V dedinke Mikladalur, ktorá je jednou z troch dedín na ostrove Kalsoy s počtom obyvateľov 10, leží skutočný národný poklad Faerských ostrovov. Faerčania veria tomu, že tulene boli kedysi ľudia, ktorí sa dobrovoľne vzdali ľudského života a za nový domov si vybrali rozbúrený Atlantický oceán. Raz do roka, a iba o polnoci, im bolo dovolené prísť na súš, vyzliecť sa z kože a zabávať sa ako ľudské bytosti, tancovať a užívať si.
Raz v noci mladý farmár z dediny Mikaladur nevedel spať a vybral sa na prechádzku po pláži. To ešte nevedel, že natrafí na húf tuleňov, ktoré sa postupne na súši začnú vyzliekať z kože, až sa z nich stanú ľudia. Mládenec ostal ohúrený a rozhodol sa pozorovať ich zvyky. Medzi "ľudskými tuleňmi" natrafil na krásnu ženu, ktorá mu padla do oka a okamžite sa do nej zamiloval. Rozhodol sa, že jej skryje tulení kožuch, a tým jej zabráni v návrate do mora. Keď slnko začalo vykúkať na obzore, tulenia oslava skončila a postupne sa začali vracať do svojho domova. Až na ženu, ktorá nevedela nájsť svoj kožuch.
Tým pádom bola nútená ostať žiť na ostrove. Farmár si ju vzal za manželku a mali spolu deti. Jedného dňa našla tulenia žena svoj kožuch ukrytý v stodole farmára. Neváhala, vzala si ho so sebou, opustila svoju ľudskú rodinu a radostne sa zvítala so svojou tuleňou rodinou v oceáne, ktorá na ňu celé tie roky čakala pri útesoch ostrova Kalsoy. Mala manžela aj deti. Keď sa to rozzúrený farmár dozvedel, rozhodol sa vyplávať na oceán, preskúmať všetky okolité jaskyne a nájsť svoju manželku, ktorú držal roky v zajatí na súši. V jednej jaskyni natrafil na rodinu tuleňov, ktorú v hneve zavraždil. Úlovok (jedného veľkého samca a tri malé tulene) vzal so sebou do dediny ako trofej. Išlo o rodinu ženy, ktorá neváhala a s obrovským hnevom sa vrátila do dediny, kde uvalila kliatbu na všetkých mužov, ktorý žili a budú žiť na ostrove Kalsoy.
Od tej chvíle sa muži prestali vracať z oceánskych plavieb, väčšina posádky sa vždy utopila a osudným sa im začali stávať aj prechádzky po útesoch, kde ich schytil veľký vietor a hodil do mora. Hovorí sa, že počet obyvateľov je v tejto dedinke taký nízky najmä kvôli tejto kliatbe, ktorú na mužov uvalila Kópakonan - tulenia žena. Zaujímavý príbeh, že? Počas dovolenky na Faerských ostrovoch si rozpovieme ďalšie príbehy, ktoré sa tradujú z generácie na generáciu už niekoľko stáročí. Severská príroda v sebe ukrýva plno krásnych tajomstiev.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Faerské ostrovy
- Ovce na Faerských ostrovoch
- Alkohol na Faerských ostrovoch
- Národné múzeum Tjóðsavnið v meste Troshavn
- James Bond - No Time To Die
- Letisko Vagar na Faerských ostrovoch
- Najvyšší vodopád Faerských ostrovov
- Ostrov Mykines
- Najvyšší vrch Faerských ostrovov
- Útesy Trælanípa
- Sorvágsvatn
- Trollkonufingur
- Tjørnuvík
- Najkrajšia dedinka Faerských ostrovov
- Najjužnejšia dedina ostrova Streymoy
- Tinganes, Tórshavn
- Vrtuľníkom medzi Faerskými ostrovmi
- Najodľahlejšia michelinovská reštaurácia na svete
- Najizolovanejšia Michelinka na svete - Koks sa sťahuje do Grónska
- Najkrajší vodopád Faerských ostrovov