Fórum

24 príspevkov

13

01:07

feb

2013

jemen

jemen

Nadväzujem, na predchodcu, tiež ma zaujíma veľmi nebezpečný Jemen, aktuálna situácia, ktorú prezentovala aj STV, teším sa, prezentáciu v Pezinku 26. febr., a ešte super akcia Afrika - SOMÁLSKO !!!!!!!!!!! , ďakujem Ľubošovi a Milanovi, ste obaja blázni, ktorí majú radi poznanie, život a ľudí, tie ďalšie hodnoty ani neviem pomenovať, Trnava , Karol Kriška

06

11:14

nov

2012

Jemen

Jemen

Este raz by som sa chcela podakovat za skvele zazitky v Jemene, ktoreho som sa pravdu povediac tak trosku bala, ale po tychto skusenostiach by som urcite odporucila vsetkym tym, ktori miluju historiu, prirodu, skvelych, prirodzenych a novou dobou neskazenych ludi.

04

17:25

nov

2012

Skvely adrenalin

Skvely adrenalin

Vcera som sa vratila z Jemenu. Adrenalin! Juzny Jemen sme presli ako super celebrity (alebo ako zlocinci) pod ochranou policie a vojska. Z bezpecnostnych dôvodou nas styri dni sprevadzali od Mukally az po hranice s Omanom. V mestach pohoda, unikatne pamiatky, mili ludia, nadherna priroda. Zajazd, aky som este nezazila a na ktory nezabudnem. Odporucam

01

19:11

nov

2012

Ako vo filme

Ako vo filme

Uz v Omane. Vcera sme sa nafotili este v jemene s lahkym i tazkym gulometom, kalasnikovom, makarovom, bazukou, pasovym gulometom, na korbe ozbrojeneho vozidla, lahkeho tanku... Foto s tankistami, specialnymi jednotkami...chybali uz len vzdusne sily. Dokopy 80 vojakov. Pridete do miestnej restauracie a tam beduin cely v bielom a za pasom postriebreny makarov a vedla seba kalasnikov. WAU. Teste sa na fotky z krajiny o ktorej sa tolko hovori. Verili by ste ze je v Jemene bezpecno? My ano.

25

17:22

okt

2012

Welcome to Yemen

Welcome to Yemen

Vcera sme leteli na ostrovy Socotra, ktore sa povazuju za druhe galapagy na nasej planete. BUBO sem robi najviac zajazdov v celom Ceskoslovensku. Cely den zacal viac nez skvelo. Lietadlo miestnych aerolinii ani nemalo velke meskanie a pilot nam pocas cesty rozpraval co mozeme vidiet po svojej pravej a lavej strane. Neskor sme zistili ze studoval v Rusku a postupne sme takmer vsetci skoncili v jeho pilotnej kabine. Rozumej na klasickej linke Sanaa Socotra. Neskor si mna pozval aby som sedel vedla neho, najskor poukazoval vsetky mozne zariadenia a spolu sme rozpravali do lietadla cestujucim co mozu vidiet. On v anglictine, arabcine a v rustine a ja v rodnom jazyku. Takze zaznelo aj vitajte BUBACI v lietadle. Neskor ked sme si odbili vsetky povinosti sa ma spytal ci si nechcem s nim zapalit cigaretku. Tu sa moze fajcit? A preco nie? Ved ja som tu pilot. A tak sme si vo vyske 10 km pobafkavali, pili kavu a kecali o zivote a on bol rad ze do jeho krajiny prisli turisti. Uz sme takmer pristavali, ked sa nahle zhorsilo pocasie a nas vratili spat do Sanaa. Aj o tom je cestovanie ze sa veci menia, vyvyjaju a my sme neplanovane zostali o jeden den navyse v hlavnom meste. Neskoro vecer sme vybavili vsetky mozne permity aby sme len tak nezostali na hoteli a dnes sme isli do Hajarahu, ved pozri foto na googli ako je to pekne. Zajtra ideme skusit Socotru na druhy pokus a ja tajne dufam ze si ma opat pozve a pokecame napriklad ako bojoval pocas vojny. Cestovanie je nadherne.

22

17:52

okt

2012

Boha, to je krasa

Boha, to je krasa

Pri nastupe do lietadla sme jedine biele tvare, nik sem nejde, trosku som nervozny, ved sa posledne dni o Jemene tolko hovorilo...Letime ponad Saudsku Arabiu a niekde pod nami je Mekka, najsvatejsie miesto pre moslimov, letime ponad najnehostinejsie miesto na svete tvz empty quarter az nakoniec pristavame v tme zaliatom meste Sanaa. Vladne mensi zmatok ako to uz byva na miestach, kde turisticky ruch este nedorazil. V meste ani zivej duse, ved predsa vsetci qatuju. Co to je? Na Slovensku by ste za to boli zavrety, tu su vsetci v deliriu. Hned rano vyrazame do mesta, kde najstarsie budovy maju zaklady v minus 5000 rokov. Fotime ako o dusu a vidime to, co by ste inde videli len niekde v historickom filme. Tava taha mlynske koleso a robi sezamovy olej, vedla predavaju koreniny ako vo filme o hodvabnej ceste, o ulicu dalej kovaci vyrabaju noze, kolesa, hubla bubla rozumej vodne fajky... Po chvili zistujeme, ze my sme vacsou atrakciou pre domacich, zastavuju nas, fotia si nas a dakuju ze sme k nim prisli. Su toto najpriatelskejsi ludia? Vecer to hotelovy manazer zavrsi slovami, ze sme po 2 rokoch prvi hostia. A to sme v prvej patke toho najlepsieho, co mesto ma.

04

19:25

júl

2009

Jemen, Sokotra, Omán

Jemen, Sokotra, Omán

Pred mesiacom som sa vrátila z Arabského polostrova. Na splnenie svojho cestovateľského sna som čakala temer dvadsať rokov, čakala som teda veľa - dostala som však oveľa viac. Obavy z cesty do tejto časti sveta nie sú opodstatnené. Je to región nabitý nádhernými pamiatkami, exotickou prírodou, skutočnými raritami. Neuveriteľne pitoreskné horské dedinky s opevnením starým 1000 rokov vo výške 2300 m.n.m., fenomenálne hlavné mesto Sana´a akoby postavené z perníka ozdobené bielučkými čipkovými ozdobami s domami postaveným z blata až do výšky piatich poschodí...omámení muži žujúci qat so železnou pravidelnosťou každé popoludnie, čo paralyzuje život v celej krajine...ženy zahalené v čiernych čadoroch siahajúcich po zem, chlapi v bielych galabijach nosiaci hrdo za pásom symbol mužnosti-krásne vyzdobenú zahnutú dýku džambíju... mestečká s uzučkými uličkami akoby vystupujúce z Rozprávok tisíc a jednej noci s úzkymi suqmi plnými exotických farieb a omamujúcej vône korenia, spotených somárikov a tiav naložených látkami, múkou a kožami... turistami i Bohom zabudnutý ostrov Sokotra so stromami dračej krvi a fľaškovníkmi, dvojdyšnými rybami ako z praveku, kilometre snehobielych panenských pláží bez turistov s tyrkysovým morom a mušľami veľkými ako koleso na motokáre...plávanie s delfínmi a žraločími dorastencami, trhy čiernych rybárov priamo na brehu mora s tropickými dúhovofarebnými rybami... nádherné podmorské tropické záhrady priamo pri brehu... slávne wádi Hadramawt s krajinou kráľovnej zo Sáby, s hlinenými mrakodrapmi v Shibame... zabudnuté moslimské cintoríny, ufúľané námestíčka s tisícročnými stavbami, kozami a deťmi, ktoré sa chcú stále fotografovať... zaprášené mestá duchov s políčkami qatu... večery plné mystickej vône kadidla a zázvorového čaju s chlapmi zúrivo hrajúcimi domino priamo na zemi...vojenské eskorty sqatovaných policajtov, ktoré sa o nás dojemne starali, akoby sme boli ministri... hriešne bohatý Qatar s klimatizovanými stajňami pre emírove pretekárske kone... Omán a jeho námedzní pracovníci, ktorý stále hľadá vlastnú tvár... Pre miestnych sme často boli totálnou atrakciou, na jemensko-ománskych hraniciach sa zbehlo 10-12 chlapov naboso alebo v papučiach, omotaných okolo bedier upatlanou handrou, aby na nás celé minúty doslova s otvorenými ústami zízali. Vraj tu belocha nevideli celé mesiace a nevedeli pochopiť, na čo sme prišli my... Netreba sa báť ani stravy a pitia, jedlo je výborné, balenej vody dostatok a najesť sa medzi domácimi, zjesť chlieb priamo vytiahnutý z pece veľký ako dáždnik je zážitok. Bola to nádhera, perla medzi mojimi dotarajšími cestami plná exotiky, história a neuveriteľne neskazeného sveta. Najmä Jemen a Sokotru treba navštíviť, pokiaľ ich nezaplavia sviatoční turisti a na každom rohu sa nebude predávať hot-dog a pizza. Stratí sa krásny pocit jedinečnosti, pokoja a exotiky, ke´d má človek pocit, že v opojnej vôni kadidla si môže sadnúť na prahu chrámu pamätajúceho krášovnú zo Sáby...

16

22:03

jún

2009

Jemen Oman Katar Sokotra

Jemen Oman Katar Sokotra

Uz je to par dni, co sme sa vratili z uzasnej cesty po oblasti, ktora bola kedysi znama ako Arabia Felix, Stastna Arabia. Na prekvapene pohlady odpovedam- ano, prave Jemen je z trojice navstivenych krajin najkrajsi! Je to skok do ineho sveta, cestovatelsky bonbonik! Vdaka znalosti miestnych pomerov nam Bubo zabezpecilo maximalnu bezpecnost (az sa mi zdalo, ze take opatrenia ani neboli potrebne) a videli sme maximum z toho, co Jemen ponuka - na pevnine aj na ostrove Sokotra. Sokotra je viac ako skok do ineho sveta, je to skok do praveku. Vo vnutrozemi hlboke udolia, kde rastu akesi cudne stromy (flaskovniky, stromy dracej krvy) a vsetky plaze na pobrezi boli iba nase. Katar aj Oman som vnimala ako velky skok - skok do buducnosti! Luxus a trochu okazalost, ale ked sa povie Jemen to je take pohladenie na cestovatelsku dusu.

16

10:36

jún

2009

Jemen, Oman, Katar, Sokotra

Jemen, Oman, Katar, Sokotra

Konecne som dokazala vydychat to mnozstvo neuveritelnych zazitkov, ktore zostali vo mne po absolvovani zajazdu. Dni stravene na ostrove Sokotra ako keby nepatrili do tohto sveta. Uzasne prirodne bohatstvo (priezracne more,koralovy piesok,stromy: Dracia krv, flaskovniky, kadidlovniky...). Vrele odporucam! Dojmy su ovela silnejsie, ako sa da vyjadrit slovami. Zazitky z celej expedicie su nezabudnutelne aj vdaka profesionalite a priatelskemu pristupu nasho sprievodcu. Mato, dik.

26

20:23

máj

2009

Udolie Hadrawmant

Udolie Hadrawmant

Kazdy den mame nieco nove, co nas presvedcuje kolko zaujimavych miest na svete je a vrha nas to do neskutocnej depresie, ci vsetku krasu na svete uvidime kym odime na druhy svet. Udolie Harawmant je Gran Canyon resp. raz bude taky aky je v USA. 180 kilometrov dlhy a 30 kilometrov siroky, mestecka ktore su stare 2500 rokov s budovami ktore pamataju este aj samotneho proroka Mohameda. Zvlast mesto Shibam s 500 hlinenymi mrakodrapmi obohnane s 500 rocnymi mestskymi hradbami. Vsetko z hliny a ked pozerate z vyhliadky na tento skvost pod patronatom UNESCO mate dojem ze pozerate na stredoveky Manhatan. AKo je mozne ze pred 800 rokmi si robili ludia vyse 8 poschodove domy z cistej hlny a dokazali vydrzat dazde, zemetrasenia a vsetky mozne pohrom?. Ked idete uzkymy ulickami, niektore az 2 metre siroke, pride vam to vsetko ako rozpravka Tisic a jednej noci. Stredoveky Damascus, Jeruzalem su oproti Shibamu moderne mesta bez naznaku historie. Mozno opat silne slova, ale ludia co su tu, vravia ze zacinaju cestovat odznova. Zajtra sa presuvame nasimi dzipmi cez jemensku pust az k omanskym hraniciam a opat zopakujeme prechod medzi tymito krajinami ako pred dvoma rokmi. Preco cas ide tak rychlo a blizime sa k zaveru? Ide nas slaktrafit...

BUBO Covid garancia v cene

Preplatíme vám test aj domácu karanténu