Strava v Jordánsku je veľmi podobná tej s akou sa stretnete v Palestíne či v Izraeli, veď koniec koncov vznikali tieto kuchyne hneď vedľa seba. Aj tu sa stretnete s vynikajúcou shawarmou či falafelom, no medzi typické jordánske jedlá, ktoré by ste nemalí obísť patrí tradičný beduínsky Mansaf. Predstavte si beduínske jedlo z jahňacieho (alebo môže byť aj iné) mäsa, ktoré sa dlho dusí a napokon sa podáva s ryžou, fermentovaným jogurtom a často aj kyslou zeleninou. Cítiť v ňom beduínsku tradíciu krajiny. Nájdete tu aj jedlo zvané Maklouba, kus kuracieho mäsa s ryžou s orientálnymi koreniami, Kofta bi Tahini, mleté mäso v sezamovej omáčke alebo Kebab Halabi, kúsky kebabov v rajčinovej omáčke. Jordánska kuchyňa je prevažne mäsová, ale ak hľadáte zeleninu, netreba sa báť, že by tu chýbala. Nájdete tu vynikajúco pripravené baklažány od pečených až po grilované, výborne tu pripravujú okru, alebo rôzne šaláty či fazuľovú kašu Foul. Milovníci sladkého si zamilujú dezert Um Ali podobný žemľovke s chuťou vanilky, škorice a orieškov. Nájdete tu aj Kanafeh, baklavu, halvu a iné známe chuťovky.

Cenovo je strava v Jordánsku drahšia ako u nás, ale na turistickejších miestach počítajte s prirážkou a cena jedla tak bude drahšia, než u nás. Pouličné jedlo je kvalitné a lacné. Počítajte, že za obed v reštaurácii zaplatíte okolo 10-15 EUR.

Národným nápojom Jordánska je čaj. Pije sa tu čierny čaj, do ktorého sa vloží vetvička čerstvej mäty, kopec cukru a je to. Ak ste na púšti Wadi Rum, zaujme vás aj púštny čaj s chuťou sušených byliniek ako púštna mäta, šalvia a pridáva sa do neho aj kardamón aj škorica. Jordánska káva má chuť kardamónu. Alkohol sa tu predáva, no nemajú ho všade, väčšinou len v špecializovaných obchodoch alebo v lepších, turistickejších reštauráciách. Jednotkou je anízový Arak a spomedzi jordánskych pív sa oplatí ochutnať pivo Petra. Ak máte radi vína, Jordánci vyrábajú aj tie a ochutnajte víno Mount Nebo alebo Saint George. Vodu vo fľašiach nájdete všade a vodu z vodovodných kohútikov nepite.

Aj najväčší gurmáni budú nadšení. Základ pre bezpečnosť je, že vodu pite výlučne z fliaš. Vždy si skontrolujte, či je uzáver zatvorený naozaj originálne. Vodu nepite z kohútika ani v hoteloch! Ovocie si vždy ošúpte a väčšinu vecí konzumujte až po tepelnom spracovaní.

Hovorí sa, že láska ku krajine ide cez žalúdok. Radi Vám odporúčime tie najlepšie reštaurácie a bary.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Jordánsku:

The Red Cave (Wadi Musa, Petra) – Near Petra Main Gate | Walking distance from Petra Visitor Center, Wadi Musa, Jordánsko – „Červená jaskyňa“ sa nachádza v absolútnom centre v spodnej časti mesta Wadi Musa len pár desiatok metrov od vstupu do Petry. Leží na hlavnej ulici a vyberte si reštauráciu ak si chcete vychutnať vynikajúci beduínsky Mansaf, tradičné jedlo Beduínov, ale aj Jordánska. Odporúčame aj typické jedlo Makhloubah a ako predjedlo Kibbeh. Za večeru tu zaplatíte cca 15-20 EUR.

