Fórum

3 príspevky

22

14:48

máj

2019

Cesta okolo sveta kapitola 1: India Viac o krajine

Cesta okolo sveta kapitola 1: India

Cesta okolo sveta. Sen mnohých cestovateľov. Robíme ju na viacero spôsobov. Svet je veľký a je viac možností, ako ho obísť naraz. Tu pôjdeme naprieč Pacifikom. Mimo iného nás čakajú Nový Zéland, Tahiti alebo Veľkonočný ostrov. Čaká nás 23 dní plných presunov, preletov, ale hlavne zážitkov! Všetko má ale svoj začiatok a my štartujeme v najväčšom meste Indie, Dillí. Na takúto cestu je to ideálny úvod. Dillí ako také je druhou najväčšou aglomeráciu na svete (po Tokiu, ktoré nás tiež čaká) a srdce indickej kultúry. Samotný premiér Nehru povedal, že ak by mal človek na Indiu jeden deň, tak by mal navštíviť Dillí. My máme dni tri a práve tu začíname. Hneď po východe z letiska nás ohromuje ruch, hluk, pohyb a život všade okolo nás. India je pre každého cestovateľa šokom a Dillí je ako celá mohutná India v malom vydaní. Z nášho kvalitného 5* hotela Lalit to máme na skok na viacero miest. Sme priamo v centre nového Dillí neďaleko hlavného námestia Connaught place. Odtiaľto sa rýchlo zoznamujeme s metropolou Indie. Prvý deň nás čaká staré Dillí. Na cyklorikšiach si užívame nekonečný ruch a úzke uličky bývalého centra mogulskej ríše, nakupujeme koreniny na najväčšom trhu s koreniami v Ázii a vychutnávame si pohľady na nádhernú piatkovú mešitu z červeného pieskovca s mramorovou intarziou. Poobede nás čaká historické UNESCO centrum prvého moslimského sultanátu v Indii Qutab Minar a nákupy na obchodnej triede Janpat. Nádherný deň ukončíme v Bar Be Que reštaurácii priamo na Connaught Place, kde si vychutnávame výborné Indické grilované špeciality. Dnešok bol doslova ako z rozprávky. S Indiou ale nekončíme a za dva celé dni stíhame ozaj maximum. Na druhý deň nás čaká Agra a symbol Indie Taj Mahal. Štvorhodinová jazda v našom kvalitnom autobuse ubehne ako voda a cestou si objasňujeme, aká je India skutočne veľká a rozmanitá. Počasie nám praje a načasovanie máme ideálne. Ako prichádzame k Taju, tak je dokonalé svetlo a práve odchádzajú skupiny, ktoré tento monument monumentov okupovali ráno. Keď prejdeme pieskovcovou bránou, tak sa nám ukazuje Taj Mahal v takej kráse, ako málokedy. Lúče dopoludňajšieho slnka ho dokonale osvetľujú a povestné davy sú podstatne redšie, ako je to zvykom. Dokonca opar, ktorý je tu bežným úkazom vôbec neexituje a vidíme túto nádhernú stavbu v plnej kráse. Cvakáme množstvo záberov a vchádzame aj do hlavnej hrobkovej miestnosti. Nemusíme sa tlačiť a máme na všetko dostatok času. „Dobre sme to načasovali“ vraví náš klient Juro, keď sa po hodine fotenia opäť stretávame „Práve začína opar“. Má pravdu a okolo Taju sa začína formovať jemná hmla spôsobená vlhkosťou z neďalekej rieky. Nám to ale nevadí. My máme Taj Mahal nafotený ako z katalógu. Prehliadku ukončíme ešte návštevou slávnej pevnosti v Agre, a hor sa smer Dillí. Nad ránom nás čaká let a naša cesta okolo sveta pokračuje. Ďalšia zastávka Peking.  

S

Samuel Kĺč z BUBO

22

13:19

máj

2019

Zlepšujeme karmu

Zlepšujeme karmu

Žiadne vyspávanie, je 5:30 ráno a vyrážame z hotela. Kam máme namierené? Za mníchmi, za desiatkami mníchov, ktorí každé jedno ráno prechádzajú laoským mestečkom Luang Prabang a zbierajú milodary. Prečo to robia? V malom 65tisícovom mestečku sú až dve tisícky mníchov. Oni nesmú žobrať (pretože budhizmus žobranie zakazuje), ale poskytujú nám možnosť vylepšenia karmy, ak im niečím prispejeme. Preto za tieto dary ani neďakujú. Ostatní turisti si to len fotia a neveriacky pozerajú na dlhočizné rady oranžovo odetých mníchov. My sa vďaka BUBO ale aktívne zúčastňujeme. Umyjeme sa, vyzujeme sa, posadíme sa na vopred pripravené stoličky s koberčekmi neďaleko budhistického kláštora. Pred každým z nás sa nachádza miska ryže a každému okoloidúcemu mníchovi vložíme do jeho nádobky za hrsť ryže. Milodary rozdané, karma skupiny vylepšená, a možno aj preto nám ešte ani raz nepršalo, aj napriek negatívnym predpovediam počasia. Poďte s nami do Laosu a dozviete sa viac :)  

Zlepšujeme karmu

Martin Lipinský

22

10:07

máj

2019

Xi'an  – Cisárske mesto, kde začínala Hodvábna Cesta Viac o krajine

Xi'an – Cisárske mesto, kde začínala Hodvábna Cesta

Absolvovali sme nočný presun lôžkovým vlakom, ktorý bol sám o sebe zážitkom. Hneď ráno sme navštívili fabriku na výrobu terakotových vojakov a dali sme si skvelý, dlho očakávaný obed, ktorý nás mal pripraviť na zážitok obrovských rozmerov - úžasná Terakotova armáda. Kto nevidel a nezažil stretnutie s Terakotovými vojakmi na živo, ťažko uverí, čo dokázal cisár Čchin Š’-chuang-ti vybudovať v 3 storočí pnl. Po noci strávenej vo vlaku a celodennom nabitom programe sme unavení, ale čaká nás ešte jedno miesto. Jedno z mojich obľúbených miest - Moslimská štvrť v Xi'ane. Úžasne, pulzujúce miesto plné stánkov s jedlom a milých, večne usmiatych ľudí. Grilovaná jahňacina na drevenej paličke – tzv. šašlik, tofu od výmyslu sveta, sépie, domáca zmrzlina, skvelé zemiaky na červenej paprike, cesnaku, jarnej cibuľke a chilli, a, pravdaže, nemôžu chýbať stánky so šťavami pripravované z granátových jabĺk. Vône, večerný ruch, ľudia a celková atmosféra tejto štvrte je neopísateľná. Prechádzame davom, aby sme sa dostali do „epicentra“ , kde sa nachádza krásna záhrada, ktorá sa pýši jedinečnou mešitou. Je to najväčšia mešita v celej Číne, ktorá bola postavená za dynastie Ming. Minaret a mešita sú postavené v klasickom čínskom štýle, podľa feng šuej princípov, a nasmerovaná, samozrejme, k Mekke – krásne stavby. S úžasom sa prechádzame po areály (teda skôr záhradnom komplexe). Na konci sa nachádza modlitebňa, určená výhradne pre mužov. Prišli sme akurát počas večernej modlitby. Do vnútra je, pravdaže, vstup zakázaný, ale cez otvorené vstupy je vidieť do vnútra, a tak sa kocháme jedinečnou atmosférou. Neopísateľný pocit a ďalší ulovený zážitok počas našej cesty Čínou. Poďte aj vy s BUBO loviť zážitky do Číny.  

Xi'an  – Cisárske mesto, kde začínala Hodvábna Cesta

Adam Chylík z BUBO

Vyskytol sa problém.
Je čas vydať sa na cestu domov.

Domov

BUBO HISTÓRIA

Pozrite si históriu slovenského cestovateľstva