Artemidin chrám v Efeze

Artemidin chrám v Efeze Jeden zo siedmich divov sveta

Na území dnešného Turecka kedysi stáli dva zo siedmych divov sveta. Mauzóleum v Halikarnasse sa nachádzalo v meste Bodrum a pozostatky Artemidinho chrámu v Efeze môžeme obdivovať v meste Selçuk. Prvý chrám zasvätený bohyni plodnosti Artemis bol postavený v 8. storočí pred našim letopočtom neďaleko rieky Kayster. Po zničení Kymérčanmi bol v 7.storočí znovu obnovený. Na jeho výstavbu prispel aj Lýdsky kráľ Kroisos, ktorý sa do dejín zapísal vďaka veštbe z Delf. Delfská Pýtia mu povedala, že ak prekročí rieku Halys, zničí veľkú ríšu. Kroisos si myslel, že veľkou ríšou z proroctva mala byť Perzia, na ktorú zaútočil. Peržania ho však porazili a jeho kráľovstvo zničili. Veštba sa tak naplnila a Kroisos naozaj zničil veľkú ríšu - tú jeho. Vráťme sa však naspäť k Artemidinmu chrámu. V roku 356 p.n.l. ho podpálil Herostratos - údajne preto, aby sa zapísal do dejín. Obyvatelia Efezu ho odsúdili na smrť a zakázali spomínať jeho meno. Zámer im nevyšiel, a keďže ste si jeho meno práve prečítali, splnili ste mu sen. Bohyňa Artemis údajne neochránila svoj najkrajší chrám pred ohňom preto, lebo bola pri pôrode Alexandra Veľkého, ktorý sa narodil v rovnaký deň ako chrám vyhorel.  Alexander III. Veľký sa pri svojom ťažení do Perzie zastavil aj v Efeze a jeho obyvateľom ponúkol peniaze na obnovu chrámu. Jeden z Efezanov ho však taktne odmietol a povedal, že sa „nepatrí Bohu, aby staval chrám inému Bohu“. Alexander bol s odpoveďou zrejme spokojný, pretože pokračoval ďalej vo svojom ťažení a Efezanov nepotrestal. Chrám bol opätovne zničený až v 3. storočí nášho letopočtu, kedy Efez a okolie vyplienili Góti. Jeho osud však spečatil až príchod kresťanstva. Východorímsky cisár Justinián nechal chátrajúci div sveta rozobrať a jeho časti sa použili na výstavbu neďalekej baziliky sv. Jána a Hagie Sofie. Dnes z chrámu zostalo len zopár spadnutých stĺpov. Napriek tomu nie je ťažké si predstaviť, ako impozantne musel vyzerať. Jeho rozmery boli 105 x 55 metrov a vypínal sa do výšky 25 metrov. Bol to prvý grécky chrám postavený celý z mramoru a jeho strechu podopieralo 127 jónskych stĺpov. Keď sa pri chráme zastavíte, uvidíte za ním Isabeyovu mešitu a za ňou baziliku sv. Jána, kde je údajne pochovaný apoštol Ján. Na jednej fotke tak môžete mať významné miesta zo všetkých troch náboženstiev, ktoré zanechali v Turecku svoje stopy.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia   Európa  

Turecko


náročnosť

10 dní

Trvanie

1098 2195€
K

Ázia   Európa  

Turecko


náročnosť

11 dní

Trvanie

1827 3205€
K

Ázia   Európa  

Turecko


náročnosť

3 dní

Trvanie

850
Najfantastickejšie festivaly sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
Najväčší európsky cestovateľ
Prémiový blog

Prémiový blog Najväčší európsky cestovateľ

Bol, či nebol v Číne? Priniesol Marco Polo špagety do Číny, papierové peniaze a okuliare z Mongolska a vyspal sa so stovkou Tibeťaniek? Do konca…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty
Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty

V druhej časti môjho blogu o veľkom cestovateľovi nejde samozrejme iba o sex na cestách. Mladý Marco Polo prechádzal Arménskom, kde pod nedostupným…

Ľuboš Fellner 20 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: