Maté je nápoj, ktorý v Argentíne, ale aj v Uruguaji, Brazílii či Paraguaji, ale aj ďalších štátoch Južnej Ameriky, pije obrovské množstvo obyvateľstva. Hoci sa táto tradícia pripisuje Argentínčanom, niekedy mám pocit, že Uruguajčania ich chcú predbehnúť, pretože tu vidíte maté v ruke snáď naozaj každého. Či je to predavačka, či vodič autobusu, či robotník na stavbe, či človek venčiaci psa, každý má so sebou nádobku so svojím obľúbeným nápojom a, samozrejme, termosku.
O tom, ako sa tento nápoj správne pije, som písal nedávno v článku “Ako správne piť maté”, no počas jeho písania ma prepadla neodolateľná chuť si maté zaliať. A tak vám o jeho blahodárnych účinkoch píšem samostatný článok. Medzi tými, ktorí maté nikdy neochutnali, môže totiž panovať mylný názor, že ide o “drogu”, prípadne že jej účinky sú halucinogánne a podobné - dovolím si tvrdiť - nezmysly. Pritom pravdou je úplný opak. Málokto totiž vie, aké zdravé je pitie maté. Rastlina, ktorej sušené listy sa vodou zalievajú, sa volá Yerba Maté (Ilex paraguariensis).
Obsahuje veľké množstvo antioxidantov, dokonca väčšie ako čaj (čítajte zaujímavosti o čaji). Okrem toho podporuje trávenie a metabolizmus, nepriamo teda pomáha aj pri chudnutí, resp. redukcii váhy. Obsahuje látky, ktoré podporujú zdravie vášho mozgu a zároveň reguluje hladinu cukru v krvi, je teda vhodné aj pre diabetikov.
Pri prvej konzumácii maté je možné, že budete vyslovene cítiť, ako sa vám rozpumpovala krv v žilách, môže vám ostať horúco, skrátka pokiaľ ste maté nikdy nepili, prvé dúška vás možno prekvapia. Možno je práve toto prameň rôznych klebiet a neprávd, resp. skreslených informácií, s ktorými sa sčasu na čas my sprievodcovia na zájazdoch v Južnej Amerike stretneme. Realita je však veľmi podobná ako pri čaji či káve, telo si rýchlo zvykne a neskôr už podobné účinky nepocítite a nápoj pijete preto, že vám chutí. Chuť maté nemusí sadnúť každému, hlavne pri prvých dúškoch, no za seba môžem povedať, že som si ho rýchlo obľúbil.
Okrem nápoja samotného ide aj o rituál, keď si nádobku pripravujete, podobne ako pri čajovom rituáli napríklad v Japonsku, ale poznáme aj kávičkárov, ktorí si kávu musia namlieť ručne pred zaliatím. Skrátka, ide o príjemne strávený čas už vo fáze prípravy a samotné pitie je potom už iba oslavou, lahodným zavŕšením tohto procesu. Či už vám maté sadne alebo nie, rozhodne ho ochutnajte a dajte mu šancu.
Príprava nemusí presne zodpovedať tradičným postupom, dnes už existujú nádoby, kde si maté pripravíte podobným spôsobom ako čaj. Ak si ho dosladíte napríklad medom, máte zdravý lahodný nápoj pripravený veľmi rýchlo. Ak sa s BUBO vyberiete do Argentíny, o maté si nielen všetko povieme, ale si tu môžeme kúpiť aj tradičnú výbavu - čo ja považujem za veľmi príjemný a užitočný suvenír - a, samozrejme, ho spoločne aj ochutnáme.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Argentína
- Výlet z Buenos Aires do Uruguaja
- Tigre v Buenos Aires
- Najlepšie steaky Argentíny
- Tres Fronteras - na hranici troch krajín
- Argentína - základné údaje
- Argentínske asado
- Tigre ohrozujú Buenos Aires
- Puerto Madero pri západe slnka
- Japonská záhrada v Buenos Aires
- Empanada - argentínska klasika
- Prelet ponad vodopády Iguazú
- Río de la Plata - najširšia rieka na svete
- Príbehy z cintorína Recoleta v Buenos Aires
- Punta del Este - prvý dojem
- UNESCO Uruguaj - Colonia del Sacramento
- Feria Artesanal, trh Colonia del Sacramento
- Luxusné oblečenie z Uruguaja, Punta del Este
- Uruguaj, vlajka
- Uruguaj, mapa
- Chivito, Uruguaj