Fórum

16 príspevkov

18

13:45

okt

2019

Výstup na druhú najvyššiu sopku Bali Viac o krajine

Výstup na druhú najvyššiu sopku Bali

Výstup na druhú najvyššiu sopku Bali Sme ubytovaní v lokalite s názvom Kuta, ktorá je tou najvychýrenejšou lokalitou na celom Bali. Kuta je centrom surferov, ktorými sme boli na pár hodín aj my včera, keď sme sa učili, ako stáť na surfe. Tí šikovnejší dokázali zjazdiť aj pár vĺn. Večer sme sa dohodli, že svalovicu pôjdeme ráno rozhýbať túrou na druhú najvyššiu sopku Bali, s názvom Batur. Jej nadmorská výška je 1717 m.n.m. a výstup na samotný vrch zaberie zhruba 2 až 3 hodiny, v závislosti od nášho tempa. Ak si chceme vychutnať východ slnka, ktorý je práve z vrchu sopky Batur na celom Bali ten najkrajší, tak musíme začať šliapať na vrch okolo 3:30 ráno. Východ slnka je na Bali celoročne okolo 6‒tej ráno. No a prečo si trúfam povedať, že odtiaľto je ten najkrajší východ slnka na celom Bali? Pretože sa odtiaľto pozeráme na najvyššiu sopku Bali - Agung (3142 m.n.m.), spoza ktorej začínajú vykúkať slnečné lúče, ktorých odrazy sledujeme na hladine jazera Batur, ktoré patrí do kaldery sopky Batur, na ktorej vrchu sa nachádzame. Po pár minútach už vidíme do okolitých dolín, ktoré sú celé posiate čiernou, stuhnutou lávou. Erupcia neďalekej sopky Agung v roku 1963 bola jedna z najsilnejších v 20. storočí. Pri týchto krásnych výhľadoch nám budú spoločnosť robiť divé makaky, ktoré nám doslova skáču po hlavách, a tak si tu robíme krásne zábery, ako na nás visia jávske makaky. Na túru si určite nezabudnite zobrať fľašu vody a niečo teplejšie, nakoľko teplota na vrchu sa pohybuje okolo 12 stupňov. Túra nie je nejako zložitá a zvládne ju takmer každý.

29

17:42

júl

2018

Kúpele ako veľký dar bohov Viac o krajine

Kúpele ako veľký dar bohov

Kúpele ako veľký dar bohov Posvätných miest je na indonézskom ostrove Bali niekoľko, no dnes sme sa vydali navštíviť jedno z tých najposvätnejších. Tirta Empul je najposvätnejší prameň na indonézskom ostrove Bali. Tirta v preklade priamo znamená “svätá voda”. Veriaci tu stoja dlhé rady, aby sa aspoň na chvíľu mohli schladiť pod liečivým prúdom tohto prameňa. Prameň sa nachádza neďaleko dediny Tampaksiring, ktorá leží severne od Ubudu. Keďže sa jedná o posvätné miesto, predtým než sem vstúpime, viažeme si okolo pásu tradičný sarong. Hovorí sa, že chrám bol postavený už v roku 962 n.l. a kompletne zrekonštruovaný koncom 60tych rokov minulého storočia. Svätyňa je venovaná bohu Indrovi, ktorý tento chrám posvätnej vody stvoril. Swija, náš lokálny sprievodca sa ku mne otočí a rozrozpráva sa o tom, prečo miestni veria, že tieto pramene nechal vytrysknúť boh Indra. Legenda totiž hovorí, že potom čo mu nepriateľ Mayadanawa otrávil bojovníkov, rozťal Indra zem a nechal vytrysknúť fontánu nesmrteľnosti, ktorá potom jeho mužom vrátila život. Už stovky rokov uctievajú hinduisti na ostrove spomínaný vodný prúd ako veľký dar bohov. Miestnej pramenitej vode sa pripisujú magické vlastnosti. Okolo prameňa bol vybudovaný bazén, do ktorého je ale prístup zakázaný. Voda sa z neho odvádza do ďalšieho nižšie položeného bazéna pätnástimi tryskami. Voda z každej trysky má podľa legendy svoj špecifický význam ako očista pred zlom. Údajne očisťuje telo aj ducha, zbavuje ich všetkých negatívnych vplyvov prináša harmóniu do života. No napríklad jedna tryska je využívaná iba v prípade očisty mŕtvych pri špeciálnom obrade. V chráme sa nachádza niekoľko bazénov určených na kúpeľ. Niektoré sú len pre ženy a niektoré nie sú otvorené verejnosti vôbec. Obyvatelia z celého ostrova sa tu schádzajú k rituálnej očiste nazývanej “melukat”. Preto je tento chrám do veľkej miery navštevovaný nie len turistami, ale aj domácimi a my BUBO ho rozhodne na našej prehliadke nemôžeme vynechať. Pramenitá voda Tirta Empul sa neskôr mení v rieku Pakrisian, ktorá asi len jeden kilometer južnejšie preteká jedným z najzaujímavejších a najstarších monumentov ostrova - Gunung Kawi. Zaujímavosťou je aj to, že na západnej strane nad chrámom sa nachádza palác postavený pre prezidenta Sukarno z roku 1954. V súčasnosti sa používa pre významných hostí. 

28

06:33

júl

2018

Kopi Luwak, prosím? Viac o krajine

Kopi Luwak, prosím?

Kopi Luwak, prosím? Je čas na kávu a preto sa presúvame na kávovú plantáž. Kávu sme už ráno pili, ale okrem toho, že si tu ukážeme ako káva rastie, aký je rozdiel medzi robustou a arabikou, tak tu ochutnáme niečo špeciálne. Počuli ste už o Kopi Luwak? Preložiť by sme to mohli nasledovne - "kopi" ako káva po indonézsky a "luwak" ako cibetka. Tak sa volá cibetková káva, ktorá sa na tomto ostrove pestuje. Už asi tušíte o čom bude reč. Jedná sa totiž o jednu z najdrahších a najexkluzívnejších káv na svete a práve Indonézia a Filipíny sú jej najväčšími producentmi na svete. Čo je vlastne cibetka? Luwak po indonézsky je malé zvieratko.. také niečo medzi lasicou, fretkou a mačkou. Práve ona zodpovedá za unikátnosť a kvalitu tejto kávy. Cibetkovú kávu by sme mohli rozdeliť na dva druhy. Tá, ktorá pochádza od cibetiek žijúcich vo voľnej prírode (omnoho drahšia káva a top na svetových trhoch) a tá, ktorá pochádza od cibetiek žijúcich na farmách. Plod kávovníka, ktorý pripomína malú šípku, keď dozreje má červenú a tvrdú šupku s dužinou. Samotné zrnko kávy sa ukrýva vo vnútri tohto plodu. Práve táto dužina je vyhľadávaná cibetkou, ale keďže si ju nevie oddeliť od kávového zrna, tak konzumuje kávové plody celé. Tie prejdú jej tráviacim traktom, odkiaľ v podstate vychádzajú neporušené kávové zrná obalené v truse tejto šelmičky. Okrem toho, že je cibetka veľmi vyberavá a pochutná si iba na tých naj kávových plodoch a to najmä arabiky, vo svojom vnútri ukrýva niečo unikátne. V tráviacom trakte tejto maškrtnej šelmičky totiž pôsobia kyseliny a enzýmy, ktoré dopomáhajú unikátnej fermentácii priamo v tele zvieraťa. Keďže cibetka kávové zrno nevie stráviť, zberači plodov nájdu jej trus, ktorý teda obsahuje neporušené kávové zrná. Tie očistia, opražia a jedna z najdrahších káv na svete sa môže servírovať. Paradoxne prví začali piť cibetkovú kávu otroci pracujúci na miestnych plantážach. Ich prácou bolo zbierať kávové zrná, ale nesmeli si z nich robiť kávu. Všetku kávu sa totiž Holanďania snažili posielať na export, ktorý chceli za vidinou bohatstva maximalizovať. Pracujúci na plantáži si však všimli, že cibetka, ktorá behá pomedzi kávové kríčky, si vyberá len tie najlepšie plody. Pričom neskôr sa dajú kávové zrná neporušene nájsť v jej truse. Nikoho by ani vo sne nenapadlo, že toto raz bude tá najdrahšia káva na svete. 

28

06:30

júl

2018

Ostrov Bohov a ranný Monkey forest Viac o krajine

Ostrov Bohov a ranný Monkey forest

Ostrov Bohov a ranný Monkey forest Prilietame na Ostrov Bohov - Bali. Po prílete si zamieňame peniaze a naším privátnym mikrobusom sa hneď presúvame do centra umenia a remesiel - Ubud. Vieme dobre prečo. Na ďalší deň nás čaká prehliadka Ubudu a ten je od Denpasaru vzdialený 30 km. Vzhľadom na dopravné zápchy, ktorými je Bali známe, vám to bude trvať približne 1,5 hod. No my v BUBO sme na to pripravení a aj vďaka večernému presunu a nášmu príjemnému ubytovaniu si Ubud vychutnáme hneď z rána. Keďže naše ubytovanie sa nachádza v blízkosti Monkey Forest, tak brány parku prechádzame ako prví a sme tu úplne sami. Vyhli sme sa tak davu turistov a užijeme si toto krásne miesto, tak ako nikto. Stovky makakov, ktoré sa práve prebúdzajú a prichádzajú sa na nás pozrieť, no to nie je všetko. V tomto krásnom komplexe nájdete banyanmi zarastené hinduistické chrámy. Práve tie sú typické pre Bali a svojou krásou odkazujú na to, že boli postavené už okolo roku 1350. Pri jednom z nich sme narazili na mladých svadobčanov, ktorí si toto miesto vybrali na fotenie svadobných fotografií. Bol to zážitok nie len pre nich, ale aj pre nás a tak sme si ho všetci zvečnili na fotografiách. Na Instagrame BUBO si môžete pozrieť ako toto úžasné miesto hneď z rána vyzerá: https://www.instagram.com/p/BludC1wAZFR/?taken-by=bubotravelagency  Po tomto skvelom úvode pokračujeme ďalej. Máme namierené na exkurziu tradičného domu. Hneď pri bráne nás zaujme popisné číslo, ktoré v sebe ukrýva mnoho informácií. Od toho, kde sa dom nachádza, v ktorej mestskej časti, ulica, popisné číslo, kto je najstarším v dome, počet mužov, žien a celkový počet osôb žijúcich na tomto mieste. Po prechode tradičnou bránou, ktorá mimochodom nemá dvere, prichádzame pred múr. Práve ten slúži pre zlých duchov, ktorý sa od neho odrazia smerom preč, keďže nevedia zatáčať. Na mnohých veciach z praktického života miestnych ľudí si vysvetľujeme vieru v hinduistické božstvá, ale aj vieru v duchov, dobré a zlé sily a hlavne vieru v predkov. Pre náboženské účely majú preto v dome zriadenú špeciálnu časť a práve toto miesto je orientované smerom k najvyššej hore Bali, sopke Agung, kde sídlia ich božstvá. Ukazujeme si význam jednotlivých budov, či už slúžia na spanie, varenie a iné činnosti. Špeciálnym miestom je stavba v strede, ktorá slúži na stretávanie ľudí žijúcich v dome. Je otvorená a pripomína skôr akýsi altán. No práve toto miesto sa stáva aj miestom, kde žije posledné roky svojho života ten najstarší z rodiny. Stáva sa centrom všetkého. Napriek tomu, že má zníženú mobilitu, je uprostred diania všetkých činností. U všetkých má zároveň vysokú úctu a s láskou sa o neho starajú až do momentu, keď nadíde čas jeho odchodu. Jednoducho, starobince tu nehľadajte. Starý človek tu má to najvyššie postavenie a všetci mu prejavujú prirodzenú úctu. 

18

17:24

júl

2018

Buďte prosím ticho!!! Viac o krajine

Buďte prosím ticho!!!

Buďte prosím ticho!!! Asi najzaujímavejší spôsob ako osláviť Nový rok - Isakawarsa - majú na Bali. Samotná oslava Nového roku trvá šesť dní. Na tretí deň sa koná Nyepi, veľmi špecifický deň. Od 6:00 ráno do 6:00 rána druhého dňa je TICHO. Je to deň venovaný sebe samému a aby sa hinduistom lepšie meditovalo, ticho je na mieste. Taktiež miestni veria, že tento deň potrebuje Matka príroda na svoju očistu a oddych od ruchu, ktorý ľudia vyrábajú po celý rok. Základné pravidlá zakazujú zakladať oheň a ani večer nesvietiť, alebo svietiť minimálne a slabými svetlami. Nepracovať, necestovať, nevychádzať na ulicu, nezapínať rádio alebo televíziu, nerobiť žiadny hluk, nezabávať sa a vyvarovať sa akémukoľvek potešeniu. Niektorí hinduisti nejedia a v tento deň neprehovoria ani slovo. Ostatní obmedzujú rozhovor na najnutnejšiu komunikáciu a aj to iba šepkom. Počas tohto dňa sú ulice úplne prázdne. Oslava siaha až tak ďaleko, že v tento deň na Bali nepremáva žiadna doprava a dokonca aj medzinárodné letisko je zavreté a na Bali sa v tento deň nedá priletieť alebo odletieť. Na recepcii vás nikto „nezačekuje“. Na uliciach sú jediní prítomní členovia hliadky Pecalang, ktorí dohliadajú na to, aby ulice ostali prázdne.My v BUBO organizujeme cesty na Bali aj v termínoch, kedy Nyepi prebieha. A robíme to úmyselne. Je to jedinečný spôsob oslavy Nového roku, aký nikde inde na svete nezažijete.Ak si vyberiete cestu na Bali počas tohto dňa, buďte pripravený na určité obmedzenia.- Musíte ostať v hotelovom komplexe a nesmiete vyjsť na ulicu- Nesmiete sa zabávať, nesmie hrať hudba ani TV- Rozprávajte sa iba polohlasom- Nakoľko domáci nemôžu pracovať, sú obmedzené aj hodiny na stravovanie sa v reštauráciách v rámci hotelových rezortov- Celkovo je obmedzený počet personálu- Obmedzte pohyb vo verejných častiach rezortu, ako je napríklad pláž- Hotelová služba vám zatemní zvonku okná, aby nebolo vidieť svetlo z vašej izbyAk sa rozhodnete a počas Nyepi na Bali vycestujete, budete odmenení jedinečnými oslavami. Vyjdite do ulíc deň pred Nyepi. V tento deň do ulíc vynášajú veľké sochy božstiev a démonov ogoh-ogoh a nesú ich na breh mora, kde ich zapália a hodia do vody, alebo sa ocitnú pred komunitným domom. Tento deň je na rozdiel od Nyepi veľmi rušný, autá trúbia, všade hrá hudba hlasnejšie ako inokedy a ulice sú preplnené oslavujúcimi domácimi a pútnikmi. Všetci robia čo najväčší hluk, aby odohnali zlých démonov. Do 18:00 však buďte späť v hoteli.Deň po. Tento deň sa volá Ngembak Geni. Miestni z južného Denpasaru idú do dediny Sesetan, kde miestna komunita oslavuje striekaním sa vodou, omed-omedan. Dnes sa začal ďalší rok.Ak ste ešte tento sviatok nezažili a radi by ste, nadchádzajúce Nyepi sú v týchto dátumoch: 7.3.2019; 24.3.2020; 14.3.2021; 3.3.2022.Poďte s BUBO na Bali a buďte prosím ticho... 

22

20:55

nov

2017

Aktuálne správy pre našich klientov Viac o krajine

Aktuálne správy pre našich klientov

Aktuálne správy pre našich klientov Včera večer 21.11.2017 o 17.30 h popoludní najvyššia sopka na Bali, Gunung Agung začala uvoľňovať popolový oblak, ktorý sa objavil v dôsledku kombinácie silných dažďov a obrovského tepla zo sopky. Nie je to spôsobené magmatickou erupciou, ktorá by bola oveľa vážnejšia. Emisie dosiahli nadmorskú výšku 700 metrov a prechádzali juhovýchodom. Všetky aktivity vrátane medzinárodného letiska v Bali fungujú normálne s výnimkou návštevy chrámu Besakih a trekking pod vrch Agung. Sem kroky BUBO nemieria, aj keď na rok 2018 máme značne rozšírený program. Pozrite si prosím 4. a 5. deň. BUBO dôkladne monitoruje so svojimi partnermi situáciu a okamžite vás bude informovať v prípade, že miestne úrady a sopeční experti znova zvýšia úroveň výstrahy alebo letisko bude nútené zastaviť letovú prevádzku. Ak máte akékoľvek otázky, kontaktujte nás kedykoľvek na adrese bubo@bubo.sk alebo na telefónnom čísle 02 52635254 počas pracovných hodín alebo ako náš klient na našu 24 hodinovú linku. Predaj zájazdov na rok 2018 nám hovorí, že záujem o Bali sa zvýšil o cca 14%. Zrejme aj kvôli 10 dňovému kvalitnému programu, s cenou 980 Euro (včítane medzinárodnej letenky). Nárast 14% je značný, keďže BUBO je od roku 2000 kontinuálne najväčším predajcom Indonézie na Slovensku. V nedeľu dňa 19. novembra som o tom hovoril s novou veľvyslankyňou Indonézie v SR (po prvý raz je veľvyslancom žena), ktorá je veľmi kultivovaná a prišla k nám po svojom diplomatickom pôsobení v Londýne, Ríme a New Yorku. Sme vám v BUBO kedykoľvek k dispozícii. Bali považujeme za unikátny ostrov a služby ktoré BUBO dnes poskytuje sú vysoko nadštandardné. Fotografia je z letného výstupu na Gunung Batur. Bol nádherný východ slnka a ja sa (a teraz vy so mnou)  pozerám smerom na Gunung Agung. 

26

16:39

aug

2017

V Singapure jazdí SMRT Viac o krajine

V Singapure jazdí SMRT

V Singapure jazdí SMRT Po príchode do Singapuru sme sa najedli a šli na obľúbené miesto menom Clarke Quay. Domáci aj turisti sa sem chodia zabaviť, najesť alebo len tak stretnúť priateľov. My sem prichádzame hlavne kvôli plavbe loďkou po rieke a zátoke Marina Bay. Plavíme sa okolo koloniálnej štvrte, popod finančné centrum k hotelu Fullerton. Toto je hotel, kde chcete prespať, pokiaľ ste celebrita a ste na návšteve v Singapure. Alebo len chcete spať "dobre". Plavba pokračuje popod slávny hotel Marina Bay Sands, Art Science Museum v tvare lotosového kvetu, okolo Singapore Flyer - druhého najvyššieho ruského kola na svete, štadiónu na vode a koncertnej haly v tvare durianu. Odtiaľto sadáme do taxíkov a smerujeme do Gardens by the Bay, pozrieť na vysvietené Superstromy. Taxikárom v Singapure môže byť iba rodený Singapurčan. Spoločnosti s elektro taxíkmi svojich vodičov zamestnávajú. Ostatné spoločnosti (jednou z nich je SMRT) šoférom taxíky prenajímajú. Môžete si zvoliť prenájom na dennej báze, alebo dokonca na hodinovej. Podľa typu auta a spoločnosti zaplatíte za deň od 100 do 130 singapurských dolárov (65€-90€). Lacnejšie sú obyčajné, benzínové autá, hybridy sú drahšie lebo šofér šetrí na benzíne. Hodinový prenájom je zaujímavejší. Autá sú rozmiestnené rôzne po meste, zaparkované na uliciach a zamknuté s kľúčmi vo vnútri. Ak si chcete takéto auto prenajať, cez aplikáciu v mobile lokalizujete auto vo Vašej blízkosti. V appke zadáte požiadavku na prenájom, ak je potvrdená, prídete k autu, appka Vás cez satelit zaregistruje v blízkosti auta a odomkne ho na diaľku. Sadnete do auta a jazdíte podľa dohodnutého prenájmu. Za takéto auto zaplatíte 5 dolárov na hodinu (3,30€). Šikovné, he? Prichádzame k Superstromom. Sú pekne nasvietené a vyzerajú magicky. Prechádzame sa pod nimi, prejdeme na vyhliadky a vstupujeme do MBS (Marina Bay Sands hotel) a opäť sadáme do taxíkov a hurá na pivo neďaleko nášho hotela JEN Tanglin. Ráno opakujeme autobusom časť večernej cesty. Vyvážame sa výťahom na MBS a obdivujeme "šialenosť" menom Singapur zhora. Pešo prejdeme do Gardens by the Bay a všímame si detaily Superstromov za denného svetla. Prejdeme sa koloniálnou štvrťou k Raffles landing, miestu, kde sa v roku 1819 vylodil zakladateľ mesta. Vstupujeme do hotela Fullerton a podzemnou chodbou sa dostaneme k Merlion parku, kde je hlavná socha symbolu mesta, lev s rybím telom. V Chinatowne obdivujeme chrám relikvie Budhovho zubu a hinduistický chrám. Tí čo ešte nemajú dosť (vlastne všetci) idú na Sentozu do akvária. Niektorým sa podarilo stihnúť aj skleníky Flower Dome a Cloud Forest. Jednoducho, Singapur je jedinečný a je tu čo obdivovať. Nám tu padla sánka, mesto nás unavilo, ale aj ohúrilo. 

25

13:42

aug

2017

To je Merdeka, nie mobilizácia Viac o krajine

To je Merdeka, nie mobilizácia

To je Merdeka, nie mobilizácia Včera večer sme boli pod nádherne vysvietenými najvyššími dvojičkami na svete, Petronas Towers (451,9m) a dosýta si ich užili. Na hotel sme spoločne išli metrom a monorailom. Len tak, kvôli zážitku. Tak ako vždy, aj dnes sme vyrazili na prehliadku Kuala Lumpur. Dnes ale máme iný zážitok. Prišli sme k Národnej mešite Masjid Negara z roku 1965 a nad hlavami zrazu začali lietať ťažké vojenské lietadlá, stíhačky a vrtuľníky. Nevedeli sme čo sa deje, ulice boli inak pokojné. Lietadlá neustále prelietavali nad nami. Nikto ani z miestnych netušil čo sa deje a vyzeralo to ako počas mobilizácie. Od mešity sme sa busom presunuli k hlavnému námestiu Merdeka. Na námestie nás nepustili, bolo plné vojakov v ľahkej zbroji. Najprv som si myslel, že to má niečo spoločné s prebiehajúcimi Hrami Juhovýchodnej Ázie 2017, čo je niečo ako olympiáda tohto regiónu. Tribúny a námestie plné vojakov bolo ale z dôvodu nadchádzajúcich osláv Dňa Nezávislosti 31.8. Ocitli sme sa na námestí v momente nácviku na tento dôležitý deň a práve začala hrať národná hymna, ktorú nasledovalo niekoľko jednohlasných výkrikov "Merdeka!!!". Merdeka znamená v malajčine "nezávislosť", a prvý premiér nezávislej Malajzie na tomto námestí toto slovo zakričal 31.8.1957. Obišli sme námestie dookola, pozreli sa na sútok riek Gombak a Klang a okolo starej mešity Jamek Masjid prišli k anglikánskej katedrále na opačnom konci námestia Merdeka. Ešte sme videli nástup vojakov v pozadí s kedysi najvyšším vlajkovým stožiarom na svete (95m) a odišli na KL Tower, čo je televízna veža s vyhliadkou, odkiaľ je pekný výhľad na mesto a Petronasky. Už nás čaká iba návšteva Petronas Towers cez deň, aby sme mohli vyraziť do Singapuru. Ďalšie zážitky nás čakajú tam. 

16

14:16

aug

2017

Stredozemie v Singapure Viac o krajine

Stredozemie v Singapure

Stredozemie v Singapure Ak máte čas 2 hodiny v Singapure, nenechajte si ujsť zaujímavú atrakciu, ktorá sa nachádza v rámci novej botanickej záhrady Gardens by the Bay. Okrem Super-stromov sa tu nachádzajú dva veľké skleníky, Cloud Forest (hmlový les) a Flower Dome (kvetinový dom). Uprostred skutočne moderného mesta nájdete kľud v prírode, ktorá sa tu zbehla z celého sveta. Flower dome je skleník s množstvom rôznych prostredí. Nájdete tu stredozemný olivový háj, kalifornský les, juhoafrický fynbos a ďalšie. Momentálne je tu nádherná výstava orchideí, inokedy zasa tulipánový festival. Budete tu obdivovať detaily aj celé kompozície. Vedľajší skleník Cloud forest je venovaný rôznym prostrediam, ktoré sa vyskytujú na malajskom polostrove. Na vrchu 35m vysokej hory, z ktorej padá najvyšší vnútorný vodopád na svete, začínate spoznávaním horských rastlín z výšok okolo 2500m.n.m. Postupne schádzate dole až prídete do nížinných lesov. Je tu množstvo zaujímavých rastlín od mäsožravých, cez miniorchideje až po Wolemiu, asi najvzácnejší strom na svete. Je tu zbierka z kvaplových jaskýň, vysvetlenie o ekológii a mnoho ďalšieho. Je to určite výborne strávený čas. 

M

Martin Karniš z BUBO

15

12:51

júl

2017

Eat, love, surf.. and repeat Viac o krajine

Eat, love, surf.. and repeat

Eat, love, surf.. and repeat Bali je pre nás synonymom dovolenky, pláže a oddychu. Možno sa väčšine pri slove Bali, ktoré pravdepodobne pochádza zo slova "wali" a ktoré sem priniesli asi Indovia, ktorí niekedy v VII. až X. storočí s ostrovom čulo obchodovali, vybaví aj surfovanie. Wali že vraj zo starého sanskritu znamená "obetina". A obetiny v podobe malých košíčkov z palmových listov plných rôznych kvetov, ale aj drobných mincí či cukríčkov je vidno všade po ostrove. Ľudia si uctievajú Bohov, boja sa Démonov a spolunažívajú s Duchmi, ktorí nás všade podľa starých legiend obklopujú tak, že im hneď zrána nosia krásne, voňavé a farebné obetiny. Chrámy, vstupy do domácností, ale aj parky alebo pláže sú ich plné. Pripomínajú nám, že ľudia na Bohov, Démonov a Duchov nezabudli. Celkom zaujímavý fakt, keďže Indonézia, pod ktorú Bali patrí, je takmer výhradne moslimská krajina. Dokonca s počtom obyvateľov cez 260 miliónov a cez 85% z nich hlásiacich sa k islamu je najväčšou moslimskou krajinou na svete s počtom vyše 200 miliónov veriacich moslimov. Indonézii patrí vyše 13 000 ostrovov, čo z nej robí najväčší ostrovný štát sveta. Jeden z asi z najnavštevovanejších ostrovov je Bali. Paradoxne, tu je väčšina obyvateľov zaujímavého hindu vyznania zmiešaného s akýmisi prastarými animistickými kultami plus trošku šmahnutá aj budhizmom. Naozaj unikátna zmeska.. a práve tento ostrov si niekedy v 30tich rokoch minulého storočia zamiloval aj Bob Koke. Americky fotograf z Hollywoodu, ktorý sa pri návrate zo svojej ázijskej cesty ešte 'na chvíľku' zastavil na ostrove a ostal na Bali niekoľko rokov. Práve na neho spomínajú surferi seniori. Bol to práve on, ktorý sem priniesol tradíciu zjazdenia vĺn na doskách, ktoré tak upútalo miestnych, ktorí si najprv mysleli, že ten biely Američan sa jednoducho zbláznil. Bob mal najprv problém vyrobiť kvalitnú dosku. Miestne drevo bolo príliš ľahké a nedržalo dobre na vode. Nie je preto divu, že spočiatku bol skôr miestnou nepodarenou atrakciou. No postupne podobných bláznov pribúdalo a dnes je Bali na mape snáď každého vyznávača vodných športov. Samozrejme, neodolali sme ani my. Slnko, more a doska.. čo viac potrebuje človek ku šťastiu? Ako hovoria na Bali tak trochu parodujúc film Jedz, modli sa a miluj s Julia Roberts v hlavnej úlohe: "Eat, love, surf and repeat". 

K

Katka Líšková, BUBO

13

22:10

júl

2017

Kopi Luwak Viac o krajine

Kopi Luwak

Kopi Luwak "Vieš, ako vyzerá hovienko?" Víta ma ráno náš domáci sprievodca Gede. Zdá sa mi to dosť intímna otázka.. ale po chvíľke rozpačitého úsmevu z mojej strany, Gede dodáva: "hovienko cibetky.." Tak začína náš deň dostávať od rana svoje jasne kontúry. Hneď ako sme opustili Singapur, sme preleteli Indonézskymi aerolinkami na ostrov, ktorý aj samotne aerolinky nazývajú rajom surferov. Áno, hádate správne, ak vám po mysli chodí Bali. Kopi luwak je možno niečo, čo by vás hneď z rána asi nenapadlo. Tak sa volá cibetkova káva, ktorá sa na tomto ostrove pestuje. Určite ste o nej počuli. Jedná sa o jednu z najdrahších a najexkluzívnejších káv na svete. Najprv sa kávovými zrnami napchá cibetka (luwak po indonézsky), malé zvieratko.. tak niečo medzi lasicou, fretkou a mačkou. Kávové plody prejdú jej tráviacim traktom, odkiaľ v podstate vychádzajú neporušené kávové zrna obalene v truse tejto šelmičky. Ide o to, že kávové zrno, tak ako ho nájdete na kríku, je ešte v 'obale', ktorý tak trochu pripomína plod šípky alebo malej čerešne. A práve naň v tráviacom trakte tejto maškrtnej šelmičky pôsobia kyseliny a enzýmy, ktoré dopomáhajú unikátnej fermentácii priamo v tele zvieraťa. Potom sa jednoducho cibetka vykaká, zbierači plodov nájdu jej trus, ktorý teda obsahuje neporušené kávové zrná, očistia ho, opražia a jedna z najdrahších káv na svete sa môže servírovať. Cibetkova káva ma extrémne jemnú chuť. Experti ju opisujú ako lahodný nápoj so zemitou vôňou, ktorého tažké telo má akýsi čokoládovo-karamelový závoj a korenistú kontundenciu.. no proste, povedané po slovensky, že, kto by odolal. Určite poznáte film, ktorý šiel aj u nás v kinách a z amerického originálu "Bucket list" sa prelozil do "Kým si po nás príde". Hlavnými hrdinami sú Morgan Freeman a Jack Nicholson, ktorí sa ako dvaja pacienti stretávajú v nemocnici na vedľajších lôžkach a teda, pochádzajúc, z absolútne odlišných prostredí a zázemí, si najprv, samozrejme že, nepadnú do oka. Ale o čom by pojednával film, keby to skončilo tu. A tak základnou dejovou líniou je pomyselný zoznam vecí, ktorí si vytvoria títo dvaja "starci", a ktoré chcú ešte pred smrťou určite stihnúť. Cibetkova káva samozrejme v tomto filme nesmie chýbať. Indonézia a Filipíny sú najväčšími producentmi tejto kávy na svete, a tak sa aj my štveráme z nášho prijemného plážového rezortu na Bali do vysočiny, kde sa táto káva pestuje, a kde, samozrejme, žijú cibetky. "A predstavte si" dodáva Gede, náš lokálny sprievodca, ktorý pôsobí na ostrove cez 10 rokov.. Áno, presne ten, ktorý ma ráno privítal tak intímnou otázkou.."že paradoxne prví začali piť cibetkovu kávu otroci pracujúci na miestnych plantážach. Ich prácou bolo zbierať kávové zrná, ale nesmeli si z nich robiť kávu. Veď, ako by to bolo. Všetka káva išla na export, aby sa Holanďanom, ktorí Indonéziu kolonizovali, plnili vrecká z obchodu. Pracujúci na plantáži si však všimli, že cibetka, ktorá behá pomedzi kávové kríčky, si vyberá len tie najlepšie plody a potom sa dajú kávové zrná neporušene nájsť v jej truse. Nikoho by ani vo sne nenapadlo, že toto raz bude exkluzívny produkt, po ktorom sa len tak na medzinárodných trhoch zapráši. Kopi Luwak = "kopi" ako káva po indonézsky a "luwak" ako cibetka." 

K

Katka Líšková z BUBO

28

19:17

mar

2017

24 hodín ticha na Bali Viac o krajine

24 hodín ticha na Bali

24 hodín ticha na Bali Je 28.3.2017 a na Bali sa dnes slávi deň ticha a príchod roka 1939 podľa balijského kalendára Saka. Tomuto dňu s názvom Nyepi Day predchádzal Melasti Day - deň očisty a potom Ogho - slávnosť, ktorá je podobná našim fašiangom. Celý ostrov Bali sa ponorí do veľkých osláv, kde dominujú rôzne masky duchov a démonov. Tieto masky sú niekoľko týždňov usilovne vyrábané v miestnych komunitách. Je to jedna z najväčších hinduistických slávností na ostrove a preto si všetci domáci dávajú záležať aj na tom, ako vyzerajú. Majú na sebe oblečené krásne zdobené sarongy. Celú túto oslavu sprevádzal veľký pochod, pri ktorom niesli masky démonov a duchov na bambusových konštrukciách. Týchto démonov postupne pálili v chrámoch. Deň ticha trvá 24 hodín a pravidlá sú prísne stanovené a rovnako aj kontrolované. Je zakázané vychádzať do ulíc, je zakázané robiť hluk, je zákaz lietania a rovnako je aj zakázané svietenie, vrátane sviečok a tak si vychutnávame jeden z najkrajších pohľadov na nočnú oblohu južnej pologule. Po tomto dni domáci považujú svet za čistý a veria v nový začiatok. 

BUBO Covid garancia v cene

Preplatíme vám test