Jaskyňa na Gibraltare - Svätý Michael

Jaskyňa na Gibraltare - Svätý Michael Tip na ulovený zážitok

Neodmysliteľnou súčasťou prehliadky gibraltarskej skaly je miestna jaskyňa Svätého Michaela. Predpokladá sa, že pochádza z obdobia približne 20000 rokov pred naším letopočtom, no nález lebiek neandertálcov naznačuje, že by to mohlo byť aj oveľa viac. Počas bujnej histórie Gibrataru sa stala útočiskom mnohých ľudí s rôznymi osudmi. Jaskyňa priťahovala pozornosť bádateľov už od čias Rimanov. Pravdepodobne v ich dobách vznikla povera, že jaskyňa je bezodná a dokonca že je to vstup do podzemného tunela, ktorý vedie až na africký kontinent. Starí Gréci verili, že jaskyňa je bránou do podsvetia, iná legenda dokonca hovorí, že ňou na Gibraltar prišli aj miestne makaky, ktoré sú jedinou komunitou makakov v Európe, a ich pôvod je naozaj v Afrike.

V roku 1840 do nej údajne vošiel Colonel Mitchell, spolu so svojím asistentom a nikto ich už nikdy nevidel. Aj keď bola jaskyňa viackrát dôkladne preskúmaná, nikdy sa nenašli ani ľudské ostatky, ani stopy po nedávnych zosuvoch či odlomených častiach, ktoré by ich ukryli. Aj keď táto legenda dlho živila špekulácie o prepojení jaskyne na podzemné chodby, pravdepodobne si túto historku Mitchell vymyslel, aby zakryl svoje zmiznutie. Jaskyňa je sprístupnená verejnosti, ročne ju navštívi okolo milióna návštevníkov, no vidieť môžte iba jej vrchné komory. Tie spodné návštevníkom prístupné nie sú.

Návštevu jaskyne výrazne zatraktívnil najnovší projekt projekcie, ktorý bol dokončený a spustený na jeseň 2020 a vďaka ktorému si priestory jaskyne skutočne užijete. Kombinácia svetiel a zvukov navodí jedinečnú atmosféru a vy nebudete vedieť, kam sa skôr pozerať. Pri vstupe si najprv pozrite medúzu, pomenovanú podľa útvaru, ktorý ju pripomína, neskôr uvidíte Herkulove piliere, no tretí útvar sa k názvu jaskyne viaže najviac. Počkajte si na začiatok projekcie a nad vašimi hlavami sa zjaví obrovský anjel. Mnohí tvrdia, že je to archaniel Michael, strážca brány do podsvetia, názov jaskyne s ním však nesúvisí, ten bol podľa historikov odvodený od podobného miesta v talianskej Apúlii. Každopádne ide o krásny výjav, ktorý vďaka projekcii pôsobí doslova elektrizujúco. Pred východom z jaskyne si ešte nezabudnite pozrieť najväčšiu a najzaujímavejšiu projekciu v hlavnej hale (ktorá slúži aj ako venue pre rôzne koncerty či svadby), prostredníctvom ktorej sa dozviete viac o jej vzniku. Návšteva jaskyne Sv. Michala je rozhodne zaujímavou zastávkou a vďaka projekcii tu strávite veľmi príjemné momenty. 

Mohlo by Vás zaujímať: Britské zámorské územia s originálnymi fotografiami z Gibraltaru


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Európa  

Gibraltar, Španielsko


náročnosť

11 dní

Trvanie

3250
K

Európa  

Gibraltar, Španielsko


náročnosť

11 dní

Trvanie

3250
Jün-nan - čínska láska na prvý pohľad
Blog

Blog Jün-nan - čínska láska na prvý pohľad

Bola to láska na prvý pohľad. Čakal som veľa, dostal som viac. „Však toto vôbec nie je Čína,“ hovoril som si. Fascinujúci Jün-nan bol po stáročia…

Ľuboš Fellner 31 min. čítania
Chengdu - brokátové mesto, domov pánd a pikantnej kuchyne
Chengdu

Chengdu Chengdu - brokátové mesto, domov pánd a pikantnej kuchyne

Brokátové mesto, Ibištekové mesto alebo Korytnačie mesto. Toto je len zopár mien pre Chengdu, jedno z najzaujímavejších miest Ríše Stredu. Kolíska…

Tomáš Horňák 23 min. čítania
Peking - prehliadka za tri dni a ochutnávka najlepšej kačky
Peking

Peking Peking - prehliadka za tri dni a ochutnávka najlepšej kačky

Druhá najľudnatejšia krajina sveta, komunizmus s kapitalistickou tvárou a jeho hlavné mesto - druhá najväčšia metropola Číny - Beijing alebo po…

Marek Kovár 39 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: