Garuda, kráľ vtákov a symbol Indonézie, je zároveň jedným z najdôležitejších symbolov v kultúre tejto krajiny. Sprevádza nás celou Indonéziou a na zájazdoch sa stretávame s jeho rôznymi formami umiestnenia. Napríklad už počas príletu na ostrov Bali máme možnosť vidieť obrovskú sochu Garudu a boha Višnu. Má 75 metrov, takže ju určite neprehliadnete ako z pobrežnej diaľky, tak lietadla a často aj bežného presunu autom, či skútrom. Tiež ho s lovcami zážitkov máme možnosť vidieť na vládnych budovách krajiny počas zájazdu do Indonézie, či dokonca nemocniciach, školách alebo aj príbytkoch lokálnych obyvateľov. Je ochrancom.
V tejto forme je Garuda, samostatný vták, v umení a architektúre často zobrazovaný ako obrovský orol so širokými krídlami a telom zdobeným nádhernými ornamentmi. Jeho prítomnosť na hinduistických chrámoch a sochách je výrazom ochrany a dôležitého symbolu viery.
Garudu nájdeme v mnohých indonézskych príbehoch a legendách (dočítate sa o ňom aj v najznámejších hinduistických eposoch ako Ramayána a Mahabharáta), je spojený najmä s hinduistickým náboženstvom, kde slúži ako voz/vozidlo/zviera na presun boha Višnu (jedného z najsvätejšej trojice Trumúrti). Garuda údajne priniesol božstvo Višnu k planéte tesne predtým, ako mala byť zničená, jeho božstvo má ochrannú energiu.
Okrem náboženského významu sa Garuda stal aj národným symbolom Indonézie. Je zobrazený aj na pečati krajiny a je tiež symbolom národnej hrdosti a suverenity. Symboliku však nájdeme aj v národnom motte "Bhinneka Tunggal Ika," čo znamená "jednotná v rozmanitosti." Je to významná strofa z epickej básne Sutasoma priradenej Mpu Tantularovi, básnikovi a mudrcovi zo 14. storočia z Jávského impéria Majapahit (celkovo 13.-16. storočie). To odkazuje na rôznorodú kultúru a etnické skupiny, ktoré tvoria Indonéziu, ale sú spojené pod jedným štátnym znakom - Garudou. Symbol teda poukazuje na spojenie, že bez ohľadu na rasu, kultúru, či vierovyznanie je možné spolunažívať v mieri a aj Indonézskej harmónii. To všetko sa spája uprostred v heraldickom štíte pred Garudom, na ktorom vidíme tiež 5 zložiek filozofie Indonézie. Okrem toho do symbolu zakomponovali indonéžania aj ďalšiu unikátnu vec, ktorá odkazuje na nezávislosť Indonézie.
Garuda, ako samostatný vták a jeho ikonografia a vyobrazenia obsahujú symetrické časti jeho tela s detailmi. Detailmi sú práve počty jednotlivých pier, ktoré má na krku, krídlach, na spodnej časti jeho tela a na záver na chvoste.
Každé jeho krídlo má presne 17 pier, na chvoste nájdete 8 o niečo väčších pier, spodná časť tela má presne 19 nahromadených pier a okolo krku napočítate 45 pier. Prečo zrovna tieto čísla? Indonézia sa dostala k nezávislosti 17.8. 1945, ktorú krajina dosiahla a deklarovala krátko po Inváziách Japonska aj vďaka politikom ako bol prvý prezident Indonézie Sukarno.
Je to unikát, s ktorým vás na našich zájazdoch oboznámime a okrem toho si aj priblížime tieto historické udalosti. Mimochodom Garudu s presným počtom pier na spomínaných častiach tela nájdete aj na bankovkách, ktoré dostaneme v zmenárni alebo v bankomate. Viac vám však povie náš sprievodca. Vidíme sa v Indonézii.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO