JOD

jordánský dinár

1 EUR = 0.86 JOD

Kurzy sú orientačné. Naposledy aktualizované 14. 5. 2021

Podľa našich dlhoročných skúseností je potrebné mať so sebou eurá v hodnote minimálne 300 - 400 eur na týždeň, no ak plánujete nakupovať veľa darčekov, alebo si vyhodiť z kopýtka, tak miniete pokojne aj viac. V odporúčanej sume nepočítame Vaše ubytovanie a dopravu. Jordánsko je drahšie ako Slovensko a tak počítajte, že tu zaplatíte za jedlo či služby v priemere aj o 20-30 percent viac.

Peniaze môžete meniť v zmenárni, alebo si ich môžete vybrať z bankomatu. Niektoré zmenárne vyžadujú, aby ste so sebou mali aj cestovný pas, tak je istota vziať si ho so sebou aj keď idete meniť peniaze. Na letisku je aj bankomat. 

Ak chcete používať bankomatové karty, tak v tomto regióne to nie je žiaden problém. Výber z bankomatu môžete spraviť už aj na letisku. Vo väčších mestách viete platiť kartami bez problémov. Z kreditných kariet sú najlepšie akceptované VISA a Mastercard.

Čo sa týka suvenírov, tak medzi tie najzaujímavejšie, ktoré si prinesiete domov môže byť fľaša vína z Jordánska, oriešky, sušené ovocie, exotické, arabské koreniny, ale dostanete tu aj umelecké predmety od drevených škatuliek cez bronzové tácky, poháriky, kanvice či orientálne drobnosti. Obľúbeným suvenírom je aj kozmetika od Mŕtveho mora. Najviac suvenírov nájdete v jordánskej Petre.

Ak ste v Petre už boli, alebo chcete uloviť unikátny zážitok priamo v Petre, potom odporúčame unikátny treking k Áronovej hore. Vhodné pre aktívnych ľudí s lepšou kondičkou a chuťou vidieť vždy viac.

Výstup na Áronovu horu v Petre

Ešte za tmy vyrazíte v prenajatom aute smerom do nabatejského červeného mesta. Budete mať vlastného sprievodcu a koňa na vašu batožinu. Vstúpite do Petry ako prvý! Pri známej pokladnici (Al -Khazneh) budete sami, možno Vám výhľad bude “kaziť” iba ležiaca ťava. Už iba toto je unikát. O 2 hodiny tu budú tisícky turistov. Pri antickom divadle odbočí váš Beduín vľavo a vy vstúpite na miesta, kde sa iní turisti nedostanú a takto pokračujete až do obeda. Nádherné prírodné scenérie. Obydlia Beduínov, ktorí využívajú 2000 rokov staré príbytky Nabatejcov vytesané do skaly. Po dvojhodinovej túre po zvlnenej rovine sa začne cesta dvíhať hore. Beduín vyzdvihne kľúč od hrobky a vedie Vás hore ďalšiu hodinu. Potom priviaže koňa a vy vyjdete prekvapujúco kvalitným schodiskom hore na vrchol Jabal Harun k bielej hrobke. Mojžiš bol božím poslom a Áron bol prvým a najvyšším kňazom Židov. A teraz stojíme jediní pri jeho hrobke. Sme na pútnickom mieste, ktoré je najsvätejším v širokom okolí. Z vrcholu hory je nádherný výhľad. Váš domáci sprievodca vám nachystá sladký beduínsky čaj, ktorý Vám dodá silu. Slnko je vyššie, začína byť ukrutne teplo, no vy sa už vraciate dole. Pri divadle sa so sprievodcom a koňom rozlúčite a v čase neskoršieho obeda ste v reštaurácii Basin. Ak Vám ostala energia odporúčame vystúpiť k Monastery, teda k pamiatke Ed Deir. 

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.