10 zaujímavostí o Sokotre

10 zaujímavostí o Sokotre

O jemenskom ostrove Sokotra sa v posledných rokoch hovorí čoraz viac. Kto naň vkročí, má pocit, akoby sa ocitol v inom svete. Tyrkysové more obmývajúce biele piesočnaté pláže a všade zvláštne stromy, aké inde na Zemi nenájdete, vytvárajú obraz takmer mimozemskej krajiny. Sokotra je miestom, ktoré neprestáva udivovať. Niektoré jej prírodné tajomstvá a zvláštnosti vás možno prekvapia viac, než by ste čakali. Ktoré sú tie naj?

  1. Sokotra je domovom viac ako 800 druhov rastlín, pričom až 37 % z nich sú endemity. Práve vďaka nim a izolovanému vývoju sa ostrov prezýva „Galapágy Indického oceánu“. Izolácia a jedinečné ekosystémy robia zo Sokotry častý predmet vedeckého skúmania.
  2. Vzhľadom na výnimočnosť biodiverzity je Sokotra od roku 2008 zapísaná na Zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO. No aj napriek tomu čelí hrozbám, ako sú klimatické zmeny, invázne druhy a neudržateľný rozvoj. Medzinárodná únia pre ochranu prírody (IUCN) odporučila zaradiť Sokotru na zoznam ohrozených lokalít svetového dedičstva – dôvodom je nelegálna výstavba, invázia cudzokrajných druhov a neudržateľný rybolov.
  3. So Sokotrou sa spája ikonický strom – dracéna šarlátová (Dracaena cinnabari). Pri poranení vylučuje červenú miazgu známu ako dračia krv, ktorá sa už v antike využívala na farbenie (červený pigment), v liečiteľstve ako antiseptikum, a na magické či náboženské rituály.
  4. Obyvatelia Sokotry hovoria jazykom sokotrí, čo je semitický jazyk ovplyvnený starými juhoarabskými jazykmi. V súčasnosti ide o ohrozený jazyk, pretože mladšie generácie čoraz viac používajú arabčinu, aby sa lepšie uplatnili v spoločnosti. Sokotrí nemá štandardizovanú písomnú podobu – zapisuje sa najmä arabským písmom (niekedy aj latinkou). Arabčina je v Jemene oficiálnym jazykom a jemenská vláda nepodporuje výučbu sokotrí v školách.
  5. V pobrežných vodách Sokotry sa nachádza bohatý morský život. V oblasti, kde sa stretáva Arabské more s Indickým oceánom, vytvára jedinečný ekosystém. Hovorí sa, že v okolí ostrova žije 250 druhov koralov, stovky druhov rýb, ako aj žraloky, delfíny a morské korytnačky – čo vytvára raj pre potápačov. Výhodou je, že podmorský život je takmer nedotknutý masovou turistikou.
  6. Prvá písomná zmienka o Sokotre pochádza z gréckeho spisu Periplus Maris Erythraei (1. storočie n. l.), ktorý opisuje obchod v Červenom mori a Indickom oceáne. Gréci nazývali ostrov Dioskouridou (podľa božských dvojičiek Dioskúrov). Bol známy ako zdroj vzácnej dračej krvi, aloe a myrhy, čo boli žiadané liečivé a kadidlové produkty. Okrem Grékov ovplyvnili Sokotru aj iné civilizácie, ako Rimania, Arabi a Peržania.
  7. V posledných rokoch turizmus na Sokotre rastie. Stáva sa čoraz atraktívnejšou destináciou pre milovníkov prírody a dobrodruhov. Od januára 2024 začali pravidelné lety z Abú Zabí, čo výrazne zjednodušilo prístup turistov. V tom istom roku UNESCO zorganizovalo školenie pre miestnych sprievodcov a turistické úrady, aby podporili udržateľný cestovný ruch a ochranu dedičstva.
  8. Napriek svojej geografickej polohe je Sokotra vzdialená od konfliktov na jemenskej pevnine. Na ostrove je veľmi nízka miera kriminality. Miestni obyvatelia sú známi svojou pohostinnosťou a prívetivosťou voči turistom.
  9. Sokotra sa pýši jedinečnými prírodnými scenériami, medzi ktoré patrí mohutné pohorie Hajhir, vystupujúce až do výšky 1500 metrov, rozľahlá jaskyňa Hoq, považovaná za jednu z najväčších na ostrove. Neodmysliteľnou súčasťou Sokotry sú aj biele piesočné pláže obmývané tyrkysovým morom a bohatá, pestrofarebná flóra, ktorá podčiarkuje exotický ráz tohto výnimočného ostrova.
  10. Hlavné mesto Sokotry – Hadibu – je malé mestečko známe tradičnou architektúrou. Staršie domy sú postavené z koralového kameňa a vápna, čo zaručuje dobrú tepelnú izoláciu. Rovné strechy sa využívajú ako úložné, ale aj obytné priestory. Architektúra je veľmi jednoduchá, s dôrazom na praktickosť. Okná na domoch sú orientované podľa vetra, aby podporili prirodzené vetranie a ochladzovanie.

Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si blog od Ľuboša Fellnera Sokotra - zabudnutý vesmír uprostred oceánu.

Foto: Ľuboš Fellner


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
E

Ázia  

Jemen, Spojené arabské emiráty


náročnosť

10 dní

Trvanie

3050
E

Ázia  

Jemen, Spojené arabské emiráty


náročnosť

7 dní

Trvanie

4290
Bezpečnosť v cestovaní 2025
Prémiový blog

Prémiový blog Bezpečnosť v cestovaní 2025

Báť sa či nebáť sa? Ako rozlúsknuť Hamletovskú otázku o tom, kam cestovať? Možno sa pýtate, či je daná krajina, ktorá je vaším snom, bezpečná na…

Ľuboš Fellner 15 min. čítania
Sokotra - zabudnutý vesmír uprostred oceánu
Blog

Blog Sokotra - zabudnutý vesmír uprostred oceánu

Instagram znovu objavil prastarý ostrov Sokotra v Arabskom mori. Písal o ňom už Herodotos, vraj práve tu dvakrát vstal z popola bájny Fénix.…

Ľuboš Fellner 75 min. čítania
TOP 20: Najkrajšie pamiatky Orientu
Blog

Blog TOP 20: Najkrajšie pamiatky Orientu

Orientálny svet patrí medzi najpríťažlivejšie oblasti našej planéty. Nájdete tu stovky krásnych miest, prírodných zaujímavostí, historických…

Tomáš Kubuš 16 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: