Najväčšie vodné dielo - vodná elektráreň Itaipú

Najväčšie vodné dielo - vodná elektráreň Itaipú

Paraguaj nie je krajina veľmi populárna a často navštevovaná turistami, no čím určite zaujme, je vodná priehrada Itaipú, ktorá sa nachádza na rieke Paraná - na hranici medzi Brazíliou a Paraguajom. Stavba, ktorá slúži na výrobu elektriny, je dlhá približne 8 km s maximálnou výškou 196 m.

Priehradu postavili počas obdobia konfliktu o pôdu na hranici medzi Brazíliou a Paraguajom v 60. rokoch 20. storočia, keďže obe krajiny vnímali nevyužitý energetický potenciál rieky Paraná. Spoločný podpis zákona z Iguaçu v roku 1966 a zmluvy z Itaipú v roku 1973 umožnil, aby sa projekt objavil ako dvojnárodné a koordinované úsilie o vybudovanie a riadenie priehrady a zdieľanie jej nákladov a prínosov. Itaipú Binacional, spoločnosť spoločne vlastnená Brazíliou a Paraguajom, bola založená zmluvou z Itaipú na výstavbu a prevádzku priehrady.

Výstavba priehrady sa začala vo februári 1971 a stála 17,6 miliardy USD (ceny z roku 2018).

Obstarávanie projektu bolo vo fáze výstavby vo veľkej miere vystavené korupcii, keďže politici pri moci podporovali výber súkromných spoločností, ktoré mali väzby na politické osobnosti. Od tohto obdobia má boj proti korupcii a podvodom pre Itaipú Binacional veľký význam a bol riadený zriadením úradu generálneho ombudsmana, etického výboru a poradenstva pre interné audity a dodržiavanie predpisov.

Dnes je priehrada so svojimi 20 masívnymi turnínovými generátormi s kapacitou 700 MW najväčším prevádzkovým aktívom na výrobu vodnej energie na svete. V roku 2018 sa vyrobená energia použila na dodávku takmer 90 % elektriny spotrebovanej v Paraguaji a približne 15 % elektriny spotrebovanej v Brazílii. Približne 85 % energie vyrobenej v elektrárni využíva Brazília. Obe krajiny majú rovnaké právo na produkciu priehrady, ale keďže Paraguaj spotrebuje len 15 % jej podielu, zvyšok je povinný predať Brazílii, pričom 70 % ceny pokrýva financovanie výstavby.

Zmluva, ktorá bola pôvodne podpísaná, požadovala od Paraguaja, aby predával svoju nevyužitú elektrinu Brazílii za 124 miliónov USD ročne až do roku 2023. V júli 2009 obe krajiny podpísali dohodu, podľa ktorej sa Brazília zaviazala strojnásobiť svoje platby Paraguaju.

Priehrada od svojho dokončenia vyrástla ako projekt najvyššieho významu v hospodárskej a diplomatickej histórii oboch krajín. Ak by ste sa chceli s BUBO na tento výtvor pozrieť, pridajte sa k nám napríklad na zájazd Argentína, Brazília.

K

Amerika  

Južná Amerika, Uruguaj, Paraguaj, Brazília, Argentína


náročnosť

12 dní

Trvanie

2883 4505€
K

Amerika  

Južná Amerika, Uruguaj, Paraguaj, Brazília, Argentína


náročnosť

12 dní

Trvanie

4395
K

Amerika  

Južná Amerika, Patagónia, Uruguaj, Paraguaj, Chile, Brazília, Argentína


náročnosť

16 dní

Trvanie

4748 5935€
Desať zaujímavostí o Paraguaji
Blog

Blog Desať zaujímavostí o Paraguaji

Paraguaj, prezývaný aj srdce Južnej Ameriky, je menej turisticky známa, ale veľmi zaujímavá krajina tohto regiónu. Počas nášho zájazdu Argentína,…

Natália Kapinová 12 min. čítania
Ako byť šťastný?
Blog

Blog Ako byť šťastný?

Ktorá je najšťastnejšia krajina sveta? Čo som sa o šťastí dozvedel na svojich cestách a naučil od iných národov? Prekvapujúce inšpiratívne zistenia…

Ľuboš Fellner 42 min. čítania
Ako chutí Paraguaj?
Blog

Blog Ako chutí Paraguaj?

Paraguajskú kuchyňu tvorili európski imigranti a domorodé obyvateľstvo Guarani. Budete ochutnávať jedlá, ktoré majú pôvod v tradičnom kmeni ako aj…

Daniela Mihaldová 10 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: