Fórum

12 príspevkov

25

08:49

aug

2020

Chivito - národná kalorická bomba štátu Uruguaj Viac o krajine

Chivito - národná kalorická bomba štátu Uruguaj

Chivito - národná kalorická bomba štátu Uruguaj Pripravte sa na gastronomický zážitok, lebo takýto sandwich ste, dúfame, ešte nikdy nevideli ani nejedli. Nič pre ľudí, ktorí držia diétu. Každopádne, ak ju môžete (alebo musíte) porušiť, tak my v BUBO odporúčame, aby to bolo práve tu, pri národnom a najpopulárnejšom jedle Uruguaja. Chivito je názov, ktorý v španielčine označuje doslova "malú kozu". Miestne príbehy hovoria, že niekedy v polovici minulého storočia tu bol jeden kuchár požiadaný o to, aby pripravil jedlo s kozím mäsom. No nakoľko toto zviera nemal k dispozícii, rozhodol sa improvizovať a pripravil sandwich s kúskami takého mäsa doslova "aké chladnička dala", a takto vzniklo chivito. Čo teda dostanete vo svojej porcii? Váš veľký sandwich bude naplnený kúskami hovädzieho (nie kozieho) mäsa ugrilovaného/opečeného spôsobom churrasco (poznáte aj z Argentíny či Brazílie), šťavnatou šunkou, roztápajúcou sa mozzarellou, chrumkavou slaninkou, čerstvými paradajkami a šalátom. Aby toho nebolo málo, tak navrch dostanete ešte jedno volské oko. A ak sa kuchárova ruka "šmykne", tak na Vás nebude šetriť ani olivami, opečenou cibuľkou a zaváranou uhorkou. Ešte nekončíme! Navrch ešte salsa golf - slávny mix kečupu a majonézy. Ako príloha sa hodia hranolky, zemiakový šalát alebo čerstvý zeleninový šalát. Teraz je to všetko. A ako si objednať? Typ "Chivito a plato" Vám naservírujú bez bagety, do ktorej je chivito plnené. Ide teda čisto iba o jeho vnútro a o to, aby porcia ostala bez pečiva. V ponuke nájdete buď teda klasický "chivito", alebo "chivito canadiense", a jediný malý rozdiel by mal ostať len v tom, že chivito canadiense bude mať šunku navyše (poznajú tu typ šunky, ktorá sa volá jamon canadiense "kanadská", no s Kanadou toto jedlo nemá nič spoločné). A kde si ho dať? Ak ste v Montevideo, tak skočte do La Pasiva (adresa Av. 18 de Julio 1022), ktorá ma decentné stolovanie a pekné prostredie na malom námestí. Prípadne choďte do lokálneho podniku (cenovo dostupná kategória), ako Tinkal na adrese Dr Emilio Frugoni 853, kde ho tiež robia vynikajúco. A ak ste v Colonia del Sacramento, tak tu BUBO odporúča Los Farolitos na adrese Gral. Flores 252-272. Ak sem prídete trajektom z Buenos Aires, je to iba 900 metrov od prístavu, v centre mesta. foto: Matias Schwab - BUBO  

28

19:44

sep

2016

Dali sme to! Viac o krajine

Dali sme to!

