Cesta na Blízky Východ je celoročnou záležitosťou. Počasie sa tu mení podobne ako u nás a teda zima je naozaj chladným obdobím a naopak leto je horúcejšie ako u nás. Jar a jeseň sú ideálnym obdobím a je tu top turistická sezóna. Všetko má svoje dve strany a svoje silné aj slabé stránky. 

Pri balení myslite na to, že aj počas jari, leta či jesene môže byť niekde pustená silná klimatizácia a je dobré mať so sebou aj niečo teplejšie, aby ste si to v prípade potreby mohli vybrať.

Zimné mesiace (december – február) je v regióne obdobie mimo sezóny, pretože teploty na týchto miestach klesajú pod 10 stupňov. V dobe najväčšej zimy teploty dokonca atakujú aj nulu a nie je prekvapením ak prší, či dokonca vo vyšších polohách sa raz za čas môže objaviť aj sneh. Je chladno, sychravo, ale ak má niekto rád chladnejšie počasie pri objavovaní miest, tak je to zaujímavá časť roka, kedy si môžete byť istí, že tu nestretnete veľa turistov. Ak ste na juhu Jordánska, na brehu Červeného mora, ale aj na brehu Mŕtveho mora, tak teplota môže byť pokoje koncom januára už aj viac ako 20 stupňov a tak sa dá aj okúpať. Určite si však na cestu do regiónu v týchto mesiacoch pribaľte sveter aj bundu alebo pršiplášť, pretože oblasť Ammánu leží v nadmorskej výške cez 800 mnm a zimu tam môže byť cítiť. Kým v Ammáne máte cca 10 stupňov, vo Wadi Rum môže byť v tom istom dni pokojne 20 stupňov. Večer sa zvykne ochladiť.

Jarné mesiace (marec – jún) jar je v regióne Blízkeho Východu veľmi príjemným obdobím. Zima sa rýchlo stratí a už v marci a začiatkom apríla cítiť príjemne teplo a teplotu ideálnu na cestovanie. Teploty sa bežne počas tohto obdobia pohybujú medzi 16 – 25 stupňov a čím je dátum bližšie k júnu, tým rastú vyššie. V júni už bude okolo vás cca 30 – 32 stupňov. Vo vyšších polohách ako severné Jordánsko je stále príjemne a podvečer dokonca chladnejšie, ale na juhu Jordánska je vždy o niekoľko stupňov viac a prevláda tu teplejšie počasie. Marec alebo apríl ešte môže spŕchnuť, ale máj a jún sú už suché mesiace (hoci občasná prehánka nie je vylúčená). Sezóna je v plnom prúde a tak je v regióne viac turistov, ale nie je to nič, čo by malo zmeniť váš pohľad na cestovanie. Práve jar je jeden z najideálnejších období, ak si chcete Blízky Východ dokonale užiť.

Letné mesiace (júl – august) patri k najhorúcejším a práve tu na Blízkom Východe je to skutočne cítiť. Letá sú tu dlhé, horúce a suché bez vlhkosti a tak máte naozaj aj pocitovo okolo seba horúčavu. Teploty sa tradične pohybujú okolo 30-40 stupňov, no na juhu Jordánska môžu počas najväčších horúčav preskočiť aj štyridsiatku. Ammán je už klasicky o pár stupňov chladnejší, ale horúco bude aj tu. Pri Mŕtvom mori bude veľmi teplo, ale za to teplota vody a kvalita kúpania je vynikajúca a osviežujúca. Južné Jordánsko s Petrou a púšťou Wadi Rum bude rozpálené, ale práve Petra dokáže s teplotou bojovať výborne aj vďaka množstvu zákutí a miest s tieňom, ktoré tu nájdete. Letné mesiace prestávajú byť sezónou a teda počet návštevníkov sa preriedi a preto máte opäť pocit, že mnohé miesta sú tu len a len pre vás a to za to rozhodne stojí. Aj napriek tomu, že bude horúco, verte nám, že si letné mesiace na Blízkom Východe dokážete užiť naplno.

Jesenné mesiace (september – november) sú opäť podobne ako jar TOP sezónou v celom  regióne Blízkeho Východu. Letné horúčavy sa stratia a hoci bude začiatkom jesene stále horúco, teda okolo cca 30 stupňov, na mnohých miestach sa bude najmä podvečer a večer ozývať chladnejšie a príjemnejšie podnebie. Severné Jordánsko už v strede jesene má typickú teplotu okolo 24-26 stupňov, ideál na túlanie sa mestom. Mŕtve more je na jeseň mimoriadne príjemné. V novembri sa môžu objaviť prvé zrážky, ale stále je aj jeseň v regióne pomerne suchá.

Nikdy si nenechajte počasím pokaziť dovolenku. Skúste si, prosím, užívať momenty také, aké sú. Ani najlepšia štatistika Vám nezaručí, že v daný deň bude presne to Vaše ideálne počasie.

Počasie

Petra - Počasie

Teplota vzduchu - Petra

jan — 7°C
feb — 8°C
mar — 12°C
apr — 17,5°C
máj — 21°C
jún — 24°C
júl — 26°C
aug — 26°C
sep — 24°C
okt — 19,5°C
nov — 13,5°C
dec — 9°C

← Počasie (zoznam krajín)

===========

Aktuálne počasie

Petra Počasie

jasná obloha

jasná obloha

30°C

Predpoveď 14.Jul

Východ slnka 05:45

Západ slnka 19:41

========
B

Ázia   Amerika   Európa  

Taliansko, Peru, Mexiko, Jordánsko, India, Čína, Brazília


náročnosť

18 dní

Trvanie

22224
K

Ázia  

Jordánsko


náročnosť

6 dní

Trvanie

1511 1821€
K

Ázia  

Libanon, Jordánsko


náročnosť

10 dní

Trvanie

2670 3256€
K

Ázia  

Jordánsko


náročnosť

10 dní

Trvanie

3256
Ramadán na vlastnej koži Prémiový blog

Prémiový blog Ramadán na vlastnej koži

Ramadán - všetci tento terminus technicus poznáme. Mnohí aj vedia, že ide o mesačný pôst moslimov. No ja pravidelne už niekoľko rokov skúšam…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
Wadi Rum - kúsok Marsu, ktorý očaril Hollywood Wadi Rum

Wadi Rum Wadi Rum - kúsok Marsu, ktorý očaril Hollywood

Jordánsko pokrýva z väčšej časti púšť, no iba jedna z nich je skutočne svetovo výnimočná a priťahuje tisíce návštevníkov či hollywoodskych…

Najnebezpečnejšie zviera sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najnebezpečnejšie zviera sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Petra - rady a tipy na cestovanie Petra

Petra Petra - rady a tipy na cestovanie

Petra je určite najslávnejšia pamiatka Jordánska. Keď zo strany Izraelu prekročíte biblickú rieku Jordán a hranice Svätej zeme, ocitnete sa v…

František Kekely 18 min. čítania