Ísť do Bruneja - áno či nie?

Ísť do Bruneja - áno či nie? Salam dari Brunei

Salám darí Brunei! Nie, týmto nechcem povedať, že vás máme všetkých na saláme, len posielame pozdrav (salám) z Bruneja. Vyskytli sme sa tu v rámci cesty po Exotickej Ázii. Začali sme v bahennom sútoku Kuala Lumpur. Na moje prekvapenie, prichádza skupinka pozitívne durianovo naladená. Durian, kráľovské ovocie, ktoré buď miluješ alebo nenávidíš pre jeho špecifickú chuť a vôňu. Tu chutil všetkým. Nedávno som z Vietnamu opisoval, ako sme ho tiež skúšali, a poniektorí prvý a posledný krát. Táto skupina patrí do prvej kategórie a zamilovali si durian na prvý okús. Dokonca som počul prirovnanie ku krémešu. To sa tak často nestáva. Len tak ďalej, ešte len začíname a ázijské chute určite nesklamú. Z rušnej Malajzie prichádzame do oázy pokoja. Prichádzame do štátu SHELL. Aj takéto pomenovanie niekedy Brunej dostáva, podľa spoločnosti, ktorá tu má na starosti ťažbu čierneho zlatá, ropy. Jeden z najmenších štátov (5675 km2), ale vďaka dobrým náleziskám jeden z najbohatších, na celé s neobmedzeným vládcom, sultánom, dnes už 64 ročný pán Hassanal Bolkiah. Len tak pre zaujímavosť, sultán je už 3. krát ženatý, naposledy sa ženil pred 5 rokmi. Za manželku si zobral o 33 rokov mladšiu žurnalistku z Malajzie Azrinaz, s ktorou má 2 deti, posledná princezná narodená v roku 2008. Okrem toho má 10 ďalších deti. Brunej je destinácia, ktorú treba určite vidieť. Ak si ale myslíte, že sa tu budete potkýnať o turistov ste na omyle. Tých je tu ako šafranu, preto si ho môžete dokonale vychutnať. Bandar Seri Begawan, čisté, kľudne, výstavné hlavne mesto. Pýtame sa kde ste kto? Prechádzame ulicami, míňame nádherné mešity. Sme skupinka 8 dobrodružných cestovateľov. Zdá sa vám to malo? Na miestne pomery veľa. Až máme pocit, ako to jeden z nás pomenoval, že musíme dávať pozor, aby nás nerozohnali ako demonštráciu, lebo tie tu nie sú povolené. V rámci prehliadky navštevujeme mešitu, pomenovanú po samotnom sultánovi, ktorá sa stávala k 25. výročiu jeho panovania. Nikoho neprekvapuje že 29 veži či minaretov je pozlátených, no a 29 preto, lebo sultán je už 29. v poradí vládnucej dynastie. Vidíme aj jeho honosný palác, ktorý sa staval, aby mal kde sultán bývať po vyhlásení nezávislosti 1.1.1984. No a vidíme aj kráľovské insígnie a samozrejme pozlátený voz, používaný pri špeciálnych príležitostiach ako korunovácia či 25.výročie jeho panovania. Kontrastom k tomuto všetkému je tradičná dedina postavená na koloch na vode - Kampung Ayer, kde žijú ľudia ešte tak, ako pred niekoľkými storočiami, aj keď im už teraz z baráku trčí anténa či satelit. A ako zakončiť príjemné deň? Tak napríklad v Nyonya reštaurácii. Dostanete tu špeciality z “peranakan” alebo “nyonya” kuchyne. Sú to jedla, ktoré sú kombináciou čínskej kuchyne a malajských korenín a techník, ktoré vznikli potom ako sa Číňania usadili a splynuli s miestnym malajským obyvateľstvom. Ak budete mať možnosť ísť niekedy do Bruneja, rada na záver, nezaváhajte ani na sekundu!

K

Ázia  

Brunej, Malajzia, Filipíny


náročnosť

16 dní

Trvanie

4238 5650€
E

Ázia  

Brunej, Macao, Hongkong, Thajsko, Malajzia, Kambodža, Filipíny


náročnosť

24 dní

Trvanie

4778 7350€
Dobrodružstvá na Maui – keď cesta je cieľ
Maui (Havaj)

Maui (Havaj) Dobrodružstvá na Maui – keď cesta je cieľ

Hoci patria Havajské ostrovy svetovo k najodľahlejším súostroviam a ich vzdialenosť k najbližšej pevnine presahuje tritisíc kilometrov, ich…

Busan – najväčší prístav Južnej Kórey
Busan

Busan Busan – najväčší prístav Južnej Kórey

Na juhovýchode Kórejského polostrova, iba niekoľko stoviek kilometrov od ostrovov Japonska, sa nachádza mesto Busan, často nazývané aj Pusan.…

Erik Almáši 17 min. čítania
Zúčastnili sme sa na indickej svadbe
Blog

Blog Zúčastnili sme sa na indickej svadbe

Vôňa domáceho kari aj vonných tyčiniek sa mieša dohromady. Svadobné dvojica si dáva kurkumu na tvár. Ženích odchádza z obradu škodovkou do chrámu…

Darja Černá 11 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: