Tirana - hlavné mesto Albánska

Tirana - hlavné mesto Albánska Prechádzky históriou a dnešnou Tiranou

Tirana je hlavným mestom iba od roku 1920. Dovtedy to bol Dráč. Do mesta vchádzame diaľnicou okolo bizarných budov – napríklad drevená chalúpka na streche paneláku. Tirana leží v strednom Albánsku pri rieke Ishm, 25 km od Jadranského mora. Tak ako má Bratislava Kolibu a Nitra Zobor, tak má Tirana Dajlit (1610 m).  Tirana ako hlavné mesto je vcelku mladá, ako mesto ju už v roku 1614 založil osmanský albánsky generál Sylejman Pasha Bargjini. Územie, ktoré dnes zodpovedá územiu mesta obývali Ilýri a Tirana bola s najväčšou pravdepodobnosťou jadrom ilyrského kráľovstva Taulantii. Po ilýrskych vojnách bol anektovaný Rímom, čo je šťastie ako keď prehráte vojnu s USA, čo vždy znamenalo prosperitu. Tirana sa prehrou stala neoddeliteľnou súčasťou Rímskej ríše a teda kultúrnej časti sveta/Európy. Dedičstvo tohto obdobia je stále evidentné a vidíme ho ho Tiranskej mozaike. Neskôr, v 5. a 6. storočí, bola okolo tohto miesta postavená ranokresťanská bazilika. V Tirane máme my v BUBO už svoj parking v absolútnom centre, aj tu máme prehliadku s našimi sprievodcami, ktorí Tiranu navštevujú mnoho rokov. Prejdeme sa vždy najväčším bulvárom Dëshmorët e Kombit, kde budeme obdivovať veľkolepú urbanistickú prestavbu s talianskym vplyvom. Monumentálna budova univerzity, Palác Kongresov, sídlo premiéra a mauzóleum v tvare pyramídy, ktoré bolo vyhlásené za najškaredšiu budovu sveta. Pešo prejdeme až po a potom krížom cez obrovské námestie Skanderbega s rozlohou 40 000 m² . Keď sa však vrátime k prastarej histórii, tak po rozdelení Rímskej ríše na východ a západ v 4. storočí, kontrolu nad Tiranou prevzala východná ríša- Byzancia. Za vlády Justiniána I. Byzantínci postavili hrad Petrelë, ktorý sa do dnešných čias nad Tiranou vypína. Tirana je najdôležitejším ekonomickým, finančným, politickým a obchodným centrom v Albánsku vďaka svojej významnej polohe v strede krajiny a modernej leteckej, námornej, železničnej a cestnej dopravy. Po roku 1920 je sídlom moci albánskej vlády s oficiálnymi rezidenciami albánskeho prezidenta a predsedu vlády a albánskeho parlamentu. Mesto bolo vyhlásené za Európske hlavné mesto mládeže na rok 2022. Tirana sa na nás na našich zájazdoch vždy usmieva, najväčšie mesto Albánska má až 2544 hodín slnka ročne, čo Tiranu radí medzi najslnečnejšie mestá Európy.


Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
K

Európa  

Kosovo, Srbsko, Bosna a Hercegovina, Albánsko, Čierna Hora, Chorvátsko, Severné Macedónsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

1441 1695€
KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria Blog

Blog KVÍZ: Poznáte Balkán? Otázky, ktoré vás preveria

Dovolenka v Chorvátsku je špecialitou Slovákov dlhé roky. Mnohí však čoraz častejšie vyhľadávajú aj relax pri mori v Albánsku či Čiernej Hore,…

Viktor Háber 10 min. čítania
Tirana - pod krídlami čierneho orla Tirana

Tirana Tirana - pod krídlami čierneho orla

Albánsko patrí k najmenej známym krajinám Balkánskeho polostrovu kvôli svojej zlej povesti. Tá sa prekročením hranice rozplynie a užívate si krásu…

Tomáš Kubuš 13 min. čítania
Albánske bunkre Blog

Blog Albánske bunkre

Sú všade po celom Albánsku. Pozdĺž malebných vysokých hôr, na pieskových plážach, na záhradách rodinných domov, pri cestách, na cintorínoch, v…

Ďalšie dovolenky do krajiny: