Arábia Felix, šťastná Arábia

Arábia Felix, šťastná Arábia Obdivuhodná história Jemenu

 Arábia Felix (doslovne: Šťastná Arábia) bol latinský názov, ktorý predtým používali geografi na označenie Južnej Arábie, alebo dnešného Jemenu. Predpokladá sa, že práve v tejto oblasti vznikli Arabi. Je to aj logické, veď Homo Sapiens vzniklo v Afarskom trojuholníku na druhej strane Červeného mora a prví ľudia prešli cez úžinu Bab el Mandeb a dostali sa práve sem niekde k dnešnému prístavu Murad. Bola to doba, kedy išli suchou nohou. Boj Saudskej Arábie a jej spojencov proti „rebelom“ z Jemenu bol teda doslova-brato, či lepšie povedané, otcovražedným bojom. A oni to vedia. Jemenčania sú na Arabskom polostrove jednoznačne najchudobnejší, ale zároveň vlastnia niečo, čo nikto iný. Oni sú tí prví, oni sú tí praví Arabi, oni sú a vždy budú Arábiou Felix. Ešte za čias starých Rimanov bol juhozápadný roh Arabského polostrova oblasťou, ktorá si užívala viac zrážok, bol oveľa zelenší ako zvyšok polostrova a dlho sa tešil z produktívnejších polí. Vysoké vrcholy a svahy boli úrodné a korytá riek zvané vádí (viď Wadi Hadramawt) pomáhajú zvyšovať úrodnosť pôdy. V roku 26 pnl Aelius Gallus na základe Augustovho rozkazu viedol vojenskú výpravu do Arábie Felix, ale po niektorých začínajúcich úspechoch bol nezdravým podnebím a epidémiou, ktorá ničila jeho vojsko, prinútený ustúpiť. Súčasťou toho, čo viedlo k bohatstvu a dôležitosti Arábie Felix pre staroveký svet, bol jeho takmer monopol na obchod so škoricou a celkovo korením až do doby, keď mu začala konkurovať Benátska republika a neskôr Portugalci. Arábia Felix mala doslova monopol na dovoz z Indie a z krajín afrického rohu (kadilo, slonovina, zlato, otroci). Strabón hovorí, že Arábia Felix bola zložená z piatich kráľovstiev, z ktorých každé vedelo bojovať a pritom malo silné poľnohospodárstvo: „prvá krajina niesla myrhu, druhá krajina mala kadidlo, hoci tie isté krajiny produkujú kasiu, škoricu a nard. “ Kassia (čínska škorica) je taktiež ako škorica, vysušená kôra stromu. Nard je Nardostachys jatamansi, liečivá rastlina.  Arábiu Felix musíte niekedy navštíviť!  Foto: kamenná dedinka v západnom Jemene, Ľ. Fellner  


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
E

Ázia  

Jemen, Spojené arabské emiráty


náročnosť

10 dní

Trvanie

2450
Dobrodružstvá na Maui – keď cesta je cieľ
Maui (Havaj)

Maui (Havaj) Dobrodružstvá na Maui – keď cesta je cieľ

Hoci patria Havajské ostrovy svetovo k najodľahlejším súostroviam a ich vzdialenosť k najbližšej pevnine presahuje tritisíc kilometrov, ich…

Busan – najväčší prístav Južnej Kórey
Busan

Busan Busan – najväčší prístav Južnej Kórey

Na juhovýchode Kórejského polostrova, iba niekoľko stoviek kilometrov od ostrovov Japonska, sa nachádza mesto Busan, často nazývané aj Pusan.…

Erik Almáši 17 min. čítania
Zúčastnili sme sa na indickej svadbe
Blog

Blog Zúčastnili sme sa na indickej svadbe

Vôňa domáceho kari aj vonných tyčiniek sa mieša dohromady. Svadobné dvojica si dáva kurkumu na tvár. Ženích odchádza z obradu škodovkou do chrámu…

Darja Černá 11 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: