Fórum

7 príspevkov

14

08:14

máj

2015

Sluzby v Pacifiku

Sluzby v Pacifiku

Neviem kolko je hodin. Mam specialne GPS hodiny, vhodne aj na potapanie a idu na sekundu. No nevidim na dysplej. Je cely zaroseny. Nevidim na nom nic. Nemame si co obliect. Ideme tak rychlo ze niet casu dat si veci do hotelovej pracovne. A aj tie suche nasavaju tu ohromnu vlhkost z okolia a tak ma vsetko taky divny odór. My navzajom si nesmrdime, no druhym musime strasne smrdie, myslim si.. Pritom vyuzivame ten najlepsi servis na trase. Lietame biznis classom, spie v tych najlepsich resp v jednom z dvoch najlepsich hotelov statu, ci konkretneho ostrova, stravujeme sa v top restauraciach. Tu je rekapitulacia ubytovania: na Upolu spime prve 4 noci v najlepsom hoteli. Ide o jediny 5 star statu. V Suve hlavnom meste Fiji spime v uzasnej kolonialnej lodzi. Teraz v Suve po 20 rokoch prerabky otvorili hotel Grand a tak tento nas je az druhy naj. No ma vacsi smrnc nez Grand ( ten som si pobehal).V Nadi pred rannym odletom spine v najlepsom letiskovom hoteli ( 4 star a naozaj si tie hviezdicky zasluzi). Aj tu je sucastou hotela golfive ihrisko. Na Tonge spime taktiez v 4 hviezdickovom hoteli no to je o dost horsie. No aj tak ide o jeden z dvoch najlepsich hotelov Tongatapu ( hlavneho ostrova) so super polohou na nabrezi vedla kralovskeho palaca s jednou z najfunkcnejsich restauracii ostrova. Tazko clovek uveri ze toto je povazovane na Tonge za to Naj, no je to tak. Zrejme lepsi je maly 3 star hotelik v pristave kam som poslal ludi na veceru- mali plno. Ma o hviezdu menej no je europskejsi. A som vsak chcel byt blizsie k palacu. Na Tone boli jedniznacne najhirsie hotely. Rezort na ostrove pi tom co zatoirili Faa je tym najlepsim. No pozor! Inak vedel som to..pl,us treba vediet ze aj tu stoji noc nad 250€/izba/ noc+ ak platite kartou dalsie 4% navyse. Plus doprava do hotela. Kazdy vylet nad 150 usd/ osobu plus vstupy atd. Ked chcete na Tonga kvalitu nedostanete ju no zaplatite za nu.  V Denarau spime vo 5 star Radissone, ktory bol vyhodnoteny ako drhy naj po Hiltone. Na Novej Kakedonii v hoteli ktory je povazovany za to najlepsie v celom state- na najprestiznejsej plazi Anse Vata a zaroven peso k mnozstvu restauracii a obchodikom.  Na ostrove Tana mame jednoznacne najlepsiu butikovu lodge a kazda nasa chatka ma vyhla na more. Na Santo nemame to naj, no hotel je cislo jeden v Luganville a my potrebujeme byt tu jednu oic pri letisku. Pred vecernym odletom takto po kupani v mori mozeme skocit do hotela osprchovat a prezliect sa. A v tom hoteli sa snazili. Na uvitanie oripravili okrem ineho " Slovinskej skupine" stroganov z kt boli vsetci nadseni. Ale samozrejme aj rybu. No a Grabd v Port Vila je pojmom.  V centre, na plazi s jedinym vytahom v celom state. Aj ked bacha, toto si vskutku netreba idealizovat. V Sydne spine v Stamford Pkaza ktory roky vyhrava cenu za najlepsi 5 star pri ketisku. Toto pisem a posielam na BUBO Forum z Airbusu 380. Ja dnes v buznise neletim, o tomto zazitku vam musia porozpravat ostatni. Tymto prispevkom chcem povedat, ze napriek najvyssiemu moznemu luxusu islo o velmi narocnu cestu. Vsetci mame dost! Je to vsak dalsia vyzva, zrealizovat cestu s tymi najlepsimi sluzbami. Ci je to na severnom pole, ci na rovniku. Opat som sa vela naucil. Verim, ze to v buducnosti zuzitkujem pre svojich klientov. A mam info ze na Novej Kaledonii sa stava novy hotel a bol som pozriet dalsie specialitky na Viti Levu pri Rakiraki. To uz vsak ore klientov co hladaju cosi vskutku vynimocne. Celkovo musi byt jasne- Pacifik je podobne ako Afrika drahou destinaciou! Najvacsim luxusom je nedostupnost.

27

11:31

apr

2015

Zvlaštnosti

Zvlaštnosti

Sa- medzi. 6 a 7 vecer sa na Samoa nesmie chodit po dedine. Je cas modlitieb a porusenie sa berie ako silna urazka. Okrem Pago Pago a Apie si vsade inde musite sadnut a cakat na treti gong. Luda su pochovavani s honorom, pred vlastnym domom. Potomkovia ich maju stale na ocuach. Velky šef ma hrob s mnozstvom poschodi. Homosexualita je na Samoa povazovana za normalnu. Tzv. Fa' afine sa obliekaju do ženskych siat a spravaju sa ako zeny. Rodina ( aiga) ich povazuje za cennych. V spolocnosti, kde su muzsje a zenske pracovne ulohy striktne rozdelene oni totizto robia za obe pohlavia. Samojcania hivoria " ak chceš at vec dobre urobenu, požiadaj fa' afina" Aggie Grey zomrela v roku 1988 vo veku 91 rokov a urobila pre turizmus Samoa viac nez akakolvek vlada. Aj my byvame v hoteli pomenovanom a zalozenom touto damou. A ano ide o najlepsi hotel krajiny a daleko ju presahuje. Najlepsi hotel, lety biznisom = mame viac energie na zazitky. Plus to dodava ceste dalsi rozmer. Inak rozpraval som o Fia Fia- ohnivych tancoch a o potapani? Potapanie nic moc. Takze nam nemusite zavidiet. No sledujte nas. Zajtra na obed letime na Fiji.

27

11:26

apr

2015

Savaii - 3. najvacsi ostrov Polynezie

Savaii - 3. najvacsi ostrov Polynezie

Savai je po Novom zelande a Hawai najvacsim ostrovom Polynezie. Zaroven je to pre mna nadej na tej velkej ploche najst nieco vskutku pôvodne. Vacsina slovenskych cestovatelov nenajde nakoniec energiu vypravit sa sem. No ja citim, ze toto moze byt to unikatne  a je to dovod preco som ochotny pri cestovani trpiet. Vstavame este za tmy a po opulentnych ranajkach opustame  jediny 5hviezduckivy rezort Samoi, kde byvame  a mierime vonavou prirodou k trajektu. Tu sa nasli 3000 rokov stare džbany kulturi Lapita. Trajekt chodi kazdy den v inom case raz velky, raz maly pomaly. Nikto nevie cas, dokonca ani zastupcovia turistickeho ruchu Samoa. Davina Took ma pozyva ako riaditela cestovky na Samou, zadarmo, vsetko mi preplatia. Ja hovorim, nemusite mi platit, len mi dajte informscie. Kedy ide trajekt? Nevedia. V informacnom centre v Apii aj na letisku to iste. Dostal som casy no boli chybne. No pred 3 dnami som skocil do pristavu osobne a dozvedel som sa co a ako. Samozrejme co plati pred troma dnami nemusi platit dnes. No trajekt odchadza na sekundu a o 8.50 rano uz vystupujene v pristave v Salolonga. Toto ne najvacsie mesto ostrova? Hmm. Rozmiestnenie domcekov okolo trhu je komicke- kadibudky so zahradkou. Na trhovisku sa hra biliard, predavaju velmi slusne suveniri, ziadni turisti, skryta nadhera. Taxikar nas za 200 usd zoberie na lavove polia no ja to nechcem vidiet, to je turisticka atrakcia. Naskakujeme do dreveneho autobusuku s tym, ze chceme ist na  juhozapad ostrova, dlha trasa. No autobus sa vyda presne opacne, do prdele. No po tom co sa zastavi v depe, nabere na pumpe nahradnu naftu vyraza. Zvrtne sa v centre Salolongi vlavo a prechadza cez Maota do Palauli. Tu v kopcoch a dzungli ktora nas obostiera sa nachadza najvacsia staroveka struktura Polynezie- Pulemelei ( Tia Seu) a plazicka Aganoa. Popripade vodopad Afu ako prechadzka od cesty. No ja chcem viac. Chcem Savaii a jeho odlahlost spoznat. " autobus dnes ide tym smerom, no spat ide az zajtra, dnes spat uz nic nechodi" informuje ma majitelka restauracue na trhovisku. Hmm, nevadi risknem to, aj ked zajtra nam leti lietadlo na Fiji. A tak frcime smerom na Polela a okolo vodopadu Mu Pagoa dalej na zapad. Nadherna krajina, upraveny, čisty raj. Po vyše hodine jazdy bez prestavok vystupujeme v dedinke Taga (" Tanga") a vydane sa na prijemny treking dole svahom k pobrežiu. Neviem ci som pri mori niekedy videl cosi scenicky krajsie nez prilivove gejziri Alofaaga. Zelene palmy, tyrkysova obloha a cez vulkanicke diery vystrelujuci biely prud slanej energie do vysky petrzalskeho panelaku. Sedite a zirate na to hodinku ani sa nepohnem Teda pohnem.. Beriem dva kokosove orechy a hadzem ich dovnutra dieri a cakam ze to prud vymrsti no nemam spravny timing. Priliv vbehne do dier a ta sila vymrsti vodu do obrovskej vysky, zmeni ju na miliony mikrokvapociek ktora na mna padaju, som cely mokry a stastny. Buracanie oceanu, ach  toto je najvacsi ocean sveta. Sila. Ak existuje boh tak je to tu. to som uz spominal. Bud starnem, alebo je to fakt tak dobre. Je to dobre.  Autobus som prehovoril aby to dnes otocil ze zaplatime tolko ako sem- dali sme ako cudzinci dvojnasobok. Slubil mi to. Ked prichadzame do Taga vidim, ze sa cosi deje. Vratim sa preto trosku spat a zavitam do otvoreneho domceka nacelnika- šefovsky domček stretnuti.  - fale talimalo. "Podte prosim dovnutra, pozyvame vas na obed" vyzuvame sa a vchadzane dnu, vacsina mladych chlapov je vonku a vo vnutri su iba sefi - staršinovia a my. Dostavame tanier s rybou, bravcovym, lobdou pečeneho chlebovnika a v pohari nejaku tekutinu, myslim si ze je to citronada ale je to slane s cibulkou akokeby na podliatie toho bravcoveho, vynikajuce.  Ostatni sa zdrahaju no ja sa do toho pustim a citim ze je to chutne, bez zapachu, vonave. Na tomto cistom ostrove, cistejsom nez je Island si trufnem zjest hocico. Tak jeme vsetci. Je pravda ze je tu cisty sklenik a na trajekte ked sa nehybal z nas lialo ako z krhli, no aj tak, neurazime  predsa. Chuti mi to jem s vacsou chutou ako ranajky v Sheratone. Potom pride ku mne mladik, milo prehodi zopar slov odkial sme, so smiechom nas opravuje ze nemame stat ak starsinovia sedia, ze sa mame po dojedeni pekne podakovat- teda dodrziavat tzv. samojsku cestu a potom mane ist pod strom Ulu, aby oni mohli pokracovat v praci. Cela dedina totizto spolocne budeje dedinsky dom pre navstevu, ktora tu bude rok zit. Kto by sa nezucastnil zaplati za den pokutu 10 Tala. Musi prist teda kazdy. Mladi su vacsinou farmari a predavaju svoje produkty na trhu, tak ti najviac pracuju a aj vsetkototo  platia. Napriek tomu ostavaju vonku na slnku a nemozu ist dovnutra medzi starsinov. Takyto obed organizuje šef malo kedy. " mate stastie" hovori. Kto skuša, tvrdo maka ten ma nakoniec aj štastie, pomyslim si a som vskutku nadseny, som rad ano som rad ak ma nos nesklame. Pri " blowholes" ani nohy!,, ziadny turista a tu uz vobec nie. Toto bolo totalne prirodzene! A tak vstanem podakujem sa kazdemu sefovi zvlast za pohostinnost, uprimne, na oplatku im darujem asi 15 bananaov z Apia  co ich teda riadne pobavilo no peniaze nechcu, Potom vstaneme a s uklonom sa presunieme do  tieña pod strom chlebovnika (umu). Prvy raz v zivote mi chlebovnik chutil. A cakame na autobus, ktory slubil, ze to dnes otoci. Zatial meska iba 20 minut co je v pohode, no este stvrt hidinka a zmeskame trajekt.... No nas dreveny korab prisiel a ha yz sedim spat vo svojej izbe na Upolu, so svojej izby pozorujem nadhernu lagunu v pozadi so Savaii. Sem sa niekedy este vratim! Ako vznikol kokos? Fijijsky princ Tuna sa zamiloval do Savaiskej dievciny Sina, premenil sa na uhora a votrel sa do jej priazne. Ona si ho zobrala za domace zvieratko, no on sa  nevedel zdrzat, narastol do velkosti muza a kupal sa so Sinou v spolocnom bazene a bol zrazu doterny( iba verzia hovori o žiarlivosti snubenca) a tak utiekla zo Savaii na Upolu a on za nou. No miestni junaci ( neviem ci vzdy vyzerali ako zapasnici sumo!) ho chytili. No on prosil, predtym ako ma zabiju nech Sina odreze  uhoriu hlavu a zasadia pred svoj dom na plazi. Urobili tak a vyrastol strom a ked aj dnes odstranite obal z kokosoveho orecha a dostanete sa k škrupine ( v nasich supermarketoch to najdete uz taketo) tak tam vidite tvár uhora. Preto su Samojcana presvedceni ze " strom života" vznikol tu a potom sa rozsiril do celeho tropickeho sveta. Kokos dava tien, tekutiny aj obzivu, palmu spracuju Samojcania celu. Dobru noc. Aspon tu si ju prajem. Vy mate rano.

27

11:23

apr

2015

Nedela

Nedela

Nedela je vzdy velkou udalostou, posvatnym dnom.  " vtedy nepracujeme" hrdo vyhlasuju Samojcania akokeby to ine dni bolo inak. Rano sa pripravi Umu. Na kamene sa rozlozi ohen a zeny predpripravia potraviny a ide sa do kostola. Dym stupa nad stovkami samojskych domov. Vsetci sa oblecu do bieleho, ak su bohate z dobrej rodiny nasadia si nadherny biely, rucne vysivany klobuk. Kostolov je na Upolu viac nez ludi a kazdy si vkutku moze vybrat. Ludia casto chodia jeden tyzden do jedneho a druhy do druheho. My sme sa zastavili v katolickom, u svatej Anny. Naherna statna biela stavba s modrym oramovanim. Pred vchodom nas vita do polpasa odety starsina s rozstrapkanym  bicikom v ruke odety iba v kvalitnom  lavalava a nahrdelnikom z cervenych kvetov okolo krku. S usmevom nam podava ruky. Cakaju nas mame tu objednane lavice  v prednej tretine kostola. Zrazu zacne hudba a dovnutra vkracaju ministranti a za nimi farar, vsetci nadherne spievaju, rozlieha sa to dodaleka a clovek musi byt nadseny. Je to katolicka omsa aku pozname my, no ovela viac spevu, ovela viac nadsenia rytmusu a ovela viac pôvodnych zvykov, ktore kostol prevzal a vstrebal. Zivelnost tne do podstaty clovecenstva. Ked je to o podstate, je to cool a zrejme aj preto kostol praska vo svikoch. Potom sa pokojnym ostrovom vydane kol dokola. Cesty su dnes prazdne a my prejdeme krizom cez ostrov 2 a pol krat. Policka tara, stromy chlebovnika, bananovniky, mangovniky, maniok a kokosove palmy. V prostriedku iotrova sa zastavime v chrame Bahaii s prihemnou klimou a nadhernou zahradou- niektori tvrdia, ze najkrajsou aku videli. No a potom obrovska pralesna roklina a nadherny vysokansky vodopad. Juzna strana ostrova s nadhernymi plazami je este pokojnejsia a chudobnejsia. No rovnako nadherne upravena a cista. V tomto je Samoa svetovou jednickou. Potom nas sprievidca hlada miesto obeda. Pred 3 dnami som to zacal vybavovat a az vcera mi to definitivne potvrdil. Mierime cestou necestou od mora do vnutrozemia kdesi pri Kufeleli. Okrem klasickych plodin sa objavia okolo cesty, ktora uz davno nema asfalt kakaovniky. No a potom jeden vzdusny domcek utopeny v zeleni. Sem k rodine Tufule sme pozvani na To' onai, na nedelnu hostinu. Toto mozete v Polynezii zazit iba raz do tyzdna a tu na Samoajhe to este to prave kokosove-, neturusticke. Nas sprievodca ten domcek nevedel najst,.. Jedol som uz v kamennej peci na Cookovych ostrovoch, Tahiti a na Novom Zealande, no tu je pec nad zemou a ziadna jama sa nevykopava. pani domaca je velmi mila a ked odkryje hostinu co pripravila obe deti nad tym mavaju prutenymi vejarmi a s usmevom odhanaju muchy. Palusami chuti ako spenat s tavenym syrom, no su to mlade listy tara s kokosovym kremom. Oka je polynezske "seviče" teda surova marinovana ryba v citronovej a kokosovej stave. Je to bomba. No velkym prekvapenim pre mna bolo Faaiai podavane v skrupine od kokosoveho orecha s kuskami ryby. Bolo to lahodne a davam Michelinsku hviezdicku. Pecene ryby, pecene taro a aj bravcove co som vsak ja nejedol.. Papaja, cerstve male banany a mladucky kokosovy orech. No a kazdy mal dalsi orech- iny druh- na zapijanie. Jedli sme v ibyvacke a spalba bola oddeena zavesmi. Ziadna izba nemala zasklenne okna, vsetko bolo totalne vzdusne.  Zasklenne okna tu nemaju ani autobusy. Vsetko je vzdusne. Tak ako u mna doma. Toto je najlepsia architektura- otvorena - nezvadzujuca- podporujuca predstavivost- slobodna.  Vecer sme mali stretnutie a prebrali sme to co sme videli a co nas caka. Slnko tu blizko rovnika zapada rychlo, no stale je teplo a dusno. Uz nemozem dlhsie cakat a idem hrat. Som slaby golfista no hral som v Severnej Korei a ato destinacia je pre nas Slovakov obdobne vzdialena. Trosku vyssia trava- zrejme by ju v tychto podmienkach museli strihat 3xdenne, no celkom scenicke. Slnko rychlo zapadlo, všetko je sfarbene do cervena  a ja nevieml najst  odpalene loptičky. 

23

23:09

apr

2015

24.4. je dlhy BUBO den. Zijeme jednoducho intenzivnejsie!

24.4. je dlhy BUBO den. Zijeme jednoducho intenzivnejsie!

Samoa sa zopar razy zviditelnila. V septembri 2009 sa vlada rozhodla ze zmenia strany po ktorych sa jazdi.  Premier Tuilaepa Sailele Lupesoliai Malielegao v rozhlase vyhlasil  "od dnesneho dna sa meni nasa historia, vodici od teraz mozete zmenit stranu" 3 dni bol zakazany alkohol a cely narod dostal dvojdnovu dovolenku "aby si zvykol"  Boli samozrejme aj protesty, Soferi autobusu argumentovali ze odteraz sa ich dvere budu otvarat do cesty. No pohodovi Samojcania vsetko ustali. Aj ked par dni po tomto rozhodnuti prislo k najvacsiemu zemetraseniu (29.9) a tsunami v novodobej historii. Bohovia sa ozvali. Podobna drasticka zmena sa udiala ked na Samoe zmenili cas- posunuli datovu hranicu. Jeden den v roku proste preskocili. Zda sa to jednoduche zrusit den no skyste sa zamysliet nad praxou.... Plus nad tym ako to funguje dnes.  Teraz je medzi Samoa a Americkou Samoou vzdialenymi 100 km DEN rozdiel. A toto sme sa rozhodli otestovat. Napriklad. V ruke mam letenku a ked som zacal citat tak prva letenka je 24.4. o 16.30. Skoro ma porazilo. Ved Bubacka skupina doleti na Samou o 16,45. ( a este na ine letisko) a tento let teda zmeskame. No potom som sa zacital podrobne..ten let 24.4 je Pago Pago- Apia. Teda ide o spiatocny let. My mame vystavene spravne letenky! Tam odletime 25.4, no spat letime 24.4. A udaje v systeme sa zobrazuju podla datumu, takze najprv mam zobrazenu spiatocnu letenku.  Dnesny den 24.4 si teda zapamatam. Prezijem ho cely na Samoa a zajtra prezijem ten isty den na Americkej Samoa.

23

23:06

apr

2015

Tu vznikli Polynezania a ich kultura

Tu vznikli Polynezania a ich kultura

Samoa oa je uplne ina nez Fiji. To proste citite a musite sa zacat usmievat. Maju sice taktiez vladu a politici robia pre obcanov tanceky aby si ich vsimli, no vsetko je uvolnenejsie. Takze okrem zmeny casoveho pasma a strany po kt sa jazdi teraz chrania obcanov tym, ze prichadzajucich turistov skumaju ci nemaju ebolu. " boli ste v poslednom obdobi v Guinei, Siera Leone, Spanielsku ci Texase?" pytaju sa uradnici. Samozrejme je to iba tak, vyzera to pekne v miestnych novinach. O ebole dnes uz nikto nerozprava no tu ( inak aj v SR) je to evidentne este tema. Mna napadol pred mesiacom jeden pan ze si robim nepovolenu reklamu lebo chcem v novembri prejst Zapadnu Afriku a " priživit sa na popularite eboli" Tak som mu povedal nech ide, ak je to take lakadlo. Zlakol sa. Vsetci sa boja. Inak pohoda a presiel som aj ja aj ked kaslem. Aj toto pisem o tretej v noci ( u nas su 4 poobede) a mam problem " prehodit sa" uplne. Vecer o deviatej, desiatej  v posteli doslova umriem, odpadnem, no v noci potom vstanem. Aspon mate co citat. Mobil mi uz nefunguje, nas operator so Samoa nema zmluvu. Kupil som si wifi, ale ani to "nahodou" prave nefunguje. Taxik z letiska do hotela v meste stal po zjednani 45usd, v meste ma sokovali semafori,  na kazdom rohu, oproti hotelu mam jedinu restiku- pizeriu a pizza stoji 23usd, no bola super fakt. O cene hotela ani nehovorim..  No ta uzasna atmosfera, to je tu vo vzduchu.  Rano s vychodom slnka - som jednym z prvych ludi na planete co to zaživa ( pozrite si idskočenie dativej hranice prave okolo Upolu- a este s prijemnou teplotou som obehol celu Apiu. Maju nadhernu promenadu, taky obrovsky bazaltovy mur so 4 svhodami a po kazdom mozete behat, no aj na vrchnom je miesto aj pre dvoch bezcov. Naaadhera. Vsade zelen, custo, ked som bezal spat deti v lavalava ( sarong) mierili do škol tymi prastarymi unikatnymi farebnymi autobusmi a policajti pred skolou v pohodicke regulovali dopravu. Bomba. Samoa bola vraj osidlena z Fiji. Dzbany kulturi LAPITA, ktore sa nasli na Bismarckovych ostrovoch, sa nasli aj na Fiji a aj tu.  V oblasti PNG ( papua nova guinea) su starsieho data. Domorodci - Melanezania-v tejto oblasti zvykli realizovat len stabilne obchodne ci vojenske plavby. Vzdy po tej istej trase. No pred 3500 rokmi sa ludia kultury Lapita pohli z dnesneho Vanuatu a Novej Kaledonie na Fiji odkial vyrazili na neuveritelne plavby nad ktorymi aj dnes ostava rozum stat. Aby som to urobil zlozitejsim, podme k najnovsej teorii zaciatku; ten treba hladat na Formoze - to je aj dovod preco som Taiwan minuly rok 2x presiel a neostal som iba v Taipei- kde vtedy este neboli ziadni Cinana, ale kmene s roznymi austronezskymi jazykmi. Ich pozostatky pretrvali do dnesnych cias. Lingvisticki antropologovia dnes tvrdia, ze Oceania bolo osidlena z Taiwanu. Dzbany stare 3000 rokov a viac sa vsak nasli na Vanuatu, Novej Kaledonii, Fiji, Samoe a Tonge, to je fakt. Kultura Lapita bola v obdobi pred 3500 az 2500 rokmi velmi silna a rozsirena po obrovskej ploche. Kazdopadne europski moreplavci v 17.st uz žiadne palene hlinene nadoby u domorodcov nenasli- mali prutene kose, nadoby z korytnacieho panciera atd.    Preco vlastne vyrazili do neznama? Zobrali na seba taky risk? Fiji zachvatila druha " melanezska vlna"  Znami ludozruti. Lapitania nemali na vyber. Niektori sa asymilovali a Fiji je velmi mile, tiez trosku Polynezske. No a ostatni " lapitania" sadli na kanoe a vyrazili na nedozerny ocean zachranit si holy zivot. O Samoa sa hovori ako o najpolynezskejsom narode sveta. Narod Polynezanov ako taky sa vyvinul prave tu, v centralnej Polynezii. 

BUBO Covid garancia v cene

Preplatíme vám test aj domácu karanténu