Sokotra hovorí jazykom, ktorý prežil aj bez písma

Sokotra hovorí jazykom, ktorý prežil aj bez písma

Hoci Sokotra administratívne patrí Jemenu, jej vývoj bol do veľkej miery samostatný – z historického, prírodného aj kultúrneho hľadiska. Prečo? Ostrov sa nachádza v Arabskom mori, približne 380 km juhovýchodne od jemenskej pevniny a 240 km od pobrežia Somálska. V Jemene je síce úradným jazykom arabčina, no na Sokotre sa ozýva aj iný jazyk – sokotrí, jazyk miestnych obyvateľov.

Sokotrí patrí do afroázijskej jazykovej rodiny, konkrétne do semitskej podrodiny a skupiny tzv. moderných juhoarabských jazykov. Do tejto skupiny sa zaraďujú aj jazyky ako mehri, shehri, bathari, harsusi a hobyot, ktoré sa používajú prevažne v južnom Jemene a Ománe.

Tento jazyk nemá štandardizovaný písomný systém a žije najmä v ústnej podobe – v domácnostiach, tradičných komunitách a prostredníctvom rozprávania príbehov, piesní či poézie. Sokotrí je dôležitým nositeľom regionálnej identity a tradičných poznatkov, napríklad z oblasti liečiteľstva alebo poľnohospodárstva. Zachoval sa vďaka medzigeneračnému ústnemu prenosu. Na jeho zápis sa v súčasnosti využíva arabské písmo, v menšej miere aj latinka.

Napriek tomu, že ide o plnohodnotný jazyk s vlastnou gramatikou, ktorý sa výrazne líši od arabčiny, má v spoločnosti nízku formálnu prestíž. Arabčina je dominantná v školstve, administratíve a médiách a vníma sa ako jazyk s vyššou spoločenskou hodnotou. Sokotrí má naopak silnú symbolickú a kultúrnu hodnotu, no jeho formálne využitie je obmedzené.

Ide o ohrozený jazyk, avšak v posledných rokoch vznikli iniciatívy na jeho ochranu a digitalizáciu. Významnú úlohu v jeho výskume zohrala aj česká arabistka a lingvistka Viera Dostalová, ktorá svoje poznatky spísala v publikácii Sokotrí: jazyk a kultúra ostrova (1970).

Podľa najnovších odhadov hovorí sokotrí približne 60 000 až 70 000 ľudí, čo predstavuje väčšinu populácie ostrova. Reálny počet aktívnych hovorcov však môže byť nižší, keďže jazyk nemá oficiálny štatút a nie je súčasťou školského systému.

Zaujíma vás, ako sa po sokotrí povie „ďakujem“ alebo „dobré ráno“? Prečítajte si blog Ľuboša Fellnera Sokotra – zabudnutý vesmír uprostred oceánu.

Foto: Ľuboš Fellner


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
E

Ázia  

Jemen, Spojené arabské emiráty


náročnosť

7 dní

Trvanie

4290
E

Ázia  

Jemen, Spojené arabské emiráty


náročnosť

10 dní

Trvanie

3050
Bezpečnosť v cestovaní 2025
Prémiový blog

Prémiový blog Bezpečnosť v cestovaní 2025

Báť sa či nebáť sa? Ako rozlúsknuť Hamletovskú otázku o tom, kam cestovať? Možno sa pýtate, či je daná krajina, ktorá je vaším snom, bezpečná na…

Ľuboš Fellner 15 min. čítania
Sokotra - zabudnutý vesmír uprostred oceánu
Blog

Blog Sokotra - zabudnutý vesmír uprostred oceánu

Instagram znovu objavil prastarý ostrov Sokotra v Arabskom mori. Písal o ňom už Herodotos, vraj práve tu dvakrát vstal z popola bájny Fénix.…

Ľuboš Fellner 75 min. čítania
TOP 20: Najkrajšie pamiatky Orientu
Blog

Blog TOP 20: Najkrajšie pamiatky Orientu

Orientálny svet patrí medzi najpríťažlivejšie oblasti našej planéty. Nájdete tu stovky krásnych miest, prírodných zaujímavostí, historických…

Tomáš Kubuš 16 min. čítania

Ďalšie dovolenky do krajiny: