Fórum

4 príspevky

31

18:09

dec

2017

Zhodnotenie roka a prianie

Zhodnotenie roka a prianie

Ahoj cestovatelia. Tak konečne som si trošku oddýchol. Ani si nepamätám či som v jednom roku toľko cestoval. Prešiel som všetky kontinenty až na Antarktídu, od ktorej som však bol (na Hornovom myse) kúsok (o 40% bližšie ako je zo Slovenska do Londýna). Boli to úžasné cesty: Posledný raj, Lovci ľudožrútov či Orlí lovci sú dnešnou cestovateľskou špičkou. No bolo toho omnoho viac a na Veľkú noc na Golgote, na luxus v Singapure či na socík v Podnestersku nikdy nezabudnem. Pri Janukovičovej vile na mňa spadol tonový strom. Bol som na segwayi a unikol som tesne, no trochu ma to stromisko trafilo….som teda ešte viac trafený než doteraz. V Karpatoch v Rumunsku ma naháňal medveď. Pri lete na Novú Britániu sme z lietadla vyhodili aj papuánsku vládnu delegáciu, aby sa do lietadla dostali Bubáci a na Nauru sme dostali víza iba 2 dni pred odletom Nauru arlines. Mali sme celý rok ohromné šťastie. Pfuj pfuj. Mandrily v džungli (nie v ZOO) videlo minimum Slovákov. V byte Martina Kukučína v Punta Arenas som bol zrejme prvý. Prešiel som so super partiou Altaj od prvého po posledný vrch. Z vrcholu sopky som s Bubákmi z BUBO Family pozoroval Gunung Agung na Bali, ktorý koncom tohoto roka spravil takú paseku…Potápal som sa na ostrove Atauro s najväčšou podmorskou biodiverzitou sveta. Inak presne pred rokom som tancoval na Jost Van Dyke. Niektoré silvestrovské zážitky nájdete na : https://plus7dni.pluska.sk/Zahranicie/Novy-rok-inak-Rumuni-sa-snazia-porozumiet-zvieracej-reci-Peruanky-nosia-zlte-nohavicky Tisíce príbehov z tohoto roka na tomto Fóre. Oplatí sa to pozrieť a inšpirovať sa.No ja teraz koncom roka chcem hlavne povedať, že to čo som zažíval ja zažívali v tomto roku aj naši klienti. A tak ako som sa snažil ísť ja (vždy s našimi klientami) ďalej než chodia iní a zažíval veci, ktoré sa nepodarili iným Slovákom, tak aj naši klienti lovili exkluzívne zážitky, ktoré dokážu sprostredkovať iba profesionálni sprievodcovia z BUBO. Všetkým, ktorí tak tvrdo celý rok makali, aby naši klienti mali takú úžasnú dovolenku, z celého srdca ďakujem. Uloviť exkluzívny zážitok chce veľkú odvahu, veľké know how, prácu množstva ľudí. Ja by som ani jednu tohoročnú cestu bez veľkej podpory celého teamu nezrealizoval. Bez tohoto teamu by som urobil iba klasickú Papuu, tam kde chodia všetci a nie to čo sme urobili my (festival, Novú Britániu, Nové Írsko), bez podpory BUBO Base Campu by som sa ani do Gabonu ani do Rovníkovej Guinei nedostal a neprešiel to krížom krážom. Týmto ďakujem!!!!A som rád, že ani na naše 25 výročie žiaden klient neochorel tropickou chorobou. Ani my v džungli PNG a Konga, čo sú zrejme najhoršie miesta čo sa týka malárie. Vyššie píšem o šťastí, no to čo sa nám v BUBO opäť podarilo chce viac než šťastie…V Novom BUBO sme za posledné 3 roky vychovali nových akčných ľudí. Manageri sa na rok 2018 zomkli a hotujú sa opäť prekvapiť. Takže chvíľku sme si ku koncu roka oddýchli a teraz sa tešte! BUBO vstúpi do roku 2018 najsilnejšie vo svojej histórii a pre našich klientov chceme urobiť najviac ciest v najvyššej kvalite. Máme veľké plány. Pre Vás, našich klientov a pre nás s dušou cestovateľov. Všetko dobré prajem! Pozývam Vás na BUBO Bál cez víkend 27 a 28. januára, kde sa spolu môžeme osobne stretnúť a porozprávať sa o vašej ceste na najbližší rok. Pozdravujem z lyžovačky na hraniciach Rakúska a Talianska, fotografia z dnešného dňa z výšky 2020m. 

Ľuboš Fellner

10

15:18

jún

2017

Prví "Bubáci" zdolali alpskú päťku

Prví "Bubáci" zdolali alpskú päťku

Prvý jún a prvá BUBO výprava štartuje na úplne nový zájazd "Alpská päťka." Za osem dní sme prešli 2600 km naprieč rakúskymi, nemeckými, švajčiarskymi, lichtenštajnskými a francúzskymi Alpami. Nehovoriac o ďalšom čísle v kilometroch, týkajúceho sa výškových prevýšení. Nie, nebolo to len o naozaj nezabudnuteľných, najvyšších horách starého kontinentu (samozrejme, ak nerátame Kaukaz). Cestou sme navštívili Zürich, najväčšie mesto Švajčiarska, ktoré nám však so svojou pokojnou atmosférou pripomínalo skôr nejaké menšie, romantické mestečko na okraji veľkého Zürišského jazera. Za ním nám už dotvárali scenériu zasnežené vrcholy Álp, ku ktorým smerujeme. Skrz centrom mesta tečúca rieka Limmat, popri ktorej sa týčia veže chrámov Grossmünster, St. Peter a Fraumünster, tvoria spolu neodolateľné lákadlo pre každého fotografa. Tu, na brehu rieky a neďaleko jazera, sme ochutnali naše prvé fondue – nad ohňom roztavený syr, v ktorom si na dlhej, špeciálnej vidličke máčate chutné pečivo. Nemohli sme vynechať dom, v ktorom žil Lenin (Viete, že mnoho miestnych ani o ňom nevie?) či kabaret Voltaire, kde vznikol umelecký štýl dadaizmus. Kúsok od Zürichu sa nachádza ďalšie švajčiarske mesto, ktoré podľa mnohých svojou krásou prekonáva i svojho väčšieho suseda (a ten má latku naozaj vysoko) - Luzern. Veľký lev, vytesaný na počesť švajčiarskych gardistov do skaly, drevené, stredoveké mostíky ponad rieku Reuss a do toho nádherný vrch Pilatus, stojaci nad mestom. „Ono je to naozaj ešte krajšie ako v tom Zürichu,“ šuškajú si medzi sebou pri Vierwaldstattskom (Luzernianskom) jazere ľudia. Niekedy sa toto miesto radí i na zoznam 10 najkrajších miest sveta. V hlavnom meste Bern nás zas okrem chutnej večere v centre a švajčiarskeho parlamentu čaká stredoveký orloj Zytglogge, gotická katedrála Berner Münster s vyše 100 metrovou vežou – najvyššia vo Švajčiarsku, dom Alberta Einsteina i medvedí park s niekoľkými hnedými fešákmi, ktorý má mesto už od 16. storočia (medveď je i symbolom mesta). No, a čo by to bolo za Švajčiarsko, ak by sme vynechali Grindewald, pre mnohých vraj najkrajšia časť Álp, kde sa na severnej stene vrchu Eiger písala v 19. storočí história horolezectva. Alebo sa nepreviesť najstaršou elektrickou zubačkou z konca 19. storočia do výšky nad 3 000 m. n. m. na vrch Gornergrat, neďaleko slávneho Matterhornu, ktorý je so svojím jedinečným tvarom symbolom švajčiarskych Álp i samotného Švajčiarska. Z poslednej zástavky zubačky si môžete okrem Matterhornu a ďalších 27 štvortisícoviek vyfotografovať aj najvyšší vrch Švajčiarka a druhý najvyšší vrch v Alpách – Dufourspitze, a k tomu všetkému zopár nádherných ľadovcov priamo pod vami. Chaplin, Dostojevskij, Freddie Mercury, nobelový spisovateľ Sienkiewicz a mnohým ďalším známym osobnostiam učarovalo najväčšie alpské jazero – Ženevské. Tu, na hraniciach Švajčiarska a Francúzska, v prímorskej atmosfére, sme si prešli pobrežné mestečká a dedinky, vrátane najkrajšej dediny Francúzska – Yvoire. Spolu s nami tu bola i slávna ruská tenistka Šarapovová, ktorá si nadšene fotografovala stredoveké uličky i miestny zámok tejto rozprávkovej dedinky. A my sme samozrejme fotili s ňou. Ideálne miesto, kde si dať obed. Pre našich prvoturistov sme pripravili i niekoľko prekvapení mimo program. Zastavali sme sa pri hrade Chillon, o ktorom sa hovorí, že je najkrajší vo Švajčiarsku a taktiež sme odbehli do neďalekej Ženevy. A večer ďalšia alpská syrová pochúťka – raclette, vo francúzskom mestečku Annecy, ktoré prezývajú aj "perla", či "Benátky Álp." A čo by to bol za alpský trip neskúsiť vidieť najvyšší vrch Európy - Mont Blanc (4 808 m. n. m.). A nie len to. S lanovkou s najvyšším prevýšením na svete, ktorá si i 20 rokov držala prvenstvo ako lanovka v najvyššej nadmorskej výške, sme sa vyviezli do výšky 3 800 m. n. m., tesne pod vrchol Aiguille du Midi. Ten je súčasťou horského masívu Mont Blanc a najvyšší bod Európy je odtiaľ už čo by kameňom dohodil (dobre, jemne teraz preháňam, hodiť by ste museli asi párkrát). Ak vám to neprekazí počasie, máte ho ako na dlani. Pozreli sme si jeden z najmenších štátov sveta – Lichtenštajnské kniežatstvo, kde sme si okrem iného porozprávali, prečo nás tak dlho odmietalo uznať ako samostatnú krajiny. Okrem hlavného mesta Lichtenštajnska (Vaduz) sme nevynechali ani hlavné mesto Tirolska a rakúskych Álp - Innsbruck, kde sme pár metrov od Zlatej strechy (symbol mesta) vyskúšali pri dobrom pivku ďalšiu horskú špecialitu – Käsespätzle, múčne halušky so syrom. Pre mňa osobne najväčšia alpská delikatesa. Tu, pod slávnymi skokanskými mostíkmi, sme strávili i poslednú noc. Nasledujúci deň, 8. júna, keď sa historicky prvá výprava už vracala domov, sme si ešte stihli obzrieť na juhu Bavorska Hitlerovo Orlie hniezdo. Horská chata, ktorú dostal Führer k svojim 50. narodeninám. Štýlový, bronzový výťah nahor, mramorový krb, ktorý dostal Hitler od Mussoliniho, a pri ktorom si niektorí vychutnali posledný obed na zájazde... no najmä nádherné prostredie okolitých bavorských Álp. Pekná a zaujímavá bodka na záver. „Tak, prví Bubáci to teda dali,“ zaznelo na konci v našom novom minibuse. Ďalší to snáď dajú už čoskoro. -:)  

F

František "Fefe" Kekely z BUBO

25

23:56

feb

2017

Najstaršia múmia Európy a čo s tým má Sissi

Najstaršia múmia Európy a čo s tým má Sissi

Asi pred 5300 rokmi, chudý muž môjho veku no o 20 cm nižší zjedol jeleňa a obylné zrná a vyrazil na lov. Boleli ho kĺby ako teraz mňa po lyžovačke, zuby mal na rozdiel odomňa bez blomb no totálne pokazené a potetované telo mal plné parazitov. Žil 800 rokov predtým ako začali stavať pyramídy v Gize (pri Káhire) v čase kedy sme my Európania prechádzali z lovcov- zberačov (dnes sú to kmene ktoré najviac milujem –prečítajte si napr. moje články o Pygmejoch) na usadlých poľnohospodárov. Ötzi, ako ho teraz voláme podľa Ötztalských Álp kde sme ho v roku 1991 našli a kde som na lyžovačke, vyrazil do hôr na lov. Išiel z Talianskej strany a putoval deň a pol, prešiel hranicu do Rakúska, bez pasu haha, a po tvrdej makačke sa dostal do výšky 3210 metrov, a tu skonal. Ten prechod hranice si mohol odpustiť a okolo najstaršej európskej múmie by nevzniklo toľko problémov.No ja spolu s americkými vedcami si dovolím tvrdiť, že hranicu neprešiel naschvál. Ja sem chodím lyžovať pravidelne... a tiež som si doma zabudol pasy. Väčšinou bývam v Schweinestall (Svinskej maštali) v zámočku kde chodila oddychovať cisárovna Sissi. Nikto tam nechcel bývať, pre ten dehonestujúci názov, no ja ako expert na cestovanie, ktorý ročne spím v desiatkách hotelov som ihneď pochopil, že to je najlepší apartman na svahu.. Tento rok to už pochopil aj nový majiteľ a bolo obsadené a tak sa nemôžem na dovolenke správať ako sviňa. Teraz bývam v apartmente Maximilián a správam sa slušne..viete o koho ide? Áno zavraždili ho v Mexiku…No o inom chcem. Bol som na hre Sissi (úteky Alžbety Rakúskej) v SND a odporúčam. Autorom je BUBO klient pán Klimáček a hlavnú úlohu Sissi hrá BUBO klientka Táňa Pauhofová. No odhliadnúc od toho, že sú BUBO klienti, no kto nie je, som sa mnoho dozvedel. Aj keď sa o toto obdobie zaujímam a bývalého majiteľa grófa Christiana Stolberg von Stolberg ktorý je pra-pra-vnukom cisára Františka Jozefa I. a cisárovnej Elisabeth som sa vždy na minulosť pýtal a mal som teda informácie z prvej ruky. Záznam o tomto loveckom zámočku je už z roku 1280 a je to romantické miesto v najvyššie položenej dedinke celého Rakúska. Lyžovačka v Otytalských Alpách, kde pred 5300 rokmi lovil náš predok a kam utekala Sissi od povinností dvora je tu super!

L

Lubo z BUBO

25

18:11

jan

2017

Najlepšia letná dovolenka - takmer som zamrzol v zimnej bunde

Najlepšia letná dovolenka - takmer som zamrzol v zimnej bunde

Slnečné pláže a každodenné plávanie v teplom mori. Bežne strávené leto v zahraničí, ktoré prežili všetci moji kolegovia i známi. Po dovolenkách prišli oddýchnutí a opálení. Ja som si medzitým poriadne neoddýchol ani jeden deň a miesto do hneda zafarbenej pleti som takmer došiel s omrzlinami. Napriek tomu, leto strávené na vrcholoch Álp bolo jednoznačne tým najlepším, aké som v živote zažil! Kým ostatní v snahe rozprávať o svojej dovolenke vypustili akurát tak pár viet, väčšinou rovnakého druhu - aká pekná pláž a teplé more, ja, úprimne, som ani nevedel, kde so svojimi letnými zážitkami začať. Prechádzanie po tých najvyšších vrcholoch Tirolska, s neskutočnými výhľadmi a s tečúcimi vodopádmi, chodenie z jedného štátu do druhého a skúšanie miestnych špecialít v tých najvyššie položených chatách Rakúska a Talianska, v živote nevytlačí zo spomienok žiadne more ani pláž s mušľami. Leto, ktoré si v zimnej bunde ešte určite zopakujem.

F

František Kekely

ODPORÚČANÉ ZÁJAZDY

Priekopníci luxusných expedícií

Najvyššie zľavy teraz!