Fórum

7 príspevkov

03

17:52

jan

2021

Výlet na privátny BUBO ostrov Viac o krajine

Výlet na privátny BUBO ostrov

Výlet na privátny BUBO ostrov Vonku teplo, príjemný vánok, pod nohami biely piesok, pred očami tyrkysové more a v kalendári začiatok januára roku 2021. Aj takto nejako môže vyzerať bežný deň či prebudenie tu na Maldivách, ktoré si naše BUBO skupinky užívajú už od posledných decembrových dní. Rozbalili sme si darček pod stromčekom a odleteli k rajským ostrovom roztrúseným v Indickom oceáne. Maldivy sú dnes jednou z najbezpečnejších destinácií na svete, a tak sme si záver zvláštneho roku 2020 prišli užiť práve sem. Okrem oddychovania, kúpania sa a nečítania správ sme sa vydali aj na objavovanie okolia. Objavovanie maldivských ostrovčekov a klasický „Island hopping“ je v dnešnej dobe takmer nemožný, no odradiť sme sa nenechali a vymysleli sme si náš vlastný BUBO výlet na privátny ostrov spojený s lovením zážitkov. Nasadli sme na loďku na našom Paradise Islande a vydali sa na juh. Z Indického oceánu sa vynárali maličké aj väčšie ostrovčeky s nadmorskou výškou jedného či dvoch metrov. Len zhluk paliem či stromov zapichnutých v piesku a kde-tu príjemný ukrytý rezort s vodnými vílami. Maldivský sen sa zhmotňuje pred očami, a náš cieľ sa približuje. Tým cieľom nie je len samotný privátny BUBO ostrov, ale aj šnorchľovanie na otvorenom mori nad koralovými útesmi. Niektoré sú prázdnejšie, no vďaka naším kontaktom presne vieme, kam treba ísť, aby sme si užili živý koral a vychutnali si jeho krásu. Vzali sme šnorchle, plutvy a vydali sa za podmorskými zážitkami. Z lovcov sa stali objavitelia, a žasli sme nad krásou farebných rybičiek, akoby sme sa ponorili do obrovských akvárií s tropickým životom. Plávate, predierate sa húfmi rýb a sledujete koraly len kúsok od vás. Dokonalá vec! Našli sme aj magické miesto, kde sa nám koralový útes odrazu zlomil a padal do hlbín, ktoré osvetľovali slnečné lúče predierajúce sa cez hladinu. Ponoriť sa do tej temnoty by muselo byť fantastické! Nabažení šnorchľovaním nás naša privátna loď odviezla na BUBO ostrov. Nikde nikoho, len naša skupinka, pretože sme si tento privátny ostrov objednali len pre nás. Všetko sa dá, keď človek vie ako na to. Zaparkujeme loďku, a ostrov je náš! Náš osobný šéfkuchár nám pripravil grilovaný obed: od rýb cez hovädzinu až po kúsky kuracieho mäsa a na záver sme si vychutnali v tieni stromov aj exotické ovocie. Ostrovček, kde sme sa ocitli je malý, ale jeho snehobiele pláže sme odfotili snáď z každého uhla. Najkrajším miestom je biely Sandbank, jemne vykúkajúci z vody, ako raja, čakajúca na kŕmenie. Nasadli sme na kajaky, splavili zopár vĺn a vylodili sa na malom kúsku bieleho piesku. Presne takto ste si Maldivy predstavovali. Ak by ste si mysleli, že je to koniec, tak to nás zrejme ešte nepoznáte! Pred odchodom sme sa vybrali na miesto, kde je plytčina a často sa tam zdržujú delfíny. Toto musíme skúsiť, pretože vidieť z tesnej blízkosti delfínov je unikátny zážitok a po nich ideme. Blížime sa loďkou k miestu a sme tu prvá loďka. Nikde nikoho, len vlny Indického oceánu a oči napnuté na stopkách s jediným cieľom. Delfíny. Ešte chvíľka, ešte minútka, dve a odrazu sa zjavili. Tesne pri nás, vedľa nás, z jednej či druhej strany. Nie jeden, ale celý húf delfínov! Najprv ich bolo pätnásť, dvadsať a neskôr sa ich počet ešte zdvojnásobil. Dve delfínie rodiny sa nám venovali natoľko, že sme k nim mohli skočiť z loďky a plávať aspoň chvíľku v ich blízkosti. Až potom sa objavili ďalšie loďky, no nám už unikátny zážitok nikto nevzal. Maldivy sú plné zážitkov, len ich treba vziať a užiť si ich! So západom slnka sa blížime k nášmu Paradise Islandu s tým krásnym pocitom, že to stálo za to.

09

01:29

dec

2019

Ako mi na Eriyadu skoro “zhnedli“ plavky Viac o krajine

Ako mi na Eriyadu skoro “zhnedli“ plavky

Ako mi na Eriyadu skoro “zhnedli“ plavky Slovo dalo slovo, a zrazu už stojím v neopréne, na chrbte kyslíková bomba a na nohách plutvy. Oči vypleštené, že vyplnený formulár a prečítaná brožúrka stačí ako úvod do potápania. Začala procedúra, ako pod vodou za žiadnych okolností nezadržiavať dych, ako sa zachovať v krízových momentoch, ako si nasadiť masku pod vodou a podobne... Školenie na brehu som zvládol, a hor sa do vody. Vždy som mával rešpekt z výšok. Tu mám naopak rešpekt, keď sa po niekoľkometrovom ponore pozriem nahor. A zrazu si začnem uvedomovať tú krásu (pomaly miznúceho) podmorského sveta, ale hlavne ten pokoj. Inštruktor nám ukazuje rybičky všetkých farieb, murény, ježkov, hviezdice,... A zrazu žralok. A to je moment, na ktorý som ale absolútne, pripravený nebol. Je nebezpečný? Je hladný? Som vhodnou potravou? Nechýbalo veľa, a moje plavky by zhnedli :D Nakoniec bol neškodný, a ja som aspoň ulovil perfektný záber J Potápanie, ešte pár rokov, nebude masovou turistickou atrakciou, ale aj to je len otázka času, že dokedy. Odhodlaj sa pod vodu čím skôr. Kým je čo obdivovať a kým to nie je masovka.

24

17:31

nov

2017

Male divy- veľké divy Viac o krajine

Male divy- veľké divy

Male divy- veľké divy Po Dubaji, kde tep mesta cítiť na každom kroku, sa na našej ceste okolo sveta presúvame do absolútne kľudnej oblasti. Krajina, ktorej tvar pripomína náhrdelník, je najplochejšou krajinou sveta. Maldives uvádzajú priemernú výšku cca 1,5m a najvyšší prirodzený kopec je 2,5m :) Male divy, ako ich familiárne voláme, sú jednoducho rajom na zemi. Prilietame na jediné medzinárodné letisko krajiny, kde presadáme ešte na lokálny spoj, ktorý nás zvezie ešte ďalej kúsok na sever. Lietadlo je takmer poloprázdne. Letíme v ňom my a.. už takmer nevidím nikoho iného. Let je tak krátky, že letuška stihne rozdať len mokré papierové vreckovky. Každá balená pekne zvlášť. To asi preto, aby sme si pretreli oči a dokonalo videli tú krásu navôkol. Azuro kam len oko dovidí a pomedzi to, naozaj ako na náhrdelníku nastoknuté ostrovčeky. Na jednom z nich pristávame aj my. Je to úžasný pohľad. Klesáme a vyzerá to, že buď pristaneme na vode alebo v palmách. Hustý, zelený koberec utkaný z korún paliem, je k nám čoraz bližšie. Žiadnu pristávaciu plochu nevidím. Zrazu si aj letuška sadne, pripúta sa, otvorí jednu tú mokrú utierku a začne si utierať pot z čela. Uff.. tak na toto bola? Palmy sa k nám nebezpečne blížia.. alebo my k ním? Vyzerajú celkom mäkko, ale nerada by som to konfrontovala s realitou. A zrazu buch.. narazili sme na asfalt. Tak predsa tam nejaký bol. Kratučká pristávacia dráha a celé letisko pôsobí krásne ospalým dojmom. Ale tu naša cesta nekončí. Raj predsa nemôže byť len tak ľahko dosiahnuteľný a tak prekladáme naše kufre do opodiaľ odstavenej lodičky. Chvíľu ešte zháňame pohľadnice. Obchod otvorený, ale predavačka nikde. Pýtam sa na letisku a odpoveď je jednoznačná: "welcome to paradise, my friend." To znamená, že si môžem zobrať, po čom túžim?  V raji by to tak mohlo fungovať. V tomto prípade sú to "len" pohľadnice a známky. Pracovníčka letiska postávajúc o pár krokov ďalej sa usmeje. Podľa mňa netuší, čo asi chcem. Na obchode naďalej svieti veľká ceduľka "open" a dvere sú otvorené. Stačí ich len trošku potlačiť. "Veď pohľadnice majú nalepenú cenu a známky nemáme." Pridáva, keď vidí moju bezradnosť. Stále nechápem. "Vyber si čo chceš a peniaze nechaj na pultíku." Naozaj potrebujem takéto jasné inštrukcie, lebo sa nestačím diviť. Žeby premenujeme Male divy na Veľké divy? A to už na mňa trúbia z lode. Všetko pripravené na plavbu. Slnko krásne zapadá. No čo vám poviem.. Nemôže to byť gýčovejšie. Čakám, že odniekiaľ vyskočí delfín z horizontu. Fotoaparáty cvakajú, frizúra veje v povetrí, oči sa nestačia vynadívať. Asi po polhodinovej jazde vystupujeme na našom ostrove už za tmy. Hovorím na "našom ostrove", lebo okrem nášho rezortu roztrúseného po celom ostrove, tu nič iné nie je. Biely piesok, azúrová voda a absolútna pohoda. no uznajte, netrebalo by to premenovať na "Veľké divy?"

11

18:17

máj

2017

Oddych v raji Viac o krajine

Oddych v raji

Oddych v raji Naša Najkrajšia cesta okolo sveta nás priviedla do skutočného raja. Po tom, ako sme v Paríži a Dubaji našliapali niekoľko kilometrov, aby sme si dokonale vychutnali čarovné zákutia oboch miest, prišiel na radu odpočinok. Nie však hocijaký, ale ten vytúžený v raji, ktorý tvorí viac než 1200 ostrovčekov, a tie sa spoja do celku menom Maldivy. Na svete je niekoľko miest, ktoré svojím menom evokujú luxusnú a exotickú dovolenku a Maldivy sú je jedným z nich. Už pri lete z Dubaja sme sme mali Check-in pri oknách, aby sme si vychutnali pohľad na malé koralové ostrovčeky prepojené do atolov, a tešili sa ešte viac. Maldivy z výšky sú unikátne krásne. Len niekoľko fliačkov tyrkysovej farby s bielym okrajom a zeleným stredom. Ako maliarske plátno posiate bodkami. Náš ostrovček Lankanfinolhu v severnom atole sa stal naším domovom na niekoľko nocí. Sledovali sme domy hlavného mesta Malé, okolité ostrovy, a keď sa objavila nádherná pláž vyplnená gýčovými palmami s kokosovými orechmi, vedeli sme, že sme doma. Zaslúžený oddych. Ešte včera sme sledovali kŕmenie žralokov a potom sme si sadali do štýlovej reštaurácie na grilovaného tuniaka, maldivskú špecialitu a iné chuťovky. Dnešné ráno už bolo rozprávkové. Bývame v plážových domčekoch, len 52 krokov od tyrkysového mora a kým niektorí sa pozerajú z terasky na naše steny, pred nami je more a kokosové palmy. Človek sa tak namočí do mora niekoľko krát denne, vypije si cejlónsky čaj na teraske a užíva si ten dokonalý pokoj. Na našej pláži bolo okrem nás dnes v priebehu celého dňa asi len desať ďalších ľudí. Všetko je naše. Maldivy ponúkajú aj gastronomický zážitok a tak sme ochutnali čerstvé placky Roshi a Mas Huni, čo je najtypickejšie jedlo pre Maldivy. Predstavte si tuniaka, nastrúhaný kokos, cibuľku a čili. Všetko to spolu premiešate a zážitok je na svete. Po celodennom oddychovaní, kúpaní sa či vylihovaní na pláži, sme si pri západe slnka posedeli pri grilovanom tuniakovi. Obsluhoval nás Dinesh, sympatický, štíhly chalan z Indie. Potešil sa, keď som mu povedal, že jeho krajinu milujem. Je z Dardželingu, severnej Indie, z miest, odkiaľ pochádza najlepší a azda aj najslávnejší čaj sveta. Na ostrove robí už polroka, ešte si dá šesť mesiacov a vráti sa domov a pomôže rodine. „Nechýbajú ti hory?“ pýtam sa ho, no len sa zasmeje, že si ich už predsa užil dosť a keď sa vráti domov, tie kopce tam stále budú. „Som rád, že môžem vidieť iný svet, more, oceán, ostrovy, takto sa vrátim domov bohatší“. Má obrovskú pravdu. Nie peniaze, ale to, čo vidíme a zažijeme nás obohatí. Večer sme ešte nakŕmili raje a už si len užívame pohodu. Pohodu v raji. PS: Na obrázku je naša pláž 

19

16:16

feb

2017

Ty kokos! Viac o krajine

Ty kokos!

Ty kokos! Ty kokos! Priamo z okna máme výhľad na nadhernú pláž. Nie falošný tyrkys, ktorý zmizne ked slnko prestane "správne" svietiť, ale skutočný, ktorý si drží farbu až dokiaľ slnko nezmizne z oblohy. Pri prechádzke ostrovom, ktorý obídeme za 10 minút celý vidím všade v diaľke také čudné stavby. Vyzerajú ako loď patriaca kakamorom ( ak ste videli Vaianu, tak viete) alebo San Gimignano utopené v mori. Nepravidelné tvary, z diaľky pripomínajúce mrakodrapy.Kokosové palmy ( teda Kakamora má k tomu bližšie), ktoré rastú na každom ostrove Maldív sú súčasťou štátneho znaku. Vidíte ich všade na svete. Sú symbolom exotiky či relaxu. Berieme ich ako niečo samozrejmé, vieme o nich niečo? Na Maldivách ich majú o kúsok radšej ako inde a tak ma to prinútilo napísať pár riadkov o tomto impozantnom strome. Vedeli ste, že v sanskrite má tento strom názov " kalpa vriksha" čo v preklade znamená: Strom, ktorý dáva všetko čo k životu potrebujete. A naozaj, je to azda najuniverzálnejší strom na svete. Ani jeden kus z neho nikdy nevyhodíte.Vyrobíte z neho strechu, posteľ, nábytok, lano, najete sa z neho, napijete a spravíte liečivý olej. Keď ho raz zotnete tak nič z neho neostane. Čistá ekológia. Je to strom, vďaka ktorému prežívajú celé národy. Zaujímavé je, že jednu z prvých zmienok o kokosovej palme nájdete v knihe Tisíc a jedna noc a spomína ho slávny námorník Sindibád pri svojej legendárnej piatej plavbe ( Maťo o chvíľočku pôjde s klientmi okolo ománskeho Soharu, miesta, kde sa Sindibád narodil, takže pozdravuj). Sindibád s kokosovými orechmi bartroval. Takže máme ďalšie využitie ako platidlo. Pre Európanov tento strom a aj názov priniesli prví portugalskí objavitelia, ktorým orech pripomínal lebku s očami a nosom. Aby som teda len nechválil, tak trebárs v Mozambiku kokosová palma zabije každoročne viac ľudí než žralok či divé zvieratá. Napriek tomu sa palmy nik nebojí a ľudia sú schopní medzi ne natiahnuť aj hamaku. Do mora ale nohu nestrčia lebo isto iste žralok čaká len na nich. Zaužívané stereotypy ťažko zmeniť. Ale čím viac cestujete tým viac viete ak samozrejme niečo vedieť chcete. O to sa práve pri cestovaní s BUBO snažíme. Dnes nás riadne spálilo, samozrejme všetko sme nechali doma takže sme zháňali niečo po opaľovaní. Náš butler Noor nám poradil. Panenský kokosový olej. Že ma to nenapadlo skôr. V miestnom obchode vytláča svetové brandy a talianka Giulia čo v ňom robí mala tiež jednoznačnú odpoveď. Kokos. Tak som to vyskúšal a idem spať voňavý ako kokos. P.S. Vedeli ste že na Maldivách má Coca Cola svoju fabriku a vyrába tu legendárnu Coca Colu z morskej vody? Chutí skvele.

25

13:11

jan

2017

Lietanie s obrami Viac o krajine

Lietanie s obrami

Lietanie s obrami Je zamračené, v diaľke sa schyľuje k búrke a more sa mierne vlní - nemožno sa čudovať, na Maledivách práve nie je sezóna, čo však neplatí pre ostrovček Dharavandhoo. Tu sa v tomto období zhromažďujú stovky mánt a na južnom cípe ostrova sa rady nechajú očistiť menšími živočíchmi od parazitov. Skáčeme z malej lodičky do vody, nasadím masku so šnorchlom a ponáram sa o tri metre hlbšie. V tom z modrej hlbiny ladne vyplávajú dve manty - sú menšie, majú asi iba tri metre. Keď však jedna pripláva priamo podo mňa, uvedomím si, že aj tri metre sú viac než dosť - keby som natiahol ruku, dotkol by som sa jej. Radšej ju však neruším, nech si pokojne plachtí ďalej. Vynáram sa po pol minúte nadýchnuť a pomedzi to zbežne nahliadnem pod seba - sprava už sa blíži tretia. Tu sa naozaj oplatí správať ako hosť.

24

15:12

okt

2008

Sri Lanka konci, zacinaju Maledivy Viac o krajine

Sri Lanka konci, zacinaju Maledivy

Sri Lanka konci, zacinaju Maledivy Vcera sme zakoncili bohaty poznavaci okruh fascinujucou Sri Lankou. Ale predsa len sem clovek nelieta kazdy mesiac, takze pred odletom do Europy, si nasi klienti este oddychni na plazach Sri Lanky alebo Malediv. Tato ostrovna republika, rozsypana na 1190 ostrovoch v Indickom oceane ma neskutocne panoramy. Este zaciatkom 70`tych rokov tu pomaly nemali co do ust dat, potom zacali na neobyvanych ostrovoch budovat rezorty od vymyslu sveta a dnes su ostrovy synonymom pohody a oddychu. Priezracna voda, koralove utesy, kokosove palmy, biely piesok, exoticke rybicky... skoda ze musim odist. Odlietam na dalsi kontinent, pripravit sa na prilet dalsej skupiny. Najblizsie sa ozvem z Kapskeho mesta, pa :)

BUBO Covid garancia

Vrátenie peňazí pri pozitívnom teste