Maximálna povolená hmotnosť batožiny je 20 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Skontrolujte si tento údaj na letenke, ktorú kupujete. Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky, a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

Oblečenie: V Rusku treba na jar či jeseň, počítať miestami s chladnejším podnebím a zima je v týchto končinách mrazivá a neúprosná, kedy teploty padajú hlboko pod nulu. Leto bude naopak horúce. Myslite na to, počas balenia.

Zoberte si jedny voľné nohavice, krátke nohavice, ponožky, tričká s krátkym rukávom, jeden pulóver alebo sveter (keď bude chladnejšie) a na obutie tenisky, resp. pevnejšie topánky, poltopánky. Ak plánujete večeru v luxusnejších podnikoch, nezabudnite na slušné a elegantné oblečenie. Pouvažujte aj nad dáždnikom alebo nepremokavou bundou.

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón, videokameru, nabíjačky a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky, aj powerbanky.

V Rusku nájdete v niektorých hoteloch rovnaké koncovky elektrických zásuviek ako u nás.

Čo si vziať do vlaku na Transsibírsku magistrálu?

Do vlaku si pribaľte pohodlné oblečenie, v ktorom sa cítite komfortne. Nebudete chcieť vo vlaku sedieť v rifliach, nohaviciach či košeli, ale v niečom ľahkom a príjemnom. Pôjdete predsa pár desiatok hodín. Okrem toho vám odporúčame vziať si so sebou pollitrový pohár (môže byť aj iný samozrejme) alebo termosku na zalievanie čaju, polievok či instantného jedla. Samovar s vriacou vodou je súčasťou vlaku, čiže o vodu je postarané. Je dobré mať so sebou aj vlastnú kávu, ktorú máte radi alebo vrecúška čaju. Samozrejme pohár si viete zapožičať aj vo vlaku (ale nespoliehajte sa na to, pretože práve vám sa môže stať, že už nebude), prípadne si ho vo vlaku kúpiť za cca 1000-1200 rubľov. Aj u našej dežurnej si viete kúpiť kávu, čaj, drobnosti, ale ak chcete svoje obľúbené, vezmite si ich so sebou.

Ak si beriete so sebou mobilný telefón, notebook, digitálny fotoaparát alebo kameru, prípadne všetko naraz, určite sa Vám zíde aj rozdvojka. V uličke vo vlaku bývajú zväčša len dve zásuvky a tie na nabíjanie pre všetkých pasažierov vo vagóne nestačia. Do vlakov sa Vám taktiež zíde aj redukcia a powerbank. Elektrické napätie v ruských vlakoch je 55 V a 220 V, v mongolských 55 V a v čínskych väčšinou 48 V.

Na zahodenie nie sú ani hygienické utierky, malý uterák (sprcha vo vlaku nie je, nájdete ich však na staniciach) a nezabudnite na dobrú knihu alebo knihy. Skúste si vybrať nejakú s ruskou tematikou a ľahšie sa pri čítaní hrubej knihy priamo na Transsibírskej magistrály dostanete do deja.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

K

Ázia   Európa  

Sibír, Mongolsko, Rusko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2450
E

Polárne oblasti   Európa  

Sibír, Arktída, Rusko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2990
B

Európa  

Rusko


náročnosť

12 dní

Trvanie

5980
K

Ázia   Amerika   Európa  

Južná Amerika, Taliansko, Rusko, Peru, Mexiko, Jordánsko, India, Čína, Brazília


náročnosť

21 dní

Trvanie

22870
Petrohrad – pamiatky, vystavané na močiaroch Petrohrad

Petrohrad Petrohrad – pamiatky, vystavané na močiaroch

Perla na Neve. Mesto, ktoré sa malo stať za vlády Petra Veľkého symbolom modernizácie krajiny, akousi výkladnou skriňou, ktorou sa cárske Rusko…

Martin Lipinský 16 min. čítania
Murmansk - mesto hrdinov a polostrov Kola Murmansk

Murmansk Murmansk - mesto hrdinov a polostrov Kola

Opúšťame jednu z najbohatších krajín sveta - Nórsko a presúvame sa do rozlohou najväčšej krajiny sveta - Ruska. Zaujímavou cestou sa vydáme cez…

Robert Taraba 12 min. čítania
Moskva - za slávnymi pamiatkami Ruska Moskva

Moskva Moskva - za slávnymi pamiatkami Ruska

Moskva – hlavné mesto obrovskej krajiny, odkiaľ bola velikánska ríša odjakživa silnými cármi riadená a formovaná. Dnes jedno z najväčších a…

Martin Lipinský 17 min. čítania
Petrohradský sen Petrohrad

Petrohrad Petrohradský sen

Čo má spoločné Petrohrad a túžba? Možno viac ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ak by totiž cár Peter Veľký netúžil vystavať ukážkové mesto,…

Tomáš Kubuš 9 min. čítania

Akcia sa končí o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC