Čo vidieť v Jordánsku?

HORA NEBO

Hora Nebo okrem honosného názvu v sebe ukrýva kus biblického príbehu. Podľa Starého Zákona to malo byť totiž tu odkiaľ sa Mojžiš po rokoch putovania mal pozerať na zasnúbenú zem a hľadel do diaľky tam, kde sa rozbiehajú pahorky Palestíny. Ak bude krásne počasie uvidíme odtiaľto nielen Jericho, ale aj Mŕtve more a dokonca Olivovú horu, ktorá rastie nad svätým Jeruzalemom. Na Hore Nebo na vás čakajú aj krásne byzantské mozaiky v zrekonštruovanom kostole, ale aj olivovník Ján Pavla II., ktorý ho tu zasadil počas svojej dôležitej návštevy v roku 2000. Sami uvidíte, že toto miesto má v sebe kus krásnej mágie.

PETRA

Legendárna a bájna Petra ukrytá v skalách Mojžišovho údolia je unikátnym miestom, novodobým divom sveta, TOP pamiatkou celého Jordánska a často splneným snom a zážitkom. Kedysi tu pulzovala civilizácia Nabatejcov, neskôr Rimanov, zakotvila sa tu Byzantská ríša a po nej a sérii zemetrasení sa mesto akoby stratilo z mysli ľudí a zmizlo z máp. Križiaci sa tu ešte síce zastavili, ale bez veľkej histórie a mesto až do roku 1812 upadlo do zabudnutia, kedy sa sem dostal švajčiarsky dobrodruh J.L.Burckhardt v a preoblečení za obchodníka a pútnika na vlastné oči videl poklady Petry. Jemu vďačíme, že ukázal Petru západnému svetu a romantika Blízkeho Východu sa mohla začať. Dnes patrí k najnavštevovanejším pamiatkam celého regiónu a aj pre nás je to často vrcholom zájazdu. Strávime tu celý deň, hodiny od rána takmer do večera, aby ste mohli na vlastné oči spoznať nielen úzky kaňon Siq, ale aj slávnu Pokladnicu, ktorá pokladnicou nikdy nebola a napokon sa prejdeme prachom mesta od divadla cez kráľovské hrobky až po kolonádu a byzantské kostoly či rímske chrámy. Vyberiete sa napokon vyšliapať 800 schodov až ku kláštoru Ed Deir, ktorý bol kedysi okázalou hrobkou? Nájdete tam aj vyhliadku na „konci sveta“. Posilníte sa mätovým čajom od Beduínov a novo získanú energiu roztopíte v kopcoch a v zákutiach čarovnej Petry. Môžete si byť istý, že toto miesto Vás dostane!

WADI RUM

Jordánsko sa môže popýšiť najkrajšou a najfarebnejšou púšťou celého Blízkeho Východu. Privíta vás krásnymi skalami pripomínajúcimi rozpustený vosk a pod nimi čakajú fotogenické prírodné scenérie od pieskových dún cez skalnaté bralá a sem tam aj stádo tiav. Kráčal tadiaľto aj legendárny Lawrence z Arábie a Vy pôjdete v jeho stopách. Nasadnete na lokálne džípy a ponoríte sa hlbšie do púšte. Od pradávna prechádzali púšťou obchodné karavany a nechávali na skalách vyryté odkazy, aby tí ďalší po nich vedeli, kde nájsť vodu či cestu. Skúsite pohľadať petroglyfy aj my?

JERASH

Jerash ležiaci hodinu severne od Ammánu patrí medzi jordánske unikáty. Ak by krajina nemala Petru, tak by bol Jerash pamiatkou číslo jedna. Jerash predstavuje zabudnutý svet rímskej ríše, ktorý vzdoruje času a ukazuje na to, aká vyspelá bola civilizácia Rimanov aj tu na Blízkom Východe. Je to najväčšia zbierka rímskych pamiatok v Jordánsku a jedno z najlepšie zachovalých rímskych miest v celom regióne. Nie nadarmo nosí prezývku „jordánske Pompeje“. Svoj zlatý vek prežilo mesto v časoch cisára Hadriána v 2. storočí a cisár ho dokonca poctil svojou návštevou. Objavíme tu víťazný oblúk, Oválne námestie s kolonádou, Diov chrám aj veľké divadlo a napokon hlavnú, rímsku triedu Cardo Maximus s okázalými stĺpmi a budovami naokolo. Jerash skrýva aj dedičstvo Byzancie a niekoľko malých kostolov v ruinách s krásnymi mozaikami. V 8. storočí prišlo zemetrasenie a Jerash sa ocitol pod zemou. Aj preto sa dnes tak krásne zachoval a vy nebudete veriť vlastným očiam.

MŔTVE MORE

Mŕtve more patrí k najznámejším miestam celého Jordánska. Dnes leží na hranici s Izraelom či Palestínou, odporúčame okúpať sa na jordánskej strane. Ide o najslanšiu vodnú plochu na Zemi a preto v nej nenájdete žiadne ryby a dokonca ani lode po jej hladine nemôžu premávať. Ak dosiahnete Mŕtve more, ste na najnižšie položenom mieste sveta! Vďaka tomu, že má Mŕtve more obsah soli takmer 10 x vyšší ako bežné, iné more, pobyt v jeho vode má ozdravné účinky na ľudský organizmus. Dajte však pozor na to, aby ste sa v ňom nekúpali príliš dlho, pretože odporúčaná dávka je cca 15 minút na jedno kúpanie. Takisto aspoň 2 dni pred návštevou nevykonávajte depiláciu, aby vás neštípala pokožka. Do vody neskáčte, nešpliechajte, pretože ak sa vám dostane voda do očí, užijete si iný druh zážitku. Pokojne, pomaličky vojdite do vody s novinami v rukách, položte sa na vodu, premeňte sa na korkový štupeľ a nechajte sa nadnášať. Zažili ste niečo podobné?

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.