Kosovo - základné informácie

Kosovo - základné informácie

Kosovo patrí medzi najmladšie krajiny sveta. Svoju nezávislosť vyhlásilo iba 17.februára v roku 2008 a aj to ho v tom momente uznalo iba 113 členských štátov OSN. Počet sa neskôr zmenil a dnes Kosovo uznáva ako suverénny a nezávislý štát 102 zo 192 krajín OSN a 22 z 27 krajín Európskej únie. Slovensko patrí medzi to minimum členských krajín EÚ, ktoré Kosovo neuznalo...

Rozloha dnešného Kosova je 10 887 kilometrov štvorcových, čo vieme prirovnať takmer k rozlohe Banskobystrického kraja. Ak by sme krajinu obišli po hraniciach, tak by sme prešli cca 714 kilometrov a hranice Kosova sa dotýkajú hneď štyroch krajín. Najdlhšiu hranicu má krajina so Srbskom (366 kilometrov), potom so Severným Macedónskom, s Albánskom a najmenšiu hranicu o dĺžke 76 kilometrov má Kosovo s Čiernou Horou.

Kosovo je pomerne hornatá krajina a hoci mestá akými je Priština či Prizren ležia v nížinách, priemerná nadmorská výška je cca 500-550 metrov nad morom, pričom najvyšším vrchom krajina je Velika Rudoka s nadmorskou výškou 2661 metrov nad morom. Vrch leží na hranici Kosova a Severného Macedónska. Veľmi často sa ako najvyšší vrch Kosova ukazuje Gjeravica s výškou 2656 metrov nad morom, no podľa nových údajov je to práve Velika Rudoka. Kosovo patrí z hľadiska hôr medzi Dináre a na východe krajiny sú Dinárske Alpy a pohorie Šar leží na juhu. Práve v ňom ležia najvyššie vrchy krajiny. Najväčším jazerom krajiny je Gazivoda a najdôležitejšou riekou je Biely Drin.

Kosovo má 1,96 milióna obyvateľov čo z neho robí 152.krajinu v rámci sveta v tabuľke populácie. Podstatnú časť obyvateľstva tvoria Albánci a tí majú až 92,6 % populácie. Druhí najpočetnejší sú Bosniaci s 1,6 %, po nich hneď Srbi s 1,5 %, Turci s 1,1 % a menej než percento sú menšie minority roztrúsené po krajine. Kosovo má dva oficiálne jazyky a tými sú albánčina a srbčina, hoci väčšina ľudí hovorí práve albánsky. Najväčším a hlavným mestom je Priština, ktorá má cca 230 000 obyvateľov.

Najdôležitejším náboženstvom Kosova je islam a až 95,6 % ľudí sa hlási práve k moslimskej viere. Druhým náboženstvom krajine je katolícke kresťanstvo s 2,2 % a na tretej priečke sa drží ortodoxné kresťanstvo s 1,5 %.

Kosovo je demokratická, parlamentná republika, ktorá má na čele prezidenta, hoci práve teraz stoji na čele Kosova prezidentka Vjosa Osmani. Stala sa druhou ženou v Kosove na takejto funkcii (prvou bola Atifete Jahjaga) a dostala sa k nej pomerne mladá, pretože v čase zvolenia mala 38 rokov. Kosovský parlament má 120 členov a 100 členov sa do neho dostane priamou voľbou, zatiaľ čo 10 miest je vyhradených pre Srbov a 10 miest pre ďalšie minority.

Prečítajte s blog o najmladších krajinách sveta


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Európa  

Kosovo, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Severné Macedónsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

1441 1695€
Najmladšie štáty sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najmladšie štáty sveta

Západná civilizácia a mnohí turisti zo všetkých kútov sveta sa naháňajú za tým naj. Ja nie som výnimkou. No čím som starší, tým sa viac zaujímam aj…

Ľuboš Fellner 16 min. čítania
KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria Blog

Blog KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria

Dovolenka v Chorvátsku je špecialitou Slovákov dlhé roky. Mnohí však čoraz častejšie vyhľadávajú aj relax pri mori v Albánsku či Čiernej Hore,…

Viktor Háber 10 min. čítania
Moje najkrajšie cesty planétou Blog

Blog Moje najkrajšie cesty planétou

Vybrať si jednu, dve, či zopár tých naj ciest zo všetkých možných, ktoré BUBO ponúka naprieč svetom, nie je vôbec jednoduché. Osobne som pochodil s…

Ďalšie dovolenky do krajiny: