Námestiu nebeského pokoja v Pekingu dominuje Pamätná sieň predsedu Maa, známa aj ako Mauzóleum Mao Zedonga. Tá sa začala stavať 5 dní po smrti samotného predsedu…
Zaujímavé miesta Čína
ŠANGHAJ
Šanghaj je výkladná skriňa čínskeho úspechu. Tu sa na najdrahšej triede Nanjing Road v obchodoch plných luxusných svetových značiek realizuje nová vrstva čínskych zbohatlíkov. A priamo vo vedľajších uličkách si obyčajný Šanghajec vešia bielizeň do ulice a žije, akoby sa za posledných 100 rokov nič zvláštne v jeho susedstve neudialo. Ale keď sa prejdete kúsok smerom k brehu riečky Huangpu, uvidíte, že sa toho udialo veľa. Význam mesta ako centra medzinárodného obchodu v rámci budovania novej socialistickej Číny však postupne zanikol.
Zdalo by sa, že všetkému je koniec, ale pozriete sa na druhý breh a vidíte nový, ešte veľkolepejší začiatok, úplne iný Šanghaj, ktorý rozpráva úplne inú históriu. Pozrite si Pudong – panorámu neuveriteľne rýchlo rastúcich mrakodrapov, ktorá je toho dôkazom. Nie je to jediné naj, ktoré v Šanghaji nájdete. Čo tak najkrajší jadeitový Budha, najkrajšia mingská záhrada, najrýchlejší vlak sveta, najvyššia vyhliadka?
XI AN
Xi An bol obľúbeným sídlom mnohých dynastií, no práve tá s najkratším trvaním zanechala svedectvo o vyspelosti starovekej čínskej civilizácie. Pred 2200 rokmi sa kráľ jedného zo štátikov rozdrobenej Číny rozhodol ukončiť storočia bojov a dal vybudovať neuveriteľný dôkaz šikovnosti vtedajších remeselníkov a svojej vlastnej autority. Vyhlásil sa za prvého veľkého zjednotiteľa ríše a jeho obrovským projektom – kanálom, obranným múrom, obetovali život státisíce robotníkov. Cisár Qin, ktorého meno dalo základ pre názov Ríše stredu v mnohých jazykoch, však mal jednu slabosť – obavu zo smrti a z toho, čo príde po nej. Preto to nenechal na náhodu a pre istotu si so sebou vzal všetko, čo by na „druhom brehu“ mohol potrebovať. Žiadny z jeho projektov neohromí natoľko, ako jeho posmrtné impérium, ktorého časť bola náhodným objavom nič netušiacich roľníkov v 70. rokoch.
Rozmach Xi Anu sa však zďaleka neskončil krátkym trvaním vlády tohto ambiciózneho panovníka. Nasledujúce generácie sa vydali skúmať tajomné severozápadné oblasti, pred ktorými mal aj Qin rešpekt. Otvorili tak jednu z najvýznamnejších obchodných ciest v histórii - Hodvábnu cestu. Xi An sa stal významným centrom prekladov a šírenia budhistických textov ďalej do celej východnej Ázie. Je to aj mesto s najzachovalejšími mestskými hradbami v celej Ázii. Ak hľadáte najhistorickejšie mesto v Číne, práve Xi An ním je. Moslimská štvrť alebo ulička plná suvenírov a „originál“ oblečením s názvom Fake Market.
LUOYANG
Provincia Henan – tu sa Vás Čína jednoducho dotkne. Oblasť, ktorá sa pýši titulom kolíska čínskej civilizácie a množstvom historických hlavných miest. Luoyang je jedným z nich a navyše je to miesto s jedným z najúžasnejších dôkazov budhistického dedičstva v Číne. Longmenské skalné steny s nespočetným množstvom budhov a božstiev pripomínajú jeho rozmach spred 1300 rokov rozprávajú príbeh jedinečnej postavy v čínskych dejinách.
Ľudia sú tu srdeční a zažijete tu čínsky vidiek, na druhej strane je Luoyang moderné mesto duchov s výškovými budovami zívajúcimi prázdnotou, ktoré vám vyrastá priamo pred očami. Ďalší z kontrastov krajiny. No oblasť je najviac preslávená vďaka chrámu Shaolin v neďalekých horách.
PEKING
Riadiace centrum Ríše stredu. Tu na Vás dýchne atmosféra moci a pochopíte, čo po čínsky znamená veľký. Svojimi širokými ulicami a mohutnou architektúrou dostane Peking každého. Práve Peking si Mongoli v 13. storočí zvolili za mesto, odkiaľ si podmaňovali zvyšok Číny a odvtedy sa pýši titulom hlavného mesta takmer nepretržite. Po posledných mocných dynastiách Ming a Čing ani sám veľký Mao neodolal sile, ktorú Peking vyžaruje a vládol odtiaľto 27 rokov.
Na ruinách mongolskej ríše si čínski cisári vybudovali nové impérium, ktoré môžeme obdivovať dodnes v podobe Zakázaného mesta. Toto bol svet synov nebies a nik okrem ich rodiny, najvyšších ministrov a konkubín sem nesmel. Najväčší palácový komplex na svete s 9 999 miestnosťami je plný tajomnej symboliky, ktorá sa viaže k najstarším dejinám Číny. Nádherný Chrám nebies, najmystickejšie miesto a najzachovalejšia rituálna stavba v celej krajine, postavená v štýle, z ktorého vychádzali aj ďalšie civilizácie na ďalekom východe. Veľký čínsky múr je neuveriteľný dôkaz húževnatosti a stavebného génia Číňanov. Projekt, ktorý začal už sám prvý cisár Čin, doviedli na vrchol mingskí cisári o 1600 rokov neskôr zo strachu pred návratom Mongolov. Dnes každý Číňan chce vystúpiť na múr, aby si tu potvrdil svoju čínskosť a príslušnosť k jednej z najúžasnejších civilizácii sveta.
Aj posledná dynastia však prispela k rázu Pekingu a nechala nám veľkolepý Letný palác – sídlo „Dračej lady“, ktorá ťahala za politické nitky až do posledných momentov upadajúceho cisárstva začiatkom 20. storočia. Aj Námestie nebeského pokoja, ktoré pojme milión ľudí a ktoré bolo svedkom mnohých zlomových bodov v modernej histórii.
LHASA
Hlavné mesto Tibetu a magické miesto priťahujúce návštevníkov z celého sveta. Lhasa sa mení, ale v starom meste zastal čas. Aj Vy budete mať možnosť dýchať atmosféru posvätného okruhu Barkor, pridať sa k starým pútnikom, točiacim svoje modlitebné mlynčeky, zjednávať na trhu exotické suveníry a spoznať jedno z najexotickejších miest Ázie. Srdcom mesta je chrám Jokhang s najsvätejšou podobou Budhu v celom Tibete, ktorá je stará 1400 rokov. Chrám založil 33. kráľ jarlunskej dynastie Songtsen Gampo pre podobizeň Budhu, ktorú mu priniesla jeho nepálska manželka Bhrikuti.
POTALA
Mnohí pokladajú túto stavbu za najkrajšiu stavbu na svete a určite očarí aj Vás. Nechal ju postaviť 5. Dalajláma na kopci Marpo Ri (vysokom 130 m), na mieste starého hradu prvých tibetských kráľov. So stavbou Bieleho paláca sa začalo v roku 1645 a dokončená bola o tri roky neskôr. O rok neskôr sa do Potaly nasťahoval a od roku 1649 sa stala sídlom Dalajlámov. Červený palác bol dokončený až 12 rokov po Dalajlámovej smrti v roku 1694. 12 rokov tajili Tibeťania jeho smrť, aby palác mohli dokončiť.
GANDEN, DREPUNG, DRIGUNG
Trojica kláštorov rádu Gelukpa v tibetskom budhizme. Založené boli po vzniku rádu v rokoch 1416, 1417 a 1419 a začiatkom 20. storočia v nich bývalo spolu cez 20 000 mníchov. Atmosféra modlitebných miestností, kaplniek a tajomných zákutí Vás nadchne.
SHIGATSE
Druhé najväčšie mesto Tibetu a hlavné mesto provincie Tsang. Srdcom mesta je chrám Tašilumpo, ktorý založil v 15. storočí prvý Dalajláma a neskôr sa stal sídlom Pančenlámov.
KUNMING
Čínsky Kunming je najväčším a hlavným mestom provincie Yunnan, ktorá hraničí s Vietnamom a leží na samom juhovýchode Číny. Žije v ňom vyše 6 miliónov obyvateľov a keďže Yunnan je hornatým regiónom, mesto leží v nadmorskej výške okolo 1 890 m.n.m. Vďaka svojmu príjemnému podnebiu dostalo prezývku „jarné mesto“. V histórii zohrával Kunming dôležitú úlohu a v 13. storočí sa tu dokonca mal zastaviť aj slávny cestovateľ Marco Polo. Dynastia Ming ho zveľadila, obohnala mohutnými hradbami a práve z tejto doby pochádza aj viacero pamiatok, ktoré tvoria dušu Kunmingu. Najkrajším miestom je vzácny, historický chrám Yuantong, ktorý postavili už medzi 8. a 9. storočím, no práve Mingovci ho zrekonštruovali a pretvorili do dnešnej podoby. Zamilujete si toto krásne miesto.
SHILIN / KAMENNÝ LES
Kamenný les zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO patrí medzi najunikátnejšie miesta čínskeho Yunnanu. Aj vy ho na tejto ceste uvidíte na vlastné oči. Podľa legendy sa tu mala narodiť krásna Ašima, ktorá sa zamilovala do muža, no pre spoločenské konvencie si ho nemohla vziať. Rozhodla sa preto, že už nebude žiť a premenila sa na kamenný les plný špicatých ihiel. Každoročne sa tu koná festival a stretnú sa tu davy ľudí pri tradičných tancoch či športoch. Kamenný les je starý viac než 270 miliónov rokov a rozhodne patrí medzi najfotogenickejšie miesta celej provincie.
JIANSHUI
Nenápadné mestečko Jianshui v Yunnane skrýva unikátny konfuciánsky chrám, ktorý je tretím najväčším v Číne. Ak by ste chceli vidieť dva najväčšie, musíte sa vybrať do Pekingu a do Qufu. Patrí k dokonalým pamiatkam a budete mať pocit, že ste v čínskej rozprávke. V meste objavíte aj čarovnú studňu dynastie Ming, ktorá má viac než 600 rokov a s mestom sa prepletá aj vďaka tomu, že voda zo studne sa používa na výrobu domáceho tofu, ktoré patrí k najlepším v celej Číne.
YUANYANG
Yuanyang patrí k najkrajším prírodným prekvapeniam čínskeho Yunnanu. Práve táto provincia vám ukáže trochu inú Čínu, ako ste si ju predstavovali a Yuanyang je toho krásnym dôkazom. Uvidíme tu najmä prírodné krásy. medzi ktoré patria unikátne ryžové terasy neďaleko dedinky Duoyishu a celý čas nás budú sprevádzať fantastické výhľady a panorámy okolitých kopcov. Yuanyang je zaujímavý aj preto, že práve v týchto končinách žije niekoľko vzácnych čínskych etník, ktoré si ešte držia svoj tradičný spôsob života a venujú sa farmárčeniu a ryžovým políčkami. Zastavte sa aj v dedinke pri ľuďoch etnika Hani a uvidíte aj unikátne domy v ktorých dodnes žijú.
URUMČI
Hlavné mesto provincie Západnej Číny nazývanej aj Sin-Ťiang bolo významným miestom na Hodvábnej ceste. Toto mesto sa podobá mestám na východe Číny a strategicky je umiestnené na okraji hôr. A výnimočnosťou je, že je zapísané v Guinnessovej knihe rekordov ako najvzdialenejšie mesto od ktoréhokoľvek mora a práve toto mesto spoznáme ako prvé. Počas čias Hodvábnej cesty ležalo Urumči na severnej ceste a existujú tu stopy po tomto období a dnes je tu veľké množstvo tržníc a reštaurácií s miestnym jedlom. Môžete si tu kúpiť napríklad tradičné koberce, hodváb alebo umelecké diela. Neďaleko veľkého bazáru navštívime múzeum, ktoré je najväčším s exponátmi z čínskej civilizácie práve z týchto dávnych čias hodvábu a obchodovania s ním. Múzeum je hlavne zamerané na prínos kultúrneho dedičstva Hodvábnej cesty v tejto oblasti. Mesto Urumči je zaujímavé a výnimočné tým, že od roku 2014 je zákaz nosiť islamské pokrývky hlavy na verejnosti.
TURPAN
Južne od mesta Urumči sa nachádza Turpan, ktoré sa nachádzalo priamo na hlavnej hodvábnej ceste a bolo križovatkou medzi Východnou a Západnou Čínou. Práve preto sa tu nachádza mnoho jedinečných historických pamiatok a vyznačuje sa tiež úrodnou pôdou. Meno Turpan znamená najnižšie miesto, nakoľko má najnižšiu nadmorskú výšku v Číne. Okolie nás očarí svojou rôznorodosťou - na vrcholkoch hôr je vždy sneh a v údoliach sa zasa rozprestiera zelená oáza. Pri príchode do tohto mesta môžeme stretnúť "donkey taxi" a teda jazdí sa na vozíku ťahaného oslíkom. Môžeme si pozrieť aj z tohoto netradičného dopravného prostriedku uličky, kde sa predáva napríklad kebab, Zhua Fan (ryža, ktorá sa je rukami) alebo pečené jahňa. A treba vyskúšať aj jeden z tradičných nápojov (mliečny čaj, hroznové víno).
KORLA
Pri druhej najväčšej púšti na svete Taklamakan sa nachádza mesto Korla, ktoré bolo významnou zastávkou pre obchodníkov. Ležalo uprostred cesty, pri prechode "železnej brány" medzi dvoma regiónmi. Práve na toto miesto sa viaže legenda o nešťastnej láske, kde obaja zaľúbenci radšej skočili z útesu do vody, akoby sa mali vzdať svojej lásky. Tento príbeh je rovnako silný a podobný ako Rómeo a Júlia. Mesto Korla sa môže pýšiť svojou láskou k spevu a tancu, ktoré sú takmer neoddeliteľnou súčasťou miestnych a vďaka svojej histórii má toto umenie svoju špecifickosť. Pri počúvaní miestnej hudby si môžeme pochutnať na voňavých hruškách, ktoré sa tu rodia veľmi sladké a naozaj chutné.
KUQA
Kedysi hlavné centrum budhizmu sa dnes moderné mesto, ktoré prosperuje kvôli starému mestu, bazáru a možnostiam k zaujímavým výletom. Práve v tomto meste sa narodil prvý prekladateľ budhistických sutier zo sanskritu do čínštiny a do niekdajšieho vstupu mesta sa týčia dvaja zlatý Budhovia. Najznámejšou budovou je mešita Kuqa, ktorá je druhou najväčšou mešitou v Západnej Číne a hneď po nej sa Kuqa pýši komplexom jaskýň s maľbami tisícky Budhov. Kuqa bolo okrem budhistického centra aj križovatkou veľkých kultúr Indie, Perzie, Trácie, Grécka a Číny.
AKSU
Moslimské mesto Aksu bolo dôležitým bodom pre spojenie Číny a Strednej Ázie a názov mesta znamená "biela voda". Dnes sa radí medzi rýchlo prosperujúce mesto s vysokými budovami a vysokou bezpečnostnou kontrolou všade naokolo. Keď sa budeme prechádzať po meste, môžeme zazrieť tancujúcich miestnych ľudí v parkoch a rozmanitosť etník. Pre miestnu kultúru a prírodné krásy okolia sa Aksu radí medzi dôležité turistické mestá v celej južnej oblasti Západnej Číny.
KAŠGAR
Na západe Číny sa nachádza práve mesto Kašgar, ktoré bolo dôležitou zastávkou pre obchodníkov. Bol to hlavný uzol pozdĺž veľkej Hodvábnej cesty, keď tu križovali severné a južné trasy hodvábu a karavany odchádzali do Strednej Ázie, Indie, Pakistanu a starovekej Perzie. Dnes je považované za často vyhľadávaným mestom pre turistov pre svoje pamiatky, ešte stále zachovalé staré mesto a aj tú časť mesta, ktorá bola prerobená. Taktiež všetkých turistov fascinujú trhy s dobytkom a tiež úzke uličky posiate obchodíkmi s rôznym tovarom. Z pamiatok najčastejšie sú vyhľadávané pre návštevu práve mešita Id Kah, hrobka Abakh Khoja, jazero Karakul, bazár Kašgar, staré mesto Kašgar, kamenné mesto a Budhistická jaskyňa troch nesmrteľných. Spoločne ochutnáme a spoznáme všetko z tohto mesta.
Prémiový blog Marco Polo v Číne
Marco Polo strávil v Číne vyše 17 rokov. Prejdeme sa s ním z dnes búrlivého Sin-ťiangu krížom cez celú obrovskú krajinu až do hlavného mesta.…
Prémiový blog Shanghai Tower - najvyšší mrakodrap Číny
Mesto mrakodrapov je prívlastok, ktorý sedí čínskemu Šanghaju ako uliaty. A hoci panoráme mesta môže dominovať guľatá Perla Orientu, najvyššou…
Prémiový blog Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka
Čína porušuje ľudské práva, v obchode používa nekalé praktiky, porušuje duševné vlastníctvo, je neekologická, sleduje svojich občanov, ktorí žijú v…
Prémiový blog Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska
Ako to v Číne vyzerá naozaj? Ako je to s porušovaním ľudských práv? Sme my na západe slobodnejší a máme pred sebou lepšiu budúcnosť? Názor, ktorý…
Milovníci Číny, zbystrite pozornosť! Pokiaľ sa chystáte navštíviť Ríšu stredu v rozmedzí od 8. novembra 2024 do 31. decembra 2025, môžete tak urobiť bez toho, aby ste si…
Čína je na dobrej ceste k lepšej ekológii a udržateľnosti. Nová správa IEA o obnoviteľnej energii zistila, že do roku 2030, teda za šesť rokov odteraz, sa projekty…
Most Danyang–Kunshan v tradičnej čínštine nazývaný ako Dān-Kūn tèdà qiáo je jedným z unikátnych mostov na vysokorýchlostnej železnici Peking-Šanghaj a v súčasnosti…