F1 - veľká cena San Marína

F1 - veľká cena San Marína Z histórie európskeho mikroštátu

Pýtate sa, ako môže štát o rozlohe 61 kilometrov štvorcových mať vlastnú veľkú cenu formule 1? Vysvetlenie je jednoduché. Historicky prvá veľká cena San Marína sa konala v roku 1981. Do roku 1979 sa tradičná veľká cena Talianska konala na svetoznámej trati v Monze. Tá však potrebovala rekonštrukciu, a tak sa prestížne talianske preteky v roku 1980 presťahovali dočasne práve neďaleko San Marína, do Imoly. Okruh pochádza pôvodne zo začiatku šesťdesiatych rokov a svoje dobré meno si získal hlavne ako testovacia trať, no sporadicky sa tu konali aj automobilové či motocyklové preteky. V tejto lokalite totiž majú svoje fabriky legendárne Ferrari, ale aj Maserati, Lamborghini či bývalý tím Minardi, dnešné Alpha Tauri, ktoré Imolu považujú za svoju domovskú trať. Po rekonštrukcii Monzy sa však prestížne podujatie kolotoča F1 vrátilo na tento rýchly preslávený okruh a majitelia trate v Imole, povzbudení úspešným podujatím v roku 1980, ostali smutní. Dostali však zaujímavý nápad. Oslovili malebný štát San Maríno, obklopený zo všetkých strán Talianskom, či by nechcel zorganizovať vlastné podujatie F1 a ponúkli im svoju trať v Imole. Vedenie San Marína ponuku prijalo a tak sa v roku 1981 konala historicky prvá veľká cena San Marína práve tu, v Imole. Ako prvý sa do histórie zapísal Kanaďan, legendárny Gilles Villeneuve, ktorý tu so svojim Ferrari získal pole position a prvých 19 kôl aj viedol, po návšteve boxov sa prepadol a víťazstvo si nakoniec vybojoval Brazílčan Nelson Piquet. Podujatie sa stalo rovnako prestížnym ako preteky v Taliansku a v kalendári F1 sa objavovalo až do roku 2006, kedy sa pomaly začali v kalendári objavovať trate Hermana Tikleho a F1 expandovala na svetové trhy a do nových krajín. Poslednú veľkú cenu San Marína vyhral v roku 2006 rekordér v počte majstrovských titulov (dnes už dorovnaný aktuálne tiež 7-násobným šampiónom Lewisom Hamiltonom) legendárny Michael Schumacher, ktorý je aj zároveň najúspešnejším pretekárom tejto trate, keď tu vyhral až 7x v rokoch 1994, 1999, 2000, 2002, 2003, 2004 a 2006. Po tri víťazstvá tu majú na konte Ayrton Senna a Alain Prost a po dve Nigel Mansell a Damon Hill. Veľká cena San Marína patrila 25 rokov k najprestížnejším podujatiam kráľovskej triedy motošportu a nám iba ostáva veriť, že tu ešte niekedy preteky, pod hlavičkou najstaršej republiky na svete, uvidíme. Bola by to krásna spomienka na velikánov tohto šialeného športu a oslava najvznešenejšej republiky San Marína, ako tento malinký štát volajú Taliani.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Ázia  

Vietnam


náročnosť

12 dní

Trvanie

3812
K

Ázia  

Thajsko, Singapur, Malajzia


náročnosť

15 dní

Trvanie

2369 3949€
K

Amerika  

Južná Amerika, Panama, Kolumbia


náročnosť

13 dní

Trvanie

4284 5100€
Čo ma naučil rok 2024?
Blog

Blog Čo ma naučil rok 2024?

Kolegyňa sa ma spýtala jednoduchú otázku. Znela: „Čo ťa naučil rok 2024?“ Bežná otázka, ale nakoniec zaujímavá. Zamyslel som sa a uvedomil som si,…

Ľuboš Fellner 11 min. čítania
Ako vychovať milionára?
Blog

Blog Ako vychovať milionára?

Vzbudil vo mne túžbu po poznaní a od malička mi vštepoval, že stačí, ak bude najlepší len jeden - ja. Aj za spôsob, akým cestujem, vďačím svojmu…

Ľuboš Fellner 50 min. čítania
Hainan – najvýhodnejšia plážová dovolenka sveta
Hainan

Hainan Hainan – najvýhodnejšia plážová dovolenka sveta

Hainan je dovolenkou budúcnosti. Ide o ostrov v najjužnejšej provincií Číny a máte tak šancu vykúpať sa v celoročne teplom Tichom oceáne. Čínska…

Ľuboš Fellner 32 min. čítania