Čínsky Nový rok sa oslavuje nielen po celej Číne. V nedeľu sa rok Tigra oficiálne zmenil na rok Zajaca, alebo, lepšie povedané, Vodného zajaca. Čínsky zverokruh…

Batožina Čína
Maximálna povolená hmotnosť batožiny na medzinárodný let je štandartne (v závislosti od leteckej spoločnosti) 23 kg/osoba do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Ak plánujete absolvovať aj miestny prelet v rámci Číny, tak ručička váh na veľkej batožine nesmie presiahnuť 15 kilogramov (v závislosti od leteckej spoločnosti). Ak sa tak stane, musíte si doplatiť za nadváhu. Zbaľte sa preto minimálne.
Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zapaľovače a prenosné nabíjačky (powerbank) zas musia byť v príručnej batožine. Ak ste fajčiar neberte si do číny svoj obľúbený zapalovač - na niektorých letiskách (napríklad Peking) Vám ho odoberú a os zapaľovačom (ani v príručnej ani vo veľkej batožine, ani vo vrecku) nemôžete letieť. V Číne sú úplne bežne bezpečnostné kontroly nie len na letiskách ale aj na vlakových staniciach. Tu sa rôznia predpisy podľa staníc, ale ak máte čepeľ noža väčšiu ako 5 centimetrov tak Vám ho môžu odobrať. Výnimka je stanica v Kunmingu, kde nesmete mať nože žiadne. Preto neodporúčame do Číny ani Váš obľúbený švajčiarsky nožík.
Keďže vlakové stanice v Číne sú obrovské (v Pekingu ide o najväčšiu vlakovú stanicu na svete, ktorá ročne odbaví 75 miliónov cestujúcich), ak sa chystáte cestovať vlakom, odporúčame kufor na kolieskach.
Oblečenie: Čína má počasie podobné nášmu a preto počas jari či jesene môžete čakať pokojne teploty okolo 20°C a je dobré mať so sebou aj niečo teplejšie na oblečenie. Závisí ale na regióne, Južné provincie na hraniciach s Vietnamom sú teplejšie. V horách zas môže byť podstatne chladnejšie. Môžu sa objaviť aj zrážky, tak myslite na to, aby ste so sebou mali aj tenkú bundu, ktorá rýchlo vyschne alebo malý pršiplášť a mohli si tak naplno užiť dovolenku za každého počasia.
Vezmite si so sebou nohavice, šaty, krátke tričká či košele. Nezabudnite aj na oblečenie s dlhým rukávom, tričko, košeľu alebo sveter či mikinu, nepremokavú, tenkú bundu. Teplejšie oblečenie sa môže hodiť aj kvôli klimatizácii, ktorá je v týchto končinách nadstavená inak, než ako sme zvyknutí doma. Niekto je citlivejší viac, iný menej a niekomu to neprekáža vôbec.
Pri balení myslite aj na peniaze a tie vám odporúčame nosiť na viacerých miestach. V regióne nie je bežné, aby vás okradli, ale pozornosť je na mieste a treba byť ostražitý ako kdekoľvek inde a mať sa na pozore.
Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, mobilný telefón a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.
Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety, mp3 prehrávače) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky, aj externé nabíjačky (power banky).
V Číne používajú zásuvky typu A a C. Veľkou väčšinou sú kompatibilné s našimi nabíjačkami, ale redukcia pre prípad potreby nezaškodí.
Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo, pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.
Prémiový blog Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka
Čína porušuje ľudské práva, v obchode používa nekalé praktiky, porušuje duševné vlastníctvo, je neekologická, sleduje svojich občanov, ktorí žijú v…
Prémiový blog Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska
Ako to v Číne vyzerá naozaj? Ako je to s porušovaním ľudských práv? Sme my na západe slobodnejší a máme pred sebou lepšiu budúcnosť? Názor, ktorý…
Prémiový blog Marco Polo v Číne
Marco Polo strávil v Číne vyše 17 rokov. Prejdeme sa s ním z dnes búrlivého Sin-ťiangu krížom cez celú obrovskú krajinu až do hlavného mesta.…
Shanghai Šanghaj - Perla Orientu
Nech prídete do Číny s akýmikoľvek očakávaniami a predstavami, Šanghaj vás ohromí. Najväčšie a najbohatšie čínske mesto si vás získa hneď od…
Čína dnes (po 3 rokoch) zrušila povinnú karanténu po prílete. Týmto nariadením zrušila svoju politiku „nulového covidu“. Vyzerá to tak, že čím väčšia diktatúra, tým…
O siedmich divoch sveta ste určite už počuli, viete ich však aj vymenovať? V prvom rade si treba ujasniť, o ktorých divoch sveta sa bavíme. Ak o tých starovekých, z nich…
Pražská ulica Parižská sa po prvý raz dostala medzi najdrahšie ulice sveta podľa výšky nájomného v rebríčku, ktorý zostavuje spoločnosť Cushman & Wakefield. Celkovo…