Fórum

12 príspevkov

11

15:09

dec

2019

Spev veľryby

Spev veľryby

Spev veľryby Grónsko je úžasná krajina. Úplne iná, než čokoľvek som dovtedy navštívil. Moja prvá cesta sem viedla do Narsarsuaqu. Letecky. Po pristátí netrvalo dlho a ocitol som sa na malom motorovom člne. Uháňali sme asi 40 kilometrov za hodinu pomedzi kryhy, uvoľnené z ľadovcových jazykov, voľne plávajúce vo fjordoch. Za jednou zákrutou skipper spomalil. Ukázal mi prstom na miesto niekde pomedzi kryhy a povedal: „Tam je veľryba!“ zrazu, ani nie sto metrov od nás, sa vynorila chrbtová plutva veľkého tvora. Zas sa vnorila do mora. Chvíľku nič nebolo vidieť. Zrazu sa ozval zvláštny zvuk. Nikdy pred tým som nič také nepočul. Snáď len v dokumentárnych filmoch. Veľrybí spev. Bol silný a prenikavý. Niekto by si pomyslel, že to je plač. No bol nádherný. Bol tak silný, že som pod nohami cítil, ako vibruje podlaha člnu. Vtedy bolo vidieť zvuk, vibrácie. Veľryby spolu komunikujú na dosť veľké vzdialenosti, to je známe, no počuť spev naživo je trošku iná káva. Vtedy človek uverí. Neopakovateľný okamih trval ešte pár sekúnd, a potom sa veľryba s pozdravom stratila v hĺbke fjordu.

25

12:04

jan

2017

Pádlovanie medzi ľadovými obrami

Pádlovanie medzi ľadovými obrami

Pádlovanie medzi ľadovými obrami Písal sa nádherný slnečný deň. Na oblohe sem-tam obláčik. Naokolo fjordy a voda. hladina bola pokojná. Vlnky sa hrali jedna s druhou a rozprávali si hlbinné pikošky. Moje pádlo len s veľkou nechuťou pretínalo tento pokoj. Pomaly, z času na čas.. Ľadovce na okolo boli tiež pokojné. Lenivo sa prevaľovali zo strany na stranu až kým sa sami nestratili niekde v oceáne. Bolo bezvetrie. Pokoj. Cítil som úžas a pokoru pred obrami naokolo. Zároveň vďačnosť okamihu, ktorý práve zažívam. Tu, hodne ďaleko od civilizácie človek nájde svoj pokoj.

24

12:30

jún

2013

Gronsko je toto leto hitom

Gronsko je toto leto hitom

Gronsko je toto leto hitom Pozdravujem vsetkych 16 statocnych, ktori sa zucastnili najvacsej vypravy do Gronska v celej BUBOhistorii. Prijemnych 5-10 stupnov a nonstop svetlo nas sprevadzali pocas celej doby na najvacsom ostrove sveta. Dva a pol miliona km stvorcovych a len 60 tisic obyvatelov. Hory vysoke styri tisic metrov a nekonecne gronske more plne kryh a ladovcov. Z helikoptery sa Vam naskytnu pohlady o ktorych ani nesnivate. Ste na pochybach, ci to nie je len plagat ktory niekto pred vas nainstaloval. MY sme sa pohybovali na vychodnom pobrezi, ktore je omnoho odlahlejsie ako zapad. Najvacsie mesto Tasiilaq ma len 1800 obyvatelov a asi 500 psov. Psy tu vo velkej miere prevysuju pocet sneznych skutrov a aj to je dokazom toho ze vychodne pobrezie ostava nadalej verne tradiciam. Psy zavyjaju den aj noc a ked sa rozsteka jedna strana dediny spontanne sa prida druha. Vonku pred domami necakajte zahrady, vedla susiakov na pradlo a sa susia na konstrukciach ryby spolu s tulenim masom. Hoci mladi maju smartfony a pouzivaju Instagram, na najvacsi gronsky sviatok pripravuju tradicne clny na ich velku plavbu. Natieraju kajaky z tulenej koze tulenim tukom, aby boli vodotesne. Typicke masky a amulety odhanajuce zlych duchov zvane tupilaq, ktore vyrezavaju z tulenej kosti alebo sobieho parozia mozete kupit v malych dielnickach priamo od miestnych inuitov. Ak si myslite ze je to lacne, ste na omyle. V Gronsku je drahota, ved je tam vsetkeho malo. A ked to malo nahodou predavaju tak si priplatite. Po lete helikopterou na ladovec a plavbe medzi ladovymi kryhami sme preskumali okolie a vybrali sme sa na trek. Udolim kvetov, cez neskutocnu panensku prirodu, presli sme okolo niekolkych zmrznutych jazier a vystverali sa na nepomenovane kopce, presli sme az k fjordu, kde na ladovej kryhe domaci rybar lovil ryby. Pri otazke ako sa dostane spat na breh len rozhodil rukami a usmial sa ze ma cas...pocka kym ho to prirazi k brehu. Gronsko je uzasne, najma vychod je neskutocne autenticky a ludia su stale cisti a nepostihnuti rychlou dobou.

01

19:52

sep

2012

konferencia v Gronsku, ci vyzva pre tych co chcu okusit to co este nikto iny nezazil? Sme pripraveni!

konferencia v Gronsku, ci vyzva pre tych co chcu okusit to co este nikto iny nezazil? Sme pripraveni!

Asi najvacsim prekvapenim boli pre mna farby a tie ostre stity hor. Luky plne kvetov.... Uzasny priestor na trekking, na niekolkohodinove tury, ktore zvladne kazdy, ale aj na mnohodnove prechody. Nemusite pritom traverzovat ladovce, ale idete po lukach, popri jazerach a riekach, fjordoch. Ladovce padaju do mora, niektore su vacsie nez domy. Vacsia divocina nez Aljaska, Novy Zeland ci Patagonia. Prakticky ziadna infrastruktura. Raz som na juznom ostrove Noveho Zekandu plaval s divokymi delfinmi. Bol to silny zazitok, v neoprenoch a tych obrovskych vlnach ked sme viskali ako mali chlapci aby sme uputali pozornost morskych cicavcov, ktorte sa tak radi hraju. Teraz vie BUBO zrealizovat inu chutovku. Potapanie s VELRYBAMI. Velkymi velrybami. Tuto ponuku v tejto dobe este nikde nenajdte, no my to vieme uskutocnit. V suchom obleku Vas vyvezieme na fjord, je tu mnozstvo velryb a asi 200 m pred velrybou vysadime v mori a Vy sa pomalicky priblizujete..... Velryba sa rozhdne ci ste pre nu zaujimavy, alebo mavne plutvami a zmizne. Mame fotografie 2 metre od velryby. Unikatny zazitok o ktorom Vas informujeme ako prvi. Ste partia a chcete zazit lov na tulene? Samy chcete viest psie zaprahy s originalnymi gronskymi taznymi psami? Lovit ryby vo vysekanom lade? Hladat ladove medvede? Lyzovat sa v Gronsku – dokonca je tu maly vlek, ale vieme zabezpecit aj lyzovanie z helikoptery... Tury na snezniciach. A to vsetko na jednom z najizolovanejsich miest nasej planety . Vieme tu uskutocnit firmenu konferenciu s komplet servisom. 2 dni som nerobil nic ine iba dotahoval veci s nasimi partnermi, aby sme pre nasich Bubakov vedeli ponuknut viac. O rok v lete vyrazam na severny pol – zaujemcovia hlaste sa uz teraz! Letim domov.

31

21:49

aug

2012

Preco ist na najvacsi ostrov sveta?

Preco ist na najvacsi ostrov sveta?

Uplne iny svet. Prekvapivo farebny a exotickejsi ako si myslite. Co len uz moze byt v krajinach vacneho ladu, myslel som si. Tento januar som stravil v Antarktide a zmenil som nazor. Vsetci sme boli nadseni. No a teraz Vas zdravim z najvacsieho ostrova sveta a opat, vsetci sme nadseni. Zeby "biela snezna slepota?"  Len hodinku a pol z centra Reykjaviku a vsetko je absolutne ine. Presadli sne do krasnej cervenej helikoptery a doleteli do najvacsieho mesta Vychodneho Gronska, ktore lezi vo fjorde plnom malych lososovytych ryb, ktore Inuiti volaju Amma a my capelin. Ammassalik je oblast a ostrov na kt sa teraz pohybujeme. Ostrov ma rozlohu 772 km2. Fjord dole pod nasimi oknami vyzera ako jazero a preto sa mestecko nazyva Tasilaq = "ako jazero" - je to jedine mestecko na ostrove. Okolo nas su Vysoke Tatry. Spicate hory, nadherne hory, najvyssi ma iba 1352m no pocitovo sa citim ako o kilometer vyssie. Vcera poobede som vybehol na peak Qaqqartivakajik, ktory Dani volaju Sømandsfjeldet ( cosi ako vrch namornika) odtial som mal oblast pod nami ako na dlani. Na jednej strane pohlad na more plne ladovych kryh a na 41 km dlhy hlavny Ammassalicky fjord, na druhej na nas obrovsky ostrov. Na dohlad vidim 19 plies, niektore kaskadovito pospajane vodopadikmi. Prechadzam luky plne fialovych a modrych kvetov. A ani jediny komar! Na turach co som tu za 3 dni urobil som doteraz nestretol ani jedneho cloveka. Priroda je nadherna a je cela iba pre vas. Cez den chodime v kratkych rukavoch a zrejme sa tu opalime. Uz sa tesim, ked Vam o Gronsku premietnem. Vacsinu fotografii robim z okna hotela, v ktorom byvame. Jednoznacne najlepsi hotel ( 800 km severne ani juzne nenajdete lepsi a vo vnutrozemi hotely nie su) ale hlavne uzasna lokalizacia a ja viem, ze uz tu fotografiu mam 30 krat, no teraz je opat ine svetlo a ja to cvaknem. Takyto krasny vyhlad z hotela som este nemal. Ani z Kempinskeho v Tatrach ani z 6 hviezdickoveho Oberoiu, kde som sa pozeral na Taj Mahal. Neviem sa vynadivat. Ladove medvede sem teraz v lete nechodia, ale tuto zimu dole na zamrznutom fjorde ludia lovili ryby vo vysekanom lade a zrazu sa na nich najvacsia selma ( 2x vacsi nez tiger) ruti. Kazdy je tu na vychode Gronska este lovec a tak maco nemal sancu. Nanuq dorasta az na 680 kilo( niektore jedince nad 1000 kg) a z ladovych kryh lovi tulene. Zanucha ich dieru a caka kym sa pridu nadychnut a potom svojimi tuhymi tmavohnedymi pazurmi hrabne a 400 kg tulena vytiahne von a prekusne mu lebku. Niekedy ulovi aj slabsieho mroza ci belugu a nepohrdne velrybou mrcinou- ved Arktida je jednou skvelou chladnickou.  Plava rychlostou az 10 km/h a nasli ho az 300 km od brehu a dokaze bezat 40 km/ h. Ked vas napadne hnedy medved tak mate sancu, ze ak sa " robite mrtvym", necha vas na pokoji.  Biely vec dokonci. Ked medved ide po vas, ucinkuje silne buchanie plechovych predmetov o seba- na hluk v tomto tichu zvyknuty nie je. No a potom utekat prec od mora, do vnutrozemia. Tam sa mu nechce. V zime je tu vela medvedov a nas dansky casnik, ktory je tu uz treti rok spomina ako ho stretol pri poste asi 3 minuty od hotela. "Medvede sa tu ludi boja, vedia ze toto su dobri lovci. Zapadni Groncania "vychodniarov"podcenuju, tvaria sa, ze tu na Vychode su primitivy. Vychod je ovela tradicnejsi, neporovnatelne autentickejsi" A tak to pripada aj mne. Exotiku, ktoru v Antarktide dokreslovali tucniaky, tu pre mna dokresluju Eskimaci, uff, neznasaju ak ich takto clovek vola. Oni su hrdi Inuiti, aj ked surove maso jedia. Vcera sme boli vsetci na veceri v rodine. Mali sme tulena. Vacsina ludi sa tu zivi tulenmi a tych je stale strasne vela. Na malych clnkoch vyrazaju na lov, zaharpunuju tulena a potom ho na skalach zvliekaju z koze. Jedia ho castu suroveho ako aj ich psy, ktore su priviazene po 12 kusov za mesteckom. My sme vsak mali vareneho tulena. Mali sme dohodnute stretnutie na 19.30 a uz nas cakali. Modry dom pri poliklinike. Toto bola adresa, kt sme dostali a kedze v mestecku pozname kazdu jednu ulicu, nasli sme to na prvy raz. Cisto, utulne, pekne naservirovane, na obrovskom televizore sa premieta prezentacia fotografii z mestecka. Aj fotograf je tou nadherou fascinovany ako ja. "To je profesionalny fotograf?" pytam sa. " Nie to je moj otec, sedi vo vlade v Nuuku. Moja mama je zo zapadu a tak rozumieme aj zapadniarom. Podla rodicou toto je najkrajsie miesto v celom Gronsku a tak sa sem prestahovali." Mama vyzera absolutne inak fyziognomiou, podobne aj delegacia z Nuuku, kt jecteraz v nasom hoteli. " zapadniarov tu vsetci neznasaju. Nerozumia si ani slovo,absolutne nic!" hovori nas casnik a obzera sa aby ho nikto nepocul. Hned by ho vyhodili. Tieto vztahy medzi zapadom a vychodom su tabu. Spolu je Groncanov 56000 a nerozumeju si a neznasaju sa. Vraj okolo Gronska nasli najvacsie naleziska ropy na svete. Nasa hostitelka, kt otec je politik sa dusuje, ze do 10 rokov sa od Danska odtrhnu.  Bude to tu este zaujimave. Vyrazame na more. Dansky morsky vlk vedie lod opatrne. Ved do polovice juna sa kvoli kryham plavit nedalo a o mesiac budu opat problemy. Ladove kryhy, sa majestatne plavia fjordom ako nadherne bielomodre sochy. "aha velryby, su dve" ukazuje namornik. Bohuzial Narval to nebol. Tato velryba, ktorej jeden zub spiralovite dorasta do uctihodnych rozmerov, je tu bezna. Nasa hostitelka nam hovori, ze najviac miluju kozu z Narvala. Teraz ju vsak maju zmrazenu a tak si tuto gurmansku specialitu musim nechat na druhy raz. Zub Narvala zvykli predavat v Europe ako roh jednorozca. Teraz z neho Inuiti vyrezavaju nadherne amulety. Jednu dielnu mame dole pod hotelom. Tie figurky, "tupilaq"  posobia ako woodoo a saman nimi moze zakliat nepriatela. treba si davat pozor co clovek kupuje. Su to male prepracovane umelecke dielka. Citim z nich silu ako z masiek Afriky, ci zapadlych ostrovov Indonezie.  Zrazu sa mesteckom ozve silne kvilenie a nasledny stekot. Je to najsilnejsi zvuk aky tu pocut. Je cas krmenia psov. Teraz v lete su priputani za dedinou a drevene sanky lezia vedla nich. No o chvilu opat napadne sneh, fjord zamrzne a  psy budu opat najdolezitejsim dopravnym prostriedkom. Gronsko s BUBO je luxusnou exotikou. Zvladne ju kazdy, no kde chce moze si aj zasportovat. Je 7.00 rano ( uz 2 h je slnko) a ja sa idem prebehnut do hor, ktore zacinaju ihned za nasim hotelom. Nech som na deviatu na ranajkach. Cau.

22

16:37

jún

2012

Island, Gronsko

Island, Gronsko

Prave sme sa vratili z kombinovaneho zajazdu Island, Gronsko. Island bol super, nadherna priroda, ale Gronsko.... tak to bola ceresnicka na torte. Mali sme absolutne gycove pocasie, modra obloha, nadherna viditelnost... proste parada. Hned prvy den, po prelete vrtulnikom z Kulusuku do Ammasaliku sme sli na vyhliadkovu plavbu lodou medzi ladovce. Parada. Niektore ladovce boli vacsie ako domy a my sme ich videli celkom zblizka. Druhy den sme chodili a chodili, ale myslim ze nachodene kilometre (boli sme pozriet udolie Hydro Valley-snad najmensiu hydroelektraren aku som kedy videl osadenu do cistej prirody a tiez Udolie kvetov) urcite stali za to. Gronsko je proste super! Dakujem Jozovi z BUBO ktory nasu skupinu sprevadzal po Islande za super pristup a skvele sprievodcovske sluzby pocas dni, ktore sme stravili na Islande. Pozdravujem tiez spolucestovatelov z Gronska, Tatianu, Igora a Tomasa, s ktorymi sme tam stravili nezabudnutelne dni. Ahojte!

18

12:09

jún

2011

Gronsko, Island, Lofoty

Gronsko, Island, Lofoty

Opustame najvacsi ostrov sveta, ostrov ladu a Eskimakov. Plocha 4x vacsia ako Francuzsko a na nej 55000 ludi. Vacsina zije na zapadnom pobrezi, obratenom ku Kanade v okoli hlavneho mesta Nuuk a v blizkosti jedineho letiska, kde moze na tomto obrovskom ostrove styrikrat do tyzdna pristavat jumbo z Kodane. Vychodne je zasa romantickejsie a Ammassalik uplna bomba. Z okienka helikoptery sme si vedeli predstavit, ako vyzera ostrov, ktory z osemdesiat percent pokryva lad, ktory v desiatom storoci osidlili norski vikingovia, aby odtialto pokracovali do dnesnej Kanady... Ked sme teraz tak blizko krajine javoroveho listu, teoria o bajnom Vinlande je naraz celkom realna. Po 500 rokoch sa kontakt medzi Europou a vikingami stratil. Posledna sprava z roku 1408 hovori o tom, ze tu bola upalena bosorka a kapitan lode si zobral jednu z miestnych krasavic. Podlahli Nori krutej zime a hladu, alebo silnejucem tlaku Eskimakov, ktori sa na nich tlacili zo severu? Apropo Eskimaci. Do Gronska prisli okolo roku 1300 z Cukotky cez Aljasku a dnesnu severnu Kanadu a prave vikingovia boli prvymi Europanmi, ktorych na svojom putovani stretli. Dve slova (anorak a kajak), ktore dnes pouziva cely svet, maju prave eskimacky povod. Na celom svete ich zije asi stotisic, polovica tu, polovica v Kanade a na Aljaske a daka tisicka na Sibiri. Dansky stat ich rocne dotuje sumou asi 1000 usd na obyvatela. No preziju? V kazdom pripade Gronsko je cestovatelska lahodka. Odporucam vsetkymi desiatimi. My pokracujeme dalej. Letime do Reykjaviku a zajtra nas caka pozorovanie velryb a bozska Modra laguna. Zdravime domov!

17

23:59

jún

2011

Helikoptera a nasi novi kamarati

Helikoptera a nasi novi kamarati

Mame za sebou plavbu lodou k ladovcom a dokonaly let helikopterou do vnutrozemia... Ze wow... Niet co dodat. Helicopter in Greenland... wow... Je cas porozpravat sa o tom s nasimi kamaratmi zo vcera. Piatkovy nocny zivot sa prave zacina. Caka na nas karatista, teacher, stekajuca Ingrid, fizel, muz padajuci z barovej stolicky, kartarky, biliardisti, krasavica aj jej zlostna kamaratka. Jedna paradajka v Ammassaliku stoji euro, jablcko euro patdesiat, no na tonic ktory im tu zostal z minuleho roka je vypredaj a 50percentna zlava. Ved o tyzden pride dalsia lod. Hadajte co budeme pit my? Zdravime zo slnecneho Gronska!

17

13:06

jún

2011

Bar Ammauu a tulenia koza

Bar Ammauu a tulenia koza

Najblizsia lod sem pride az 26. juna, zasoby v dedine sa minaju, jedna paradajka stoji euro, pivo je uz len maly plechovkovy tuborg a ak potrebujete v supermarkete kupit manzelke novy svetrik mate smolu... Koniec sveta. Innuiti smutne chodia dedinou a pokukuju na more. Prichod lode znamena pre nich koniec zimy a prichod kratkeho leta. My si prichod leta uzivame naplno. Stravili ste uz dve hodiny v muzeu s velkostou vacswj kupelne a bavilo vas to? My vcera ano. Genialny vyklad miestneho sprievodcu carla erika nam povedal o gronsku vsetko. Este pred 100 rokmi tu chodili nahi zabaleni len v tulenich koziach, pred 2 rokmi do miestnej skoly prisiel ladovy medved, ked je zly rok v dedine ktora ma 1900 obyvatelov 20 ludi spacha samovrazdu... A tak. Potom sme nahliadli do miestneho kostola a vysli si na krasnu turu do udolia kvetov, kde kvety najdete len na cintorine pri vhode do udolia. Fotky uvidite na premietani. A vecer sme obsadili miestny jediny s najviac trendy bar/disco kde sme s vypatim vsetkych sil napokok odolali snahe miestnych zien aj muzov o krizenie genov. O chvilu odhadzame na vylet lodou k ladovcom, poobede zdolame najvyssi vrch v okoli a zajtra rano letime vrtulnikom do vnutrozemia. Zdravime domov!

15

22:03

jún

2011

Slnko v Gronsku

Slnko v Gronsku

Na tejto nasej ceste nam slnko 2 tyzdne nezapadne... Po uvodnych dnoch na Islande o ktore sa perfektne postarala Maca sa nasa skandinavska skupina deli na 3 casti, jedna sa zajtra vracia domov, druha pokracuje do Norska a tretia uz zajtra prileti za mnou do ladoveho Gronska. 2 hodinky vrtulovym lietadlom a nadherne pristatie v kralovstve ladu, 10 minut helikopterou - chytte si miesto pri okne a sme tu. Nuz z Kanady by sme to mali blizsie :) Pocasie nam slubuje ze nas za nasu dlhu cestu odmeni, vonku krasne svieti slnko a ja som pocas mojho sestnastkilometroveho behu dokonaloi prirodou s cistym vzduchom aky som nikde inde nedychal a v tichu ake som nepocul uvazoval nad tym ci mi Ammassalik pripomina Tibet, najkrajsie casti Norska, Antarktidu alebo slovensky Bodruzal. asi z kazdeho cosi. Toto musite vidiet. Zdravime domov a do celeho sveta!

22

20:40

jún

2007

Gronsko - Milan & co.

Gronsko - Milan & co.

Druhy den v Gronsku bol este lepsi ako prvy. Vcera sme sa plavili lodou v zalive medzi kryhami ladu. Bolo to uzasne. Vecer v ramci oslav narodneho sviatku - najdlhsi den roku - sme videli aj ohnostroj. Dnes sme sa boli dopoludnia prejst v okoli Amassalliku, v Udoli kvetov. Bolo neuveritelne teplo a vylet bol super. Popoludni sme sa vrtulnikom vyviezli na blizky ladovec. Za slnecneho pocasia bol odtial uzasny vyhlad. Zajtra na obed nas uz caka cesta domov. Ako vcera napisal Robo, Gronsko je absolutne super. Vsetkych zdravime. Robo R. bol prvy na pode Gronska. PS Jozko, magnetky su zatial problem.

22

01:28

jún

2007

Gronsko - premiera

Gronsko - premiera

Stastne sme prisli do Gronska, nemame tu signal tak ti piseme aspon takto. Je to tu cool, vsetci sme uplne nadseni. Cesta helikopterou bola super, vsetko sme nafotili, let bol v pohode. Hotel je krasny, cisty, ludia mili. Tato dedina je sto krat krajsia ako cely Island - aj ked ten Reykjavik po par pivach tiez stal za to :o) dnes bol v gronsku sviatok nezavislosti - tento zajazd sa nam s tymi sviatkami dari :o) ludia sa bavili, mali rozne sutaze - fakt sme nadmieru spokojni. Foto poslem ked budeme doma. zajtra ideme na dalsie vylety. dnes sme si kupili listky na koncert v miestnej diskoteke - tak porovname s tou islandskou.... este raz posielame pozdrav z rozpravkoveho Gronska. COOOOOL ciao

BUBO Covid garancia v cene

Preplatíme vám test aj domácu karanténu