Tikal - Mayské mesto plné tajomstiev

Tikal - Mayské mesto plné tajomstiev Mesto v Peténskom pralese v Guatemale

Ráno sme si vychutnali voňavú guatemalskú kávu, a sme pripravení vystúpiť na 70 metrovú pyramídu v jednom z najväčších mayských miest. Mesto Tikal bolo ukryté v Peténskom pralese v Guatemale až do roku 1848. Ruiny objavila expedícia vedená Modestom Méndezom, no dôkladnejší archeologický výskum prebiehal až od roku 1951. Ľudstvu sa tak odkryl unikátny svet mayskej civilizácie a dnes môžeme obdivovať ich tajomnú kultúru, i keď je pravdou, že mesto Tikal je odhalené len na 30%. Minulý rok vedci pomocou laserového skenovania terénu zarasteného hustým pralesom našli desiatky tisíc obydlí, ktoré boli domovom Mayov. Zmapovali oblasť s rozlohou 2100 km² a objavili približne 60 000 stavieb, ktoré boli postavené v období mayskej civilizácie od roku 1000 pred naším letopočtom až do roku 900 nášho letopočtu. Ukázalo sa, že slávne mayské mesto Tikal predstavuje len zlomok mayskej metropoly, ktorá z väčšej časti zostala neodkrytá v hlbokej džungli. Uprostred Peténskej džungle, neďaleko ruín starovekého mayského mesta Tikal sa tak pod nánosom vegetácie nachádza doteraz neodkryté mesto. Prechádzame pralesom, ktorý je plný života a zvukov. Z korún stromov počuť rev vrešťanov, človek by si myslel, že to môže byť jaguár, keďže na každom kroku vidieť značku "Pozor jaguár!". Každý závan vzduchu prináša novú vôňu pralesa a my kráčame cestou pomedzi vysoké stromy. Mohutné cédre, ceiby a palmy nám postupne odhaľujú prvé mayské stavby. Vysoko nad vrcholkami stromov vyčnievajú majestátne chrámy jedného z najmagickejších mayských miest. Mesto Tikal bolo kedysi jedným z najmocnejších sídiel rozprestierajúcich sa vo východnej časti Strednej Ameriky. Pozostáva z vysokých chrámových pyramíd, impozantných palácov z vápenca, aj obrovských kamenných stél zobrazujúcich životy vládcov Tikalu. Viete, čo je stéla? V mayskej civilizácii to bol kamenný stĺp, alebo stojaca kamenná doska osadená do zeme. Mayovia stélu nazývali „lakam tuun“, čo znamená „veľký kameň“. Stély sú spravidla pomaľované a obtesané na všetkých stranách a obsahujú najmä nápisy a obrazy, ktoré informujú o činoch a živote vládcov. Mayovia používali chrámy na komunikáciu s bohmi. Čím bol konkrétny chrám väčší, tým malo byť jeho spojenie s bohmi silnejšie. My dnes zdolávame vrchol najvyššej pyramídy, tzv. Chrám č. 4, ktorá sa týči až do výšky 70 metrov. Cesta na vrchol po drevených schodoch nám netrvala dlho, vybehli sme to za necelých 10 minút a naskytol sa nám úžasný pohľad na Peténsku púšť a mayské stavby, ktoré pred nami skrývajú ešte množstvo tajomstiev. Posadili sme sa na vrchol pyramídy, odkiaľ sa nám otvorila fascinujúca scenéria stavieb vytvorených človekom, a vychutnali sme si spolu tento nádherný pohľad. Aj takéto zážitky prinášame naším BUBO klientom na zájazde Ríšou Mayov, ktorý je možné predĺžiť o Panamu a Kostariku.

K

Amerika  

Honduras, Salvador, Mexiko, Guatemala, Belize

20.12. → 03.01. +5 termínov

náročnosť

15 dní

Trvanie

6250 6720€
K

Amerika  

Mexiko, Guatemala, Belize


náročnosť

13 dní

Trvanie

3729
K

Amerika  

Panama, Kostarika, Nikaragua, Honduras, Salvador, Mexiko, Guatemala, Belize


náročnosť

22 dní

Trvanie

7389 8210€
Poklady Peténu - Guatemala, ako ju nepoznáte
Blog

Blog Poklady Peténu - Guatemala, ako ju nepoznáte

Guatemala, krajina o veľkosti približne bývalého Československa, sa delí na 22 krajov. Najväčší z nich sa volá Petén a zaberá rozlohu takmer troch…

Katarína Líšková 11 min. čítania
Nezvyčajné vianočné zvyky
Blog

Blog Nezvyčajné vianočné zvyky

Iný kraj, iný mrav a ani vianočné zvyky nie sú výnimkou. Pozrite sa s nami ako trávia sviatky v blízkych i vzdialených končinách sveta.

Pavel Fellner 8 min. čítania
Najexotickejší ľudia sveta 2024
Blog

Blog Najexotickejší ľudia sveta 2024

Kde v najbližšom roku nájdete ešte tú pravú exotiku? Kde máte šancu dostať sa do doby kamennej a kde môžete nafotiť svoj najexotickejší…

Ľuboš Fellner 20 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Viac informácií o krajine: