HORA NEBO

Hora Nebo okrem honosného názvu v sebe ukrýva kus biblického príbehu. Podľa Starého Zákona to malo byť totiž tu odkiaľ sa Mojžiš po rokoch putovania mal pozerať pred smrťou na zasľúbenú zem a hľadel do diaľky tam, kde sa rozbiehajú pahorky Palestíny. Ak bude krásne počasie, uvidíte odtiaľto nielen Jericho, ale aj Mŕtve more a dokonca Olivovú horu, ktorá rastie nad svätým Jeruzalemom. Na Hore Nebo na vás čakajú aj krásne byzantské mozaiky v zrekonštruovanom kostole, ale aj olivovník Ján Pavla II., ktorý ho tu zasadil počas svojej dôležitej návštevy v roku 2000. Sami uvidíte, že toto miesto má v sebe kus krásnej mágie.

PETRA

Legendárna a bájna Petra ukrytá v skalách Mojžišovho údolia je unikátnym miestom, novodobým divom sveta, TOP pamiatkou celého Jordánska a často splneným snom a zážitkom. Kedysi tu pulzovala civilizácia Nabatejcov, neskôr Rimanov, zakotvila sa tu Byzantská ríša a po nej a sérii zemetrasení sa mesto akoby stratilo z mysli ľudí a zmizlo z máp. Križiaci sa tu ešte síce zastavili, ale bez veľkej histórie a mesto až do roku 1812 upadlo do zabudnutia, kedy sa sem dostal švajčiarsky dobrodruh J. L. Burckhardt v a preoblečení za obchodníka a pútnika na vlastné oči videl poklady Petry. Jemu vďačíme, že ukázal Petru západnému svetu a romantika Blízkeho Východu sa mohla začať.

Dnes patrí k najnavštevovanejším pamiatkam celého regiónu. Trvá minimálne deň spoznať nielen úzky kaňon Siq, ale aj slávnu Pokladnicu, ktorá pokladnicou nikdy nebola a napokon sa prejdeme prachom mesta od divadla cez kráľovské hrobky až po kolonádu a byzantské kostoly či rímske chrámy. Vyberiete sa napokon vyšliapať 800 schodov až ku kláštoru Ed Deir, ktorý bol kedysi okázalou hrobkou? Nájdete tam aj vyhliadku na „konci sveta“. Posilníte sa mätovým čajom od Beduínov a novo získanú energiu roztopíte v kopcoch a v zákutiach čarovnej Petry. Môžete si byť istý, že toto miesto Vás dostane!

WADI RUM

Jordánsko sa môže popýšiť najkrajšou a najfarebnejšou púšťou celého Blízkeho Východu. Wadi Rum vás privíta krásnymi skalami pripomínajúcimi rozpustený vosk a pod nimi čakajú fotogenické prírodné scenérie od pieskových dún cez skalnaté bralá a sem-tam aj stádo tiav. Kráčal tadiaľto aj legendárny Lawrence z Arábie a Vy pôjdete v jeho stopách. Nasadnete na lokálne džípy a ponoríte sa hlbšie do púšte. Od pradávna prechádzali púšťou obchodné karavany a nechávali na skalách vyryté odkazy, aby tí ďalší po nich vedeli, kde nájsť vodu či cestu. Skúsite pohľadať petroglyfy? V púšti sú ich roztrúsené tisíce.

JERASH

Jerash ležiaci hodinu severne od Ammánu patrí medzi jordánske unikáty. Ak by krajina nemala Petru, tak by bol Jerash pamiatkou číslo jedna. Jerash predstavuje zabudnutý svet rímskej ríše, ktorý vzdoruje času a ukazuje na to, aká vyspelá bola civilizácia Rimanov aj tu na Blízkom Východe. Je to najväčšia zbierka rímskych pamiatok v Jordánsku a jedno z najlepšie zachovalých rímskych miest v celom regióne. Nie nadarmo nosí prezývku „jordánske Pompeje“. Svoj zlatý vek prežilo mesto v časoch cisára Hadriána v 2. storočí a cisár ho dokonca poctil svojou návštevou. Objavíte tu víťazný oblúk, Oválne námestie s kolonádou, Diov chrám aj veľké divadlo a napokon hlavnú, rímsku triedu Cardo Maximus s okázalými stĺpmi a budovami naokolo. Jerash skrýva aj dedičstvo Byzancie a niekoľko malých kostolov v ruinách s krásnymi mozaikami. V 8. storočí prišlo zemetrasenie a Jerash sa ocitol pod zemou. Aj preto sa dnes tak krásne zachoval a vy nebudete veriť vlastným očiam.

MŔTVE MORE

Mŕtve more patrí k najznámejším miestam celého Jordánska. Dnes leží na hranici s Izraelom či Palestínou, odporúčame okúpať sa na jordánskej strane. Ide o najslanšiu vodnú plochu na Zemi, a preto v nej nenájdete žiadne ryby a dokonca ani lode po jej hladine nemôžu premávať. Ak dosiahnete Mŕtve more, ste na najnižšie položenom mieste sveta! Vďaka tomu, že má Mŕtve more obsah soli takmer 10x vyšší ako bežné, iné more, pobyt v jeho vode má ozdravné účinky na ľudský organizmus. Dajte však pozor na to, aby ste sa v ňom nekúpali príliš dlho, pretože odporúčaná dávka je cca 15 minút na jedno kúpanie. Takisto aspoň 2 dni pred návštevou nevykonávajte depiláciu, aby vás neštípala pokožka. Do vody neskáčte, nešpliechajte, pretože ak sa vám dostane voda do očí, užijete si iný druh zážitku. Pokojne, pomaličky vojdite do vody s novinami v rukách, položte sa na vodu, premeňte sa na korkový štupeľ a nechajte sa nadnášať. Zažili ste niečo podobné?

B

Ázia   Amerika   Európa  

Taliansko, Peru, Mexiko, Jordánsko, India, Čína, Brazília


náročnosť

18 dní

Trvanie

13112 22224€
K

Ázia  

Jordánsko


náročnosť

6 dní

Trvanie

1287 1650€
K

Ázia  

Libanon, Jordánsko


náročnosť

10 dní

Trvanie

2309 2960€
K

Ázia  

Jordánsko


náročnosť

10 dní

Trvanie

2394 2920€
Ramadán na vlastnej koži Prémiový blog

Prémiový blog Ramadán na vlastnej koži

Ramadán - všetci tento terminus technicus poznáme. Mnohí aj vedia, že ide o mesačný pôst moslimov. No ja pravidelne už niekoľko rokov skúšam…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
Wadi Rum - kúsok Marsu, ktorý očaril Hollywood Wadi Rum

Wadi Rum Wadi Rum - kúsok Marsu, ktorý očaril Hollywood

Jordánsko pokrýva z väčšej časti púšť, no iba jedna z nich je skutočne svetovo výnimočná a priťahuje tisíce návštevníkov či hollywoodskych…

Najnebezpečnejšie zviera sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najnebezpečnejšie zviera sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Petra - rady a tipy na cestovanie Petra

Petra Petra - rady a tipy na cestovanie

Petra je určite najslávnejšia pamiatka Jordánska. Keď zo strany Izraelu prekročíte biblickú rieku Jordán a hranice Svätej zeme, ocitnete sa v…

František Kekely 18 min. čítania