Baltský jantár - poklad severu

Baltský jantár - poklad severu

Baltský jantár, nazývaný aj "zlatom severu" alebo "slzami bohov", je jedným z najcennejších prírodných pokladov Európy. Tento fosílny materiál fascinuje ľudí už tisícročia svojou krásou, tajomnosťou a jedinečnými vlastnosťami.

Vznik jantáru - cesta z pryskyrice na fosíliu

Príbeh baltského jantáru sa začal pred 40-50 miliónmi rokov v období eocénu, keď na území dnešného Baltského mora rástli rozsiahle lesy plné ihličnatých stromov. Tieto stromy, podobné dnešným boroviciam a jedliam, vylučovali veľké množstvo lepkavej pryskyrice na ochranu pred škodcami a na zahojenie poranení. Keď pryskyrica vytiekla zo stromu, postupne tvrdla pod vplyvom vzduchu a slnka. Do tejto lepkavej hmoty sa často zachytili malé živočíchy - mravce, muchy, pavúky, ale aj časti rastlín ako listy, kvety či semená. Keď sa lesy prepadli do mora a pokryli sa sedimentmi, začal sa dlhý proces fosilizácie. Pod tlakom morských vrstiev a pôsobením času sa pryskyrica postupne premenila na jantár. Tento proces trval milióny rokov a výsledkom je tvrdý, priehľadný až priesvitný materiál, ktorý si zachoval svoju pôvodnú farbu a často aj dokonale zachované inklúzie pravekých organizmov.

Hľadanie jantáru v Pobaltí

Vďaka geologickému vývoju regiónu sa dnes najbohatšie náleziská jantáru nachádzajú práve pozdĺž pobrežia Baltského mora. Kaliningradská oblasť v Rusku obsahuje až 90% svetových zásob baltského jantáru, ale významné náleziská sú aj v Litve, Lotyšsku, Estónsku a severnom Poľsku. Po tisícročiach erózie morského dna sa jantár uvoľňuje z podmorských vrstiev a vyplavuje na pláže. Najlepší čas na hľadanie je po silných búrkach a západných vetroch, keď vlny vymývajú jantár z morského dna a odnášajú ho na breh. Hľadači využívajú skutočnosť, že jantár má menšiu hustotu ako väčšina kameňov, takže sa drží na povrchu vody. Pod ultrafialovým svetlom jantár fluoreskuje, čo uľahčuje jeho identifikáciu. Okrem príležitostného hľadania na plážach sa jantár ťaží aj priemyselne v hlbokých baniach, najmä v Kaliningradskej oblasti.

Jantárová stezka - most medzi severom a juhom

Objavenie tohto vzácneho materiálu viedlo k vzniku jednej z najstarších obchodných ciest v Európe. Jantárová stezka spájala už v praveku náleziská baltského jantáru s vyspelými civilizáciami Stredozemia. Hlavná trasa začínala na pobaltských plážach a viedla cez územie dnešného Poľska, Česka, Slovenska a Maďarska až do Akvileie v severnom Taliansku, odkiaľ sa jantár distribuoval do celej Rímskej ríše. Pre staroveké civilizácie bol jantár nielen ozdobným materiálom, ale aj liekom a magickým predmetom. Gréci ho nazývali "elektron" a všimli si jeho schopnosť priťahovať malé predmety po potrení - vlastnosť, ktorá dala meno elektrine. Obchodníci si za jantár vymenávali kovy, keramiku, sklo a iné cennosti, čím sa Pobaltie stalo súčasťou rozsiahleho obchodného systému antického sveta.

Jantárová komnata - majstrovské dielo z fosílnej pryskyrice

Najslávnejším využitím baltského jantáru v histórii bola nepochybne Jantárová komnata. Toto majstrovské dielo vzniklo začiatkom 18. storočia v Prussku pre kráľa Friedricha I. a neskôr bolo darované ruskému cárovi Petrovi Veľkému ako symbol priateľstva. Komnata sa nachádzala v Katarinskom paláci v Carskom Sele pri Petrohrade a bola celá obložená jantárovými panelmi s umne vykreslenými motívmi, zrkadlami a zlatými ozdobami. Na jej vytvorenie bolo potrebných približne šesť ton jantáru, čo predstavovalo úžasné množstvo tohto vzácneho materiálu. Počas druhej svetovej vojny ju nemeckí vojaci demontovali a odviezli, od tej doby je považovaná za stratenú. 

Baltský jantár tak predstavuje jedinečné prepojenie geologickej histórie Zeme s ľudskou civilizáciou - od pravekých lesov cez antické obchodné cesty až po barokové majstrovstvá, zostáva symbolom krásy a tajomstva severnej Európy.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Európa  

Škandinávia, Lotyšsko, Litva, Fínsko, Estónsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1481 1975€
Klaipeda a Kuršská kosa – kúsok Sahary v Európe
Klaipeda

Klaipeda Klaipeda a Kuršská kosa – kúsok Sahary v Európe

Neďaleko mesta Klaipeda, najrušnejšieho prístavu Litvy, sa na Baltskom mori tiahne úzky a 98 km dlhý polostrov zvaný Kuršská kosa. Hoci sa tento…

Filip Bobek 9 min. čítania
Vilnius - pamiatky a rady v Jeruzaleme severu
Vilnius

Vilnius Vilnius - pamiatky a rady v Jeruzaleme severu

Hlavné mesto Litvy poznáme aj pod prezývkou Jeruzalem severu, pre svoju kedysi silnú židovskú komunitu. Aktuálne má vyše pol milióna obyvateľov a…

Matej Barvirčák 15 min. čítania
Litva – v jednom z najkrajších stredov Európy
Blog

Blog Litva – v jednom z najkrajších stredov Európy

Šarmantná pobaltská krajina, pripravená očariť vás svojimi peknými mestami, kultúrnym aj prírodným bohatstvom, zaujímavými tradíciami... Litva je…

Alexandra Tinkova 4 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: