Fórum

11 príspevkov

20

12:24

dec

2019

Lavatity na Maui

Lavatity na Maui

Lavatity na Maui Havajské Maui je známou destináciou pre novomanželov a zamilované páry. Ľahko dostupné pieskové pláže, romantické západy slnka a exkluzívne rezorty sú ideálne pre medové týždne. A hoci je piesočná pláž priamo pred dverami izby lákavá, skutočné dobrodružstvo na Maui sa nachádza na juhovýchode. V BUBO vieme, že za zážitkami treba vyraziť von a aktívne im ísť oproti. A tak vychádzame z plážového hotela skoro ráno pripravení na všetko. Čaká nás deň plný zážitkov v dažďovom pralese po ceste s viac ako 620 zatáčkami a 59 mostami iba na 100 kilometroch. Jeden z najjedinečnejších zážitkov na tejto ceste je návšteva Kaeleku Cave alebo tiež lávového tunela. Ten sa nachádza cestou do mestečka Hana, na ktorej viac než inde platí, že cesta je cieľ. Obrovská masa lávy valiaca sa zo sopky Haleakala pred tisíc rokmi začala na povrchu chladnúť a tuhnúť, zatiaľ čo spodná vrstva vytekala do mora ešte ďalšie 2 roky, až nakoniec ustal jej tok a vytvoril sa podzemný tunel. Jeho štvrtina sa nachádza na súkromnom pozemku, a práve tá časť je sprístupnená aj pre nás. Po zaplatení 12$ nás pri vstupe vybavia baterkami a môžeme po schodoch skrytých medzi rastlinami zostúpiť do vnútra. Tma, chlad a ticho. Našťastie pre nás sem z neznámeho dôvodu až tak veľa ľudí nezavíta. My sme stretli cestou len dva páriky, ktoré sú práve na odchode. Pozor pod nohy a na niektorých úsekov aj na hlavu. Veľké plus je, že tu nesídlia žiadne netopiere! Celých 800 metrov máme len pre seba. Ak sa rozhodneme zhasnúť baterky, obklopí nás úplná čierno čierna tma. Jasné, že to vyskúšame, ale dlho nevydržíme. Hoci je to všetko bezpečné, svetlo bateriek aspoň trochu zmierňuje jemnú nervozitu. Tesne pred koncom sa priestor zmenší, musíme sa prikrčiť. Koniec je jasne označený, ďalej už nemôžeme. Vidíme aj pokračovanie tunela, ak by sme predsa len išli ďalej, prišli by sme až k moru! Zvyšok je už ale uzavretý pre verejnosť, a tak sa vraciame naspäť. Všade naokolo sú útvary po stenách aj strope, ktoré nikde inde neuvidíte. Počuli ste už výraz lavatity? Predsa jaskynné stalaktity vytvorené lávou!

12

21:47

dec

2019

Lahodná káva Oceánie

Lahodná káva Oceánie

Lahodná káva Oceánie Čo má spoločné Havaj a káva? Viac ako by človek povedal. Väčšina z nás si spája s kávou krajiny ako Kolumbia, Brazília, Etiópia či Keňa. Niekoľko plantáži sa nachádza aj v Ázii, ale Havaj? To sú predsa pláže, slnko, kvetinové vence na krku a drink v ruke. Jeden by ani neveril, že práve tu sa pestuje jedna z najdrahších a najlepších káv na svete. Havajská káva Kona značne prispieva k ekonomike krajiny a dokonale vystihuje túto oblasť. Slnečné počasie s vysokou vlhkosťou a špecifickou vulkanickou pôdou vytvára výborné podmienky pre lahodnú kávu s nízkou kyslosťou a s prirodzenou sladkosťou. Hoci sa kávové plantáže nachádzajú na viacerých ostrovoch, dominantou a chránenou značkou je práve oblasť Kona na Big Islande. Prvé priesady sem boli privezené z Brazílie v roku 1820. Postupne sa pestovanie kávy uchytilo a rozšírilo, a káva sa stala komerčnou plodinou tejto odľahlej časti sveta. Momentálne sa na západných svahoch hory Mauna Loa nachádza viac ako 700 tradičných rodinných fariem, ktoré spoločne tvoria priateľskú pestovateľskú komunitu. My pri našom spoznávaní zájdeme na farmu s najstaršou históriou na území - Greenwell Farms - fungujúca od roku 1850, je v rukách štvrtej generácie rodiny Greenwell, a na svojom pozemku doteraz s hrdosťou ošetrujú kávovníky staršie ako 120 rokov. Okrem týchto “starčekov” sa spoločne prejdeme aj cez mladšie kávové sady, zblízka si ukážeme a vysvetlíme celý proces zberu, sušenia aj praženia. Môžeme túto prechádzku zakončiť inak ako ochutnávkou priamo na mieste? Toto je tiež to najlepšie miesto na nákup exkluzívneho a lahodného suveníru, pretože označenie Kona Coffee môže mať iba káva pochádzajúca 100% z tejto oblasti, a práve Greenwell Farms sú tí najlepší. Prečo je ale Kona káva jedna z najdrahších? Okrem toho, že jej množstvo je limitované územím, všetky bobuľky sa zbierajú ručne. Zberači bez akýchkoľvek strojov prechádzajú strmé svahy plantáží a vyberajú iba naozaj zrelé červené “čerešne”. Keď prídu na koniec sadu, vrátia sa a začínajú odznova, pretože ďalšie už práve dozrievajú. Nie je to ale len o exkluzivite. Havajská káva je tiež svetovými znalcami vysoko hodnotená a radená medzi TOP 5 na svete. A my s nimi súhlasíme.

