Skanderbeg albánsky hrdina

Skanderbeg albánsky hrdina hrdosť Albáncov a zzásluha o záchranu západnej Európy, ktorá prišla tu z východu

 So Skanderbegom sa v Albánsku budete stretávať častejšie než u nás s Jánošíkom. Skanderbeg dnes prevzal celú pozornosť, ktorú mal za komunizmu Enver Hodža. Najväčšie námestie Tirany sa nazýva Skanderbegove, no ak sa chcete dozvedieť o tomto národnom hrdinovi viac, musíte zavítať do mesta Krujë. Kto to bol Skanderbeg? Gjergj Kastrioti sa narodil 6. mája 1405 a zomrel 17. januára 1468. Skanderbeg či Skënderbej je prezývka. Nebol to zlodej z nízkej kasty ako Jánošík, ale albánsky šľachtic a vojenský veliteľ, ktorý viedol povstanie proti Osmanskej ríši. Osmani ho zatkli, a to bolo Skanderbegove šťastie, lebo na Osmanskom dvore dostal vzdelanie a na ďalších dvadsať rokov vstúpil do služieb osmanského sultána a naučil sa vojenskej taktike. Jeho postup v radoch vyvrcholil jeho menovaním za sanjakbey (guvernéra) Sandžaku v Dibre v roku 1440. V roku 1443, počas bitky pri Niši, dezertoval od Osmanov a stal sa vládcom Krujë, Svetigradu a Modriča. V roku 1444 rada feudálov, ktorú historici neskôr nazvali Lezhëova liga, vymenovala Skanderbega za svojho hlavného vojenského veliteľa a stal sa prvý medzi rovnými. Liga skonsolidovala šľachtu v celom dnešnom severnom Albánsku a po prvý raz sa teda Albánsko zjednotilo pod jediným vodcom. Skanderbegovo povstanie nebolo všeobecným povstaním Albáncov, pretože nezískal podporu žoldnierov na benátskom severe alebo na osmanskom juhu. Skanderbegove povstanie nebolo až takým úspechom, ako sa ho snažia dnes v Albánsku prezentovať, ale treba mu uznať, že spojil rôzne entity, rôzne jazykové a národnostné skupiny na území Albánska v jeden celok - akýsi náznak štátu. Kongres Spojených štátov vydal 27. októbra 2005 rezolúciu na počesť 600. výročia narodenia štátnika, diplomata a vojenského génia Skanderbega a ocenil jeho úlohu pri záchrane západnej Európy pred osmanskou okupáciou. Predtým dôležitosť Skanderbega pochopil už Hitler, ktorý v roku 1944 vytvoril horskú divíziu Waffen SS Skanderbeg. Skanderbega dnes v Albánsku stretnete na koni, je prítomný na obrovských (až 11 m vysokých) sochách a Dominus Albaniae, ako sa vždy latinsky podpisoval, je dnes hlboko zarytý aj  v srdciach albánskeho ľudu, ktorému dáva akú takú identitu. My vždy z Tirany zo Skanderbegovho námestia pokračujeme k magickému horskému mestečku KRUJE. Dominuje mu hrad národného hrdinu Skanderberga, ktorý statočne odolával tureckým výbojom. Výjdeme hore na hrad a zažívame nádherné západy slnka. Myslíme na veľkého hrdinu, ktorý si to určite zaslúži. Foto: túto sochu Skanderbega som nafotil v Kruje 


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Európa  

Kosovo, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Severné Macedónsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

1317 1995€
KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria
Blog

Blog KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria

Dovolenka v Chorvátsku je špecialitou Slovákov dlhé roky. Mnohí však čoraz častejšie vyhľadávajú aj relax pri mori v Albánsku či Čiernej Hore,…

Viktor Háber 10 min. čítania
Tirana - pod krídlami čierneho orla
Tirana

Tirana Tirana - pod krídlami čierneho orla

Albánsko patrí k najmenej známym krajinám Balkánskeho polostrovu kvôli svojej zlej povesti. Tá sa prekročením hranice rozplynie a užívate si krásu…

Tomáš Kubuš 19 min. čítania
Albánske bunkre
Blog

Blog Albánske bunkre

Sú všade po celom Albánsku. Pozdĺž malebných vysokých hôr, na pieskových plážach, na záhradách rodinných domov, pri cestách, na cintorínoch, v…

Ďalšie dovolenky do krajiny:

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek