Reformy v Estónsku

Reformy v Estónsku Krajina digitálnych nomádov

Ešte ráno sme boli v Helsinkách a o 16:35 už nasadáme na trajekt do Tallinnu. Ako už je zvykom cestuje s nami množstvo Fínov, ktorí do Tallinnu cestujú za zábavou, lacným alkoholom a na nákupy. Fíni si vytvorili svoje vlastné pomenovanie pre Tallinn, a nazývajú ho aj Talsinki. Na druhej strane máme Estóncov, ktorí sa vracajú na víkend domov, čím ďalej tým viac mladých ľudí migruje za prácou do susedných Helsínk alebo do zahraničia. Predpokladá sa teda, že Tallinn bude mestom smutných dôchodcov, estónska populácia má klesajúcu tendenciu, momentálne je na hranici 1,3 milióna obyvateľov, a obyvateľstvo sa presúva do hlavného mesta, kde majú domáci viac pracovných možností a dopravu zadarmo. Dopravou zadarmo chce estónska vláda pomôcť najmä chudobnejším obyvateľom, ktorým sa neoplatí cestovať za prácou. Týmto spôsobom chcú Estónci tiež znížiť mieru fosílnych palív, ktoré produkuje doprava, a takisto by radi znížili počet áut na cestách. Táto postsocialistická krajina sa snaží byť modernou krajinou budúcnosti. Estónsko je prvou krajinou na svete, kde sa voľby premiestnili z volebných miestností do pohodlia domova a ľudia môžu svojich zástupcov v politike voliť pomocou počítačov. Online voľby v Estónsku pritom fungujú už od roku 2015, odkedy má každý občan s volebným právom vlastné prihlasovacie údaje pre online vládne služby. To, že moderné technológie majú v Estónsku miesto v každodennom živote obyvateľov krajiny, ste si už zrejme uvedomili. Softvér Skype vytvorili Estónci Ahti Heinla, Priit Kasesalu a Jaan Tallinn. A dodnes má spoločnosť veľkú časť zamestnancov v Talline a Tartu. Skype je jednou z technológií, ktorá sa tu zrodila; určite poznáte aj Transferwise, Hotmail, KaZaA alebo Taxify. Estónci ani dnes technologicky nezaháľajú, a dokonca modifikovali aj tradičný školský systém, a technológie zaradili do učebných osnov už od prvého ročníka. Estónske školstvo sa už od začiatku povinnej školskej dochádzky zameriava na získanie zručností potrebných na programovanie a ovládanie najmodernejších technológií. Mimochodom, školstvo je v tejto krajine na veľmi vysokej úrovni, a vzdelanie sa dostane (takmer) každému. Aj preto má Estónsko druhú najvyššiu mieru gramotnosti na svete (opäť raz prvé miesto prislúcha pobaltskej krajine, tentoraz Lotyšsku). Do Lotyšska sa vyberieme už zajtra, poďte s nami!


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Európa  

Škandinávia, Švédsko, Lotyšsko, Fínsko, Estónsko, Dánsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2300 3195€
K

Európa  

Škandinávia, Lotyšsko, Litva, Fínsko, Estónsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1490 1795€
Tallinn – romantická perla Pobaltia
Tallinn

Tallinn Tallinn – romantická perla Pobaltia

Po dvojhodinovej plavbe z Helsínk cez Fínsky záliv sa vylodíme v Tallinne - najväčšom estónskom prístave a metropole krajiny. Sme v hlavnom meste…

Ivana Tomášová 23 min. čítania
Výlet v Estónsku - tipy na neobjavené krásy Pobaltia
Blog

Blog Výlet v Estónsku - tipy na neobjavené krásy Pobaltia

Estónsko je najvyspelejšou krajinou pobaltského trojlístka, no za svojimi hranicami skrýva veľa neobjavených pokladov. Mieša sa v ňom nádych…

Tomáš Kubuš 19 min. čítania
Klaipeda a Kuršská kosa – kúsok Sahary v Európe
Klaipeda

Klaipeda Klaipeda a Kuršská kosa – kúsok Sahary v Európe

Neďaleko mesta Klaipeda, najrušnejšieho prístavu Litvy, sa na Baltskom mori tiahne úzky a 98 km dlhý polostrov zvaný Kuršská kosa. Hoci sa tento…

Filip Bobek 9 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: