JOD

jordánský dinár

1 EUR = 0.76 JOD

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 05/2024

Oficiálnou menou v Jordánsku je jordánsky dinár (JOD), ktorý je silnejší ako euro a dolár. Na turistických miestach ako Petra a Wadi Rum sa dá platiť okrem dinárov aj eurami a dolármi, avšak môžete očakávať menej výhodný kurz, ktorý Vám dá predavač. Skúste však zjednávať a dopracujete sa k trochu lepším kurzom. 

Podľa našich dlhoročných skúseností je potrebné mať so sebou eurá v hodnote minimálne 300 - 400 eur na týždeň, no ak plánujete nakupovať veľa darčekov, alebo si vyhodiť z kopýtka, tak miniete pokojne aj viac. V odporúčanej sume nepočítame Vaše ubytovanie a dopravu. Jordánsko je drahšie ako Slovensko a tak počítajte, že tu zaplatíte za jedlo či služby v priemere aj o 20-30 percent viac. Alkohol je v jordánskych reštauráciach pomerne drahý a desiatky eur miniete aj na vstupy do atrakcií či pamiatok. 

Peniaze môžete meniť v zmenárni, alebo si ich môžete vybrať z bankomatu. Niektoré zmenárne vyžadujú, aby ste so sebou mali aj cestovný pas, tak je istota vziať si ho so sebou aj keď idete meniť peniaze. Na letisku v Ammáne či v Aqabe je aj bankomat. 

Ak chcete používať bankomatové karty, tak v tomto regióne to nie je žiaden problém. Výber z bankomatu môžete spraviť už aj na letisku. Vo väčších mestách viete platiť kartami bez problémov. Z kreditných kariet sú najlepšie akceptované VISA a Mastercard. Niektoré z bankomatov vám stiahnu poplatok pre miestnu, jordánsku banku.

Medzi typické suveníry z Jordánska patria arabské, orientálne sladkosti. Najlepšie nájdete v Ammáne v starom meste v rôznych pekárničkách či cukrárňách. Odnesiete si odtiaľto čaje z Wadi Rum z púštnej mäty či šalvie, koreniny, možno kadidlo z Petry a veľa krát vám do oka padnú aj tričká alebo červenobiele šatky, ktoré v krajine a najmä na púšti viete využiť. Potešiť vás vie aj kozmetika od Mŕtveho mora. Vyberte si značku Rivage a nájdete tu viacero rôznych druhov krémov, pleťových masiek či soli do kúpea, ale aj mnoho iného. Ak hľadáte hodnotnejšie suveníry, skúste si v Madabe kúpiť na pamiatku mozaiku a ak máte miesto, vyrábajú tu aj nádherné mozaikové stoly. Pre niekoho môže byť zaujímavý suvenír aj fľaška jordánskeho vína značky JR.

Jordánsko je skvelé miesto na nakupovanie a ak máte radi aj luxusnejšie obchody a značky, nájdete ich tu. Najväčším nákupným centrom v Jordánsku je Mecca Mall v Ammáne, no tým najluxusnejším Taj Mall. Ak hľadáte originálny a lukratívny suvenír, skúste si pozrieť to, čo vyrába Nafsika Skourti. Má grécke aj jordánske korene a premiešala módu s tradičnou jordánskou výšivkou či lokálnymi vplyvmi. Vytvorila tak nádhernú módu, ktorá bude mať aj spomienkovú hodnotu. Zaujímavou značkou v Jordánsku je aj Jdeed Labes. Tá oslovila najmä mladšie ročníky so svojou pouličnou kultúrou a zaujme svojimi čiernymi, bielymi či sivými farbami, ale aj príbehom, ktorý podporuje palestínskych utečencov v Jordánsku. Lukratívne jordánske šperky vyrába od roku 1952 Kayali a ich šperkárske spracovanie a diamanty oslovili mnohých nielen tu, ale na celom Blízkom Východe.

← Peniaze a meny (zoznam krajín)

B

Ázia   Amerika   Európa  

Taliansko, Peru, Mexiko, Jordánsko, India, Čína, Brazília


náročnosť

18 dní

Trvanie

13112 22224€
K

Ázia  

Jordánsko


náročnosť

6 dní

Trvanie

1287 1650€
K

Ázia  

Libanon, Jordánsko


náročnosť

10 dní

Trvanie

2309 2960€
K

Ázia  

Jordánsko


náročnosť

10 dní

Trvanie

2394 2920€
Ramadán na vlastnej koži Prémiový blog

Prémiový blog Ramadán na vlastnej koži

Ramadán - všetci tento terminus technicus poznáme. Mnohí aj vedia, že ide o mesačný pôst moslimov. No ja pravidelne už niekoľko rokov skúšam…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
Wadi Rum - kúsok Marsu, ktorý očaril Hollywood Wadi Rum

Wadi Rum Wadi Rum - kúsok Marsu, ktorý očaril Hollywood

Jordánsko pokrýva z väčšej časti púšť, no iba jedna z nich je skutočne svetovo výnimočná a priťahuje tisíce návštevníkov či hollywoodskych…

Najnebezpečnejšie zviera sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najnebezpečnejšie zviera sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Petra - rady a tipy na cestovanie Petra

Petra Petra - rady a tipy na cestovanie

Petra je určite najslávnejšia pamiatka Jordánska. Keď zo strany Izraelu prekročíte biblickú rieku Jordán a hranice Svätej zeme, ocitnete sa v…

František Kekely 18 min. čítania