Čínska kuchyňa je úplne iná ako tá, ktorú poznáte z Európy. Stojí za to preniknúť do všetkých jej tajomstiev a spestriť si tak dovolenku.

Na raňajky neočakávajte chlieb, džem, šunku či kávu ktorej máme dosť doma. Skôr dostaneme ryžovú polievku, mäsové buchty, ryžové rezance či jemne pikantnú zeleninu. Paličkami sa jesť naučíte. Inak Vám odporúčame vziať si pre istotu svoj príbor z domu so sebou. Najväčšie gurmánske zážitky sa nachádzajú na miestach, kde by ste ich najmenej očakávali. Jedlá ako mapo tofu, hadia polievka, žaby na cesnaku, liangpi studene rezance atď. Aj najväčší gurmáni budú nadšení.

Káva tu je dostupná, ale očakávajte skôr americano ako espresso. Nakoľko čínska medicína ju považuje za jed a Číňania preferujú prevarenú horúcu vodu.

Základnou vecou je, že vodu odporúčame počas celého pobytu kupovať a piť výlučne balenú. Vždy si skontrolujte, či je uzáver zatvorený naozaj originálne. Vodu nepite z kohútika ani v hoteloch! Ovocie vždy ošúpte a jedlo všeobecne odporúčame konzumovať až po tepelnom spracovaní.

Hovorí sa, že láska ku krajine ide cez žalúdok. Radi Vám sprostredkujeme tie najlepšie a overené reštaurácie.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Šanghaji:

Shanghai Grandmother70 Fuzhou Rd, Wai Tan, Huangpu, Shanghai, Čína - reštaurácia ponúka typickú čínsku kuchyňu. Z ponuky si viete vybrať výborný wok, mapo tofu a takisto kačicu na množstvo spôsobov. Jedlo je veľmi chutné a cenovo prístupné. Kto chce ochutnať autentickú čínsku kuchyňu je na správnom mieste!

The ROOF Bar - 1-3 Maojiayuan Rd, Huangpu, Shanghai, Čína – ak chcete zažiť jedinečnú atmosféru večerného Šanghaja, ROOF bar je to pravé miesto. Dajte si vynikajúci koktail s výhľadom na vysvietený Pudong a doprajte si trochu luxusu.

CHAR bar and grill - No.585 Zhongshan Dong Er Road 29-31 Floors, top of Hotel Indigo Shanghai on the Bund, Šanghaj 200010 Čína - ak ste dostali chuť na poriadny kus mäsa, tak nesmiete obísť tento podnik v centre Šanghaja. Neskutočný výber steakov, morské plody, kaviar, vynikajúce dezerty a  k tomu pohár francúzskeho šampanského! Je to len na Vás. Ak chcete navštíviť jedinú reštauráciu v Šhangahii, tak jednoznačne CHAR and Grill. Rezervácia vopred nutná.

Shanghai Brewery Donghu - 20 Donghu Rd, Huaihai Road West Section, Xuhui District, Shanghai, Čína, 200063 – známa piváreň založená v roku 2009, v ktorej pivá pravidelne vyhrávajú ceny na medzinárodných súťažiach. Ak neveríte, že Číňania dokážu urobiť skvelé pivo, tak Vás z omylu vyvedie táto piváreň.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v  Xi Ane:

Xi An: Pre Xi An su typické hlavne dve jedlá: Xi An Burger/rou jiao mo – hovädzie alebo jahňacie mäso ochutené rímskou rascou a korením, ktoré je vložené do žemličky vyrobenej z pšeničnej múky a kvasníc. A taktiež Cold Xian Noodles/Liangpi - ryžové rezance, sezamová pasta, chilli olej, vínny ocot. V Xi Ane určite treba ochutnať aj “šašlik” (baranie mäso na paličke), ručne robenú zmrzlinu a Wonton polievky v moslimskej štvrti.

Fan Ji La Zhi RouJiaMo - No.53 Zhubishi Street, Beilin District, Si-an, Čína -  typická Xi Anská reštaurácia, v ktorej Vám pripravia výborný Xi An Burger. Veľmi chutné a lacné.

Lao Sunjia Red Meat Shredded Pancake – malá reštaurácia v moslimskej štvrti. Pripravia Vám výborné mäso na paličke a mnoho iného. Pravá domáca atmosféra a autenticita.

Sunjia Laopu Chinese HamburgerShaanxi, Xi'an, Lianhu District, Beiyuanmen, 红阜街67号 – reštaurácia na ulici Beiyunanmen, v ktorej odporúčame ochutnať baraninu, kalamáre na ražni, xianské rezance a chutné vyprážané tofu.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v  Pekingu:

Peking: Najznámejšie jedlo celej Číny je bezpochyby pekingská kačica. Chute a ingrediencie sú úplne odlišné od našej kačice. Pekingská kačica sa podáva s ryžovými plackami, jarnou cibuľkou a sladkou fazuľovou alebo slivkovou omáčkou.  Na tenko nakrájané kačacie maso (vačšinou prsia) namáčame do ryžovej placky s jarnou cibuľkou, polejeme omáčkou, zabalíme a konzumujeme.

Zilongyuan - Čína, Beijing, Dongcheng, Shanlao Hutong, 紫龙宾馆 – reštaurácia nachadzajúca sa v centre Pekingu, obklopená typickými Hutongami (čínskymi úzkymi uličkami). Reštaurácia ponúka tradičnú čínsku a veľmi chutnú kuchyňu. Odporúčame ochutnať hlavne Sečuánsky hot pot alebo čerstvé ryby.

Qunajude Roast Duck Restaurant - 9 Shuaifuyuan Hutong, Wangfujing, Dongcheng, Beijing, Čína, 100005 – vynikajúca reštaurácia, ktorej špecialitou je práve pekingská kačica. Kačiču Vám pred vašimi očami naporcuje a naservíruje kuchár. Dokonalý gurmánsky zážitok. rezervácia je nutnosťou.

Palace Leisure Bar - Old Beijing Folk Custom St, Dongdan, Beijing, Dongcheng, Beijing, Čína – bar sa nachádza pri hlavnej nákupnej ulici Wanfujing street. Ak si chcete po náročnom dni oddychnúť pri živej hudbe a pri dobrom pivku, tak tento bar je to správne miesto. Zo širokého výberu si budete vedieť vybrať.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Sichuane:

Restaurant Hot Mama – Ochutnáte tu tradičnú pálivú sichuánsku kuchyňu v meste Leshan, neďaleko najväčšieho Buddhu na svete. Všade dominuje farba šťastia, červená, a vy sa potíte z chilli nad nepreberným množstvom miestnych špecialít. Určite si nenechajte újsť jedno z najznámejších sichuánskych jedál, Mapo Tofu.

Chongqing Cygnet – Je známa tradičnými "horúcimi kotlíkmi". Do kotlíka s horúcou vodou plnou chilli namáčate a chvíľu varíte všetko možné aj nemožné. Od zemiakov a vajíčok pre konzervatívnejších, až po bravčové mozočky pre najodvážnejších.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v južnej Číne:

Shang Tao Restaurant (Kunming) -  No.5 Yijing Road, Dianchi National Tourism 1/F, Intercontinental Kunming, Kunming China  – Ak by ste chceli ochutnať typickú, čínsku kuchyňu s južanským podtónom, tak potom je Shang Tao skvelou voľbou. Zaujme vás jej výzor, nádych luxusného prostredia a príjemné dekorácie. Podnik sa špecializuje na domácu, čínsku kuchyňu a tak je to skvelé miesto na ochutnávku pekinskej kačice, opekaného bravčového na zelenine alebo na dokonalý Hot Pot, ktorý si sami z ingrediencií pripravíte. Nesklamú vás ani rezancové polievky s exotickým nádychom a ochutnať viete aj prvé, čínske Kung Pao. Dáte si ako dezert ovocný šalát alebo pohár čínskeho vína?

Cai Fen Lou Restaurant (Kunming) -  No.5 West Hongta Road, Xishan District HUALUXE Kunming, Kunming 650228 China  – Vynikajúca čínska reštaurácia s typickými aj menej známymi jedlami. Patrí medzi najlepšie v meste a obľúbený u domácich je jej bufet plný zaujímavostí. Okrem toho tu môžete ochutnať skvelého, čerstvého kraba s rezancami alebo poriadne pikantné kung pao prešpikované čili papričkami. Odporúčame aj lahodné kačacie prsia alebo tofu s čili.

Xiang Man Lou (Jianshui) -  No.63-6 Hanlin Street, Jianshui County China  – Klasická čínska kuchyňa, ktorá sa na nič nehrá. Zaujme vás chuť lokálnych jedál, ktoré budú tak odlišné od toho, čo poznáte doma. Skúste na začiatok šaláty, hríby naložené v sójovej omáčke či octe. Ochutnajte kačacie alebo kuracie špeciality a nájdete tu chute typické práve pre región Yunnan. Na zapitie si doprajte skvelý, zelený čaj.

ZiXing KaoYa Liang Pin (Jianshui) -  No.112 Hanlin Street, Jianshui County 654399 China  – Ak by ste chceli ochutnať typickú, domácu kuchyňu čínskeho Yunnanu, tak tu nájdete niekoľko špecialít. Ak milujete čili, skúste rybu na yunnanskom čili, no nezľaknite sa ak dostanete plnú misku čili, v ktorej budete musieť rybu nájsť. Zamilujete si to. Skúste aj zaujímavú špargľu v jemnej, korenistej omáčke, zeleninové jedlá s ryžou. Nesklamú vás ani kačacie prsia s chutnou sójovou omáčkou a čili.

Hello Cloud (Yuanyang) -  Pugao Zhai, Yuanyang County China  – Yuanyang nie je gastronomickým miestom, ale ak sa ocitnete v jeho blízkosti, skúste sa na obed zastaviť v podniku Hello Cloud. Je v príjemnom prostredí s výhľadom na okolitú krajinu a jednoduché menu vám predstaví niekoľko čínskych jedál od tých rezancových až po ryžové. Žiaden fine dining tu nečakajte, ale len poctivú domácu kuchyňu pripravenú tak, akoby si ju pripravovali pre seba.

TIBET je čo sa týka individuálneho stravovania schodnejší. Ľahšie natrafíte na chutné jedlo aj pri individuálnej objednávke. Základom stravy v Tibete je jak a jačmeň. Odporúčame výborné momo - miestne pirohy plnené buď jačím mäsom alebo zeleninou. Ochutnať by ste mali aj Thukpu - tradičnú tibetskú polievku a najväčší gurmánsky zážitok je určite jačí steak podávaný s dusenou zeleninou a hranolkami. Momentálne je už v Tibete výber jedál porovnateľný so zvyškom Číny. Je bežné dostať na ulici čerstvé ovocie alebo smažené domáce hranolky.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v severo-západnej Číne:

Quanjude Roast Duck (QiTai Road, Urumči) - QiTai Lu ZhangJiang LuKou, Urumqi China - Ísť do Číny a neochutnať pekingskú kačicu je doslova hriech. A toto miesto je to správne na najlepšiu kačku akú ste kedy jedli. Príjemný personál Vám splní pomaly každé prianie a uvarí kačicu podľa Vašich chutí. Samozrejme okrem kačice nájdete aj iné ázijské jedlá v ponuke a tak si môžete v klude pochutnávať na pravej chuti týchto jedál. Budete si vedieť vybrať medzi veľkou škálou? Nemusíte mať obavu a odhodlajte sa kludne aj k plnému stolu. Jedlo v tejto reštaurácii je chutné a pritom lacné.

Huo Yan Shan Hot Pot (Wu Lu Mu QiMing Yuan Road, Urumči) - Ming Yuan Lu 1Hao 2Lou, Urumqi China - Reštaurácia ponúka štyri rôzne druhy polievok na horúci hrniec, mäsové jedlá, rôzne zeleniny a ovocie, všetko formou bufetu, z ktorého sa nebudete vedieť vynadívať. V tejto reštaurácii sa môžete riadiť heslom: „Jedzte, kým neodpadnete“!

Yuanqi Vegetarian (Urumči) - Inside QQ Condo, Daxiuchang, 2# Aletai Rd., Urumqi, China - Asi 200 metrov od križovatky Altay a Xinyi sa nachádza výborná vegetariánska reštaurácia, ktorá ponúkne čínske jedlo bez mäsa a stále chutné. Vyskúšate niečo čo ste ešte nemali alebo si objednáte overené chutné jedlá? Jedálny lístok nájdete aj v anglickom jazyku a tak si môžete vybrať zo širokej škály plne vegetariánskych jedál.

Mu Ka Mu Kuai Canting (Kašgar) - 193 Keziduwei Road 2/F, Zidong Building, Kashgar China - Pre tých, čo majú radi čínske jedlo odporúčame kantínu, ktorá sa nachádza neďaleko hlavného námestia a ponúka výborné pečené baranie na špajdliach alebo aj klasické rezance a iné čínske špeciality. Už len pri príchode dovnútra Vás príjemne naláka na väčšinu jedál vôňa a chutne chrumkanie mäsa prinesie zážitok z jedenia. A keď sa chcete osviežiť, objednajte si nápoj Marco Polo a zaručene získate pocit, že ste na správnom mieste, kde dostanete to po čom túžite!

Nuran Restaurant (Kašgar) - No.18 Jiefang North Road, Kashgar China - Hodnotená ako jedna z najlepších reštaurácií v tejto oblasti, to je práve táto reštaurácia, ktorá Vám ponúka možnosť sa úžasne najesť. Výhoda je, že od mešity Ak Bar nemusíte ísť ďaleko a stačí iba prejsť ulicou. Manažér reštaurácie Akbar Vám s úsmevom na perách odporučí akú špecialitu by ste mali ochutnať. Môžete si vybrať z jahňacieho mäsa, grilovaných rýb, šalátov z cíceru, mätových knedlíkov. Máte chuť na dezert z baklavy, či mäsa? Alebo by ste skôr vyskúšali aj ich špeciálnu čokoládovú zmrzlinu, ktorá je naozaj neskutočne chutná?

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Lhase:

Tibetan family kitchen - Cisongtang E Rd, Lhasa, Tibet, Čína - príjemný rodinný podnik hneď vedľa ulice Barkhor. Odporúčame. Výborné tradičné Momo - tibetské pirohy s jakom alebo zeleninou. Zo strechy je nádherný výhľad na centrum mesta a Potalu.

Everest Cafe: "Najzápadnejšia" kaviareň v meste. Výborná káva, na akú sme zvyknutí s vynikajúcimi koláčikmi.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Shigatze:

Yak hotel Shigatze - Čína, Tibet, Shigatse, Zhongba County, 219国道 - naša obľúbená reštaurácia. Na legendárny jačí steak pripravený nepálskymi kuchármi budete spomínať ešte dlho.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

K

Ázia  

Tibet, Nepál, Čína


náročnosť

15 dní

Trvanie

3760
E

Ázia  

Tibet, Nepál, India, Čína


náročnosť

26 dní

Trvanie

4970
K

Ázia  

Čína


náročnosť

11 dní

Trvanie

2750
K

Ázia  

Tibet, Nepál, Čína


náročnosť

18 dní

Trvanie

3890
Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka

Čína porušuje ľudské práva, v obchode používa nekalé praktiky, porušuje duševné vlastníctvo, je neekologická, sleduje svojich občanov, ktorí žijú v…

Ľuboš Fellner 35 min. čítania
Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska

Ako to v Číne vyzerá naozaj? Ako je to s porušovaním ľudských práv? Sme my na západe slobodnejší a máme pred sebou lepšiu budúcnosť? Názor, ktorý…

Ľuboš Fellner 37 min. čítania
Marco Polo v Číne Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo v Číne

Marco Polo strávil v Číne vyše 17 rokov. Prejdeme sa s ním z dnes búrlivého Sin-ťiangu krížom cez celú obrovskú krajinu až do hlavného mesta.…

Ľuboš Fellner 20 min. čítania
Šanghaj - Perla Orientu Shanghai

Shanghai Šanghaj - Perla Orientu

Nech prídete do Číny s akýmikoľvek očakávaniami a predstavami, Šanghaj vás ohromí. Najväčšie a najbohatšie čínske mesto si vás získa hneď od…

Vianoce s BUBO sa končia o Viac

- dní - hod -min -sek