čo sa udialo v Jusupovom paláci? Je najkrajší výhľad na mesto z Vasilevského ostrova? Je toho veľa čo sa tu dá spoznávate. Krátka prechádzka popri Neve k Petropavlovskej pevnosti a vysoká katedrála neruského dizajnu. Budova Admirality, sochy Petra Veľkého a Puškina. Najkvalitnejšie obchody na suveníry, ale aj tie najlacnejšie na trhoch. Chrám vzkriesenia Krista je najmenej európskym a môže konkurovať chrámu Vasila Blaženého, postavený na mieste, kde spáchali atentát na cára Alexandra II. Aj takto môže dopadnúť neúspešný reformátor. Izakijevsky sabor – chrám francúzskeho architekta Montferranda je najväčším v meste. Kamenný Alexandrov stĺp vztýčený na počesť víťazstva nad Napoleonom. Už Vám je jasné, prečo sa o Petrohrade hovorí ako najkrajšom meste Európy? K tomu ešte krížnik Aurora, Smolnyj palác a príbeh KGB. Kam sa až dostali Nemci počas blokády Leningradu? Prechádzky po Nevskom prospekte, najväčšej tepne mesta s kníhkupectvami, kaviarničkami a kasínami. Ste v meste, ktoré má svoju úroveň. Bliny a pelmeny tu vystrieda losos v bešamelovej omáčke a soté Stroganov. Toto mesto budete milovať!

CÁRSKE SELO

Bývalá letná rezidencia ruských cárov dnes leží v mestečku, ktoré premenovali po veľkom ruskom básnikovi, Puškinovo. Palácový komplex aký tu vznikol patrí k najznámejším cárskym budovám okolia Petrohradu. Prvý palác tu vzniká ešte v 18.storočí a neskôr sa ešte jeho výzor zmenil do dnešnej podoby. Katarínsky palác má dnes tri poschodia, je dlhý vyše 300 metrov a jeho súčasťou bola aj legendárna Jantárová komnata. Nemci ju počas 2. svetovej vojny odniesli preč a komnata sa nadobro stratila. Dnes si vychutnáme pohľad na jej repliku, no verte, že aj ten bude stáť za to. Samozrejme, nevynecháme ani ostatné zaujímavé miestnosti ako modrú hosťovskú izbu, zelenú jedáleň či miesto, kde odpočívala Mária Fiodorovna. Katarínsky park má v sebe viacero zaujímavých stavieb aj záhradných pavilónov, a tak sa pred odchodom treba prejsť aj týmito končinami.

PETRODVOREC

Spomedzi všetkých cárskych palácov v okolí Petrohradu je Petrodvorec (známy aj ako Petergof) najznámejším miestom. Leží cca 40 kilometrov od Petrohradu a ukrýva v sebe areál s palácom aj príjemným parkom s množstvom ďalších atrakcií. Medzi symboly celého parku patri dokonalá fontána ozdobená zlatými sochami. Dominuje im Samson s levom, no nájdete tu aj ďalšie mnohé antické či staroveké mytologické bytosti. Petrodvorec začal budovať Peter Veľký ešte v 1709 po víťazstve nad Švédmi, kedy získal prístup k Baltskému moru. Architekti sa na tejto stavbe tak vyhrali, že si hneď získala prezývku „Ruské Versailles“, a keď sa neskôr paláca ujal génius Bartolomeo Rastrelli už mu nechýbalo nič k dokonalosti. Aj dnes sa palácovými miestnosťami môžete prejsť a obdivovať jeho krásu. Po vojne ho však museli masívne rekonštruovať, pretože ho Nemci spustošili.

IRKUTSK

Irkutsk možno nie je tak známy ako Moskva či Petrohrad, ale patrí k najkrajším mestám celého Ruska. Vlakom do sem z Moskvy trvá cca 75-80 hodín cez nekonečnú Sibír, no stojí to za to. Irkutsk leží na rieke Irkutk a Angara a je hlavným mestom sibírskeho baroka, osobitého štýlu, ktorý uvidíte na miestnych katedrálach a chrámoch. Irkutsk a jeho dejiny sa preplietli s dekabristami, ktorých vyhnali z európskych častí Ruska sem na ďalekú Sibír a tým pádom sa v meste ocitlo množstvo šikovných, nadaných a bohatých ľudí a Irkutsk zmenili na kultúrne centrum. Ešte aj dnes tu nájdete zopár palácov, staručkých, drevených budov, ale aj sochu Lenina a moderné mesto. Irkutsk bude jedno z najväčších prekvapení na tejto ceste.

BAJKALSKÉ JAZERO

Najstaršie, najhlbšie a snáď aj najkrajšie jazero sveta, ktoré obsahuje 1/6 všetkej sladkej vody na svete. Cestou legendárnou Transsibírskou magistrálou spoznáte ľudí so širokou ruskou dušou, najete sa boršču, zalejete vodkou a čajom zo samovaru. Bajkalské jazero spoznáte v dedinke Listvjanka, ktorej trhoviská voňajú po bylinkách, čaji a údených rybách, ktorým kraľuje omuľ. V múzeu sa o Bajkale dozviete viac a medzi zaujímavostí patrí aj fakt, že sa tu opäť pomaličky stavia na nohy šamanizmus, ktorý kedysi vládol náboženským predstavám. Neďaleko jazera stojí aj unikátny skanzen sibírskej architektúry Taltsy.

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.