Fórum

4 príspevky

17

04:20

nov

2019

Moai na Rapa Nui

Moai na Rapa Nui

Moai na Rapa Nui Veľkonočný ostrov alebo ak chcete Rapa Nui je ostrov vulkanického pôvodu. Je tvorený troma sopkami. Maunga Terevak, ktorá tvorí najväčšiu časť ostrova, sopka Poike, ktorá tvorí východný polostrov a Rano Kau, ktorá formuje juhozápadný výbežok ostrova. Tieto tri sopky sa v dôsledku geologických zmien a vulkanickej aktivity v minulosti spojili a svojimi lávovými poľami vytvorili ostrov v tvare trojuholníka. Na ostrove je viacero drobných sopečných kužeľov, ktoré sú priamo prepojené s týmito sopkami. Rano Raraku a Puna Pau sa v minulosti stali významnými lomami pre ťažbu sopečného kameňa (tufy a pemzy) na výrobu slávnych sôch Moai. Na sopku Rano Kau sme sa vybrali v náš posledný deň. Má najzachovalejšiu kalderu zo všetkých sopiek na Rapa Nui. Šplhá sa do výšky 328 metrov a má pôsobivý priemer 1600 m. Vnútro kaldery je vyplnené dažďovou vodou, ktorá vytvorila jazero porastené endemickými druhmi rastlín. Samostatné vnútro krátera má vlastnú mikroklímu, čo zabezpečuje rast týchto rastlín. Domáce kmene využívali tento kráter na získavanie liečivých rastlín. Pričom ak nejakú zobrali, inú museli vysadiť. Vedci žiaľ predpovedajú, že tento ekosystém bude existovať už iba niekoľko desaťročí. Jazero totiž ohrozuje erózia jednej steny krátera, ktorá raz padne a kalderu tak náplní slaná voda z oceánu. Sopka je aj miestom kultu vtáčieho muža. Ale o tom zas nabudúce.

17

03:45

nov

2019

Rapa Nui

Rapa Nui

Rapa Nui Po zaslúženom oddychu na Bora Bora sa vydávame ďalej. Prelietame na najodľahlejšie miesto našej planéty, ktorým je Veľkonočný ostrov. Svoje pomenovanie získal od holandského moreplavca Jacoba Roggeveena, ktorý sa sem ako prvý Európan doplavil v roku 1722, a to na Veľkonočnú nedeľu. Pôvodní obyvatelia, ktorí sem priplávali z Polynézie okolo roku 900 (a možno aj skôr), mu dali pomenovanie Rapa Nui. V preklade to znamená veľká zem, aj keď ostrov nie je vôbec veľký. Celý ho s prehľadom prejdete za 2 dva dni a navštívite pritom všetky zaujímavé miesta. No ak sa ponáhľate, bude vám stačiť aj jeden deň, veď jeho rozloha je len 163 km štvorcových. Samotné pomenovanie ostrova bude pravdepodobne aj predmetom referenda, pretože pôvodní obyvatelia ho chcú premenovať na Rapa Nui a vyzerá to, že s touto zmenou bude súhlasiť aj Chile, ktorému ostrov patrí od roku 1888. Dôvod prečo ľudia cestujú na toto odľahlé miesto uprostred južného Tichého oceánu je prostý. Nájdete tu to, čo nikde inde na svete, a to slávne kamenné sochy prezývané Moai. Tie začali miestne kmene stavať v rozmedzí od 13. až do 16. storočia. Vtedy došlo ku kolapsu miestnej spoločnosti zloženej zo 17 kmeňov. Dôvodom bola pravdepodobne ekologická katastrofa, vyťatie všetkých stromov na ostrove, nedostatok potravy a preľudnenie. Populácia postupne klesala a s ňou aj viera v manu (energiu), ktorá bola udržiavaná v obrovských kamenných sochách orientovaných vo väčšine prípadoch na jednotlivé osady. Sochy boli stavané na podstavcoch prezývaných Ahu. Práve tie slúžili ako hrobky náčelníkov a ich rodín, z ktorých prúdila mystická energia do obrovských sôch dosahujúcich výšku niekoľkých metrov. Zo stratou viery došlo aj k postupnému pozhadzovaniu všetkých sôch z platforiem. Ako tieto niekoľko desiatok ton ťažké sochy stavali, prepravovali na vzdialenosti aj 10 km, a aký bol presne ich význam, to možno zostane navždy záhadou. Teórii je však veľa. O tejto pôsobivej kultúre by sa dalo písať veľmi veľa. No lepšie ako si o tom čítať je to zažiť naživo. A my sme to šťastie vďaka BUBO mali.

09

04:17

jún

2019

Cesta okolo sveta, kapitola 6: Veľkonočný ostrov

Cesta okolo sveta, kapitola 6: Veľkonočný ostrov

Cesta okolo sveta, kapitola 6: Veľkonočný ostrov V srdci Tichého oceánu sa ukrýva jedno z najodľahlejších a najopustenejších miest na svete, Veľkonočný ostrov. Miniatúrny kus zeme s rozlohou len 163 kilometrov štvorcových je vzdialený 2000 kilometrov od najbližšieho obývaného ostrova a 3500 kilometrov od najbližšej pevniny, jeho materskej krajiny Chile. Tu uprostred Pacifiku nájdeme miniatúrnu, ale zato slávnu perlu, ktorá stojí za každú minútu cesty, ktorú sem musíte podstúpiť. Veľkonočný ostrov je unikát. Nielen vďaka svojej odľahlosti a unikátnej atmosfére, ale aj vďaka fascinujúcej polynézskej kultúre, ktorá tu vznikla. Nájdeme tu skoro 900 obrích sôch moai, ktoré predstavovali predkov pôvodných kmeňov obývajúcich tento ostrov. Ak sa povie Veľkonočný ostrov, každému tieto sochy napadnú ako prvé. Ale vedeli ste, že ich je toľko? Sú roztrúsené po celom obvode ostrova a hladia do vnútrozemia na pôvodné územia miestnych kmeňov. Keď medzi nimi prechádzate, je to jedinečný pocit. Predstavte si skalu pokrytú zelenkastou trávou uprostred Pacifiku. Stromov a väčšej vegetácie je tu minimum a najvýraznejším zvukom mimo jediného mesta ostrova Hanga Roa je hučanie obrovských vĺn. Máte? Pocit osamelosti je neodbytný a všade prítomný. Do toho na vás hľadia obrovské sochy, ktoré tu stoja stovky rokov a dodnes nie sú plne vysvetlené, a ich pozadie ostáva neisté. Takúto atmosféru nezažijete nikde inde. Ako prechádzame ostrovom, počiatočný pocit prekvapenia strieda fascinácia. „Myslela som si, že tých sôch je tu tak 10“ hovorí Hana. „Nevedela som, čo tu budeme robiť dva dni, ale už je mi to jasné“. Postupne navštevujeme viacero „ahu“- terás, na ktorých sochy moai stoja - a kocháme sa týmto majestátnym dôkazom dômyselnosti pôvodných civilizácií. Čaká nás tu aj návšteva úžasnej sopky Ranu Kao a priľahlej posvätnej dediny Orangu s jej presláveným kultom vtáčieho muža. Folklór tu na Vás dýcha na každom kroku. Miestni sú tiež úžasne milí a ústretoví. Niečo takéto by ste na tomto odľahlom mieste určite nečakali. Veľkonočný ostrov je krásnym zážitkom, na ktorý bude každý spomínať len v tom najlepšom. Sochy Moai sú úžasné, miestni folklór a umenie fascinujúce a atmosféra, ktorá obostiera tento ostrovček stratený v nekonečne Tichého oceána, je na nezaplatenie. V skratke, Veľkonočný ostrov je miestom, ktoré musíte vidieť! Naša cesta sa týmto pomaly chýli ku koncu. Čaká nás Santiago de Chile a odlet domov!  

17

04:53

nov

2017

Moai pod vodou

Moai pod vodou

Moai pod vodou Veľkonočný ostrov je jedným z najodľahlejších a najizolovanejších na Zemi. Nachádza sa v juhovýchodnom Pacifiku a najbližšie obývané miesto, Pitcairnov ostrov so zhruba 50 obyvateľmi, je vzdialené 2075 kilometrov vzdušnou čiarou. Ostrov bol osídlený Polynézanmi niekedy medzi rokmi 700 až 1100, ktorí tu bez kontaktu s okolitým svetom vytvorili unikátnu kultúru, ktorej hlavným znakom boli obrovské sochy „moai“ vytesané z vulkanického tufu. Civilizácia tu však v 17. storočí skolabovala a keď sem prišli Európania, tak našli len zopár miestnych obyvateľov, pováľané stovky sôch, ktoré sú dodnes témou na diskusiu odborníkov ale aj laickej verejnosti. Doteraz sa nenašiel totiž presvedčivý dôkaz o tom, ako mohli títo ľudia, ktorí žili v podstate v dobe kamennej, len za pomoci primitívnych nástrojov presúvať až 8 ton ťažké sochy z „dielne“ na miesto určenia, ktoré mohlo byť vzdialené až 12 kilometrov. Zaujímavé je, že s najpresvedčivejšou teóriou prišiel český experimentálny archeológ Pavel Pavel, ktorý tvrdí, že sochy rozhojdali a po hrane posúvali podobne, ako keď sa snažíme pri vysávaní posunúť ťažkú skriňu. Táto teória má však tiež svoje muchy, pretože vulkanický tuf je pomerne mäkký a spodok sôch by sa mohol cestou pooblamovať. My si počas našej trojdňovej návštevy tohto čarovného miesta samozrejme tie najzaujímavejšie sochy pozrieme, pofotíme a dozvieme sa o nich veľa zaujímavých faktov. Je tu však ešte jeden unikátny zážitok, ktorí ulovia len tí, ktorí potápajú. Verte však, že stojí za to! Na dne oceánu, len päť minút motorovým člnom od pobrežia sa totiž nachádza jedna socha, ktorú pomaličky obrastajú koraly. Kedysi sa totiž okolo ostrova natáčali filmy s Kevinom Costnerom „Vodný svet“ a „Rapa Nui“. Pri druhom z nich jednu obrovskú sochu z laminátu a železa zhodili kvôli natáčaniu do mora. Tá sa stala neskôr jedným z lákadiel turistov – potápačov a keď sa nakoniec rozpadla, miestny výmyselníci vyrobili podobnú, tento krát z kameňa a uložili ju do zhruba dvadsať-jedna metrovej hĺbky nie ďaleko od prístavu. Šli by ste si ju pozrieť?  

BUBO Covid garancia

Vrátenie peňazí pri pozitívnom teste