Čína patrí medzi najväčšie a najľudnatejšie krajiny celého sveta a je to vskutku neobyčajná krajina. Jej hist…

Bezpečnosť Čína
Čína je veľmi bezpečnou krajinou. Možno zažijete, že za Vami príde „študent“, ktorý Vás pozve na univerzitnú výstavu kaligrafií a keď sa dáte zlákať, zistíte, že ide o predajňu suvenírov, kde Vám budú veci chcieť predať pomerne dotieravým spôsobom. Inak však platí: Čína patrí k najbezpečnejším krajinám na svete. Neznamená to ale, že si nemáte dávať pozor na veci, opatrnosti nikdy nie je nazvyš.
V Číne musíte mať vždy so sebou cestovný doklad alebo jeho kópiu. Doklady kontrolujú aj pri kúpe cestovného lístka na vlak alebo diaľkový autobus a aj pri vstupe do vlakovej stanice alebo v rôznych verejných budov. Pas Vám môžu kontrolovať napríklad aj pri vstupe do Zakázaného mesta. Čína funguje viac centralizovaným spôsobom ako Slovensko a kontroly dokladov sú tu celkom bežnou záležitosťou.
Očkovanie nie je nevyhnutné. Treba však dodržiavať určité zvyklosti, ktoré zaviedli už Briti za koloniálnej éry. „Ošúp to, prevar to, ugriluj, alebo to zahoď.“ Pokojne môžete jesť na ulici, ak je jedlo čerstvo pripravené pred Vašimi očami. Pri kupovaní jedál používajte zdravý rozum a keď sa Vám jedlo nepáči alebo nechutí, tak ho nejedzte. Vodu pite len balenú a skontrolujte si originalitu uzáveru. Takto sa vyhnete najbežnejším problémom a výrazne zvýšite šancu na ničím nerušenú dovolenku.
Prevencia je vždy najdôležitejšia. Pred odjazdom navštívte svojho zubára a lekára! Očkovanie na túto krátku cestu nie je nevyhnutné a riziko choroby je minimálne (nie väčšie ako v Španielsku a Grécku). Ak budete mať záujem, môžete sa zaočkovať proti hepatitíde A B – informujte sa prosím na najbližšej hygienickej stanici resp. na oddelení cudzokrajných chorôb. Upozorňujeme, že očkovanie nie je všemocné a Vy budete musieť hygienické normy dodržiavať aj tak. Nezabudnite si umývať pravidelne ruky a dodržiavať hygienu. Do osobnej lekárničky si pribaľte: Acylpyrín alebo Paralen, antibiotiká, ktoré zvyknete užívať – najlepšie širokospektrálne alebo na tetracyklínovej báze (dobré aj na zažívacie ťažkosti), niečo proti hnačke (Reasec). Taktiež lieky, ktoré pravidelne doma užívate.
Ak plánujete dovolenku vo svete v období november - marec t.j v období keď je na severnej pologuli chrípková sezóna tak všeobecne odporúčame očkovanie proti chrípke, ktoré Vás chráni doma, v zahraničí a samozrejme chráni aj Vaše peniaze. O vhodnom čase očkovania sa informujte u Vašeho obvodného lekára.
Užívanie liekov a prevencia je individuálnym rozhodnutím každého klienta. Cestovná kancelária BUBO nie je zdravotníckym zariadením a naše odporúčanie preto nie sú nijak právne záväzné. Inšpiráciu a zaujímavé informácie o zdraví na cestách nájdete aj tu: https://bubo.sk/blog/ked-su-tropicke-choroby-konickom
Prémiový blog Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka
Čína porušuje ľudské práva, v obchode používa nekalé praktiky, porušuje duševné vlastníctvo, je neekologická, sleduje svojich občanov, ktorí žijú v…
Prémiový blog Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska
Ako to v Číne vyzerá naozaj? Ako je to s porušovaním ľudských práv? Sme my na západe slobodnejší a máme pred sebou lepšiu budúcnosť? Názor, ktorý…
Prémiový blog Marco Polo v Číne
Marco Polo strávil v Číne vyše 17 rokov. Prejdeme sa s ním z dnes búrlivého Sin-ťiangu krížom cez celú obrovskú krajinu až do hlavného mesta.…
Shanghai Šanghaj - Perla Orientu
Nech prídete do Číny s akýmikoľvek očakávaniami a predstavami, Šanghaj vás ohromí. Najväčšie a najbohatšie čínske mesto si vás získa hneď od…
Najznámejším námestím celej Číny a rozhodne aj jedným z najznámejších námest…
Letný palác v čínskom Pekingu patrí k miestam, ktoré jednoducho v tomto obrovskom meste musíte vidieť. Lež…
Hoci má čínsky Peking obrovské množstvo pamiatok, ktoré vás očaria, možno to budú napokon staré hutongy, ktoré sa…