Čína je veľmi bezpečnou krajinou. Možno zažijete, že za Vami príde „študent“, ktorý Vás pozve na univerzitnú výstavu kaligrafií a keď sa dáte zlákať, zistíte, že ide o predajňu suvenírov, kde Vám budú veci chcieť predať pomerne dotieravým spôsobom. Inak však platí: Čína patrí k najbezpečnejším krajinám na svete. Neznamená to ale, že si nemáte dávať pozor na veci, opatrnosti nikdy nie je nazvyš.

V Číne musíte mať vždy so sebou cestovný doklad alebo jeho kópiu. Doklady kontrolujú aj pri kúpe cestovného lístka na vlak alebo diaľkový autobus a aj pri vstupe do vlakovej stanice alebo v rôznych verejných budov. Pas Vám môžu kontrolovať napríklad aj pri vstupe do Zakázaného mesta. Čína funguje viac centralizovaným spôsobom ako Slovensko a kontroly dokladov sú tu celkom bežnou záležitosťou.

Ak cestujete do Tibetu či na Tibetskú náhornú plošinu, môže sa u vás dostaviť aj výšková choroba. Na výškovú chorobu neexistujú žiadne lieky. Ako ju zvládnuť? Aj zdatní a vyšportovaní ľudia môžu mať v horách problémy s dýchaním, spojené s nevoľnosťou, tzv. výškovú chorobu. Ak zistíte počas cesty, že takéto problémy máte, treba na to upozorniť a riadiť sa radami vášho sprievodcu. Odporúča sa piť veľa tekutín (pokojne aj 5 litrov za deň), vyvarovať sa alkoholu a dať si pokojnejší režim. Vezmite si ibalgin alebo paralen. Na každého výšková choroba vplýva inak, na niekoho nevplýva vôbec, no spravidla ju sprevádza hlavne bolesť hlavy a rýchle zadýchanie sa. Nikdy si nedávajte tabletky na spanie! Prípadné kyslíkové fľaše kúpite v Tibete bez problémov.

Ak cestujete po obrovskej krajine medzi aprílom a októbrom, sledujte počasie, pretože v rôznych časoch sa môžu objaviť tajfúny alebo silnejšie dažde. Tie ovplyvňujú priechodnosť ciest a môžu narušiť vaše plány. Najviac problémov sa môže objaviť koncom augusta či začiatkom septembra na východnom pobreží Číny.

Očkovanie nie je nevyhnutné. Treba však dodržiavať určité zvyklosti, ktoré zaviedli už Briti za koloniálnej éry. „Ošúp to, prevar to, ugriluj, alebo to zahoď.“  Pokojne môžete jesť na ulici, ak je jedlo čerstvo pripravené pred Vašimi očami. Pri kupovaní jedál používajte zdravý rozum a keď sa Vám jedlo nepáči alebo nechutí, tak ho nejedzte. Vodu pite len balenú a skontrolujte si originalitu uzáveru. Takto sa vyhnete najbežnejším problémom a výrazne zvýšite šancu na ničím nerušenú dovolenku.

Prevencia je vždy najdôležitejšia. Pred odjazdom navštívte svojho zubára a lekára! Očkovanie na túto krátku cestu nie je nevyhnutné a riziko choroby je minimálne (nie väčšie ako v Španielsku a Grécku). Ak budete mať záujem, môžete sa zaočkovať proti hepatitíde A B – informujte sa prosím na najbližšej hygienickej stanici resp. na oddelení cudzokrajných chorôb. Upozorňujeme, že očkovanie nie je všemocné a Vy budete musieť hygienické normy dodržiavať aj tak. Nezabudnite si umývať pravidelne ruky a dodržiavať hygienu. Do osobnej lekárničky si pribaľte lieky, ktoré zvyknete užívať a nespoliehajte sa na to, že ich zoženiete na mieste.

← Bezpečnosť a riziká (zoznam krajín)

K

Ázia  

Čína


náročnosť

11 dní

Trvanie

4238
B

Ázia   Amerika   Európa  

Taliansko, Peru, Mexiko, Jordánsko, India, Čína, Brazília


náročnosť

18 dní

Trvanie

10001 22224€
K

Ázia  

Japonsko, Čína


náročnosť

10 dní

Trvanie

2136 3560€
K

Ázia  

Macao, Hongkong, Čína


náročnosť

15 dní

Trvanie

4922
Svetové zážitky na koľajniciach Prémiový blog

Prémiový blog Svetové zážitky na koľajniciach

Cestovateľský sen ísť na dovolenku vlakom má vraj iba promile Slovákov. No možno vás po tomto blogu pribudne. Spoločne s mojimi destinačnými…

Ľuboš Fellner 18 min. čítania
Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka

Čína porušuje ľudské práva, v obchode používa nekalé praktiky, porušuje duševné vlastníctvo, je neekologická, sleduje svojich občanov, ktorí žijú v…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska

Ako to v Číne vyzerá naozaj? Ako je to s porušovaním ľudských práv? Sme my na západe slobodnejší a máme pred sebou lepšiu budúcnosť? Názor, ktorý…

Ľuboš Fellner 37 min. čítania
Marco Polo v Číne Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo v Číne

Marco Polo strávil v Číne vyše 17 rokov. Prejdeme sa s ním z dnes búrlivého Sin-ťiangu krížom cez celú obrovskú krajinu až do hlavného mesta.…

Ľuboš Fellner 20 min. čítania

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek