V roku 1949 bol 14. február vyhlásený za Svetový deň energie s cieľom podporiť zodpovedné využívanie energetických zdrojov. Ako príklad zodpovedného hospodárenia so zdrojmi v Nikarague by sme mohli uviesť transformáciu výliskov z cukrovej trstiny na udržateľnú energiu. Tento výrobný postup prispieva nielen k energetickej udržateľnosti, ale má aj pozitívny vplyv na životné prostredie, pretože znižuje emisie oxidu uhličitého do atmosféry.
Ako sa transformujú výlisky z cukrovej trstiny na energiu?
Počas sezóny sa pri lisovaní cukrovej trstiny denne vyprodukuje tisíce ton výliskov ako odpad. Práve tento vedľajší produkt zohráva kľúčovú úlohu pri výrobe elektrickej energie v Nikarague. Ako prvé je potrebné trstinu vyšťaviť a oddelliť trstinovú štavu od výliskov. Výlisky sa prepravia do termoelekrárne, kde sa uložia do kotlovej pece. Tam sa spaľujú pri teplote 850 - 900 stupňov Celzia.
Kotol má systém vstrekovania vzduchu a rúrkovú konštrukciu stien, v ktorej sa nachádza voda. Pri zvyšovaní teploty sa voda mení na paru, ktorá sa potrubím prenáša do turbín. Tepelná energia obsiahnutá v pare sa mení na mechanickú energiu, ktorá sa potom v turbogenerátore premieňa na elektrickú energiu.
Cukrovary v Nikarague investovali do technológií aj do infraštruktúry. Niektoré z nich, ako napríklad San Antonio, Monte Rosa, Casaur či Montelimar majú vlastné výrobné zariadenia, ktoré vyrábajú energiu pre vlastnú spotrebu vo svojich továrenských prevádzkach a sú sebestačné vo využívaní energie.
V roku 2022/2023 vyprodukovali 917 miliónov kWh, čo predstavuje 20 % národnej spotreby a spolu významne prispievajú k energetickej bilancii krajiny. Tento záväzok k udržateľnej energii nielenže posilňuje hospodárstvo krajiny, ale zároveň dokazuje potenciál cukrovarníckeho agrosektora efektívne riešiť environmentálne a energetické výzvy.
Mohli by vás zaujímať blogy:
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO