Artemidin chrám v Efeze

Artemidin chrám v Efeze Jeden zo siedmich divov sveta

Na území dnešného Turecka kedysi stáli dva zo siedmych divov sveta. Mauzóleum v Halikarnasse sa nachádzalo v meste Bodrum a pozostatky Artemidinho chrámu v Efeze môžeme obdivovať v meste Selçuk. Prvý chrám zasvätený bohyni plodnosti Artemis bol postavený v 8. storočí pred našim letopočtom neďaleko rieky Kayster. Po zničení Kymérčanmi bol v 7.storočí znovu obnovený. Na jeho výstavbu prispel aj Lýdsky kráľ Kroisos, ktorý sa do dejín zapísal vďaka veštbe z Delf. Delfská Pýtia mu povedala, že ak prekročí rieku Halys, zničí veľkú ríšu. Kroisos si myslel, že veľkou ríšou z proroctva mala byť Perzia, na ktorú zaútočil. Peržania ho však porazili a jeho kráľovstvo zničili. Veštba sa tak naplnila a Kroisos naozaj zničil veľkú ríšu - tú jeho. Vráťme sa však naspäť k Artemidinmu chrámu. V roku 356 p.n.l. ho podpálil Herostratos - údajne preto, aby sa zapísal do dejín. Obyvatelia Efezu ho odsúdili na smrť a zakázali spomínať jeho meno. Zámer im nevyšiel, a keďže ste si jeho meno práve prečítali, splnili ste mu sen. Bohyňa Artemis údajne neochránila svoj najkrajší chrám pred ohňom preto, lebo bola pri pôrode Alexandra Veľkého, ktorý sa narodil v rovnaký deň ako chrám vyhorel.  Alexander III. Veľký sa pri svojom ťažení do Perzie zastavil aj v Efeze a jeho obyvateľom ponúkol peniaze na obnovu chrámu. Jeden z Efezanov ho však taktne odmietol a povedal, že sa „nepatrí Bohu, aby staval chrám inému Bohu“. Alexander bol s odpoveďou zrejme spokojný, pretože pokračoval ďalej vo svojom ťažení a Efezanov nepotrestal. Chrám bol opätovne zničený až v 3. storočí nášho letopočtu, kedy Efez a okolie vyplienili Góti. Jeho osud však spečatil až príchod kresťanstva. Východorímsky cisár Justinián nechal chátrajúci div sveta rozobrať a jeho časti sa použili na výstavbu neďalekej baziliky sv. Jána a Hagie Sofie. Dnes z chrámu zostalo len zopár spadnutých stĺpov. Napriek tomu nie je ťažké si predstaviť, ako impozantne musel vyzerať. Jeho rozmery boli 105 x 55 metrov a vypínal sa do výšky 25 metrov. Bol to prvý grécky chrám postavený celý z mramoru a jeho strechu podopieralo 127 jónskych stĺpov. Keď sa pri chráme zastavíte, uvidíte za ním Isabeyovu mešitu a za ňou baziliku sv. Jána, kde je údajne pochovaný apoštol Ján. Na jednej fotke tak môžete mať významné miesta zo všetkých troch náboženstiev, ktoré zanechali v Turecku svoje stopy.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia   Európa  

Turecko


náročnosť

10 dní

Trvanie

2019 2524€
K

Ázia   Európa  

Azerbajdžan, Turecko


náročnosť

7 dní

Trvanie

1526 2180€
K

Ázia   Európa  

Turecko


náročnosť

3 dní

Trvanie

978
Turecko - recenzia zájazdu Prémiový blog

Prémiový blog Turecko - recenzia zájazdu

Turecko nemá u nás dobré meno, no všetko je inak a po prečítaní tohoto blogu sa sem budete chcieť vybrať. Spoločne sa preplavíme cez Bospor a…

Ľuboš Fellner 30 min. čítania
Istanbul pre pokročilých - prehliadka Istanbul

Istanbul Istanbul pre pokročilých - prehliadka

Istanbul je pre mnohých sprievodcov BUBO tým najkrajším mestom na svete. Ak sa sem aj Vy rozhodnete vrátiť, potom je tento blog presne pre Vás. Kde…

Ľuboš Fellner 26 min. čítania
Najunikátnejšie hotely sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najunikátnejšie hotely sveta

Keď je hotel dôvodom na cestu. Unikátnosť, to je lepší servis ale hlavne príbeh, ktorý sa oplatí spomenúť. Unikátnosť - to je odvaha byť iný, byť…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: