Písmo rongo rongo, alebo ako ho domorodci nazývajú kohau rongo rongo, je systém písma pozostávajúci z glyfov vyrezaných na dreve alebo tabuliach, ktoré sa dodnes nepodarilo rozlúštiť. Podľa ústnej tradície mal prvý kráľ, ktorý prišiel na Veľkonočný ostrov, 67 tabuliek, ktoré zodpovedali 67 maorským múdrostiam, ako napríklad vedieť sa plaviť a poznať astronómiu. Žiadne iné písmo tohto druhu sa však nikde v Polynézii nenašlo.
Iní výskumníci si myslia, že písmo rongo rongo bolo vynájdené po príchode Španielov v roku 1770, keďže požiadali kráľa, aby podpísal zmluvu o pridelení ostrova. Toto bol prvý kontakt Rapa Nui so západným písmom.
Okrem týchto teórii o pôvode písma rongo rongo je veľmi pravdepodobné, že význam písma rongo rongo zostane záhadou ešte veľmi dlhú dobu. Originálov s nápismi Rongo Rongo je len 27 a sú roztrúsené po múzeách po celom svete. Na Veľkonočnom ostrove nezostal žiadny originálny kúsok. Tento nedostatok tabuliek rongo rongo, ako aj nedostatok vedomostí o starovekom jazyku Rapa Nui takmer znemožňujú nájsť vzorec, ktorý by ich rozlúštil.
Symboly a glyfy boli vyrezané pomocou žraločích zubov alebo obsidiánu hlavne do dreva toromiro. Zdá sa, že symboli a glyfy predstavujú antropomorfné bytosti v rôznych polohách, ktoré pripomínajú vtáky, vodné živočíchy alebo rastliny, nebeské bytosti, malé háčiky alebo geometrické obrazce. Kvôli tomuto písmu sa verí, že je to skôr symbolické písmo než fonetické.
Jeden z prvých misionárov, ktorý prišiel na ostrov, Francúzsky mních Eugenio Eyraud, napísal jednému zo svojich nadriadených: „V každej chatrči sa nachádzajú drevené tabuľky alebo palice pokryté hieroglyfmi. Sú to pre ostrov neznáme zvieracie postavy, ktoré domorodci kreslili ostrými kameňmi. Každá figúrka má meno.”
Bohužiaľ, väčšina tabuľiek rongo rongo, ktoré sa vymieňali medzi Európanmi a ostrovanmi, boli spálené misionármi, ktorí ich považovali za satanských, mysleli si, že spôsobujú zvláštne duševné a duchovné stavy a že nesú duchovné posolstvá, ktoré sú v rozpore s ich dielom evanjelizácie.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Veľkonočný ostrov
- Sopky Veľkonočného ostrova
- Rapa Nui
- Cesta okolo sveta, kapitola 6: Veľkonočný ostrov
- Moai pod vodou
- Hanga Roa
- Najkrajšia pláž Veľkonočného ostrova
- Najväčšie sochy na Veľkonočnom ostrove
- Rano Raraku
- Preprava sôch Moai
- Pukao na hlavách Moai
- Ekologická katastrofa na Veľkonočnom ostrove
- Kult vtáčieho muža
- Najvzdialenejšie letisko na svete