Oblečenie: Čína má počasie podobné nášmu a preto počas jari či jesene môžete čakať pokojne teploty okolo 20°C a je dobré mať so sebou aj niečo teplejšie na oblečenie. Závisí ale na regióne, Južné provincie na hraniciach s Vietnamom sú teplejšie. V horách zas môže byť podstatne chladnejšie. Môžu sa objaviť aj zrážky, tak myslite na to, aby ste so sebou mali aj tenkú bundu, ktorá rýchlo vyschne alebo malý pršiplášť a mohli si tak naplno užiť dovolenku za každého počasia.

Vezmite si so sebou nohavice, šaty, krátke tričká či košele. Nezabudnite aj na oblečenie s dlhým rukávom, tričko, košeľu alebo sveter či mikinu, nepremokavú, tenkú bundu. Teplejšie oblečenie sa môže hodiť aj kvôli klimatizácii, ktorá je v týchto končinách nadstavená inak, než ako sme zvyknutí doma. Niekto je citlivejší viac, iný menej a niekomu to neprekáža vôbec.

Keďže vlakové stanice v Číne sú obrovské (v Pekingu ide o najväčšiu vlakovú stanicu na svete, ktorá ročne odbaví 75 miliónov cestujúcich), ak sa chystáte cestovať vlakom, odporúčame kufor na kolieskach.

Ak ste fajčiar neberte si do Číny svoj obľúbený zapaľovač - na niektorých letiskách (napríklad Peking) Vám ho odoberú a os zapaľovačom (ani v príručnej ani vo veľkej batožine, ani vo vrecku) nemôžete letieť. V Číne sú úplne bežne bezpečnostné kontroly nie len na letiskách ale aj na vlakových staniciach. Tu sa rôznia predpisy podľa staníc, ale ak máte čepeľ noža väčšiu ako 5 centimetrov tak Vám ho môžu odobrať. Výnimka je stanica v Kunmingu, kde nesmiete mať nože žiadne. Preto neodporúčame do Číny ani Váš obľúbený švajčiarsky nožík. Pri balení myslite aj na peniaze a tie vám odporúčame nosiť na viacerých miestach. V regióne nie je bežné, aby vás okradli, ale pozornosť je na mieste a treba byť ostražitý ako kdekoľvek inde a mať sa na pozore.Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, mobilný telefón a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

V Číne používajú zásuvky typu A a C. Veľkou väčšinou sú kompatibilné s našimi nabíjačkami, ale redukcia pre prípad potreby nezaškodí.

    

Maximálna povolená hmotnosť batožiny na medzinárodný let je štandardne (v závislosti od leteckej spoločnosti) 23 kg/osoba do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Ak plánujete absolvovať aj miestny prelet v rámci Číny, tak ručička váh na veľkej batožine nesmie presiahnuť 15 kilogramov (v závislosti od leteckej spoločnosti). Ak sa tak stane, musíte si doplatiť za nadváhu. Zbaľte sa preto minimálne.

Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zapaľovače a prenosné nabíjačky (powerbank) zas musia byť v príručnej batožine. Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, notebooky, tablety) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Takisto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky, aj externé nabíjačky (power banky).

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

B

Ázia   Amerika   Európa  

Taliansko, Peru, Mexiko, Jordánsko, India, Čína, Brazília


náročnosť

18 dní

Trvanie

13112 22224€
K

Ázia  

Čína


náročnosť

11 dní

Trvanie

3641
K

Ázia  

Japonsko, Čína


náročnosť

10 dní

Trvanie

3916
K

Ázia  

Macao, Hongkong, Čína


náročnosť

15 dní

Trvanie

3142 4488€
Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Číne – vznik neporaziteľného draka

Čína porušuje ľudské práva, v obchode používa nekalé praktiky, porušuje duševné vlastníctvo, je neekologická, sleduje svojich občanov, ktorí žijú v…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska Prémiový blog

Prémiový blog Pravda o Sin-ťiangu, Číne a budúcnosti Slovenska

Ako to v Číne vyzerá naozaj? Ako je to s porušovaním ľudských práv? Sme my na západe slobodnejší a máme pred sebou lepšiu budúcnosť? Názor, ktorý…

Ľuboš Fellner 37 min. čítania
Marco Polo v Číne Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo v Číne

Marco Polo strávil v Číne vyše 17 rokov. Prejdeme sa s ním z dnes búrlivého Sin-ťiangu krížom cez celú obrovskú krajinu až do hlavného mesta.…

Ľuboš Fellner 20 min. čítania
Šanghaj - Perla Orientu Shanghai

Shanghai Šanghaj - Perla Orientu

Nech prídete do Číny s akýmikoľvek očakávaniami a predstavami, Šanghaj vás ohromí. Najväčšie a najbohatšie čínske mesto si vás získa hneď od…