04

13:10

máj

2018

Sopka Kilauea dala do pohybu celý ostrov

Sopka Kilauea dala do pohybu celý ostrov

Sopka Kilauea dala do pohybu celý ostrov Práve včera sme spoločne hľadeli na sopku Kilauea, ktorá je jedna z piatich sopečných pohorí tvoriacich ostrov Hawaii. Je najmladšia a tiež najaktívnejšia z tejto rodiny. Tak aktívna, že je v nepretržitej činnosti už od januára 1983! To z nej robí svetový unikát. Pomaly buble na viacerých miestach a potichu vyteká do oceána už viac ako tri desaťročia. My sme jej kráter pozorovali z bezpečnej vzdialenosti 2 km vzdušnou čiarou. Toto jedinečné predstavenie horúce viac ako 1000 °C sme napriek vzdialenosti sledovali bez problémov voľným okom. Pomáhali sme si v tichosti otvorenými ústami. Niečo neuveriteľné. Dookola mesačná krajina, z ktorej zovšadiaľ uniká para. A uprostred jasné červené ohnisko. Vtedy si uvedomíte, že pod vašimi nohami sa nachádza obrovská sila zemského jadra, a len dúfate, že ešte chvíľu vydrží skrytá. Dnes všade hlásia poplach a povinnú evakuáciu v juhovýchodnej časti ostrova. Oblasť Puna na ostrove Big Island je v pohybe, Erózia stien kráteru Puu Oo uvoľnila cestu láve, ktorá vyteká do rezidenčnej oblasti. Celý ostrov je pretkaný lávovými poliami, ktoré v rôzne roky menili vzhľad krajiny. To patrí k životu na tomto ostrove. Našťastie je činnosť Kilaueai sledovaná a už sa týždeň hovorilo o možnej evakuácii a tak to ľudí nezastihlo nepripravených. Viac ako 1 700 obyvateľov hľadá pred ňou útočisko v krízových centrách alebo u známych. My sme našťastie ubytovaní na druhej strane ostrova a nepociťujeme žiadne ohrozenie. Život tu pokračuje v havajskom štýle, bez zmeny. Tentokrát našťastie nehlásia žiadne úmrtia. 

M

Monika Šeniglová, BUBO

01

07:13

jan

2018

Mahalo 2017, Aloha 2018

Mahalo 2017, Aloha 2018

Mahalo 2017, Aloha 2018 Vy všetci to už máte dávno za sebou a chystáte sa k Novoročnému obedu. Možno už máte aj čerstvo navarené, možno len dojete kapustnicu z polnoci. Ti, čo ste niekde v Thajsku, pôjdete na niektorú peknú pláž alebo sa povoziť na slonoch. Vy, čo ste na Novom Zélande sa už pomaly chystáte po dvoch oslavách aj spať. Auckland je prvé veľkomesto oslavujúce Nový rok. My sme vždy pri tom. Tento krát si oslavu užijeme aj v poslednom veľkomeste, ktoré vstúpi do roku 2018. Sme na Havaji v Honolulu a čakáme na to, čo už v 22 časových pásmach prebehlo. V podvečer sme sa vynikajúco najedli v jednej z reštaurácií s výhľadom na najznámejšiu pláž sveta, Waikiki. Troška sme si oddýchli a vyrazili do mesta nasať tropickú atmosféru. O polnoci bude na tejto pláži ohňostroj, ktorý už konečne aj nás pošle do ďalšieho roka. Tak Vám všetkým prajeme z Havaja to najlepšie do roku 2018 a aj do tých ďalších. Aloha. 

31

17:36

júl

2017

E olu olu, jedno poke. Mahalo

E olu olu, jedno poke. Mahalo

E olu olu, jedno poke. Mahalo Stretli ste sa už s Poke? A teraz nemyslím anglické štuchnutie. My sme mali to šťastie a dostali sme sa k tomu najlepšiemu poke na Havaji. A čo to teda je? Tradičná havajská pochúťka, ktorá sa síce postupne dostáva do celého sveta, ale nikde nechutí tak ako tam, kde má storočnú tradíciu. Poke sa na Havajských ostrovoch právom teší veľkej obľube, keďže jeho základom je čo najčerstvejšia ryba a tých je na okolo plný oceán. Pôvodná verzia Poke predstavovala surové filety z rýb ochutené morskou soľou, makadamiovými orechmi a riasami. Neskôr rybári dochutili aj odrezky, ktoré poslúžili ako rýchla desiata. Poke tak ako ho poznáme dnes je na kocky pokrájaný tuniak, losos alebo práve ulovená ryba ochutená tradične soľou, riasami, orechmi, cesnakom alebo sezamom, prípadne netradične s prímesou chilli, wasabi alebo limetky. My sme mali to šťastie a dostali sme stôl v najlepšej poke reštaurácii v ostrove Hawai’i - Umeke’s fishmarket bar and grill, čo je síce potvrdené víťazstvami niekoľko rokov po sebe v kategórii Best of the best poke bowls, ale hlavne aj našimi chuťovými bunkami. Tradične je poke bowl podávaná s ryžou, ale tak ako aj v našom prípade si môžete objednať poke tasting - ochutnávku niekoľkých druhov, ktorá vám uľahčí rozhodovanie. Alebo možno aj nie, keďže všetky variácie sú vynikajúce. Pri našom stole nakoniec vyhralo klasické poke so soľou, cesnakom a tajomstvom reštaurácie. 

27

15:23

júl

2017

Ostrov piatich sopiek

Ostrov piatich sopiek

Ostrov piatich sopiek Pristávame na najväčšom z havajských ostrovov - Hawai’i, tiež nazývaný The Big Island. Je to jedinečný ostrov, ktorý pomaly, ale stále rastie a tým pádom je Havaj jediný štát USA, ktorého územie sa stále zväčšuje. My nestrácame čas a hneď po prílete ho vyrážame spoznávať. Ostrov, ktorý vznikol vďaka piatim sopkám - Muana Kea, Muana Loa, Kohala, Hualalai a Kilauea na prvý krát všetkých zaskočí. To, čo vyzeralo ako široké polia s veľkými kusmi obrobenej hliny síce polia sú, ale lávové. Keď vystúpime z auta, máme možnosť preskúmať toto čudo z blízka. Koniec poľa v nedohľadne; skaly všetkých rozmerov nahádzané tak ako pred sto rokmi láva chladla, škrípu pod nohami ako uhlie. Na juhovýchodnej strane ostrova, na ktorej sa momentálne nachádzame, sa žiadna zeleň neuchytí. Silný vietor od oceána všetky semiačka z tejto zvláštnej pôdy vždy odveje skôr, než sa zabývajú. Jedno lávové pole rozmerov dvoch futbalových ihrísk vzniklo v 1801 len za 4 hodiny. Žeravá láva všetko zaliala a spálila, ako spomienka zostala diera po kmeni stromu a na jej vnútornej stene odtlačky jeho kôry. Sem tam preniká na svet kvet, ktorý si všetci fotia, keďže vidia v akých podmienkach sa mu podarilo rozkvitnúť. Treba si však dávať pozor, lávové skaly sa podľa Havajčanov delia na dve skupiny - veľké kamene s okrúhlym tvarom alebo špicaté a extrémne ostré. My sa prechádzame práve pomedzi tie ostré, treba sa mať na pozore, lebo sa ľahko porežete. Pokračujeme smerom na vulkanický národný park, bez ktorého návštevy by naša tour nebola úplná. Vulkanický národný park ponúka viac ako 100 km turistických trás, no to najdôležitejšie je pohľad na jednu z 3 aktívnych sopiek na ostrove - Kilauea. Tá totižto aktívne chrlí lávu z bočnej steny do oceánu nepretržite každý deň od 1983. My máme možnosť pozrieť sa na jej kráter nachádzajúci sa v kaldere kilometrovým priemerom. V diaľke sa nám darí zachytiť bublanie vriacej lávy. V tomto smere nám je však krásne počasie skôr na škodu, pri menšom slnečnom svetle je nad kráterom vidno oranžovú žiaru z tepla. Nevadí, aj tak je úžasné stáť a sledovať žijúcu lávu v reálnom čase. 

27

14:36

júl

2017

Na Havaji sa oplatí vstať za tmy

Na Havaji sa oplatí vstať za tmy

Na Havaji sa oplatí vstať za tmy Nenechajte sa oklamať aj keď ste na Havaji, nie je to len o ležaní na pláži a popíjaní kokteilu. Ak prekonáte samých seba tak ako my a aspoň raz vstanete o 4 ráno, určite nebudete ľutovať. Kúsok za mestom Honolulu smerom na juhovýchod sa nachádza jeden z mnohých vulkanických kráterov - Koko Head, ktorý sme sa rozhodli zdolať aj my. Našťastie, jeho posledná aktivita bola pred 35 000 rokmi, nemusíme sa ničoho obávať. Nastupujeme ešte rozospatí do auta a už o 30 minút stojíme na začiatku našej túry. Naše odhodlanie trochu ochabne, keď sa pozrieme pred seba na 1048 schodov vedúcich priamo hore. Žiadne jemné stúpanie z boku hory, ani mierny chodníček po magistrále. A v podstate ani slovo schody nie je možno to správne. Sú to totiž drevené trámy starej koľajnice, ktorá kedysi slúžila na prepravu tovaru a zásob do vojenského bunkra a vedú priamo hore na vrchol. Začíname zľahka, svietime si pod nohy a v diaľke vidíme pred sebou ešte zopár svetiel. Nie sme v tom sami. Schody rôznej výšky, vzdialenosti a opotrebovania nám však dávajú zabrať už po 5 minútach. Svah začína byť čoraz prudší, až pri jednom krátkom úseku sú “schody” 3 metre nad zemou a my si musíme dávať pozor, aby sa nám nešmykla noha do prázdna. Aj keď výšľap netrvá dlho, každý prekonaný schod bolí. Hovorí sa síce, že všetko je v hlave, ale trasúce sa nohy nesúhlasia. Pri poslednom schode sa každý cíti ako víťaz. Ešte pár krokov na vrchol a odmenou nám je úžasný výhľad na vnútornú stranu krátera, záliv Hanauma a mestečko Hawai Kai. Krása. Pomaly prichádzajú ďalší ľudia, každý zostane takmer bez slova, bude prekvapený tým, čo práve prekonal alebo sa potrebuje vydýchať. :) Nájdeme si pohodlné miesto a čakáme na východ slnka. Stálo to za to. Keď sa my už vydáme na cestu späť, schody sú plné ľudí, ktorých to ešte len čaká. Začína byť horúco a všetci sa pri pohľade na ten zástup zhodneme, že je dobré, že sme si privstali. Ranné vstávanie, prekonanie samého seba a zdolanie všetkých schodov bolo naozaj náročné, ale predsa len je pravda, že zážitky čakajú za hranicou pohodlnosti. Nenechajte sa oklamať aj keď ste na Havaji, nie je to len o ležaní na pláži a popíjaní kokteilu. Ak prekonáte samých seba tak ako my a aspoň raz vstanete o 4 ráno, určite nebudete ľutovať. Kúsok za mestom Honolulu smerom na juhovýchod sa nachádza jeden z mnohých vulkanických kráterov - Koko Head, ktorý sme sa rozhodli zdolať aj my. Našťastie, jeho posledná aktivita bola pred 35 000 rokmi, nemusíme sa ničoho obávať. Nastupujeme ešte rozospatí do auta a už o 30 minút stojíme na začiatku našej túry. Naše odhodlanie trochu ochabne, keď sa pozrieme pred seba na 1048 schodov vedúcich priamo hore. Žiadne jemné stúpanie z boku hory, ani mierny chodníček po magistrále. A v podstate ani slovo schody nie je možno to správne. Sú to totiž drevené trámy starej koľajnice, ktorá kedysi slúžila na prepravu tovaru a zásob do vojenského bunkra a vedú priamo hore na vrchol. Začíname zľahka, svietime si pod nohy a v diaľke vidíme pred sebou ešte zopár svetiel. Nie sme v tom sami. Schody rôznej výšky, vzdialenosti a opotrebovania nám však dávajú zabrať už po 5 minútach. Svah začína byť čoraz prudší, až pri jednom krátkom úseku sú “schody” 3 metre nad zemou a my si musíme dávať pozor, aby sa nám nešmykla noha do prázdna. Aj keď výšľap netrvá dlho, každý prekonaný schod bolí. Hovorí sa síce, že všetko je v hlave, ale trasúce sa nohy nesúhlasia. Pri poslednom schode sa každý cíti ako víťaz. Ešte pár krokov na vrchol a odmenou nám je úžasný výhľad na vnútornú stranu krátera, záliv Hanauma a mestečko Hawai Kai. Krása. Pomaly prichádzajú ďalší ľudia, každý zostane takmer bez slova, bude prekvapený tým, čo práve prekonal alebo sa potrebuje vydýchať. :) Nájdeme si pohodlné miesto a čakáme na východ slnka. Stálo to za to. Keď sa my už vydáme na cestu späť, schody sú plné ľudí, ktorých to ešte len čaká. Začína byť horúco a všetci sa pri pohľade na ten zástup zhodneme, že je dobré, že sme si privstali. Ranné vstávanie, prekonanie samého seba a zdolanie všetkých schodov bolo naozaj náročné, ale predsa len je pravda, že zážitky čakajú za hranicou pohodlnosti. 

14

08:14

máj

2015

Sluzby v Pacifiku

Sluzby v Pacifiku

Neviem kolko je hodin. Mam specialne GPS hodiny, vhodne aj na potapanie a idu na sekundu. No nevidim na dysplej. Je cely zaroseny. Nevidim na nom nic. Nemame si co obliect. Ideme tak rychlo ze niet casu dat si veci do hotelovej pracovne. A aj tie suche nasavaju tu ohromnu vlhkost z okolia a tak ma vsetko taky divny odór. My navzajom si nesmrdime, no druhym musime strasne smrdie, myslim si.. Pritom vyuzivame ten najlepsi servis na trase. Lietame biznis classom, spie v tych najlepsich resp v jednom z dvoch najlepsich hotelov statu, ci konkretneho ostrova, stravujeme sa v top restauraciach. Tu je rekapitulacia ubytovania: na Upolu spime prve 4 noci v najlepsom hoteli. Ide o jediny 5 star statu. V Suve hlavnom meste Fiji spime v uzasnej kolonialnej lodzi. Teraz v Suve po 20 rokoch prerabky otvorili hotel Grand a tak tento nas je az druhy naj. No ma vacsi smrnc nez Grand ( ten som si pobehal).V Nadi pred rannym odletom spine v najlepsom letiskovom hoteli ( 4 star a naozaj si tie hviezdicky zasluzi). Aj tu je sucastou hotela golfive ihrisko. Na Tonge spime taktiez v 4 hviezdickovom hoteli no to je o dost horsie. No aj tak ide o jeden z dvoch najlepsich hotelov Tongatapu ( hlavneho ostrova) so super polohou na nabrezi vedla kralovskeho palaca s jednou z najfunkcnejsich restauracii ostrova. Tazko clovek uveri ze toto je povazovane na Tonge za to Naj, no je to tak. Zrejme lepsi je maly 3 star hotelik v pristave kam som poslal ludi na veceru- mali plno. Ma o hviezdu menej no je europskejsi. A som vsak chcel byt blizsie k palacu. Na Tone boli jedniznacne najhirsie hotely. Rezort na ostrove pi tom co zatoirili Faa je tym najlepsim. No pozor! Inak vedel som to..pl,us treba vediet ze aj tu stoji noc nad 250€/izba/ noc+ ak platite kartou dalsie 4% navyse. Plus doprava do hotela. Kazdy vylet nad 150 usd/ osobu plus vstupy atd. Ked chcete na Tonga kvalitu nedostanete ju no zaplatite za nu.  V Denarau spime vo 5 star Radissone, ktory bol vyhodnoteny ako drhy naj po Hiltone. Na Novej Kakedonii v hoteli ktory je povazovany za to najlepsie v celom state- na najprestiznejsej plazi Anse Vata a zaroven peso k mnozstvu restauracii a obchodikom.  Na ostrove Tana mame jednoznacne najlepsiu butikovu lodge a kazda nasa chatka ma vyhla na more. Na Santo nemame to naj, no hotel je cislo jeden v Luganville a my potrebujeme byt tu jednu oic pri letisku. Pred vecernym odletom takto po kupani v mori mozeme skocit do hotela osprchovat a prezliect sa. A v tom hoteli sa snazili. Na uvitanie oripravili okrem ineho " Slovinskej skupine" stroganov z kt boli vsetci nadseni. Ale samozrejme aj rybu. No a Grabd v Port Vila je pojmom.  V centre, na plazi s jedinym vytahom v celom state. Aj ked bacha, toto si vskutku netreba idealizovat. V Sydne spine v Stamford Pkaza ktory roky vyhrava cenu za najlepsi 5 star pri ketisku. Toto pisem a posielam na BUBO Forum z Airbusu 380. Ja dnes v buznise neletim, o tomto zazitku vam musia porozpravat ostatni. Tymto prispevkom chcem povedat, ze napriek najvyssiemu moznemu luxusu islo o velmi narocnu cestu. Vsetci mame dost! Je to vsak dalsia vyzva, zrealizovat cestu s tymi najlepsimi sluzbami. Ci je to na severnom pole, ci na rovniku. Opat som sa vela naucil. Verim, ze to v buducnosti zuzitkujem pre svojich klientov. A mam info ze na Novej Kaledonii sa stava novy hotel a bol som pozriet dalsie specialitky na Viti Levu pri Rakiraki. To uz vsak ore klientov co hladaju cosi vskutku vynimocne. Celkovo musi byt jasne- Pacifik je podobne ako Afrika drahou destinaciou! Najvacsim luxusom je nedostupnost.

29

14:00

apr

2014

Honolulu a Waikiki vyhodnejsie

Honolulu a Waikiki vyhodnejsie

Honolulu a Waikiki vyhodnejsie Rach, nieco velke mi narazilo do surfu. Skoro som sa dokakal. Clovek ma v hlave tych zralokov, ved Hawaii je v spravach co sa tyka napadnutia cloveka zralokom dost casto. Aj tot nedavno, asi pred dvoma mesiacmi to bolo v SME. A oni sa vyznaju. Ked sa snazim udrzat na tej laminatovej doske chapem ako sa citia Madari na Chopku. Madarski zubari mali vzdy najlepsiu lyziarsku vystroj, ale ked sa pohli dole svahom bola to katastrofa, hara kiri. To iste predvadzam ja tu na Waikiki. Neplatim za surfovanie, ale za opalovanie sa na surfe. No ta rana zospodu do mojho surfa ma vyviedla z kludoveho rezimu. Posledny mesiac spolu s nasimi klientami si uzivam gurmanske zazitky Pacifiku naplno a chapal by som, ze si ma zralok pomylil s tulenom. Odrazim sa od surfu a levitujem. Takyto vyskok by nezvladol ani Duke Kahanamoku. Salto mortale. Az z vysky vidim, ze to morske cudo sa usmieva a je to jedna obrovska asi storocna korytnacka. Je tak velka ze zavadila pancierom o moj surf a ja som za sekundu zostarol o rok.  Ked vam toto pisem lezim vo svojej posteli na 33 poschodi, v izbe mam samozrejme televizor ( vsak sme v USA)  no jedna stena spalne je presklenna a vidim presne na vlny pred hotelom Sheraton, ktore su teraz mojimi vlnami. Pravu nohu mam plnu ostnov jezka, chrbat spaleny, bolia ma rebra a ramena. No ten pohlad odtialto zvrchu na neustale sa valiace vlny je nadherny a takto z bezpecia sa mi tie vlnky pacia. Najblizsia zmysluplna pevnina je 2400 mil a naokolo nedozerne nadherne modre vody.nadherny pohlad z vtacej perspektyvy.  Byt vsak TAM vo vlnach to je ina kava. Podobne ako pri lyzovami na neupravenom svahu. Kazda vlna je ina. Pri odlive je to iste miesto uplne ine nez za prilivu, a za vetra opat ine. A kazda vlna je ina. Na plagate ci surfovanie v podani Kelly Slatera  vyzera lahsie. To som vsak nevedel. Tie zabery z vodneho tunela mam v hlave ked cakam na svoju vlnu. To je nadherny pocit. Cakat na svoju vlnu to bolo to najkrajsie. Teda pre mna. Dando a Sara frcia na vlne aj kilometer akoby nic akoby sa na surfe narodili. U mna to nadherno skoncilo pri cakani na svoju vlnu. A ked ma vlna nahodne zachtytila, tak som podla instrukcii tlacil na predok surfu no spica sa za mensieho tlaku zrazu ponorila a ja som hodil hlavicku. Druhy raz plutva  mojho surfu ( mal som desinu) zadrela o koraly a ja som letel hlavicku opat. Skoro som sa dorazil. V takejto vode moze surfovat iba debil, alebo Slovak na Hawai. Ahaa preto sme tu samy!  A vlny na Waikiki to je ako somarska luka. Pre borcov je North shore, severne pobrezie ostrova Oahu. North shore je dazdnikovy terminus technicus pre najlepsi surfing na svete. Zaparkujeme svoje auto na severnej plazicke, vietor nam robi nezbedne vlasy, vzduch je slansi a atmosfera viditelne uvolnenejsia. Sme severne od Sunset beach a juzne od Turtle bay. Moje deti saleju v obrovskych vlnach a ja som pripraveny vyrazit ked ich vlna schmatne a vtiahne do oceanu. Aj ked su lepsi plavci nez ja a v hotelovom bazene mi daju stvrt bazena, v tychto velkych vlnach treba silu. Pozierac kamionov, takto by sa dali nazvat tieto vlny. Dolamali by mi kosti a surf, ktory mam priputany na lavej nohe by ma dorazil. North shore je na mna privela. No je tu krasne. Pacia sa mi aj restauracie. Zhrdzavene na zlto nafarbene nakladiaky s najcerstvejsimi krevetami na svete. Aj Oahu je nadherne s rozoklanymi vrchmi vnutozemia, s dzunglou ved tu na vychodnom pobrezi sa natacal Jursky park. Plavili sme sa ku krizniku Arizona v Pearl Harbour, presli 3x Cinsku stvrt aj centrum Honolulu, okolo strednej skoly kde studoval Barack Obama sme vysli na vyhladku nad mestom, to bolo super. Aj Oahu sa snazime spoznat a zazit. Nemozeme predsa prijat postulat nasho concierge ze Honolulu je hlavne o jedle a nakupoch. Ano Honolulu ma svoju 5 avenue - Kalakaua avenue. Je pravda ze najvacsie obchodne centrum na svete pod sirim nebom je Ala Moana tu kusok ( 10 min pesi) od Waikiki. Obchodov Louis Vuitton je tu viac nez Tesco na Slovensku.  A doslova tisice restauracii. A restiky su genialne. Steaky a morske priserky, vraj najlepsie udony ( Marukame) na svete, cerstve susi, ale aj vyborna mexicka ci vietnamska kuchyna. Zazitkova Benihana sa preteka s konkurencnou Tanaka. Ako New York, ktory ma namiesto Central parku  nadherne  ciste  more. Inak nie vsade su vlny. Moja 3 rocna Karolina sa prave tu naucila plavat.  Proste americka primorska dovolena, no velmi fajn dovolenka- hotovy havaj. Nemusite prezivat iba plytku konzumnu dovolenku. Aktivit su tu stovky  Havaj je aj pre americanov drahsia dovolenka a tak tu najdete tych vzdelanejsich a napriek genialnej žranici tych chudsich. Rano a vecer je promenada plna bezcov. Ak potrebujete vybehat kalorie, ktore ste do seba dostali v bare ci restauracii odporucam vam vybehnut na Diamon head. Vybehli sme z centra Waikiki popri mori, po nadhernom piesku, ktory ocenovali hawaiiski krali, ktori Waikiki milovali a surfovali tu uz od 10. storocia. Potom sme bezali cez parky s obrovskymi fikusovnikmi, ktorych korene ako vlasy zakliatej vily splyvaju na zem a tvoria okolo stromy bludisko, dalej okolo surferskych plazi priamo pod Diamond head. Surferi a raje. A obehli sme celu sopku. Dostali sme sa dovnutra kalderi, tunelom. A potom chodnickom a strmymi schodami az na vrchol. Vstup je 1 USD ( cize okrem karticky od hotela a flasticky s vodou si zoberte drobaky). Diamantova hora je symbolom Honolulu aj Waikiki. Hore na hore fuka a my sa pozerame do nekonecna.. Tahiti je 2400 mil, ako aj Los Angeles. Vsetko ostatne je dalej. Honolulu je najjuznejsim aj najzapadnejsim hlavnym mestom (50) statu USA. Ked stojite na vrchole Diamon head a pozerate este raz, ale naozaj na nadherny ocean, uvedomite si kde sa nachadzate. Na Slovensku je letny cas, tu na Hawaii je 10 hodin rano, doma je 10 vecer. Sme na opacnej strane Zeme. Tato primorska dovolenka uz nemoze byt rozdielnejsia od Chorvatska. Pritom bezpecna a ked si nechate poradit nadsene budu pary, ktore oslavuju specialne vyrocie, no aj rodiny s detmi. Waikiki je idealne aj na svadobnu cestu. A popri tom nakupite vyhodnejsie nez v New Yorku- je tu nizsia sales tax.  A v BUBO mame teraz vyhodne lety v biznis triede. Aloha!

17

07:32

apr

2014

Hawaii ala BUBO

Hawaii ala BUBO

Hawaii ala BUBO Hawaii. Po celej tej uchvatnej ceste Mikroneziou som bral Hawaii ako povinnu zastavku odkial odlietame domov. Palau, Guam, Federalny stat Mikronezie, Marschallove ostrovy. Malinke romanticke ostrovceky roztrusene v Pacifiku. Velky Polynezsky, no hlavne "americky" Hawaii sa nemoze rovnat. No vsetko je inak! Hawaii je genialny. Prave som vyliezol z cistuckeho mora na plazi vlavo od nasho hotela, ktora ma prezyvku "Best in America" s nadhernym vyhladom na sopky, pritom kryta pred vlnobitim lavovymi skaliskami. Zobral som si nastastie snorchel, lebo po 20 metroch som sa stretol s nadhernou karetou. Korytnacka si lieta v  oceane a zo mna si nic nerobi. Nadychla sa 3x za sebou, a je v pohode. Aloha! Tazka pohoda. Hotel ktory nam vybrala Hanka e najlepsim Marriottom v akom som kedy bol. Je polozeny na najkrajsej plazi Hawaiia, pod najvacsou sopkou Haleakala, vedla luxusneho nakupneho a restauracneho centra a 54 jamkiveho golfoveho ihriska. Ma viac bazenou aj ten nekonecny kde sa voda bazenu straca opticky v mori. Viac excelentnych restauracii, kde z kazdej stolicky uvudite zapad slnka nad Oceanom. Prieplav medzi hkavnym ostrovom Maui a mensimi ostrovcekmi tvori velrybiu autostradu. Aj velryby chodia na dovolenku na Hawaii. Plavaju z najsevernejsieho statu USA z Aljasky az sem do najjuznejsieho, na Hawaii. Jedine mire sa nam zda studene. No to porovnavame z Marshallovymi ostrovmi a Pohnpei, kde mala voda v lagune nad 30. Dokonca ked som sa tam poniril, voda bola nizsie teplejsia. Priroda je tu nadherna a vidiet ze ak date oeniaze do zavlazovania a zahradnej upravy, vykuzlite raj. Hanka dakujeme vsetci! Tento hotel odporucam aj pre rodiny s detmi.  Velryby mizete ist pozorovat z lode a deti su zdara. Naucia sa na malych vlnkach surfivat, no na to je lepsi ostrov Oahu. Tu je pokoj. Luxusny belossky raj.  Ja vam pisem. Co robia ostatni? No mame nadhere pocasie a bazeny a more. . . Juro, Marian a Miska idu lietat helikopterov nad udoliami a ostrovnymi klifmi Maui a Molokai. Ide o hodinovy let a ja tesim na fotografie. Niektori snorchuoju na jednom z najlepsich miest, na Molokini, co je ta znama ostrovna podkova, cast sopeceho kratera potopeneho v mori. Dvaja su na hawaiskej lavovej masazi. Dalsi na golfe. Dalsi kupuju darceky a hawaiiske kosele, ci si pochutnavaju na homaroch ci pikantnych musliach v pomarancovej omacke v Longhi's a proste vsetci oddychuju. Milan najviac. Vcera oslavoval 60tku. Najprv si zabudol mobil v horskom hoteli a ledva stihol lietadlo, no prvym darcekom bolo to stihnute lietadlo aj najdeny mobil. To proste tak malo byt. Potom sfukaval sviecku na vybornej cokoladovej torticke v najlepsom Steak house Hawaiia ( pôvodom z New Orleans) a koncime na plazi so starym rumom Mauii a polnocnym kupanim pri splne. Nadherna voda aj v noci.  Big Island je tym povodnym Hawaiiom no teraz vacsina turistov smeruje na ostrov Oahu. Ved aj my tam zajtra letime. No Big Island je tym povodnym kralovstvom. Pred 1000 rokmi tu zili domorodci v raji, ktry si nechceli pokazit. Spolocnost bola jasne rozkastovana a prehresky sa trestali velmi prisne- smrtou. Ked teda niekto cosi vyviedol, musel utiect. Utekal na miesto tzv azylu. Na toto miesto sa nedalo dostat po pevnine a nestastnik musel plavat. Zila tu kralovska rodina a knazi. Knazi cely den celu noc vykonavalu nad plavcom ritualnu ocistu. Zbavili ho hriechu a on sa mohol bezpecne vratit. James Cook objavitel Hawaiia sa po tom ako preplaval Beringovym prieplavom, na svoje tretej velkej ceste hratil prezimovat sat na Hawai. Zamiesal sa do boja o nastupnicky tron. Nevedel, ze na mieste Azylu nie je dovolene ziadne nasilie. Pri zatykani hawajskeho krala sa jeho druziny jeho hawaiiski podporovatelia nezastali a on bol pri naslednom boji zabity. Prechadzame okolo zatoky kde sa to stalo. James Cook je mojim hrdinom a som rad ze som sa sem dostal a mohol mu vzdat hold. Big Island sme presli tiez cely kol dokola. Byvali sme v dome z roku 1886. Tie roky bolo vsade v Pacifiku horuco a Bissnark si robil velke plany.no teraz z odvahy pradeda tieto generacie ziju. Predavaju ubytovanie vo Volcano national park, ktory je ako jedina vec na Hawaii pod patronatom UNESCO. Najaktivnejsi vulkan planety ( pozorujeme z Jagger museum) a aj najvacsia aktivna sopka sveta ( Mauna Loa).  Prechadzame pralesom a tunelom ktory vytvorila stuhnuta lava. Ked sa po zapade slnka farbia vypary zo sopky na cerveno, vieme, ze ta namaha, prejst najacsi ostrov Hawaii dokola sa vyplatila. Vysli sme aj na najvyssi kopec sveta. Nie Mt Everest ale Mauna Kea. Kvoli tomuto sme mali objednane 4x4. No sneh som tu uz necakal. No bol. Gulovacka na Hawaii!  Viete o tom, ze najlepsia kava USA je z Big Islandu. " Kona" je znackou ako Bordeaux medzi vinami. Moze sa pestovat iba na urcitom uzemi, arabica sa moze zbierat iba rucne. Vulkanicka poda sa ukazala na kavu ako idealna a vacsinou ide o farmarou japonskeho povodu a ti sa snazia o dokonalost. My sa zastavujeme u exotickejsieho pestovatela kavy, dole na juhu blizko ciernych plazi na ktorych sme fotili korytnacky. Kava Ka'U ziskala ocenenie za najlepsiu kavu USA. Vysvetluju nam proces a my skusame zemitu a kokosovu kavicku a zakusujeme makadamove orechy. No aj tak este zopakujem jednu vec. Tak nadherne upravenu vegetaciu som este nikdy v zivite v ziadnom hoteli nevidel. Odporucam kazdemu dovolenku na Hawaii. Samozrejme cez BUBO. Budete spokojni! Aloha. PS: prave mi na izbu doniesli flasku sampanskeho a velky cerstvy ananas ako pozornost podniku. Milé. PPS: v nasej restauracii jedava Schwarzeneger a koncom mesiaca ma na Maui koncert Bob Dylan. 

11

23:53

júl

2009

Nana Bora Bora, Aloha Hawaii

Nana Bora Bora, Aloha Hawaii

Nana Bora Bora, Aloha Hawaii Dnes sa lucime s Bora Bora :( Kedze Francuzska Polynezia lezi trochu dalej ako sa bezne chodi na predlzene vikendy, my sme sa tu rozhodli stravit cely tyzden. A dokladne vyskusat vsetko, co ponuka. Nuz a teraz je tazko vybrat z toho to najlepsie, lebo vsetko bolo super! Vodne skutre v sprievode delfinov, krmenie zralokov a raji v lagune, ci snorchlovanie v koralovej morskej zahrade... Z parasailingu mame zas neskutocne zabery na Bora Bora zvysky. Teraz tu prebieha festival Heiva, vcera sa sutazilo v vo vrhu ostepom (je to taka srandicka, kedy stokilovi Tahitania jednym prstom - ukazovakom, vymrstia ostep co najdalej.... hm, ja by som si asi prst zlomila pri tom!). Vcera sa v pristave zisiel hadam cely ostrov, tribuna praskala vo svikoch, ked sa predviedzala jedna sutazna spevacka a jedna tanecna skupina. Boli fakt dost dobri!!!!! Dnes rano festival Heiva pokracuje lovom tuniakov na otvorenom mori, zatial co mi sme sa pohodlne vybrali okukavat ryby, rybky, rybicky a par zralokov za utes. Ponorka je na to velmi pohodlny dopravny prostriedok. Aj ked to s tou ponorkou nevyzeralo ruzovo na zaciatku tyzdna, ked sme sem prisli (vraj ju opravuju uz 2 mesiace a novy majitel potrebuje ziskat licenciu), tak vsetko dobre dopadlo!!!! A my sme boli po 2 mesiacoch prva skupina v ponorke. Zaroven sa tymto stavame reklamnymi hviezdami. Kedze ponorka je vynovena, tak si nas zaroven aj pekne nafilmovali a budu na nas takto lakat dalsich zaujemcov do ponorky :)))) Dnes poobede sa nam veru nebude velmi chciet odletiet na Hawaii...

BUBO Covid garancia v cene

Preplatíme vám test aj domácu karanténu