Taiwan odstráni sochy Čankajška

Taiwan odstráni sochy Čankajška

Vláda Taiwanu sa rozhodla odstrániť takmer 800 sôch Čankajška. Ide o najdôležitejšieho politika v novodobých dejinách ostrovného štátu s oficiálnym pomenovaním Čínska republika, ktorý je vnímaný veľmi kontroverzne. Na Taiwane ho dlhodobo považovali za hrdinu, iní zase za tvrdého diktátora, ktorého režim uväznil či popravil tisíce ľudí.

Čankajšek prišiel na Taiwan v roku 1949 so zvyškami svojej armády po tom, ako prehral občiansku vojnu s čínskymi komunistami. Vyhlásil tu Čínsku republiku ako antikomunistickú diktatúru a krajine vládol dlhé desaťročia podľa prísneho stanného práva. A to až do svojej smrti v roku 1975, kedy pomyselný trón prebral jeho syn.

Počas obdobia, kedy Čankajšek vládol, bol známy svojím bojom proti Japoncom či komunistom vedeným Mao Ce-tungom. Taiwan tiež za jeho vlády ekonomicky výrazne prosperoval. Strana KMT, ktorú založil, funguje dodnes, hoci je aktuálne v opozícii.

Čankajškov odkaz je do značnej miery kontroverzný. Hoci sme spomenuli ekonomickú prosperitu, treba jedným dychom dodať, že do absolútneho konca stanného práva (1987) sa odhadovalo, že až 140 000 ľudí bolo uväznených a ďalších 3 000 až 4 000 popravených za skutočný alebo domnelý odpor voči strane KMT.

Na jeho pamiatku postavili v hlavnom meste Taipei aj masívnu bielu budovu s modrou strechou - CKS Memorial alebo Čankajškov pamätník, ktorý navštevujú klienti BUBO v rámci prehliadky mesta Taipei. Nachádza sa na Námestí slobody. Nielen tam, ale na celom Taiwane je rozmiestnených zhruba 760 sôch politického lídra, ktoré sa vládnuca Demokratická progresívna strana rozhodla odstrániť. KMT ju kritizuje za to, že chce vymazať dejiny.

Pokiaľ sa rozhodnete pre dovolenku na Taiwane, na Námestí slobody spoznáte historické pozadie súčasného diania na ostrove. Je však možné, že sochy Čankajška tu už neuvidíte. Práve tu sa však dejú rôzne oficiálne verejné udalosti alebo demonštrácie. Nachádza sa tu aj Národná koncertná sieň či Národné divadlo a je to skvelý východiskový bod na poznávačku tzv. „Číny-Nečíny“.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Bali (IND), Taiwan, Macao, Hongkong, Indonézia, Čína


náročnosť

15 dní

Trvanie

4554
K

Ázia  

Taiwan, Macao, Hongkong, Filipíny


náročnosť

13 dní

Trvanie

4313
K

Ázia  

Taiwan, Macao, Hongkong


náročnosť

10 dní

Trvanie

2692 3059€
Čínsky nový rok 2024 - horoskop pre rok Draka Blog

Blog Čínsky nový rok 2024 - horoskop pre rok Draka

Dňa 10. februára 2024 skočilo poldruha miliardy Číňanov do nového roka. Skončil sa totižto rok Zajaca a začal sa rok Draka. Čo možno očakávať počas…

Lukáš Holas, Ľuboš Fellner 12 min. čítania
Ako zažiť skvelý Taiwan? Blog

Blog Ako zažiť skvelý Taiwan?

Supermoderný a prírodne unikátny raj, to je ostrovný štát Taiwan, kde sa exotika prelína s tradíciami a kde sa vybúrili ľudia i naša planéta. Prečo…

Nikola Deckous 11 min. čítania
Budhizmus pre začiatočníkov Blog

Blog Budhizmus pre začiatočníkov

Budhizmus je mnohými považovaný za náboženstvo, avšak je to viac filozofia o tom, ako správne žiť než náboženstvo. Pre korektnejšie pomenovanie v…

Michal Čičmanec 6 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: