Hekla

Hekla Brána do pekla

Island je posiaty sopkami a niektoré dali v minulosti miestnym obyvateľom naozaj zabrať. Takou sopkou je aj Hekla, ktorá patrí k tým najaktívnejším sopkám na ostrove. Z okružnej cesty Islandom sa odkláňame do nehostinného a drsného vnútrozemia. Cestu lemuje najväčšia rieka Islandu Thjórsá, na ktorej sa nachádza najväčšia vodná elektráreň ostrova. V minulosti bola táto oblasť posiata farmami, no tie sa postupným prechádzaním viac a viac do vnútrozemia úplne vytratili. Príčin je niekoľko no prsty v tom rozhodne má aj búrlivá história “Brány do pekla” ako miestni obyvatelia prezývajú Heklu. Jedná sa o stratovulkán s výškou 1491 m, ktorý má za následok viac ako 20 veľkých erupcií v jej okolí, od roku 874 kedy sa sem dostali prví vikingovia. Už z diaľky nám Hekla pripomína prevrátený čln na ktorom sa nachádza séria kráterov, z ktorých dva sú tie najaktívnejšie. Snehom a malými ľadovcami pokrytý vrchol Hekly je častokrát zahalený v mrakoch a tak iba ak máte šťastie odhalí sa vám naozaj celá. V minulosti niekoľkokrát v histórií pokryla celý ostrov sopečným popolom a pemzou, hovorí sa že až 10% sopečného materiálu vyvrhnutého na celom ostrove, pochádza práve z nej. Tento spiaci obor zvykne dávať vedieť o svojej aktivite iba 30 až 80 minút pred tým než to opäť “odpáli” a aj v tom je jeho zákernosť a nebezpečnosť. Nepatrí k tým sopkám, ktoré by pomaly a dlho chŕlili lávu, naopak jej erupcie sú veľkolepé a v histórií mali za následok vyhubenia všetkého živého v okruhu niekoľkých kilometrov. Ak to spočítame, kumulatívne Hekla vychrlila jeden z najväčších objemov lávy na svete, čo predstavuje za posledné tisícročie, niečo okolo 8 km3. Napriek tomu je táto sopka populárnym miestom pre návštevy turistov a Islanďania na ňu častokrát lezú aj svojimi prerobenými 4x4 autami. Frekvencia posledných erupcií bola približne každých 15 rokov, vzhľadom na fakt, že naposledy bola aktívna v roku 2000, je tu dosť veľký predpoklad, že v najbližších rokoch, dá o sebe vedieť. BUBO ju navštevuje každý rok a prechádzame popod ňou pravidelne, keď smerujeme do vnútrozemia ostrova. Zárukou bezpečnosti sú aj naši skvelí islandskí šoféri, ktorí majú mnoho skúseností s islandskou drsnou prírodou a už niekoľkokrát túto sopku zdolali. Jednotlivé erupcie sopky tu zanechali po sebe mesačnú krajinu, ktorá sa stala dejiskom natáčania viacerých filmov. Videli ste film Prometheus (2012)?


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Európa  

Škandinávia, Island

17.04. → 22.04. +22 termínov

náročnosť

6 dní

Trvanie

2635
K

Európa  

Škandinávia, Island


náročnosť

10 dní

Trvanie

4430
K

Európa  

Škandinávia, Nórsko, Island


náročnosť

13 dní

Trvanie

4560
TOP 10: Najúžasnejšie vodopády. Ktoré sú top?
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najúžasnejšie vodopády. Ktoré sú top?

Vodopád. Hrmiaca voda, ktorá vás zamočí na stovky metrov. Neuveriteľný zážitok, ktorý sa v anketách našich klientov často dostáva na prvé miesto.…

Ľuboš Fellner 21 min. čítania
Islandský Zlatý okruh
Prémiový blog

Prémiový blog Islandský Zlatý okruh

Island, ostrov ohňa a ľadu je bezpochyby jedným z najkrajších a najbezpečnejších miest na svete, kam môže milovník prírody zavítať. Chcete vidieť…

Zuzana Hábeková 10 min. čítania
Magický juh Islandu
Prémiový blog

Prémiový blog Magický juh Islandu

Island sa zvyčajne delí do siedmich geografických regiónov vrátane oblasti hlavného mesta Reykjavík. Každý región sa mierne líši, pokiaľ ide o…

Zuzana Hábeková 10 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: