Kosovo patrí medzi najmladšie krajiny sveta. Svoju nezávislosť vyhlásilo iba 17.februára v roku 2008 a aj to ho v tom momente uznalo iba 113 členských štátov OSN. Počet sa neskôr zmenil a dnes Kosovo uznáva ako suverénny a nezávislý štát 102 zo 192 krajín OSN a 22 z 27 krajín Európskej únie. Slovensko patrí medzi to minimum členských krajín EÚ, ktoré Kosovo neuznalo...
Rozloha dnešného Kosova je 10 887 kilometrov štvorcových, čo vieme prirovnať takmer k rozlohe Banskobystrického kraja. Ak by sme krajinu obišli po hraniciach, tak by sme prešli cca 714 kilometrov a hranice Kosova sa dotýkajú hneď štyroch krajín. Najdlhšiu hranicu má krajina so Srbskom (366 kilometrov), potom so Severným Macedónskom, s Albánskom a najmenšiu hranicu o dĺžke 76 kilometrov má Kosovo s Čiernou Horou.
Kosovo je pomerne hornatá krajina a hoci mestá akými je Priština či Prizren ležia v nížinách, priemerná nadmorská výška je cca 500-550 metrov nad morom, pričom najvyšším vrchom krajina je Velika Rudoka s nadmorskou výškou 2661 metrov nad morom. Vrch leží na hranici Kosova a Severného Macedónska. Veľmi často sa ako najvyšší vrch Kosova ukazuje Gjeravica s výškou 2656 metrov nad morom, no podľa nových údajov je to práve Velika Rudoka. Kosovo patrí z hľadiska hôr medzi Dináre a na východe krajiny sú Dinárske Alpy a pohorie Šar leží na juhu. Práve v ňom ležia najvyššie vrchy krajiny. Najväčším jazerom krajiny je Gazivoda a najdôležitejšou riekou je Biely Drin.
Kosovo má 1,96 milióna obyvateľov čo z neho robí 152.krajinu v rámci sveta v tabuľke populácie. Podstatnú časť obyvateľstva tvoria Albánci a tí majú až 92,6 % populácie. Druhí najpočetnejší sú Bosniaci s 1,6 %, po nich hneď Srbi s 1,5 %, Turci s 1,1 % a menej než percento sú menšie minority roztrúsené po krajine. Kosovo má dva oficiálne jazyky a tými sú albánčina a srbčina, hoci väčšina ľudí hovorí práve albánsky. Najväčším a hlavným mestom je Priština, ktorá má cca 230 000 obyvateľov.
Najdôležitejším náboženstvom Kosova je islam a až 95,6 % ľudí sa hlási práve k moslimskej viere. Druhým náboženstvom krajine je katolícke kresťanstvo s 2,2 % a na tretej priečke sa drží ortodoxné kresťanstvo s 1,5 %.
Kosovo je demokratická, parlamentná republika, ktorá má na čele prezidenta, hoci práve teraz stoji na čele Kosova prezidentka Vjosa Osmani. Stala sa druhou ženou v Kosove na takejto funkcii (prvou bola Atifete Jahjaga) a dostala sa k nej pomerne mladá, pretože v čase zvolenia mala 38 rokov. Kosovský parlament má 120 členov a 100 členov sa do neho dostane priamou voľbou, zatiaľ čo 10 miest je vyhradených pre Srbov a 10 miest pre ďalšie minority.
Prečítajte s blog o najmladších krajinách sveta
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO