Maximálna povolená hmotnosť batožiny je 20 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú kupujete. Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky, a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

Oblečenie: V Rusku treba na jar či jeseň, počítať miestami s chladnejším podnebím a zima je v týchto končinách mrazivá a neúprosná, kedy teploty padajú hlboko pod nulu. Leto bude naopak horúce. Myslite na to, počas balenia.

Zoberte si jedny voľné nohavice, krátke nohavice, ponožky, tričká s krátkym rukávom, jeden pulóver alebo sveter (keď bude chladnejšie) a na obutie tenisky, resp. pevnejšie topánky, poltopánky. Ak plánujete večeru v luxusnejších podnikoch, nezabudnite na slušné a elegantné oblečenie. Pouvažujte aj nad dáždnikom alebo nepremokavou bundou.

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón, videokameru, nabíjačky a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky, aj powerbanky.

V Rusku nájdete v niektorých hoteloch rovnaké koncovky elektrických zásuviek ako u nás.

Čo si vziať do vlaku na Transsibírsku magistrálu?

Do vlaku si pribaľte pohodlné oblečenie, v ktorom sa cítite komfortne. Nebudete chcieť vo vlaku sedieť v rifliach, nohaviciach či košeli, ale v niečom ľahkom a príjemnom. Pôjdete predsa pár desiatok hodín. Okrem toho vám odporúčame vziať si so sebou pollitrový pohár (môže byť aj iný samozrejme) alebo termosku na zalievanie čaju, polievok či instantného jedla. Samovar s vriacou vodou je súčasťou vlaku, čiže o vodu je postarané. Je dobré mať so sebou aj vlastnú kávu, ktorú máte radi alebo vrecúška čaju. Samozrejme pohár si viete zapožičať aj vo vlaku (ale nespoliehajte sa na to, pretože práve vám sa môže stať, že už nebude), prípadne si ho vo vlaku kúpiť za cca 1000-1200 rubľov. Aj u našej dežurnej si viete kúpiť kávu, čaj, drobnosti, ale ak chcete svoje obľúbené, vezmite si ich so sebou.

Ak si beriete so sebou mobilný telefón, notebook, digitálny fotoaparát alebo kameru, prípadne všetko naraz, určite sa Vám zíde aj rozdvojka. V uličke vo vlaku bývajú zväčša len dve zásuvky a tie na nabíjanie pre všetkých pasažierov vo vagóne nestačia. Do vlakov sa Vám taktiež zíde aj redukcia a powerbank. Elektrické napätie v ruských vlakoch je 55 V a 220 V, v mongolských 55 V a v čínskych väčšinou 48 V.

Na zahodenie nie sú ani hygienické utierky, malý uterák (sprcha vo vlaku nie je, nájdete ich však na staniciach) a nezabudnite na dobrú knihu alebo knihy. Skúste si vybrať nejakú s ruskou tematikou a ľahšie sa pri čítaní hrubej knihy priamo na Transsibírskej magistrály dostanete do deja.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Európa  

Rusko


náročnosť

6 dní

Trvanie

9999
K

Ázia   Európa  

Sibír, Mongolsko, Rusko

01.06. → 08.06.

náročnosť

8 dní

Trvanie

9999
E

Polárne oblasti   Európa  

Sibír, Arktída, Rusko


náročnosť

8 dní

Trvanie

9999
K

Ázia   Európa  

Mongolsko, Rusko, Čína

01.06. → 14.06.

náročnosť

14 dní

Trvanie

9999
Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ Prémiový blog

Prémiový blog Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ

Prvý na južnom póle a zrejme aj prvý na tom severnom. Keďže som sa bezmála narodil ako Nór, mám k Amundsenovi úzky vzťah a tento blog píšem od…

Ľuboš Fellner 32 min. čítania
So Štefánikom okolo sveta Prémiový blog

Prémiový blog So Štefánikom okolo sveta

Štefánik sa bežne vníma najmä ako generál - zakladateľ česko-slovenského štátu. Je nám potešením prezentovať vám ho ako CESTOVATEĽA a pozývame…

Ľuboš Fellner 39 min. čítania
Longyearbyen - hlavné mesto Špicbergov Longyearbyen

Longyearbyen Longyearbyen - hlavné mesto Špicbergov

Nórsko sa nekončí Nordkappom, dá sa vybrať ešte severnejšie, ďalej za polárny kruh - na súostrovie Špicbergy, ktoré ležia na polceste medzi Nórskom…

Robert Taraba 17 min. čítania
Výšková choroba a aklimatizácia Prémiový blog

Prémiový blog Výšková choroba a aklimatizácia

Prekvapujúco to nie je nedostatok fyzickej pripravenosti, ale výšková choroba, ktorá zabráni ľudom dostať sa na vrchol Mont Blancu, Kilimandžára,…

Ľuboš Fellner 35 min. čítania