Dali sme to! Opat sme presli krizom Juznou Amerikou. Zacinajuc v Peru ktore nas ohromilo svojou prirodou a velkolepou Inkskou historiou. Netrocharili sme a hned po par dnoch sme navstivili jeden z novodobych siedych divov Sveta - Machu Picchu. Preplavili sme sa jazerom Titikaka a sialenym hranicnym prechodom presli do Bolivie. Tieto dve krajny sa moc nemusia a tak vsetci pasazieri aj naklad sa na tejto hranici musi prelozit na dopravny prostriedok druhej krajiny. Co sme si vsak este na hranici vsimli bolo obrovske mnozstvo Peruancov poobliekanych v narodnych farbach ktori smerovali na futbalovy zapas. Na stadion sa dostali aj niektori z nas a mali sme to stastie vidiet domacu Boliviu vyhrat v kvalifikacnom zapase na majstrovstva sveta. Dokonca sme sa s futbalistami stretli aj na recepcii hotela pri ceste na veceru! Najnarocnejsou castou expedicie bol rozhodne Salar Uyuni, kde teploty v noci klesali hlboko pod bod mrazu. Nam to vsak nevidelo a v nasich bubo jeepoch sme sa presuvali solnou pustou a altiplanom kde na nas za kazdym rohom cakalo miesto ktore sme si proste museli odfotografovat. Neuveritelny zazitok! Rucim vam za to, ze na Zemi nie je vela miest ktore su krajsie ako prave tieto casti Bolivie. Z vysokych nadmorskych vysok ktore sme zvladli uplne super sme presli o nieco nizsie do Chile. Do sytosti sme sa najedli steakov a napili chilskeho vin. Miestna odroda hrozna carmenere sa neurodi nikde inde na svete a podobne vina sa pili v starovekom Grecku a Rime. Po prejdeni hranicou do Argentiny sme mali sancu porovnat ci je lepsie vino chilske, alebo to argentinske. Mesto Mendoza ktore je obkolesene vinicami bolo vyhlasene za jedno z 10 najkrajsich miest na svete. Nasledovalo Buenos Aires o ktorom sa hovori ze je jedine europske hlavne mesto ktore lezi v Juznej Amerike. Zistili sme ze je to naozaj tak, prechadzajuc sa medzi majestatnymi budovami sa nam chvilu zdalo ze sa prechadzame Parizom, espresso nam spravili chutne ako keby sme boli v Rime a aj dochvilnostou boli Argentincania skor podobnejsi tim Nemcom ako "Latinos". Vidiet to obrovske mnozsvo vody ktore preteka vodopadmi Iguazu nam vyrazilo dych a rovnako nam vyrazilo dych ze paraguajsko-brazilsko elektranou Itaipu jej pretecie este 40x viac. To uz nas ale cakalo Rio de Janeiro. Len nedavno tu skoncila Olympiada, ktora bola este stale vsade pritomna. Okupali sme sa na Copacabane, vyviezli na Cukrovu Homolu, dali sme si vsak aj najlepsiu caipirinhu v meste v jednej z faviel a dokonca aj pocasie nam vyslo uplne fantasticky a aj napriek mierne sychravym dnom sme mali dobru viditelnost aj na to aby sme uvideli dalsi zo siedmych novodobych divov sveta - sochu Krista Spasitela.

22

23:31

nov

2008

Montevideo Viac o krajine

Montevideo

Pokorili sme dalsie hlavne mesto - Montevideo. Je krasne, upravene, zelene - ziadna siva myska - z kazdeho rozku dycha historia. Europske krivky sa tu miesia s juhoamerickym sarmom a temperamentom. Skoda len, ze sme museli strpiet miestneho sprievodcu, ktory z nas chcel mat pionierov a pripomenul nam ¨sovietske casy´¨- Bubaci pokuste sa to zariadit inak.

20

17:30

feb

2007

Pre Kamilu S. Viac o krajine

Pre Kamilu S.

Ahoj, ja som bola na tomto zajazde tiez minuly rok a bola som nadsena. Ockovanie nie je treba specialne ziadne. My sme boli na vylete v Montevideu a boli sme prijemne prekvapení ake je to mesto krasne. Je tam vela co vidiet. Tiez sme sa pred cestou nevedeli rozhodnut kam ist, ale neboli sme sklamani. Colonia je male historicke mestecko, Montevideo zase velkomesto s roznymi pestrymi stvrtami. Vyber si podla tvojho gusta. My sme vyuzili aj fakultativny vylet vlacikom do pralesa a to mozem vrelo odporucit, najma ak mas rada tropicku prirodu. Let vrtulnikom nad Iguazu je lacnejsi ako nad Riom a bol to tiez fantasticky zazitok na cely zivot. Suma sumarum, ponuka je pestra, treba si len vybrat, skoda len, ze sa toho neda stihnut viac.

05

17:12

dec

2006

Montevideo

Priznam sa ze ked som sem isiel nic som od tohto mesta neocakaval, ale ako to uz byva som sokovany. Pozitivne sokovany. Je tu nadherne a zamiloval som si to tu. Krajsie nez Buenos:) Moderne mesto sa miesa s chudinsko stvrtou ale vsetko ma svoj sarm. V bohatej casti prijemne kaviarnicky s dobrym vinkom, roznymi neotravnymi predajcami, byvalou najvacsou budovou v juznej amerike a v tej druhej casti najdete siroke ulice s nizkymi domcekami- pripominato latisku stvrt v Parizi a s osumtenou vyzdobou ako Praha pred 89. Stare fordy pick up z 30 rokov ci vozy tahane konmi. To snad ani na kube nie je:) Velka promenada pri rieke La Plata Odporucam sem ist. Celkovo Uruguaj prekvapil. Dnes vecer smer Buenos a hura do Chile. Juzna amerika je skvela vlastne cely svet a je jedno kde ste. Inak vedeli ste v Montevideu bola potopena najvacsia vojnova lod nemeckej rise Graf Speer? Naprv ju poskodil kanadsky dvojplosnik, ktory zhodil bombu rucne a tu ju dorazili spojenci. Hitlera musela slaktrafit.

04

13:12

dec

2006

Montevideo a to ostatne Viac o krajine

Montevideo a to ostatne

Po vzrusujucej ceste autobusom, kde som stretol urecneneho poliaka a zabaval sa na vyraze macko usko, po polsky mis usatek, som konecne dorazil do mestecka Punto del Este...Sok to bol poriadny, priam civilizacny. Same drahe auta, mercedes bol sunka, ludia chodili v najnovsej europskej mode, minali tisice-najlacnejsie jedlo za 50 dolarov...Ja ked som vystupil v mojich lewiskach za pouhych 3 tis, s ruksakom trek sport, tak som si pripadal ako najubohejsi bratislavsky bezdomovec. Rychlo som si to tam pozrel a uhanal prec. Nemecke nazvy davali tusit ze sem prisli nespokojni politicki predstavitelia po 9. 5. 1945 a ruske nazvy ako balalajka ze sem chodia ruski ropni magnati. Nic nemam proti luxusu ale toto bola planeta Mars. Uz viem preco najbohatsi argentinci chodia minat peniaze sem... Pri busovej stanici- ake ubohe cestovat busom- bola realitka s predajom malych chatiek. Predstavte si maly domcek v rozmeroch 8x7metrov ako napriklad vo vrakunskom lesiku v bratislave len tento mal vyhlad na more... 20 miliona sk. Bal som si kupit kolu a predavac mi zoberie aj poslednu stodolarovku. Montevideo mi pripada ako ukrajinska dedinka co sa tyka cien.:) Inak brazilci jedia tolko masa ze sa stanem vegetarianom. Kvanta, kila vsetkeho druhu a prezieraju sa, to nie je ako v argentine ci tu v urugvaji ze steak sa je aj 2 hodiny, casnik je pomaly v smokingu a je citit nostalgiu 20 rokov 20. storocia. Brazilcania za 20 minut zjedia aj celu kravu. Juzna amerika je plna kontrastov

26

03:00

nov

2006

Montevideo

Dnes sme prehliadkou Montevidea odskrtli dalsiu krajinu z nasho zoznamu "Sem chceme ist". Bolo krajsie nez sme predpokladali, dokonca aj 3-hodinova cesta tam a spat rychlolodou sa az na divoko pustenu klimu dala zvladnut. Clovek si tam pripadal ako v kine ... chybali uz len pukance-tie v ponuke neboli. Vsetky sme ok a poniektori doma by sa raz za cas mohli ozvat :-)

E

Eva, Macka, Dadka, Zuzana

01

01:08

nov

2004

Nocne Montevideo Viac o krajine

Nocne Montevideo

Ked sa pokojne mesto zmeni na jeden velky karneval. Zda sa, ze sa to lavici podarilo a hned v prvom kole jej kandidat ziskal viac ako 50 percent.. to je nakoniec jedno. cele mesto je na nohach a vsetci cakaju, kedy im novy prezident zamava z balkona hotala presidente na namesti... dooost dobra atmosfera a total bez alkoholu, vsetci popijaju mate :) O 2 dni su zasa USvolby. Tie uz budeme sledovat v Buenos Aires. Zdravim vsetkych, co sa prave dobaluju do argentiny. Vidime sa o chvilu.

31

00:21

okt

2004

Volby v Uruguaji Viac o krajine

Volby v Uruguaji

V Montevideo sa zotmelo, vsade v meste trubia auta, ludia mavaju na striedacku ruskymi (symbol lavicovej opozicie) a uruguajskymi vlajkami, obcas sa zjavi plagat Che Guevaru a dokonca aj vlajka ZSSR s kosakom a kladivom. Vsetci hovoria o tom istom. Ake je to uzasne, ako sa velmi tesia. Hovorili mi o tom letusky ked sme pristavali v Montevideu, sofer autobusu, co nas viezol z letiska, recepcna v hoteli..vsetci. V Uruguaji sa chysta velka zmena a v zajtrajsich volbach pravdepodobne zvitazi po x rokoch lavica, ktora slubuje ludom velke zmeny. A Uruguajci jej veria a zajtra budu do rana oslavovat. Fotky po navrate na nasom webe :) Dobru noc.

BUBO Covid garancia v cene

Preplatíme vám test aj domácu karanténu