Fórum

13 príspevkov

03

04:53

nov

2014

Copan, Kone a vidiecky Honduras Viac o krajine

Copan, Kone a vidiecky Honduras

Pozdravujeme domov na Slovensko z prekrasnej krajiny - Hondurasu, krajiny majov. Dnesny den bol prijemny s davkou cerstveho vzduchu, ako pozostatkom studeneho frontu, ktory sa posledne dni prehana strednou amerikou, presnejsie jej severnou castou. To dnes prispelo k prijemnemu pocasiu na ruinach Copanu, skvostnej mayskej pamiatky v rovnomennej provincii v nadmorskej vyske cca. 650m. Ked sme uz dnes pobehali pamiatky, rozhodli sme sa vyuzit poobedie aj na ine radovanky v ponuke. Jednou z nich bolo nase jazdenie na konoch a na to, ze vacsina skupiny boli prvojazdci, musim povedat, ze sa vo mne prejavila velka spokojnost a hrdost za odvahu, ktoru v sebe nasiel kazdy zucastneny a zucastneni boli vsetci! Nechybal nikto. Vecer sme oslavili stastny prichod dobrym pivom Salva Vida :) :) Celkom symbolicky nazov tohto piva, vzhladom na to, ze mnohi jazdili na zaciatku so strachom. Skratka sme vydarena parta a tesime sa na zajtra, kedy odchadzame do najpreludnenejsej krajiny strednej ameriky do poctu obyvatelov na 1m stvorcovy, El Salvador. Taktiez ju vidime ako "najdobrodruznejiu zem regionu". Caka na nas hlavne mesto a rovnako impresivne, cierne vulkanicke plaze La Libertad, kde sa pozajtra budeme kupat. A aby sme nezabudli, zajtra tiez fabrika na cigary, tak nasadime masky a pojdeme sa nadychat cerstvo vyfermentovaneho tabaku. Prekrasna spanielcina regionu na nas posobi spoza kazdeho rohu a kazdy den je tu darom. Na nasej ceste este absolvujeme 4 dni v Guatemale, ako bonbonik na zaver. Viete co znamena Quetzal? My ano:).

03

04:23

máj

2014

Ríša Mayov Viac o krajine

Ríša Mayov

Dnes dorazila skupina Ríša Mayov domov..vôbec sme nemali čas písať, toľko toho bolo!!! Všetko začalo v Cancune, kde sme si dosýta užili priam až gýčovy Karibik, naše prvé mayske pyramídy a samozrejme aj cenote..večer sme dorazili na hotel a mňa čakalo prekvapenie v podobe telefonatu nášho Guatemalskeho šoféra, ktorý nas mal čakať na nasledujúci deň na hranici v Belize.. "Katka, Katka..nepustili ma cez hranice, zajtra tam nebudem" oznámil mi hlas v telefóne len pár hodín pred Veľkonočnou nedeľou..uff, uff..zalial ma pot v mojej klimatizovanej izbe..a prsty začali prúdit po všetkých možných aj nemožnych číslach v zoznamoch, na internete..no a asi všade..bola však Sobota..10 hodín večer..a ja som zatiaľ mala sľúbenu len jednu vlečku..aspoň batožina nech je v suchu :) No stalo sa nemožné a malinky busik sme za nekresťanske peniaze zohnali..Takže Belize sa konalo..naš hotel bol najluxusnejší v celom meste..to v miestom jazyku znamená, že mal jediné kino a kasíno v celom meste..v hoteli mi odporučili kasíno, že po pol noci tancujú nejaké Rusky na bare a drinky sú zdarma :) Škoda, že sme sa nemohli ísť presvedčiť, lebo prísny dresscode sa nezhodoval s našou expedičnou výbavou..kravata zo svadby veru ostala doma a aj šaty zo stužkovej :) možno nabudúce :) Po Belize prišla Guatemala a jej nádherné pamiatky. Na Tikal nezabudne hádam nikto.. Cesta do Hondurasu sa zdala "piece of cake" až kým autobus nezastal asi 40 kilometrov od hraníc..kolóna kamiónov..šofér mi hovorí: zase nejaká búracka..tak sme naliali Rum..ale môj šiesty zmysel sa chcel ísť pozrieť na situáciu a dobre spravil. Kráčam, kráčam popri nedoziernej šore kamiónov..po niekoľkých kilometroch však vidím kameňmi a stromami zatarasenu cestu.."žiadna havária, len miestni Indiáni sa vzbúrili" vraví mi policajt s kľudom Angličana..bolo okolo 18.00, my asi 40 kilometrov od hraníc, ktorá zatvára o 20.00..hmm, not good.. "Kedy asi skončia?" Pýtam sa oboch strán..policajti vravia, že nevedia a Indiáni, že pokiaľ nepríde guvernér..hmm, not good.. Štveram sa späť do kopca. Rum u našej skupiny urobil zázraky. Vidím, ako sa niektorí fotia s kamionistami, niekto dokonca osedlal nejakú motorku..uff, Myslím, že nasledujúca správa ich schladi, ale všetci sú pobaleni skôr než ja. Neskutocne!!! Dobieham ich po ceste z kopca, slnko začína zapadať a moja jedina starost je, aby sa mi niekto nezamiesal medzi Indiánov..po tme sú všetky mačky čierne :) sme najmenej o hlavu väčší než oni, takže sme sa nejako predrali davom bez strát. Pokračujeme ďalej, ale auta aj na druhej strane stoja..pýtam sa vodičov, čo sa deje.. " takéto zatarasy sú ešte ďalšie dve" zamŕza mi úsmev na tvári..skupina ale upaluje ďalej ako o preteky..míňame ďalšiu zátarasu..pri poslednej sa akurát toči nejaký minibusik..tajne Verím svojej intuícii a volim skok Jaguara, stihnem sa zahryznúť do zadnej pneumatiky, jedným okom prezriem interiér a voľnou rukou ponúkam šoférovi jeho týždenny plat za nejakých 30 kilometrov ku hranici..no čo má s nami robiť. Súhlasí. Adrenalín nám pulzuje v žilách, ale keď dorazime na hranicu, závora je už spustena..colníci v nočnej šichte už vyložené nohy na stole, hrajú karty..vysvetľujem celú situáciu. Uznávam, že asi nie moc ucelene, ale na veci to nič nemení..až nejaké tie bankovky v mojej spotenej dlani pohli trochu ľady..závora sa otvára, pečiatky v pasoch a úsmevy colníkov za našim chrbtom..pochopím až o pár metrov ďalej..od Honduraskej hranice už nič nechodí do mesta..na chvíľu mi je do plaču..toľko úsilia a aj tak ostaneme spat na hranici? Nemôžem tomu uveriť..a v tom sa zjaví anjel..teda spočiatku som colníka, čo mi pečiatkoval pasy ani nespoznala, len jeho uniforma svietila v tme fakt ako anjel..len tak akoby medzi rečou mi vraví: idem na Hondurasku stranu pozrieť "sesternicu".."manželke nič nepoviem, ak nas zveziete" odpovedam s vážnou tvárou.. rozrehotal sa na plné brucho a kým sa spamätal, som zavelila obsadit jeho pick up!!! a toto bol len zlomok našich dobrodružstiev!! Už sme doma..teda časť skupiny,takže vám o nich môžeme porozprávať osobne.druhá miniskupinka o počte 9 kusov pokračuje Strednou Amerikou ďalej..ozveme sa :)

28

05:32

feb

2014

Honduras Viac o krajine

Honduras

Prenadherny Honduras udivuje kazdym razom, ked don vstupi noha turistu. Zhlboka sa nadychnut a pozorovat tychto skvelych ludi je nieco, co zrychleny stredoeropan velmi oceni. Zivot tu ako keby zastal a dnes sme si az pri vecernom pivku uvedomili, ako prijemne nam je..Miestne cigary, pivo Salvavida, a rum Zacapa od susedov doplnaju atmosferu. Zasluzene sme si dnes vecer po 14 kilometroch na konskom chrbate odpocinuli a naberame sily na zajtra. Cesta cez zapadnu vysocinu az do krajiny spasitela El Salvador a mozno najkrajsia priroda pocas cesty. Cierne plaze La Libetad nam iste padnu vhod po dnoch spoznavania.. Zajazd Risa Majov je usity pre pravych BUBO cestovatelov, ktori maju radi neformalne, ale zato prave, vonave a srdecne krajiny so stipkov stretoamerickeho temperamentu. Za Celu skupinu Zdravi Adrian

12

15:31

aug

2011

Najkrajsi pohlad na svet Viac o krajine

Najkrajsi pohlad na svet

Viete aky je najkrajsi pohlad na svet? No Predsa zo sedla. A najkrajsi Pohlad na hondurasky vidiek je z chrbta konika. Cela nasa skupina vyrazila s poslusnymi konikmi na dobrodruznu jazdu. Prve minuty boli nesmele, kone citili, ze prisli mestski europania:-) Honduras je krasna krajina s milymi ludmi, bananove plantaze, volne sa pasuce kravy a tropicky raj okolo. V dedinke sa okolo nas zhrnul krdel deti, kazde v ruke 3-4 babiky zo supolia. Maly Antonio vie pekne po anglicky, chce byt ucitelom... Aj taketo intenzivne zazitky precitite, ked sa s Bubom vyberiete do Rise Mayov. A aby sme nezabudli ani na Mayov, v Copane je jedno z najvyznamnejsich mayskych miest klasickeho obdobia. Ak by ste sa chceli inspirovat ( podla vzoru telenoviel) a dat vasmu synovi meno podla egocentrickeho mayskeho vladcu, musel by sa volat 18 kralik. S tymto menom by bol urcite neprehliadnutelny:-)) Rovnako ako Maysky vladar, ktory po sebe zanechal vela soch. Urcite bol silak, ved kvoli tomu jedol krokodylie maso. Silu potreboval, ved mal 18 zien. 18 ako mal Maysky kalendar mesiacov. Mayovia mali vsetko vypocitane.... Inak, kde inde si mozete pokecat po polsky s bielorusom zijucim v NY, ako v honduraskom Copane? Cestovanie je paradna a bezpecna droga. Tak dnes smer Salvador. Urcite budeme jedini Slovaci, ktori Vam odtial mozu zakyvat:-) la vida es corta, uzivajme si!

12

00:22

apr

2011

Mundo Maya... Viac o krajine

Mundo Maya...

Pozdravujeme domov na Slovensko zo Strednej Ameriky. Nasa skupina sa do spoznavania turisticky nie az tak preflaknutych miest pustila naozaj intenzivne. United Color of Belize nemoze sklamat. Belize najmladsi stat v tejto oblasti je znamy svojou pestrofarebnostou, mnozstvom etnik a chytlavou kraibskou pohodovou atmosferov." Ya man";"Go slow Man";"Hooopy Man". Ryby trh, miestna katedrala a malecon. Zabava v klasickom reggae style v miestnom pube...na zaver dna usmievave tvare v klasickom skolskom autobuse. Tikal guatemalsky skvost mayskej klasickej civilizacie este nikdy nikoho nesklamal. Templo IV a spolocne prebudzanie sa oblasti Peten. Clovek aj bez teleportu cestuje v case. Theotihuacanske crty na namesti Mundo Perdido a vrchol Tikalu Gran Plaza. Miesto plne energie tak trochu v uzadi hlavneho cestovatelskeho zaujmu ho robi este atraktivnejsim. Takychto miest je na nasej planete malo. Nevahajte a cim skor zbalte svoje svestky aby ste prisli pred hlavnym davom. Tento stav nebude dlho trvat. Kde ste travili popoludnie minulu sobotu? My idealne uprostred jazera Peten na ostrove v mestecku Flores. Nas komfortny autobus sme vymenili na par hodin za miestnu lanchu na Rio Dulce. Obed v garifunskom meste Livinsgtone. Aj ked vacsinu Strednej Ameriky ovplivnila spanielska kolonizacia. Pobrezne casti Karibiku miestnych statov maju jednoznacne tvar a prichut britskych piratskych casov a hlavne potomkov otrokov,ktori sme prisli z Afriky. Krajiiny menime casto dnes sme objavili dalsi maysky skvost mesto Copan v Hondurase. Cim nas prekvapi zajtrajsok? To be continued! Vsetci pozdravuju. Specialne Michal mamku do Plzne.

23

03:30

feb

2011

Risa mayov Viac o krajine

Risa mayov

Cesta po mayskych pamiatkach stale pokracuje. Uz sme na ceste 22 dni a kazdy den je uplne iny, kazda pyramida je unikatna, jedna je krasne zasadena v pralese, ina v polopusti, inu odkryvaju archeologovia a niekde spime aj na pyramidach. Mayska civilizacia je plna tajomstiev, mozeme sa domnievat preco stavali, ako mysleli...same dohady, nikto nic nevie o tejto navyspelejsej civilizacii v amerike. Niekto si povie ze to musi byt nuda stale pozerat po pyramidach, stavbach, archeologickych lokalitach ale je to vzrusujucejsie kazdym dnom. Doteraz sme videli uz 10 mestskych civilizacii, vyse 80 pyramid a niekolko stale zijucich etnik. Ak stale rozmyslate ci ist na zajazd risu mayov, nevahajte, je to cast sveta ktora je stale cestovatelsky pritazliva. Za par rokov uz vam toto vsetko moze ujst...kde mozete este len tak spat na pyramide? Kde mnozete ist na prave mayske trhy? Vystupit na aktivne i nektivne sopky? ...

23

00:58

mar

2007

mundo maya Viac o krajine

mundo maya

v hondurase uz funguju nasi operatori! vcera sme prisli do jednej z najlacnejsich krajin strednej ameriky, padlo niekolko flias 7rocneho nikaragujskeho rumu, nebojte, prinesu aj domov, tiez cigarky, rovnako dobre ako kubanske, ale originaly a lacne ako tie z ulic havany. zajtra uvidime ich vyrobu. ustvali sme kone cvalom, aj ti co na nich sedeli prvy raz, jeden z mnohych intenzivnych zazitkov v risi mayov. ruiny copan treba vidiet, ohmatat si tisicpatsto rocne sochy panovnikov, asi tiez prisli z ciny. pri ceremoniach fajcili halucinogenne huby a prepichavali si penis (ich manzelky jazyk), krv obetovali bohom. ranajkujeme pupusas plnene syrom s chili omackou a cerstvym koriandrom. zajtra nas cakaju cierne slnkom rozpalene plaze v el salvadore, tesime sa. ozveme sa opat az z guatemaly.

31

21:05

okt

2005

honduras Viac o krajine

honduras

mayovia si uzivaju pohostinnosti hondurasu, jazdili sme na konoch, nadchli sme sa pyramidami a stelami v ruinach Copanu, dnes sme si bahnili v horucich pramenoch. prebieha prave zber kavy, videli sme vsetko na vlastne oci a aj nejaku cerstvu domov vezieme. batohy otazievaju, v hondurase ja najlacnejsi rum z celej karibskej oblasti. dnes je halloween, budeme ho oslavovat spolu s miestnymi v provincnom mestecku santa rosa. ideme teraz do fabriky na najlepsie cigary v strednej amerike. beta sa tu trochu vyhraza miernym poprchanim, ale my ideme z jej aktualneho dosahu a zajtra uz si budeme vylihovat na plazi v El Salvadore. caute

09

21:24

nov

2004

Honduras Viac o krajine

Honduras

Po par dnoch opat sprava z nasej akcnej vypravy po stopach Mayov. Vystupili sme na vulcan Pacaya, uzasny zazitok, pocasie nam prialo a teda slniecko nepieklo ale zato riadno dulo a hore sme sice videli do kratera ale iba na 5 metrov. El Salvador, to sa tazko popisuje, rusnejsie hlavne mesto sme tu este nevideli, uplne chapeme preco je tu taka vysoka kriminalita. Vystupili sme na Cerro Chullo a mali sme tuto najmensiu stredoamericku krajinku ako na dlani. Uz sme sa nevedeli dockat kym sa hodime do vln pacifiku. A tie su na nasej plazi tie najlepsie v celom Salvadore, ved sem chodia surferi az z Belize. Tazko sa nam odtial odchadzalo, cierne pieskove plaze, nadherne zapady aj vychody slnka, speciality z darov mora, hotelovy bazen, proste parada. Vcera sme navstivili najlepsiu hondurasku fabriku na cigary puros. Trochu sme sa otravili nikotinom, ako sa sulaju cigary na kolene to budeme vidiet az o dva tyzdne, ti co idete so mnou na Kubu. Dnesne mayske ruiny Copan nadchli, ale predsa len niektorym zostali lepsie spomienky na v dzungli zakopany Yaxchilan alebo vystavne Palenque (ved co by uz Slovak nemal radsej ako palenku). Ideme teraz na kone, trochu si zajazdit po honduraskych kopcoch, ktore mimochodom su velmi, velmi fajn.

BUBO Covid garancia

Vrátenie peňazí pri pozitívnom teste