Al Wadi (Wadi Musa, Petra) – Central Circle, Petra – Wadi Musa, Jordánsko – Reštaurácia al-Wadí (Údolie) predstavuje absolútnu arabskú, jordánsku klasiku. Ceny jedál sú tu takmer ako u nás a na výber máte arabské šaláty, hummus, tahini, rôzne kebaby a jahňacinu. Nečakajte tu luxus, ale ak chcete klasickú ľudovú reštauráciu v centre mesta, toto je ona.

Reem Baladi (Wadi Musa, Petra) Mid-Town on Tourist Street | Reem Beladi Restaurant, Petra – Wadi Musa, Jordánsko – V centre Wadi Musa nájdete viacero reštaurácii a za pokus stojí rozhodne aj podnik Reem Baladi so svojou tradičnou jordánskou kuchyňou. Na čo tu siahnete, buďte si istí, že to bude chutiť presne tak ako má. Kebaby z jahňacieho aj kuracieho mäsa, Kofte, grilované kura s arabskými plackami, hummus alebo dezert Knafeh. Pred odchodom si dajte ešte pohárik čaju s mätou. Za jedlo v priemere zaplatíte cca 6-15 EUR.

Artemis (Jerash) – Calle Séptima 9, Jerash, Jordánsko - Ak vás pri potulkách starovekých Jerashom zastihne hlad, tak neďaleko ruín nájdete vynikajúcu, turistickú reštauráciu Artemis, ktorá robí na obed vynikajúci bufetový stôl s jordánskymi špecialitami. Ochutnať tu tak môžete zaujímavé chuťovky, široký výber šalátov a k tomu božský, chrumkavý chlieb, ktorý robia priamo pred vašimi očami. Už len ten samotný je dobrý dôvod na to, aby ste sa tu zastavili. Podávajú aj pivo (čo v Jordánsku nie je samozrejmosť) a výber dezertov.

Haret Jdouna (Madaba) – Adel Jumean Street, Madaba 17110, Jordánsko – Hoci je Madaba miestom, kde sa turisti zastavia len na chvíľku, no ak sa tu rozhodnete stráviť viac času a chceli by ste si užiť dokonalé jedlo v perfektnej reštaurácii, tak siahnite po tej menom Haret Jdouna, kde máte možnosť ochutnať nielen jordánske, ale aj libanonské chuťovky. Reštaurácia je právom označovaná za jednu z najlepších v Jordánsku. Vyrábajú výborný hummus, baba ganúš aj tahini a nespravíte chybu, ak si dáte čokoľvek grilované. Neváhajte a určite sa presvedčte sami! Za jedlo zaplatíte cca 10-20 EUR.

Salt (Ammán) – 6 Beirut Street | Fairmont Amman, Ammán, Jordánsko – Medzi najšpičkovejšie podniky hlavného mesta Ammánu a celej krajiny patrí reštaurácia menom Salt Steakhouse, v ktorej nájdete arabskú, medzinárodnú ale aj európsku kuchyňu. Čerešničkou na torte je, že sa špecializujú aj na steaky, ktoré robia najlepšie v celej krajine. Esencia šťavnatého mäsa v kombinácií s prvotriednym kulinárskym zážitkom. Sledujte kvalifikovaných šéfkuchárov, ako pred Vami pripravujú jedinečné kúsky mäsa s ostrými a horúcimi nožmi. Jedlo nielen že skvelo vyzerá na tanieri, ale aj výborné chutí. K šťavnatému steaku si objednajte spomedzi kvalitných svetovo ocenených vín. Ak máte chuť na steak, určite nerozmýšľajte nad iným miestom! Za večeru tu necháte cca 40-80 EUR.

Shams el-Balad (Ammán) - Mu'ath Bin Jabal Street 69 | Al-Rainbow Street, Ammán 11181, Jordánsko   Vynikajúcu, lokálnu kuchyňu ochutnáte aj na príjemnom mieste na známej ulici Rainbow Street v centre Ammánu. Shams el Balad sa javí ako kaviareň, ale skvelo sa tu najete bežných, obyčajných a domácich arabských jedál. K tomu káva s kardamónom, čaj s mätou a viete, že sa vrátite.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

Shams El Balad

Shams El Balad

Základná reštaurácia

Ammán, Jordánsko

Vynikajúcu, lokálnu kuchyňu ochutnáte aj na príjemnom mieste na známej ulici Rainbow Street v centre Ammánu. Shams el Balad sa javí ako kaviareň, ale skvelo sa tu najete bežných, obyčajných a domácich arabských jedál. K tomu káva s kardamónom, čaj s mätou a viete, že sa vrátite.

Salt Steakhouse
Salt Steakhouse

Najchutnejšie reštaurácie sveta

Salt Steakhouse

Ammán
Jordánsko

Medzi najšpičkovejšie podniky hlavného mesta Ammánu a celej krajiny patrí reštaurácia menom Salt Steakhouse, v ktorej nájdete arabskú, medzinárodnú ale aj európsku kuchyňu. Čerešničkou na torte je, že sa špecializujú aj na steaky, ktoré robia najlepšie v celej krajine. Esencia šťavnatého mäsa v kombinácií s prvotriednym kulinárskym zážitkom. Sledujte kvalifikovaných šéfkuchárov, ako pred Vami pripravujú jedinečné kúsky mäsa s ostrými a horúcimi nožmi. Jedlo nielen že skvelo vyzerá na tanieri, ale aj výborné chutí. K šťavnatému steaku si objednajte spomedzi kvalitných svetovo ocenených vín. Ak máte chuť na steak, určite nerozmýšľajte nad iným miestom!

Rezervovať
Haret Jdouna
Haret Jdouna

Štýlové reštaurácie

Haret Jdouna

Madaba
Jordánsko

Hoci je Madaba miestom, kde sa turisti zastavia len na chvíľku, no ak sa tu rozhodnete stráviť viac času a chceli by ste si užiť dokonalé jedlo v perfektnej reštaurácii, tak siahnite po tej menom Haret Jdouna, kde máte možnosť ochutnať nielen jordánske, ale aj libanonské chuťovky.  Reštaurácia je právom označovaná za jednu z najlepších v Jordánsku. Vyrábajú výborný hummus, baba ganúš aj tahini a nespravíte chybu, ak si dáte čokoľvek grilované. Neváhajte a určite sa presvedčte sami!

K

Ázia  

Jordánsko


náročnosť

6 dní

Trvanie

1618 1903€
K

Ázia  

Libanon, Jordánsko


náročnosť

10 dní

Trvanie

3059
K

Ázia  

Jordánsko


náročnosť

10 dní

Trvanie

2960 3289€
K

Ázia  

Saudská Arábia, Jordánsko


náročnosť

12 dní

Trvanie

6768
Najnebezpečnejšie zviera sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najnebezpečnejšie zviera sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Ramadán na vlastnej koži Prémiový blog

Prémiový blog Ramadán na vlastnej koži

Ramadán - všetci tento terminus technicus poznáme. Mnohí aj vedia, že ide o mesačný pôst moslimov. No ja pravidelne už niekoľko rokov skúšam…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Petra - rady a tipy na cestovanie Petra

Petra Petra - rady a tipy na cestovanie

Petra je určite najslávnejšia pamiatka Jordánska. Keď zo strany Izraelu prekročíte biblickú rieku Jordán a hranice Svätej zeme, ocitnete sa v…

František Kekely 15 min. čítania
Atmosféra Ramadánu naživo Prémiový blog

Prémiový blog Atmosféra Ramadánu naživo

Takto to vyzeralo v deň vzniku týchto fotografíí, na prvý deň Ramadánu. Cez zážitky sa vám pokúsim tú atmosféru priblížiť.